Країна солі, нафти та Франка

Сьогодні на Львівщині День жалоби, тож всі розважальні заходи відмінено. Але пізнавально-патріотичні акції не просто дозволені, а й заохочуються. Бо ж коли, як не зараз, виховувати громадянську свідомість, пізнавати історичну правду, вчити любові до України?

Хороша патріотично-пізнавальна акція проходила сьогодні, 5 вересня, в музеї історії міста-курорту Трускавця. Тут директор Державного історико-краєзнавчого музею «Нагуєвичі» Богдан Лазорак презентував монографію «Країна солі і нафти»: описи подорожей Дрогобиччиною у 1768-1914 роках. Студії. Документи. Матеріали», яку він написав у співавторстві з науковицями Тетяною Лазорак (Дрогобич) та Беатою Скварек (Лєґніца, Польща).

У монографії  представлені факти і події, які ґрунтуються на писемних, актових і наративно-описових (літературні твори, листи, щоденники, спогади), картографічних (карти, плани) джерелах, а також газетних матеріалах і републікаціях. За основу взято описи мандрівок Дрогобицьким краєм 150 осіб, які відвідували Дрогобич, Трускавець, Борислав, скелі в Уричі, та абсолютну більшість сіл нашого краю у 1768-1914 роках.

Книга містить чотири об`ємні розділи:

  1. «Берда в Уричі»: описи мандрівок Дрогобиччиною до наскельної фортеці Тустань з «Фарбами і без» у 1783-1912 рр.;
  2. «Дрогобич і Дрогобицька земля у подорожніх описах, путівниках і літературно-мистецьких творах ентузіастів та інтелектуалів другої половини ХVIII – першої третини XX ст.»;
  3. «Найцінніші пам’ятки архітектури та мистецтва в Країні Гір»: описи мандрівок давніми палацами Тарновських, Бєльських та Винницьких у Вороблевичах, Снятинці, Рихтичах та Урожі (ХІХ – початок ХХ ст.);
  4. «За кулісами театральної сцени: описи театральних мандрівок до Дрогобича та околиць у 1866-1914 рр.».

В монографії є унікальний додаток у формі настільної карти-брошури під назвою «Десять давніх мандрівних маршрутів Дрогобиччиною: «Від Бальтазара Гакета (1789 – 1790) разом з Іваном Франком (1884) і аж до Карла Фердинанда (1912)» із зазначенням місць зупинок відомих мандрівників на теренах Дрогобиччини, що, на думку авторів, може сприяти формуванню нових туристичних маршрутів з найбільш цікавими і в той же час рідкісними описами подорожей кінця XIX – початку XX століття.

З розповіді Богдана Лазорака присутні почерпнули чимало цікавих відомостей як про історію нашого краю, так і про життя ряду видатних, але незаслужено забутих постатей.

Богдан Лазорак подарував монографії для Трускавецької центральної бібліотеки та для Доброгостівської школи імені Івана Боберського, вчителі з якої були присутні на зустрічі.

Трускавець став четвертим місцем презентації книги після Нагуєвич, Дрогобича та Львова.

Тим, хто з певних причин не зміг побувати на сьогоднішній зустрічі, рекомендуємо переглянути відеозвіт з аналогічної презентації монографії, котра проходила у Львівському Фотомузеї 13 серпня ц.р.: https://www.youtube.com/watch?v=smph8N6ujr4

Чудовим доповненням презентації книги в музеї історії Трускавця став виступ Народного театру ім. Лесі Українки (кер. Віталій Мельничук) Дрогобицького Народного дому ім. Івана Франка за п’єсою Алли Грабинської «Мойсей України. За крок до останньої сповіді». В ролях: Іван Франко – Іван Сех, Мати – Алла Мельничук, Івасик – Богдан Зварич, Демон – Андрій Юркевич.

Фоторепортаж можна переглянути тут.

Більше...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
acf-taxonomy
acf-post-type
news
announce
institution
session
deputy
mayor
economics
doc