Радіаційна безпека: чим можна харчуватися

та яку воду вживати при надзвичайній ситуації

Небезпека радіації полягає у тому, що вона, внаслідок викиду в повітря радіонуклідів, забруднює довкілля, як наслідок – продукти харчування та питну воду.

Якщо раптом виникне небезпека викиду в атмосферу небезпечних речовин, то першочергово варто запастись продуктами харчування на перші 2-3 доби після оповіщення про НС.

Небезпека радіації полягає у тому, що вона, внаслідок викиду в повітря радіонуклідів, забруднює  довкілля.

Дії у випадку радіаційної небезпеки:

  • При оголошенні небезпечного стану не панікуйте. Слухайте повідомлення від органів влади;
  • Попередьте сусідів, надайте допомогу людям з інвалідністю, дітям та пенсіонерам;
  • Дізнайтеся про час та місце збору мешканців для евакуації;
  • Зменшіть проникнення радіаційних речовин у квартиру (будинок): щільно зачиніть вікна та двері, щілини та вентиляційні отвори заклейте. Не використовуйте кондиціонери.

Що робити, якщо радіаційна небезпека виникає раптово:

Після отримання повідомлення негайно перейдіть в укриття або зачиніться в будинку чи квартирі. Стіни дерев’яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання вдвічі, цегляного – вдесятеро. Укриття (підвали) також мають захисну здатність від небезпечних речовин у повітрі. Тримайте поряд домашніх тварин, не дозволяйте їм гуляти на вулиці.

«Підготуйтеся до можливої евакуації. Помістіть у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, одяг за сезоном, запас консервованих продуктів на 2-3 доби, питну воду. Підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки рук та засоби для захисту дихання. Перед виходом з приміщення від’єднайте всі електричні прилади з розеток, вимкніть газ та воду», – наголошує начальник навчально-методичного центру цивільного захисту і безпеки життєдіяльності у Львівській області Андрій Рогуля.  

Якщо ви перебували в момент настання НС на вулиці, зніміть вдома верхній одяг, адже так ви позбудетесь до 90% небезпечного радіоактивного пилу. Помістіть одяг у герметичний пакет чи контейнер, тримайте подалі від себе і тварин. Якщо є така можливість, то прийміть душ. Важливо! Не використовуйте кондиціонери для волосся, лише шампунь. Якщо ж ні, то просто вимийте з милом під проточною водою відкритті частини тіла (руки, обличчя). У разі відсутності води, скористайтесь вологими серветками.

Щодо безпеки харчування, то необхідно мати в будинку запас їжі на 2-3 доби. Це повинна бути бутильована вода, консервовані продукти, в герметичній упаковці. Продукти, що були в морозильній камері також безпечні.

«Коли ми відкриваємо консервацію, то протираємо кришку, адже на ній може бути пил. Вода в кранах безпечна лише в господарських цілях. Після досліджень стане відомо чи вона безпечна для пиття. Овочі з власних присадибних ділянок також вживати не можна. Йодна профілактика проводиться лише після офіційного оповіщення від органів влади. Завчасна профілактика йодом шкідлива для здоров’я», – розповіла заступниця гендиректора Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України Ольга Березецька.

Допоки органи влади не повідомлять про безпеку водопровідної води, доти її вживати не можна, замість неї варто запастися бутильованою водою на 2-3 доби. Кип’ятіння води з криниці чи крану не позбавить її від радіоактивних речовин. При цьому використовувати її для побутових справ (миття) та особистої гігієни можна. Будь-який радіоактивний матеріал, що потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу. Важливо, що напої у холодильнику безпечні для вживання.

Харчові продукти є безпечними, якщо зберігалися у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки). Їжа з холодильника та морозильної камери є також безпечною. У сільській місцевості городину краще не вживати.

Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною, теж саме зробіть з кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей та тварин.