бюро правової допомоги

Зміни у сфері земельного законодавства

Ми уже інформували Вас, шановні читачі, про окремі нововведення, які запроваджуються у зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану». Сьогодні звертаємо Вашу увагу на ще кілька важливих норм цього Закону. З нами спілкується Марія Николаїшин, директорка Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

– Скажіть, будь ласка, пані Маріє, якщо орендарі земельної ділянки зараз не мають змоги використовувати її, чи несуть вони відповідальність за це?

– Не несуть відповідальність за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням як власники так і користувачі земельної ділянки у разі, якщо вони на даний час не використовують її.

– Для яких потреб можуть надаватися земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній чи комунальній власності?

– Такі земельні ділянки можуть надаватися у користування лише для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

– Чи здійснюється на даний час безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність?

– Саме зараз діє норма, яка забороняє безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність. Окрім цього, заборонено надавати дозвіл на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земельної ділянки у приватну власність. Зауважу, що заборонено теж формування земельних ділянок, крім тих, що передаються в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк до одного року.  

– Чи проводяться земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення?

– Ні, зараз не проводяться земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності. Оголошення нових земельних торгів забороняється. Більше того, вважаються скасованими такі земельні торги щодо набуття права оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності, які оголошені, але не завершені до часу набрання чинності цих нововведень.

– Чи можуть землекористувачі, які використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності на праві постійного користування передавати такі земельні ділянки в оренду?

– Так, землекористувачі, котрі використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності на праві постійного користування (крім державних, комунальних підприємств, установ, організацій), емфітевзису, можуть передавати ці земельні ділянки в оренду. Термін оренди не може перевищувати один рік. Використовуватися така земельна ділянка може лише для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Зазначу, що за постійним землекористувачем у такому випадку зберігається право постійного користування земельною ділянкою.

– Яким чином здійснюється оформлення такої передачі земельної ділянки в оренду?

– Укладається в електронній формі договір про те, що передається постійним користувачем чи емфітевтом відповідна земельна ділянка в оренду. Реєструється цей договір, у разі необхідності й зміни до нього, районною військовою адміністрацією. Зазначу, що саме з дня державної реєстрації договору оренди землі виникає право оренди земельної ділянки. І, відповідно, з того часу орендар земельної ділянки набуває прав та обов’язків орендаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *