Дезінфекційні заходи в боротьбі та профілактиці COVID – 19

 В умовах вірусної пандемії медики наголошують на необхідності постійного дотримання правил дезінфекції. А як її проводити?

 Європейський центр профілактики і контролю захворювань рекомендує для обробки поверхонь використовувати 0,1% гіпохлорит натрію. Якщо у побутовому підбілювачі концентрація цієї речовини – 5%, то слід зробити розчин у пропорції 1: 50. А ось для поверхонь, які можуть бути пошкоджені гіпохлоритом натрію, необхідно застосовувати 70% етанол (спирт).

 Гіпохлорит натрію (рідка хлорка) входить до більшості сучасних побутових підбілювачів і дезінфектантів. Має перевірені антисептичні., зокрема противірусні властивості. Працюючи з цією речовиною варто одягти гумові рукавиці. При необережному використанні може спричиняти подразнення шкіри, очей. слизових оболонок, напади кашлю.

  Готуючи розчин, уважно прочитайте інструкцію виробника, тоді точно не схибите з концентрацією. Хлорним розчином можна мити підлоги, унітази і поверхні ванної кімнати, протирати двері, ручки дверей, вимикачі тощо. Не зайве змочити у дезрозчині і ганчірку, покласти її до входу в помешкання. Завдяки цьому частково знезаражуватиметься підошва взуття.

            Увага: хлорвмісні розчини у побуті не можна поєднувати ні з чим, крім води. У поєднанні з, наприклад, спиртом, перекисом водню, тощо хлор може бути дуже небезпечним. Чи можна дезінфікувати мобільний телефон, комп”ютер цим засобом?  Ні, хлормвмісний розчин може спричинити корозію матеріалів, зіпсувати прилад. Альтернатива – 70% етиловий спирт. Достатньо злегка змочити в ньому чисту серветку й обережно протерти поверхню телефона, клавіатуру комп”ютера,. автокермо, банківську картку та інше.

            Ви запитаєте, чи потрібно дезінфікувати проукти принесені з крамниць: хліб, м”ясо, овочі та інше ?

            Упакування з хлібом , крупами, ковбасою, коробочки з чаєм чи кавою, можна обтерти серветкою змоченою у спирті. Овочі, фрукти на декілька хвилин занурити у воду, а потім ретельну помити, опісля – обдати окропом.

            Сире м”ясо перед приготуванням теж помийте проточною водою. Придбані готові м”ясні вироби, хліб поставте на декілька хвилин у духовку.

           Які додаткові заходи дезінфекції необхідно проводити, якщо у квартирі хвора людина?

            Одяг, рушники хворого можна прати зі звичайним мийним засобом, але при максимально можливій температурі. Окремий посуд, з якого їсть і п”є хворий, кип”ятіть у продовж 15 хвилин в розчині харчової соди. Також важливе регулярне провітрювання. Воно зменшує концентрацію вірусних часток у повітрі.

           При наявності в помешканні хатних тварин необхідно після прогулянки собаці чи котикові помийте лапи теплою водою з милом так, як миєте свої руки, адже на подушечках може бути бруд з вулиці. Дезінфектантами обробляти лапи тварин не можна. Це загрожує опіком, алергічними реакціями.

            До речі, миючи хлорвмісними розчинами підлогу, простежте, щоб чотирилапий не ходив по ній поки вона не висохла остаточно.

            Проводячи дезінфекційні заходи ви зменшуєте ризик захворіти COVID – 19.

Профілактична дезінфекція – комплекс дезінфекційних заходів, спрямованих на попередження виникнення інфекційних захворювань. Мета її – не допустити появи заразних хвороб серед населення. Вона проводиться незалежно від наявності джерела інфекції. В даному випадку виходять із припущення, що серед великого контингенту людей можуть бути хворі, заразо носії, тобто люди, небезпечні у епідемічному відношенні.. Тому об’єктами профілактичної дезінфекції є місця великого скупчення людей (вокзали, гуртожитки, транспорт, транспортні зупинки, дитячі заклади, театри, кінотеатри, спортивні зали, їдальні медичні установи та ін.). У комплексі заходів профілактичної дезінфекції велику роль відіграють такі заходи, як знезараження питної води, своєчасне видалення сміття, профілактична дезінфекція поверхонь.

Слід зазначити, що заходи щодо профілактичної дезінфекції можуть дати позитивний ефект, якщо вони проводяться систематично у заздалегідь передбачені терміни.

Одночасно інформуємо, що роботи та послуги у сфері забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, зокрема проведення дезінфекційних робіт виконуються Дрогобицьким міжміським відділом лабораторних досліджень (м.Дрогобич, вул. Сагайдачного, 29, тел. 3-17-69), відповідно до постанови КМУ від 17.09.1996 № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах», п.6 Розділу 7 Статуту (нова редакція), затвердженого наказом МОЗ України від 05.04.2019р №774.

Т.Грицик, С. Вахів

фахівці розділу дезінфектології

Дрогобицького міжміського відділу 

ДУ “Львівський обласний лабораторний

центр МОЗ України”

📅 07.07.2025