Зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» – посилення соціальних гарантій держави

У 2017 році ми продовжуємо нашу співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Сьогодні наша розмова із директором цієї установи Марією Николаїшин.

– Хочу розповісти про важливі нововведення. Так, 3 січня 2017 року Петро Порошенко підписав Закон України «Про Вищу раду правосуддя». Цим документом, зокрема, внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині розширення кола осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Зазначені зміни набрали чинності 5 січня 2017 року.
Для чого ці зміни?
– Метою цих законодавчих новел є посилення соціальних гарантій шляхом розширення кола осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Опишіть, будь ласка, про які зімни йде мова.
Насамперед, йдеться про внутрішньо переміщених осіб та осіб, які до сьогодні лише претендували на отримання такого статусу. Таким чином скористатися кваліфікованою правовою допомогою тепер зможуть в Україні близько 1 700 000 людей – саме така сьогодні є приблизна кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб. Така ж соціальна гарантія встановлена для осіб, які претендують на отримання статусу учасника бойових дій. Крім того, безоплатна вторинна правова допомога ветеранам війни, у тому числі учасникам бойових дій (на сьогодні їх у нашій державі близько 275 000 осіб), іншим особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надаватиметься не лише з питань їх соціального захисту, як це було до прийняття зазначених змін, а з будь-яких інших питань.
Також суттєво змінилися підходи до визначення рівня малозабезпеченості:
– по-перше, особа матиме таке право, якщо її дохід не перевищує двох прожиткових мінімумів;
– по-друге, враховуватиметься середньомісячний дохід особи, яка звертається за допомогою, а не середньомісячний сукупний дохід сім’ї, як це було дотепер.
Внесені зміни враховують об’єктивну потребу у забезпеченні доступу до безоплатної правової допомоги особам, які мають дохід, що дорівнює прожитковому мінімуму або навіть більше, проте є недостатнім для самостійної оплати правових послуг. Крім того, прийняті зміни зроблять особу незалежною від доходів інших членів сім’ї у питанні звернення за безоплатною правовою допомогою. Насамперед, це уможливить звернення за такою допомогою осіб, законні інтереси та права яких порушуються в сім’ї.
Де і як можна отримати безоплатну правову допомогу?
– Реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу можна через мережу центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та їх структурні підрозділи – бюро правової допомоги. Нагадаю, що до територіальної юрисдикції Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги належить теж і Дрогобиччина. Тут обслуговують клієнтів 3 відділи центру: «Бориславське бюро правової допомоги» (вул. А. Міцкевича, 64), «Дрогобицьке бюро правової допомоги» (вул. Л. Українки, 70), «Трускавецьке бюро правової допомоги» (вул. Данилишиних, 62). Правові послуги надають адвокати та штатні юристи центрів. Безоплатну первинну правову допомогу (надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру)
можуть отримати всі бажаючі громадяни. А безоплатну вторинну правову допомогу (здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру) лише категорії осіб, які визначені Законом України «Про безоплатну правову допомогу». Серед них і ті категорії громадян, про які ми вже згадували, а також: діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб – на всі види правових послуг. Для цього, аби отримати безоплатну вторинну правову допомогу клієнтам необхідно разом із документами, які посвідчують особу надати документи, що підтверджують їхній статус.
Сподіваємося у цьому році на нові зустрічі із нашою гостею – Марією Николаїшин. Та нагадуємо нашим читачам, що Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *