З 1 березня у Львівській області стартує операція «Первоцвіт-2021», у межах якої забезпечать контроль щодо недопущення торгівлі зазначеними ранньовесняними рослинами.
Департамент екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації зазначає, що вирощування рослин, занесених до Червоної книги України у домашніх умовах, однаково не дає права їх продавати, оскільки торгівля, як і інші форми комерційного використання червонокнижних видів, прямо заборонені статтею 19 Закону України «Про Червону книгу України».
«Кожен повинен усвідомити, що перші весняні квіти зазвичай є видами, які занесено до Червоної книги України – підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний, шафран Гейфеля, рябчик шаховий, цибуля ведмежа (черемша) і відіграють важливу роль в житті лісу чи луки як природного комплексу».
У разі виявлення фактів пошкодження чи продажу первоцвітів необхідно звертатися у Державну екологічну інспекцію у Львівській області за номером телефону: (032) 238-73-70 чи у територіальні відділення управління Національної поліції у Львівській області за коротким номером 102.
Адміністративна відповідальність.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1030 від 07.11.2012 року «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх проживання (зростання)» розмір компенсації за шкоду, заподіяну червонокнижним рослинам, становить від 49 до 62 грн. за одну рослину.
Згідно зі ст. 88-1 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України, тягне за собою штраф від 1700 до 3655 грн. з конфіскацією рослин.
Пам’ятаймо, що кожен, хто зриває та купує первоцвіти, своїми діями стимулює їх знищення та несе відповідальність перед законом.
Бережіть природу навколо нас, бережіть первоцвіти.