Творчістю Михайла Біласа, Народного художника України із Трускавця, світ не лише захоплюється, а й надихається. Зокрема, його гобелени стали стимулом до творення ляльок для різноманітних майстринь. Відкриття виставки ляльок «Український танок за мотивами робіт художника Михайла Біласа» відбулося сьогодні, 18 квітня, в музеї, котрий носить ім`я великого митця – нашого земляка Михайла Біласа.
Презентації експозиції передував великий святковий Великодній концерт викладачів та учнів Трускавецької школи мистецтв імені Романа Савицького, котрий проходив на балконі музею (трансляцію можна переглянути тут. Поруч тривали майстер-класи із ткацтва, на яких охочі дітлахи могли опанувати це стародавнє ремесло. Після концерту директорка музею Олена Білас-Березова запросила оглянути чудові роботи майстринь, котрі на відкритті виставки поділилися розповідями про те, як їх надихає творчість Михайла Біласа. Серед них, зокрема, була ідейна натхненниця проєкту, майстриня Ніна Хаґен з Норвегії.
Як розповіла Олена Білас-Березова, Михайло Білас і сам виготовляв унікальні ляльки. На жаль, в трускавецькому музеї цих робіт немає. Колекцію ляльок Біласа в 1980-х рр.. закупив музей «Дрогобиччина», тож саме там можна їх оглянути. А музей Біласа запрошує на виставку ляльок, створених за мотивами гобеленів великого митця з Трускавця.
Народна майстриня України, лялькарка, керівник зразкового гуртка декоративно-ужиткового мистецтва Любов Подолінна з Мар’їнки, Донецької області, котра нині працює в Богодухівському районі Харківської області, так розповідає про проєкт: «Неординарною творчістю Михайла Біласа я захоплювалася давно. Але все зводилося до споглядання та милування творами художника. А коли Ніна Хаґен запросила мене взяти участь у проекті, я із задоволенням взялася до роботи. Робила все інтуїтивно, вивчаючи кожну деталь на картинці. Саме тоді виявила, що робота “Бойківське весілля” є у пастелі, а інша мабуть аплікація. Бо видно неозброєним оком, що це два різних твори, які відрізняються не тільки технікою виконання, але й деталями та кольорами. Свою лялькову композицію я робила за мотивами саме пастельного малюнка. Намагалася підібрати кольори ниток. Щоб ще ближчою бути до творчості художника, вирішила композицію вимотати з ниток. Основа і ляльок, і тварин – дротяний каркас, обмотаний нитками. Всі інші елементи з картонним чи дерев’яним каркасом. В одязі ляльок використовувала войлок – повсть та бавовняну тканину. Розмір основи 20*40 см. Висота композиції 33 см.”
У проєкті творення ляльок за мотивами творчості Михайла Біласа взяли участь майстрині Лариса Дідик, Вікторія Сайко та Наталія Козленко з Київщини, Ольга Селюкова з Чернігівщини, Олена Фалькон із Запорізької області (окуповане місто Приморськ), Марина Проценко та Зоя Жалткевич з Дніпра, Вікторія Адамчук з Хмельниччини, Вікторія Прокопенко з Вінниччини, Марія Заблоцька з Ходорова (Львівщина), Інна Вовк, Світлана Клименко, Людмила Бєлкіна та Валентина Мірошник з Черкащини, Світлана Руденко з Кропивниччини, Марина Дубровська та Маргарита Петренко з Харкова, уродженка Буковини Наталія Зільберман, Ірина Даниленко з Полтавщини, Малґожата Дзяло з Польщі, Ніна Хаґен з Норвегії, а також Ванесса Херба (Jerba) з далекої Бразилії та інші (Ірина Корень, Тетяна Бількевич, Вікторія Стефанович, Олена Кравчун, Юлія Соловйова, Наталія Тищенко, Віра Шевченко, Тетяна Ходак, Людмила Зімакова, Раїса Реснянська, Галина Гукова, Народні майстрині України Ніна Балала та Інна Луппа). Майстрині є членами груп у Фейсбуці “Авторська лялька-мотанка”, “Лялькова толока”, “Секрети лялькарок”, “Містечко майстрів” та інші.
Фото Ніни Хаґен – тут.