У приміщенні Дрогобицького бюро правової допомоги відбувся круглий стіл на тему: «Формування механізмів взаємодії з метою документування воєнних злочинів, свідками яких чи потерпілими є діти».
Відкрила захід директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин, яка розповіла про те, що є спільна ініціатива Офісу Президента України, Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України та Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим щодо необхідності документування злочинів, які здійснені державою-агресором.
Місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги активно залучаються до співпраці з прокурорами для збору відомостей від осіб, які були очевидцями або потерпілими від воєнних злочинів на території України від 24 лютого 2022 року. Не менш важливою є ділянка роботи, котра пов’язана із фіксуванням воєнних злочинів, очевидцями яких чи потерпілими є діти –наголосила пані Марія.
Микола Шийко – директор Самбірського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – звернув увагу присутніх на тому, що фіксувати злочини, які скоєні державою агресором, уповноважені працівники прокуратури. Він зазначив, що усім соціальним структурам, які взаємодіють із особами, котрі перемістилися із територій, де ведуться воєнні дії, необхідно інформувати, що у них є можливість надати свідчення про воєнні злочини.
Олександр Віхров – головний юрист Дрогобицького бюро правової допомоги – зазначив, що однією із таких реальних можливостей є створена вебплатформа для ефективного збору і обробки інформації про порушення прав людини російською федерацією. Саме на цей онлайн ресурс потерпілі чи очевидці злочинів можуть самостійно завантажити усю необхідну інформацію, у тому числі фото та відеоматеріали. Але все таки він рекомендував громадянам давати свідчення працівникам прокуратури, які фахово задокументують те, що відбулося.
Про способи відібрання свідчення у неповнолітніх, які стали очевидцями злочинів чи потерпілими, розповіла Інна Кравець – начальник відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Київської обласної прокуратури. Вона наголосила на тому, що саме зараз важливим етапом для неповнолітніх потерпілих, та й, зрештою, й для дорослих, є фіксування злочинів. Адже через деякий час окремі деталі злочину вони можуть забути, а фото чи відео матеріали видалити. А, власне, окремі дрібні деталі можуть лягти в основу вагомої доказової бази скоєних злочинів державою агресором.
Важливі аргументи, які свідчать на користь того, що необхідно документувати свідчення потерпілих та очевидців назвала Леся Сушко – начальни відділу безоплатної правової допомоги Самбірського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Вона зауважила, що зібрані факти будуть використані як докази для захисту та представництва України в Європейському суді з прав людини та Міжнародному суді ООН.
За будь-яке зло має бути покарання – таким є основне міркування Ігоря Якима – начальника відділу-служби у справах дітей виконавчого комітету Дрогобицької міської ради. Він сказав, що за усі злочини, скоєні проти дітей, держава – агресор повинна нести відповідальність.
Тому працівники служби у справах дітей різнобічно сприятимуть місцевому центрові у зборі інформації про неповнолітніх, які стали очевидцями злочинів чи потерпілими та можуть про це свідчити, так і, за необхідності, прокуратурі – продовжила думку свого колеги: Ганна Подставек – начальниця служби у справах дітей Бориславської міської ради.
Лілія Загайкало – провідний фахівець з соціальної роботи Дрогобицького міського центру соціальних служб – висловила готовність до співпраці та наголосила що відтепер клієнтів, які звертатимуться до Центру психологічної підтримки, фахівці – психологи інформуватимуть про існуючу можливість для неповнолітніх осіб надати свідчення про воєнні злочини.
Загалом усі присутні на заході висловилися за те, що кожен воєнний злочин повинен бути зафіксований, тим паче, якщо потерпілою була дитина. Тому усім соціальним й правоохоронним інституціям слід об’єднати свої зусилля та роз’яснювати клієнтам про те, що для них важливо, аби усе те, що вони побачили й пережили, було задокументовано.
Марія Николаїшин резюмувала: фіксування воєнних злочинів має триєдину мету: належним чином їх задокументувати, передати усі зібрані матеріали до суду та притягнути винуватих до відповідальності.
***
Інформуємо, що у разі, якщо Ви стали свідками воєнного злочину або є потерпілими, та бажаєте розповісти про це, а також для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:
– зателефонувавши: тел. 0971818351 (Трускавецьке бюро правової допомоги),
– надіславши запит в месенджер фейсбуксторінки:
– надіславши листа на одну з адрес електронної пошти: е-mail: [email protected] (Стрийський місцевий центр), [email protected] (Трускавецьке бюро)
– завітавши до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Трускавець, площа. Чорновола, 2.