Презентація фільму «Слідами вузькоколійки Верхнє Синьовидне – Мальмансталь» відбулася 8 грудня в музеї історії міста-курорту Трускавець. Фільм, який розповідає про історію вузькоколійної залізниці на наших теренах, знято на фоні мальовничих літніх пейзажів Дрогобиччини та Сколівщини, а саме сіл Майдан, Рибник, Довге Гірське, Коростів та Верхнє Синьовидне. Недіюча зараз залізнична гілка (колію розібрали в середині ХХ століття), котра сполучала неіснуючу зараз колонію Мальмансталь біля с. Майдан з Європою, залишилася лише в пам`яті старожилів та архівних джерелах. Задум привернути увагу до нашої минувшини та сприяти розвитку краєзнавства та формування нових туристичних маршрутів і втілився у реалізацію фільму, який присутнім презентував автор ідеї, оператор та режисер Ярослав Баран. Ідею продемонструвати фільм у стінах музею ініціювала директорка установи Галина Коваль.
Логічним доповненням до презентації став виступ учнів СЗШ №3 м. Трускавця, який підготувала вчителька польської мови Анна Іваночко. Учні не лише декламували тематичний вірш «Lokomotywa» («Локомотив») Юліана Тувіма, але й додали заходу жвавості та масовості. Прийшли послухати про новий туристичний маршрут в районі вузькоколійки Верхнє Синьовидне – Мальмансталь і вихованці туристичного гуртка Будинку учнівської творчості м. Трускавця (керівник Олександр Бляхарський). Подискутувати щодо можливостей відновлення вузькоколійки, долі залізниці в Україні та викладених у фільмі фактів та припущень зібралися екскурсоводи Віктор Пиців та Микола Бакай, директор БУТ м. Трускавця Олег Бачинський, краєзнавці Ігор Ліщинський та Петро Закусило, поетеса Анжела Хухновська, майстриня Лілія Собко та інші гості, для яких ця тема є небайдужою. Таким чином музей історії міста-курорту в черговий раз став місцем зустрічі небайдужих творчих громадян, котрі діляться власними поглядами на вирішення тих чи інших проблем сьогодення. Фото з презентації можна переглянути тут.
«Вже склалася добра традиція, що у Трускавці все розпочинається та завершується на «ура». Так і цього разу: перша презентація фільму про майданівську вузькоколійку відбулася саме в Трускавці в URBAN-бібліотеці; і ось завершення проєкту знову в Трускавці, проте уже в музеї історії Трускавця.
Чи вартувало робити два покази в одному місті? Як показала практика, так. Саме ця велика кількість презентацій стала безцінним джерелом інформації і ми розвивали та видозмінювали проєкт з урахуванням думок учасників презентацій.
Сьогодні було справді цікаво, оскільки вперше в рамках проєкту довелося виступати перед дітьми та їхніми батьками. Спочатку цей факт дещо вибив з колії, адже на таке не розраховував, але уважність і зацікавленість маленьких глядачів просто вразила. Тим паче сьогодні відбулося нагородження переможців конкурсу малюнків на залізничну тематику та читців польської поезії про локомотив, який організувала співпродюсер фільму Анна Іваночко за підтримки школи польської мови, яка діє при Фундації св. Антонія у Дрогобичі (засновник Ольга Павловська). Тож усім велике спасибі за те, що підтримали проєкт і в таку морозну погоду все ж відвідали показ. Окрема подяка учням школи №3, учасникам туристичного гуртка, який діє в Будинку учнівської творчості, та директору БУТ Олегові Бачинському. І велике спасибі працівникам музею історії Трускавця за ініціативу зустрічі і відмінну організацію заходу. Сподіваюся, вузькоколійка “Верхнє Синьовидне – Мальмансталь” відкриватиме ще більше таємниць і колись таки стане туристичною атракцією», – поділився враженням про презентацію автор фільму Ярослав Баран.
Ті, хто з певних причин не зміг прийти на перегляд фільму, може його подивитися за цим посиланням.