Колядує шкільна родина

Різдвяний фестиваль загальноосвітніх закладів Трускавецької громади проходив 17 січня в приміщенні актової зали СЗШ №3. Феєричне дійство тривало три години, але, як зазначила головна спеціалістка відділу освіти ТМР Олександра Дирко, «коляди забагато не буває».

Колядували всі – і учні, і вчителі, і батьки, і адміністрація шкіл, і гості, і представники влади, і захисники України. Колядували старовинні колядки, колядували новітні пасторалки, колядували під музичний супровід та акапельно. Але про все за порядком.

Різдвяний фестиваль коляди існує у Трускавці вже багато років. Проте після 2020 року він набув нового виміру, адже окрім трьох міських шкіл та Будинку учнівської творчості до Різдвяної прослави новонародженого Спасителя у шкільній родині доєдналися ще декілька сільських шкіл. Тож і сьогодні виступи вертепів з Уличного, Доброгостова, Станилі та Модрич додали неповторного колориту у це прекрасне та світле свято українського зимового фольклору.

Найперше привітали всіх присутніх ведучі Оксана Баняс та Галина Бучкович, поблагословив отець Василь Нестер з церкви святого пророка Іллі, виступили міський голова Трускавця Андрій Кульчинський та секретар міської ради Наталія Пономаренко.

На правах господаря першими виступили учні СЗШ №3 міста Трускавця. І не тільки учні! Господар навчально-виховного закладу – директор школи Ігор Лецюк – показав свої найкращі акторські здібності, втілившись у роль глави сімейства, господаря родини, котра запрошує колядників до хати та дотримується всіх давніх звичаїв. А колядницький вертеп виявився непростим – сучасним, співочим, веселим, патріотичним. Тут і наші доблесні воїни, котрі скували і посадили за ґрати Іродових вбивць, і жарти на актуальну тематику, і новітні колядки типу «Там во Бахмуті».

Естафету третьої школи підхопили колядники з Модрич, котрі зокрема виконали одну з найдавніших місцевих щедрівок «Ой щедрий вечір, господароньку, кличе Вас Господь на вечероньку». Дуже добре, що зберігаються та пам’ятаються такі давні колядки, щедрівки, пісні, які співалися саме на наших теренах. Адже це – наша спадщина, наш скарб.

Традиційний вертеп «Різдвяна зірка засіяла» від учнів Станильської школи полонив усіх, адже виступали найменші. Але наскільки ж ці діточки були впевнені, наскільки голосисті і артистичні! Недарма ж Станилю називають царським селом! Маленькі станильчани чимось нагадували героїв колядки «Прилетіли ангелята, мов пташата з неба», котру вони виконали просто перфектно.

Слід зауважити, що одяг, та і в цілому стрій всіх колядників був просто бездоганним: чи то Три Царі, чи то негативні персонажі (Чорт, Смерть, Жид, Циганка, Ірод), чи позитивні образи Ангелів, Пастушків, Українців. Кожна деталь мала значення – і пастирська палиця, і восьмираменна українська вертепна звізда, а ще ж корона, коса, портфель, дзвіночки, барвисті хустки та запаски, вишиванки, однострій та багато іншого. Порадували колядники і грою на музичних інструментах – як вчителі, так і самі діти (зокрема, гра на гітарі).

Та повернімося до перебігу Різдвяного фестивалю. Вертеп з Будинку учнівської творчості (гурток “Сценічна мова”) продовжив дійство після виступу вертепу зі Станилі. Введення нових персонажів (Біда), перфектна гра Жида і Жидівки, як теж і Чорта, Смерті та Циганки, танець «Сім сорок» – і оплески зали були забезпечені.

Тож дуже правильно було після бурхливого виступу БУТівців запросити на сцену романтичних та щиросердечних представників Уличного, котрі вразили чудовим акапельним співом та глибокою філософією поезії. «В котрих краях нам тих царів шукати, котрі приносять мир серед дарів?» – і після цих правдивих слів весь зал неначе занімів.

Далі відповідно виступили вертепи СЗШ №1 та НВК «СЗШ №2-гімназія». Якщо перші представили добрий традиційний вертеп із бездоганним виконанням, то другі вразили своїм виходом на сцену. Сольна коляда «Народився Бог на санях» напевно не мала рівних щодо майстерності виконання. А ще друга школа порадувала великою кількістю традиційних коляд, котрих було найбільше. Це «Бог ся рождає», «По всьому світу стала новина», «Во Вифлеємі нині новина» та інші. Під гітару було виконано колядку «Зірка яскрава в небі тривожному».

Завершився Різдвяний шкільний фестиваль коляд виступом учнів та вчителів Доброгостівської школи. Глядачам була представлена Різдвяна історія, котру бабуся розповідає трьом маленьким колядничкам. Тут до вертепу ввели нові персонажі: Місяць та Зорі, котрі з зачудуванням спостерігають за народженням Вифлеємської Звізди, що приносить спасіння всьому світові та цілому людству. А колядка «Ми вже будем, господарю, від Вас відходити» якнайкраще пасувала для завершення цілого дійства.

Як зазначила Олександра Дирко, було б неймовірно важко визначити переможців, якби це був не родинний фестиваль коляди, а конкурс. Та й дійсно, не може бути переможців там, де всі спільно прославляють Христа, колядують, віншують, бажають всім людям, Україні та світові миру та благополуччя.

Щиро подякував всім учасникам фестивалю за прекрасні години, подаровані в цій залі, воїн-захисник Володимир Мелько з Києва. А на завершення всі учасники шкільної коляди стали до спільної знимки, щоб на довгий час лишився спогад про цей чудесний день. І вже не було різниці і не мало ані найменшого значення, що Ангел стоїть поряд з Чортом, а Ірод з Козаком, що одна Смерть у білому, а інша в чорному, що східних Царів не три, а біля двадцяти. Бо всіх об`єднало світло Вифлеємської Зорі та наша віра у Перемогу Добра над Злом. І нехай ця віра ніколи не згасає в наших серцях, нехай передається з покоління в покоління! Напевно, саме в цьому і є найважливіша місія таких шкільних Різдвяних фестивалів…

Фоторепортаж можна переглянути тут.