Сьогодні ми дізнаємося про особисте немайнове право фізичної особи – право на ім’я. Консультує Марія Николаїшин – директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
– Пані Маріє, коли особа може змінити своє ім’я?
– Особа за згодою батьків має право змінити своє прізвище та/або власне ім’я, та/або по батькові, якщо вона досягла чотирнадцятирічного віку.
Особа має право на власний розсуд без згоди батьків чи осіб, які їх замінюють, змінити своє прізвище та/або власне ім’я, та/або по батькові після досягнення нею шістнадцятирічного віку.
– Як діяти у разі, якщо хтось із батьків заперечує проти зміни по батькові дитини?
– Такий спір можна вирішувати в органі опіки та піклування або, звернувшись до суду. Зазначу, що під час розгляду цієї справи беруться до уваги, зокрема, такі обставини: виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини. Власне, вони й засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.
– Чи можна отримати відмову у зміні імені?
– Так, заявникові може бути відмовлено у зміні імені. Є такі підстави для відмови у зміні імені:
– здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;
– наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;
– офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
– подання заявником неправдивих відомостей про себе.
– Розкажіть, будь ласка, яким чином може особа використовувати своє ім’я?
– Фізична особа має право використовувати своє ім’я у всіх сферах своєї діяльності. Використання імені фізичної особи в літературних та інших творах, крім творів документального характеру, як персонажа (дійової особи) допускається лише за її згодою, а після її смерті – за згодою її дітей, вдови (вдівця), а якщо їх немає, – батьків, братів та сестер. Водночас зауважу, що використання імені фізичної особи з метою висвітлення її діяльності або діяльності організації, в якій вона працює чи навчається, що базується на відповідних документах (звіти, стенограми, протоколи, аудіо-, відеозаписи, архівні матеріали тощо), допускається без її згоди.
– А чи може бути оприлюднене ім’я потерпілої особи?
– Ім’я потерпілої особи від правопорушення чи учасника цивільного спору, який стосується особистого життя, може бути використане іншими особами лише за їхньою згодою. Наголошую, що ім’я фізичної особи, яка затримана, підозрюється або ж обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, може бути використане лише в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї.
– Чи є порушенням, якщо скажімо, у засобах масової інформації використано початкову букву імені фізичної особи без її згоди?
– Ні, це не є порушенням права фізичної особи у разі, якщо використано її початкову літеру прізвища у засобах масової інформації чи літературних творах.
***
Ми і надалі продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Разом з тим, інформуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:
– зателефонувавши: тел. 067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги), тел. 0971818351 (Трускавецьке бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
– надіславши запит в месенджер фейсбук сторінки: https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/
– надіславши листа на одну з адрес електронної пошти: е-mail: [email protected] (Стрийський місцевий центр), [email protected] (Трускавецьке бюро)
– завітавши до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Трускавець, площа. Чорновола, 2.
Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php