Протягом І кварталу 2020 року Трускавецьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області за поданими страхувальниками заявами-розрахунками профінансовано допомог для оплати матеріального забезпечення застрахованим особам на суму 6 452 797,67 гривень.
Із них :
– на оплату допомог по тимчасовій непрацездатності, в тому числі догляд, використано 4 854 142,09 грн,
Ця допомога надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу). Розмір виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю залежить від тривалості страхового стажу та визначається, виходячи із середньоденної заробітної плати працівника. Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, невідпрацьованих з поважних причин.
– на оплату допомог по вагітності та пологах – 1 565 855,58 грн,
Середньоденний розмір допомоги за цей період зріс на 29,6% та склав 206,84 грн проти 159,54 грн у першому кварталі 2019 року. Загалом у січні–березні роботодавці подали до Трускавецького відділення УВД ФССУ у львівській області заяви-розрахунки на фінансування допомог по вагітності та пологах для 110 працюючих жінок. Нагадаємо, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та складає 100% середньої заробітної плати незалежно від тривалості страхового стажу. Сума такої допомоги обчислюється шляхом множення суми середньоденної заробітної плати на кількість днів фактичного перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами. За основним місцем роботи зазначене матеріальне забезпечення не може бути меншим за обчислене, виходячи з мінімальної заробітної плати. Водночас, за місцем роботи за сумісництвом мінімальні гарантії щодо розміру допомоги не застосовуються.
– на оплату допомог на поховання – 32 800,00 гривень.
Допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві) надається у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму. З 01 березня 2017 року розмір допомоги на поховання складає 4 100 гривень. Вона призначається сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів громадянського стану, виконавчим органом сільської, селищної чи міської (крім міст обласного значення) ради та оригіналу витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або оригіналу довідки про смерть, виданої для отримання допомоги на поховання. Крім того, Фондом соціального страхування України фінансується допомога на поховання члена сім’ї застрахованої особи. Призначення відбувається на підставі наведених вище документів, а також довідки з місця проживання про перебування померлого члена сім’ї на утриманні застрахованої особи. Матеріальне забезпечення виплачується, якщо звернення за його призначенням надійшло не пізніше дванадцяти календарних місяців з дня смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на її утриманні.
За оперативними даними упродовж І кварталу 2020 року Трускавецьке відділення щомісяця фінансувало страхові виплати для 112 потерпілих на виробництві та членів їх сімей. Загальна сума виплат за цей період склала 773 553,01 гривень. Щомісячна страхова виплата встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку. При цьому максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму. Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100% втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум.
Нагадаємо, що з січня 2020 року потерпілі на виробництві та члени їх сімей, які є внутрішньо переміщеними особами, отримують страхові виплати на загальних підставах – за місяць, у якому здійснено нарахування, виплати фінансуються на початку наступного за ним місяця. Зазначимо, з 2014 по 2019 роки фінансування страхових виплат для внутрішньо переміщених осіб здійснювалось Фондом авансовим платежем.
З 01.04.2020 щомісячні страхові виплати зросли на 11%. Страхові виплати будуть перераховані з 01 березня 2020 року на коефіцієнт 1,11.
Для забезпечення потерпілих на виробництві у І кварталі 2020 року страховими виплатами на медичну і соціальну допомогу ( витрати на лікування потерпілих, витрати на лікарські засоби та вироби медичного призначення, постійним стороннім доглядом, побутовим обслуговуванням) Трускавецьке відділення профінансувало 83 762,08 грн.
У першому кварталі 2020 року медичну реабілітацію після перенесених захворювань за рахунок коштів Фонду пройшло 7 застрахованих осіб на загальну суму 84 822,00 гривень. Право на проходження реабілітації за кошти Фонду має кожен працюючий після закінчення гострого періоду захворювання та за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в такому лікуванні.
Кожен працюючий в Україні є застрахованим на випадок загальної чи професійної хвороби, травми, нещасного випадку, необхідності догляду за хворим членом родини, виникнення потреби у відновленні здоров’я та медико-соціальних послугах, а також смерті. Фінансування допомог, страхових виплат і послуг у разі настання страхових випадків гарантує Фонд соціального страхування України.
Давидчак Н.Р. начальник Трускавецького відділення УВД ФССУ у Львівській області