Верховна Рада України 30 квітня 2025 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби окремими категоріями військовослужбовців під час дії воєнного стану» (реєстраційний № 13177).
Згідно з документом:
– Для військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину під час воєнного стану і не повернулися до моменту його скасування, проходження служби призупиняється з наступного дня після припинення воєнного стану.
– Продовжено спрощену процедуру повернення для осіб, які самовільно залишили військові частини до 30 серпня 2025 року або в період з 29 листопада 2024 року до набрання чинності цим законом.
– Військовослужбовці, у яких призупинено службу або які самовільно залишили частину чи дезертирували, позбавляються права на пільги, гарантії та компенсації.
– Час самовільного залишення місця служби не зараховується до загального строку служби, вислуги років у званні, а також не враховується при нарахуванні надбавки за вислугу років і пенсії.
Акт розроблено на виконання наказу Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України від 7 березня 2025 року №14т/ВГК щодо продовження дії механізму повернення військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували, до виконання обов’язків військової служби. Цей механізм було запроваджено Законом №4087-ІХ. Документ також спрямований на вдосконалення законодавства щодо порядку проходження військової служби в умовах воєнного стану.
Закон встановлює правові гарантії та механізми повернення військовослужбовців до виконання військового обов’язку, а також скасовує інститут призупинення військової служби для осіб, які самовільно залишили військові частини, місця служби або дезертирували під час дії воєнного стану.
Нагадуємо, що до 01 березня 2025 року в Україні діяли різні алгоритми для повернення військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину (СЗЧ) або дезертирували, які дозволяли поновитись на військовій службі за спрощеним алгоритмом.
З 01 березня 2025 року діє єдиний алгоритм дій, який базується на загальній процедурі повернення до військової служби (закон України 3902-IX від 20.08.2024 року*). Відповідно до закону, військовослужбовці, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили частину або дезертирували, можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності — за умови, що вони добровільно звернулися із відповідним клопотанням до слідчого, прокурора або суду про намір повернутись на службу, і якщо командир (начальник) військової частини (установи) надав письмову згоду на продовження проходження такою особою військової служби.
Загальна процедура повернення до військової служби військовослужбовця щодо якого відкрито кримінальне провадження передбачає:
– отримання письмової згоди командира обраної військової частини (тієї, яку військовий самовільно залишив, або батальйону резерву, куди направлять військового на час поновлення на службі, або іншої за вибором);
– добровільне звернення із відповідним клопотання до слідчого, прокурора або суду про намір повернутись на військову службу;
– проведення розслідування кримінального провадження;
– винесення рішення судом на підставі клопотання прокурором щодо того, звільняти чи ні військового від відповідальності.
Лише після рішення суду починається процедура поновлення військовослужбовця на військовій службі з зарахуванням на усі види забезпечення.
Якщо СЗЧ вчинене не вперше, військовослужбовець не може повернутись на службу та бути звільненим від відповідальності (правові наслідки відповідно до статей 407, 408 ККУ).
Якщо самовільне залишення частини тривало не більше трьох діб, кримінальне провадження не відкривається. У такому випадку військовослужбовець може повернутися до частини за згодою командира та продовжити проходження служби.