Домашнє насильство

Сьогодні у нас знову в гостях Марія Николаїшин – директорка Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Розмова йтиме про домашнє насильство.

– Пані Маріє, скажіть, будь ласка, що таке домашнє насильство?

– Відповідно до статті першої Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” домашнім насильством визнаються діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Зазначаю, що діяння визнається насильством лише тоді, коли воно порушує вимоги чинного законодавства і призводить чи може призводити до порушення конституційних прав і свобод члена сім’ї. Домашнє насильство може мати форму, як активних дій (нанесення побоїв, знищення майна тощо), так і бездіяльності, тобто пасивної поведінки особи, коли вона не вчиняє дій, які могла та повинна була вчинити, щоб запобігти настанню шкідливих наслідків (наприклад, ненадання допомоги члену сім’ї, який перебуває у небезпечному для життя становищі).

– Знаю, що насильство розділяють на види. Розкажіть про них.

– Є фізичне, сексуальне, психологічне та економічне насильство.

– Надайте, будь ласка, характеристику кожному виду насильства.

– Фізичне насильство має такі ознаки:

– Погіршення фізичного й психічного здоров’я, емоційні та неврологічні розлади.

– Головний біль, біль у м’язах, синці, забиті місця відсутність зубів, ушкодження кісток та м’яких тканин, наявність частково залікованих попередніх травм, сліди укусів, опіки незвичайної форми та в різних частинах тіла.

– Поганий догляд за ротовою порожниною, недотримання правил особистої гігієни, відсутність догляду за волоссям, нігтями.

– Втрата ваги, зневоднення.

– Наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом; викиди плоду, мертвонароджені діти, передчасні пологи, недостатня вага у немовлят.

Сексуальне насильство може характеризуватися такими ознаками:

– Порушення сексуальності, зокрема зниження або втрата сексуального потягу.

– Інфекції, що передаються статевим шляхом.

– Травми та пошкодження статевих органів.

– Наявність викидів, мертвонароджених дітей та небажаних вагітностей.

– Примусове залучення до комерційного сексу.

Економічне насильство може характеризуватися такими ознаками:

– Неможливість розпоряджатися сімейним бюджетом та власними коштами.

– Відмова від праці або навчання під тиском; праця на посаді/робочому місці, обраному під тиском.

– Робота, зумовлена необхідністю утримувати того, хто водночас контролює (відбирає) всі гроші.

– Одяг, взуття, що не відповідають сезону та погоді; старе вбрання; наочні ознаки існування в злиднях (незважаючи на реальні прибутки).

– Недоїдання.

– Наявність житлових проблем (негараздів).

Психологічне насильство може характеризуватися такими ознаками:

 – Страхи, тривожність, постійне почуття небезпеки (завжди перебуває напоготові), нерішучість, повна безініціативність та відчуття безпорадності.

– Труднощі з концентрацією.

– Наявність скарг психосоматичного характеру.

– Депресія; нав’язливі рухи та думки, схильність до одноманітних рухів та дій на кшталт розгойдування в кріслі, різання паперу, розчісування одного й того ж пасма волосся тощо.

– Надмірне збудження, безсоння або, навпаки, підвищена сонливість та уповільнення рухів (останні вважаються проявом “лінощів”, “нездатності добре виконувати свої домашні обов’язки” та підсилюють почуття провини).

– Втрата соціальних контактів з родичами, друзями, гостре відчуття/прагнення самотності та ізольованості.

– Уникання погляду в очі.

– Суїцидальні наміри, погрози позбавити себе життя.

– Почуття провини, сорому за отримані фізичні ушкодження.

– Звуження свідомості, нездатність адекватно оцінювати ситуацію, власне майбутнє, свої вчинки та вчинки інших людей, поєднання підозрілості з безмежною довірливістю.

– Відкладання часу звернення за допомогою або відмова від неї чи будь-якого зовнішнього втручання, спрямованого на вияснення та зміну ситуації.

– Зневіра в можливості змін у власному житті на краще, відсутність ініціативи, страх перед життям, втрата сенсу і інтересу до життя.

– Яка відповідальність настає за вчинення домашнього насильства?

– Звертаю увагу, що домашнє насильство є адміністративним правопорушенням, яке підпадає під дію ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення Водночас його систематичне вчинення є кримінальним злочином, за яке передбачена відповідальність згідно ст.126-1 Кримінального кодексу України.

– Куди звертатися особі у разі виникнення ситуації домашнього насилля?

– Якщо Ви або Ваші близькі зазнали домашнього насильства, Ви можете зателефонувати:

– Поліція – 102;

– Урядовий центр з протидії насильству – 15-47;

– Національна «гаряча лінія»: 0-800 – 500-225, 116-111 (з мобільного);

– Національна «гаряча лінія» по запобіганню домашнього насильства: 0-800-500-005, 116-123 (з мобільного);

– Дрогобицьке бюро правової допомоги: 068 61 70 988.

Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А зараз нагадуємо, що Дрогобицьке бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Трускавець, пл. Чорновола, 2.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *