бюро правової допомоги

Деякі нововведення у сфері земельних правовідносин

Ми продовжуємо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Сьогодні знову нашою гостею є Марія Николаїшин – директорка цього центру. Вона у рамках проєкту «Програма прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» повідомить нам з Вами, шановні читачі, про основні нововведення, які стосуються сфери земельних правовідносин.

– Пані Маріє, скажіть, будь ласка, що робити орендодавцеві та орендареві земельної ділянки, якщо договір оренди закінчився, скажімо, 25 березня?

– У разі, якщо строк оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення закінчився після введення воєнного стану, за такої умови договір оренди цієї земельної ділянки вважається поновленим. Зазначу, що те ж саме стосується й договорів суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту.

Ця норма щодо поновлення договорів застосовується лише, у разі, якщо в оренду передавалися землі, які перебували у приватній власності?

Це нововведення стосується земель, строк оренди яких закінчився після початку воєнних дій, і які належать як до приватної власності так і державної й комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування.

– На який строк поновлюється договір?

– Строк, на який поновлюється такий договір, становить один рік.

– Чи вносяться відомості про поновлений договір до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно?

– Відомості про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не вносяться.

– На яких умовах може здійснюватися передача в оренду земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній чи комунальній власності, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва?

– Передача в оренду таких земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва може здійснюватися за умови, якщо розмір орендної плати не перевищуватиме 8 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що визначається від середньої нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Важливо, що строк оренди не може перевищувати один рік.

– Чи проводяться земельні торги для передачі в оренду земельної ділянки?

– Ні, земельні торги не проводяться.

– Яким чином укладається договір оренди?

– Такий договір оренди земельної ділянки укладається лише в електронній формі. Він засвідчується кваліфікованими електронними підписами орендаря і орендодавця.

– Чи заносяться відомості про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру?

– Формування такої земельної ділянки задля передачі її в оренду здійснюється без внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) та присвоєння їй кадастрового номера. Формується земельна ділянка на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель. Така документація розробляється за рішенням органу, уповноваженого передавати земельну ділянку в оренду, та затверджується таким органом.

– Яка інформація міститься у такій документації?

– До складу цієї технічної документації входять:

– пояснювальна записка;

– матеріали топографо-геодезичних вишукувань;

– відомості про обчислення площі земельної ділянки;

– кадастровий план земельної ділянки;

– перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

– відомості про встановлені межові знаки.

– Яким чином реєструється договір оренди землі?

– Договір оренди землі, а також зміни до нього, або ж договір про розірвання такого договору оренди підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договору оренди землі здійснюється районною військовою адміністрацією.

– Коли виникає право оренди земельної ділянки?

– Таке право виникає з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

– Чи може бути такий договір оренди землі поновлений на новий строк?

– Ні, договір оренди землі не може бути поновлений на новий строк. Дія його припиняється після спливу строку, на який його укладено.

– Чи має право орендар зібрати урожай із земельної ділянки, строк оренди якої закінчився до спливу договору оренди?

– Так, звичайно. Водночас він мусить компенсувати орендодавцю завдані збитки, спричинені тимчасовим зайняттям цієї земельної ділянки.

– Чи є обмеження для орендаря?

– Законодавством визначено ряд обмежень для орендаря. Так,орендар земельної ділянки не має права на:

– компенсацію власних витрат на поліпшення земельної ділянки;

– поновлення договору оренди землі, укладення договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;

– передачу земельної ділянки в суборенду;

– встановлення земельного сервітуту;

– зміну угідь земельної ділянки;

– будівництво на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд);

– закладення на земельній ділянці багаторічних насаджень;

– переважне право на купівлю орендованої земельної ділянки у разі її продажу;

– відчуження, передачу в заставу (іпотеку) права користування земельною ділянкою;

– поділ земельної ділянки, об’єднання її з іншою земельною ділянкою;

– використання для власних потреб наявних на земельній ділянці загальнопоширених корисних копалин, торфу, лісу, водних об’єктів, а також інших корисних властивостей землі;

– зміну цільового призначення земельної ділянки.

– Пані Маріє, скажіть, будь ласка, який нормативно правовий акт став підґрунтям нашої розмови?

– Нещодавно прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану». Саме базуючись на його основних нормах, я ознайомила читачів із деякими нововведеннями у сфері земельних правовідносин.

***

Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі пам’ятайте: у разі потреби звертайтеся у зручний для Вас спосіб до бюро правової допомоги:

– зателефонувавши: тел. 067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги), тел. 0971818351  (Трускавецьке бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03

– надіславши запит в месенджер нашої фейсбуксторінки: https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/

– надіславши листа на одну з адрес електронної пошти: е-mail: [email protected] (Стрийський місцевий центр), [email protected] (Трускавецьке бюро),

– завітавши до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Трускавець, площа. Чорновола, 2.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *