Біологічні батьки є найкращими для своєї дитини за винятком якщо вони не становлять загрози для неї. Бо саме у повноцінній здоровій сім`ї дитина почувається щасливою, там її люблять, сприяють розвитку, становленню, там вона почувається у безпеці. І кожна дитина має право на щастя, а обов’язком суспільства є допомагати їй в реалізації цього права.
Але, на жаль, не завжди буває ідилія. Іноді соціальні служби знаходять дітей у струпах, вошах, корості, голодних та замерзлих, недогодованих та переляканих. А мати чи батько (чи й обоє) тим часом пиячать, гуляють чи взагалі невідомо де. Що ж тоді робити? Куди подіти так званих «вилучених дітей»?
Про це та інше говорили на надзвичайно потрібному та цікавому заході, котрий проходив сьогодні, 16 липня, у Трускавці.
Тренінг «Розвиток патронату над дитиною в Трускавецькій територіальній громаді» зібрав працівників соціальних служб і не лише. В ньому взяли участь заступник міського голови Трускавця Святослав Стефанків, старости сіл Доброгостів, Бистрий та Уличне Василь Ірод і Мар`яна Мазурик, фахівці служби у справах дітей ТМР, відділу освіти ТМР, міського центру соціальних служб, міської філії Львівського обласного центру зайнятості, міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), відділу інформаційної політики та зв’язків з громадськістю Трускавецької міської ради, громадських організацій (БФ «Карітас Трускавець», БФ «Дій. Твори»), внутрішньо переміщені особи, а також ті, що вже усиновили дітей, і кандидати на усиновлення.
До участі в заході та дискусій долучилися фахівці служб у справах дітей із сусідніх громад – Бориславської та Східницької.
Після вітальних слів заступника міського голови Святослава Стефанківа і начальниці служби у справах дітей Трускавецької міської ради Лесі Дребот тренінг провела експертка з трансформації соціальних послуг, викладачка Українського Католицького Університету, залучена спікерка, радниця міського голови Львова Оксана Рубай.
В процесі були обговорені та вивчені різні життєві історії, різні ситуації, різні проблемні моменти. Присутні довідалися про різницю між патронатом, дитячим будинком сімейного типу (ДБСТ), прийомною сім`єю та усиновленням, а головне засвоїли, що життя та благо дитини завжди мають бути в пріоритеті.
Особливо зворушливим було спілкування з мамою, котра взяла на виховання трьох чужих дітей і поділилася історією зростання у материнстві, історією стосунків між дітьми та батьками, реакцією на різні виклики часу. Хорошим доповненням до цієї розповіді стало і спілкування з молодою родиною, котра, виховуючи двох власних синів, зважилася на опіку над чужою дитиною і чекає на завершення цього процесу.
«Розвиток патронату – це інвестиція у майбутнє громади!», – зазначила Оксана Рубай і навела приклади чому патронат має майбутнє, особливо у Трускавецькій громаді. Адже в патронат готові інвестувати і бізнес, і Церква, і донори.
Патронат – це не батьківство, це не всиновлення, це тимчасова (на пів року) заміна батьків. Інакше кажучи, це соціальна послуга, яка колись, в майбутньому буде дуже популярною, подібно як популярним є фостер у країнах ЄС (фостерна сім’я – це форма тимчасового влаштування дітей, що опинилися у важкій життєвій ситуації, з метою реабілітації, зміни ситуації у рідній сім’ї, а у разі неможливості – передачі на усиновлення). Наразі патронатних сімей немає ні у Трускавецькій громаді, ні в Дрогобицькому районі взагалі.
Учасники заходу «Розвиток патронату над дитиною в Трускавецькій територіальній громаді», який проходив у готелі «Трускавець 365» при сприянні БФ «Дій. Твори» та секретаря Трускавецької міської ради Наталії Пономаренко, отримали хороший багаж знань та чудовий досвід, а ще приємні миті спілкування з Професіоналкою з великої літери та багатющим досвідом Оксаною Рубай.
Проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Координаційним центром із розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Національною соціальною сервісною службою України, службами у справах дітей територіальних громад, обласних військових адміністрацій, центрами надання соціальних послуг, регіональними центрами соціальних служб, неурядовими організаціями за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Фоторепортаж можна переглянути тут.