В Україні не всім можна носити військову форму: що загрожує порушникам?

В Україні деякі громадяни носять одяг у стилі мілітарі, хоча не є військовослужбовцями ЗСУ. При цьому законодавство країни забороняє цивільним носити військову форму, у тому числі й у період воєнного стану.

Яке покарання можна понести за незаконне носіння форми українських військових?

Що говорить закон.

Кодекс України про адміністративні правопорушення у 2019 році було доповнено статтею “Незаконне носіння військової форми одягу із знаками розрізнення військовослужбовців”.

Вона передбачає, що: “Носіння військової форми одягу із знаками розрізнення військовослужбовців Збройних Сил України або інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, особами, які не мають на це права – тягне за собою попередження або накладення штрафу від ста п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 2550 гривень до 3400 гривень відповідно) із конфіскацією відповідної форми одягу із знаками розрізнення військовослужбовців Збройних Сил України або інших військових формувань, утворених відповідно до законів України”.

Що на практиці.

Говорячи про ситуацію де-юре та де-факто, на сьогодні навіть є судова практика притягнення до відповідальності цивільних за вказаною статтею. Однак у більшості притягнення відбувається через “відсутність у порушника захисника і за умов, що сам порушник погоджується з тим, що він вдягнув форму як військову, демонструючи свою причетність до ЗСУ”.

В іншому випадку довести правопорушення – досить складно, тому що в законодавстві немає чіткого визначення за характеристиками форми, а також немає відповідальності за форму чи одяг, схожий на військовий.

“Отже, відповідальності за носіння одягу схожого на одяг ЗСУ на сьогодні немає”, у Верховній Раді зараз є лише проекти закону для вдосконалення недоліків щодо форми.

Вирішує суд.

За словами юриста, наразі ситуація складається так:

– звернутися із заявою до поліції про порушення закону – можна,

– а чи притягне суд до відповідальності – вже залежить від низки фактів та обставин справи.

Якщо вдасться довести, що цивільна особа яка незаконно носить військову форму демонструє її як власну причетність до ЗСУ, то суд притягне до відповідальності, якщо не вистачить доказів, то не притягне.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *