Виплати державних соціальних допомог під час карантину

 Нещодавно своєю постановою Уряд прийняв кілька важливих рішень, які стосуються виплати державних соціальних допомог громадянам. Про це спілкуємося із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин.

– Про що саме йде мова у цій постанові?

– Строк різного виду виплат соціальної допомоги, яка була призначена раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни. Причому, ця допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до відповідних структурних підрозділів, які займаються питаннями соціального захисту населення, та діють при виконкомах місцевих рад чи районних державних адміністраціях.

– Які ж види державних соціальних виплат будуть продовжені?

– Будуть продовжені відповідно до цієї постанови виплати державної соціальної допомоги на дітей:

– одиноким матерям;

– над якими встановлено опіку чи піклування,

– хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня,

– які отримали тяжку травму;

– які потребують трансплантації органа;

– які потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність,

– батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Зазначу, вид виплати, яку отримують ці діти, носить назву тимчасова державна допомога.

– Кому ще будуть продовжені виплати?

– Продовжуватиметься виплата щомісячної грошової допомоги:

– внутрішньо переміщеним особам. (ця виплата призначається для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг);

– на догляд за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду. Звертаю увагу, що цю грошову допомогу отримує особа, котра постійно проживає із такою особою з інвалідністю, доглядаючи за нею.

Окрім того, буде продовжена виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

– Чи продовжиться строк звернення за призначенням допомоги?

– Так, строк звернення за призначенням державної допомоги продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни. Мова йде про виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, а також виплати тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

– Як бути особам, які у період карантину пропустили строк переогляду МСЕК або ЛКК?

– У випадках, коли строк переогляду органом МСЕК (медико-соціальної експертизи) або ЛКК (лікарсько-консультативної комісії) пропущений, виплата не зупиняється до закінчення строку дії карантину таким отримувачам державної соціальної допомоги:

– особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;

– особам, які не мають права на пенсію;

– особам з інвалідністю.

– Чи буде зроблений перерахунок саме таких виплат для вище зазначених категорій осіб?

– Звичайно, що орган соціального захисту населення зробить перерахунок розміру таких виплат. Це відбудеться протягом одного місяця після закінчення карантину на підставі результатів переогляду та поданої заяви отримувачів або їх батьків чи інших законних представників, а також необхідних документів. Зауважую, що такий перерахунок проводиться з першого числа місяця, в якому закінчився строк виплати допомоги, але не раніше, ніж з місяця встановлення карантину.

– Яким чином здійснюватиметься стягнення виплати, якщо буде установлено, що її розмір повинен бути меншим, аніж виплачено особі?

– У випадку, якщо за результатами проведеного перерахунку буде установлено, що розмір такої допомоги повинен бути меншим, ніж виплачена під час карантину допомога, тоді орган соціального захисту населення стягує надміру виплачені суми допомоги згідно із законом. Стягнення відбувається у розмірі не більше як 20 відсотків суми виплаченої допомоги. І здійснюється це протягом одного місяця з дати відміни карантину. Аналогічний алгоритм дій буде застосовано і до осіб, право яких на отримання допомоги не буде підтверджено.

– Чи отримають доплату ці громадяни, розмір отриманої допомоги яких був меншим, аніж повинен бути фактично?

– У разі, якщо розмір отриманої допомоги був меншим, тоді орган соціального захисту населення проводить доплату у розмірі різниці між перерахованим та виплаченим розміром допомоги.

– А яким чином звертатися громадянам до органу соціального захисту?

– Важливе нововведення: відтепер заява та документи, необхідні для призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю можуть бути надіслані поштою. Окрім цього, вище зазначені отримувачі державної соціальної допомоги повинні інформувати орган соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на визначення права та розміру допомоги. Це може здійснюватися за допомогою телефонного зв’язку, шляхом надсилання письмового звернення поштою, а також звернення на електронну пошту органу соціального захисту населення.

Ми продовжимо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. На даний час система безоплатної правової допомоги працює дистанційно. Для отримання: правової інформації; консультацій і роз’яснень з правових питань; послуги зі складення заяви, скарги та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

– зателефонувавши: 097 18 18 351 (Трускавецьке бюро правової допомоги), 067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр), на гарячу лінію 0800 21 31 03,

– надіславши запит в месенджер фейсбук сторінки: https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/

– надіславши листа на одну з адрес електронної пошти: [email protected] (Трускавецьке бюро ), [email protected] (Стрийський місцевий центр),

– skype: Трускавецьке бюро правової допомоги,

– залишивши своє звернення у скриньці для звернень громадян,

– Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid» https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

Більше...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
acf-taxonomy
acf-post-type
news
announce
institution
session
deputy
mayor
economics
doc