Вручення повістки не завжди означає мобілізацію військовозобов’язаного, оскільки закон передбачає кілька видів повісток, і якщо у документі зазначено з’явитися у військкомат, це завжди означає відправку одержувача повістки на військову службу.
Законодавством передбачено вручення повісток не лише для безпосередньо мобілізації, а й, наприклад, для звіряння військово-облікових документів та проходження військово-лікарської комісії для визначення стану придатності для військової служби. Тому вручення повістки не означає однозначного спрямування до ЗСУ для несення військової служби.
Існують різні види повісток: про уточнення облікових даних, проходження медкомісії, про заклик на термінову військову службу (зараз не видаються у зв’язку із загальною мобілізацією) та мобілізаційні розпорядження.
Якщо вам вручили повістку, це не означає, що вас мобілізують. Зокрема, повістка про уточнення облікових даних вручається тільки для постановки на облік та актуалізації даних про особу. А мобілізаційне розпорядження вручають особі після проходження медкомісії, якщо її вважали за придатну до служби. Коли людина отримує цей вид повістки, тоді вона зобов’язана з’явитися у вказаний призовний пункт для відправки на службу .
Якщо одержувач повістки не з’явився до військкомату (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) для уточнення даних, то закон передбачає для такої особи адміністративну відповідальність у вигляді штрафу .
Неявку будуть кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Як передбачено частиною 2 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинено в особливий період — тягне за собою накладення штрафу на громадян від двохсот (3400,00 грн.) до трьохсот (5100,00 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Хоча закон передбачає не лише штрафи у разі неявки – якщо після медкомісії військовозобов’язаний не з’явився за мобілізаційним розпорядженням, то може бути кримінальна відповідальність.
Ці дії можуть кваліфікуватися як ухилення від призову на військову службу. Відповідно до Кримінального кодексу, цей злочин за який передбачено кримінальну відповідальність, а саме – позбавлення волі від 3 до 5 років.