Утримання осіб поважного віку їхніми родичами – це важливий обов’язок для їхніх молодших родичів

Читачі, які уже є непрацездатними, нас запитують, чи мають вони право на утримання від своїх дітей та внуків. На це та інші питання сьогодні нам відповідає Марія Николаїшин – директорка Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

– Пані Маріє, чи зобов’язані повнолітні діти утримувати своїх непрацездатних батьків?

– Так, повнолітні діти – дочка й син – зобов’язані утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги.

– А чи можуть такі батьки сподіватися на участь дітей у їхніх додаткових витратах, скажімо, на лікування?

– Звичайно, у разі хвороби, інвалідності чи немічності батьків діти зобов’язані брати участь у додаткових витратах.

– Відомо про те, що внуки та правнуки мають теж обов’язок перед своїми родичами. Розкажіть про це.

– Повнолітні внуки та правнуки зобов’язані утримувати непрацездатних бабусю, дідуся, прабабу й прадіда, котрі потребують матеріальної допомоги у разі, коли у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ж ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу.

– Як бути, коли діти чи внуки не хочуть добровільно допомагати своїм родичам?

– У такому випадку можна у судовому порядку вимагати сплати аліментів на утримання родичів поважного віку.

– А чи є випадки, коли діти можуть бути звільнені від сплати аліментів?

– Так, звичайно, у випадку, коли мати чи батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає. А у разі, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків, тоді діти можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати їх та брати участь у додаткових витратах.

Також наголошу, що й повнолітні падчерка, пасинок зобов’язані утримувати непрацездатних мачуху, вітчима, якщо вони потребують матеріальної допомоги і, що не менш важливо, якщо вони надавали падчерці, пасинкові систематичну матеріальну допомогу не менш як п’ять років за умови, що падчерка, пасинок можуть надавати матеріальну допомогу.

 Цікаво й те, що стаття 271 Сімейного кодексу України визначає ще одне коло суб’єктів, яких особа має утримувати: це непрацездатні родичі та інші особи, з якими вона проживала не менш як п’ять років однією сім’єю до досягнення повноліття. Наголошу, що цей обов’язок виникає, якщо у того, хто потребує матеріальної допомоги, немає дружини, чоловіка, повнолітніх дочки, сина, братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.

***

Ми продовжимо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб. Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Трускавець, пл. Чорновола, 2.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *