Тема нового провалля на руднику №2 Стебницького гірничо-хімічного підприємства «Полімінерал» стала предметом обговорення на щотижневій апаратній нараді в Трускавецькій міській раді 17 лютого.
Як повідомив заступник міського голови Трускавця, староста с. Модричі Мирон Флюнт, він одним з перших побував на місці обвалу, оглянув провалля та оцінив можливі ризики подальших зсувів ґрунту. Візуально провалля менше за те, яке утворилося у вересні 2017 року, розміщене ближче до лісового масиву.
Заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький повідомив, що відбулося засідання районної комісії ТЕБіНС та прийнято рішення реагувати відповідним чином. Нове провалля не несе загроз існуючій дорозі Дрогобич-Трускавець, принаймні найближчим часом. Але в зоні обвалу може опинитися опора ліній електропередач.
Олексій Балицький повідомив, що ситуація перебуває на постійному контролі і що він особисто поспілкувався на тему нового провалля з доцентом кафедри екологічної та інженерної геології і гідрогеології Львівського національного університету імені Івана Франка Василем Дяківим.
Повна картина щодо провалля є такою.
У суботу, 15 лютого, орієнтовно в 11.00 год. відбулось різке просідання поверхні на шахтному полі рудника №2 орієнтовно на відстані 260 метрів на південь від південного краю карстового провалу №27, який утворився 30 вересня 2017 р., а при візуальному обстежені, виявлено новоутворений провал № 32 овальної форми, із виміряними розмірами 70х55 метрів, вертикальними стінками, із затопленим дном та орієнтовною відстанню від поверхні до урізу води приблизно 20 метрів…
Провал №32 локалізований над відробленими камерами 126-127-128 пласта 10 Пд-Сх, де у попередні десятиліття до 2010 року скидались перехоплені найбільш агресивні води із 5, 17, 16 та ін. зумпфів дренажного горизонту і ця ділянка була визначена як потенційно-загрозлива щодо підвищеної ймовірності провалоутворення.
Утворення провалу супроводжувалось розтріскуванням бокових стінок по тріщинах сколу і обвалюванням потужних брил, із їхнім падінням на дно карстової порожнини, із гулом і глухим звуком, що задокументовано на відео.
Дана територія шахтного поля рудника № 2 попередньо була визначена зоною прогнозованого потенційного провалу.
Карстовий провал № 32, як і попередні №27 у 2017 та №30 у 2020 роках, утворився внаслідок механічного руйнування ціликів і стелини відпрацьованих камер 126-128 пласта 10 Пд-Сх та природної карстової порожнини у соленосному масиві витоком надсолевих вод в зоні розвантаження, початок утворення якого сягає жовтня 1978 р.
Над провалом №32 по довгій його осі, проходять повітряні лінії ЛЕП 35 кВ між опорами № 20 і № 19, із відстанню 30 м від північної вертикальної стінки провалу до опори №20 ЛЕП. Згідно гірничої геомеханіки на карстовому провалі №32 на даний час проходить стадія формування стійкої форми провалу, а саме, субвертикадьні стінки будуть обвалюватися та виположуватися до кута природного відкосу із активізацією схилових деформацій. При прогнозованому розширені провалу у найближчий час, до природного кута відкосу, прогнозується високий ризик обвалу 20 опори ЛЕП, що відповідно може порушити енергопостачання споживачів.
Відразу після виявлення, провал № 32 був огороджений сигнальною стрічкою.
Дана проблема була розглянута 16 лютого 2025 року у м. Дрогобичі на засіданні комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Дрогобицькій РВА. Було прийнято звернення до мешканців прилеглих населених пунктів утриматися від відвідувань території в межах гірничого відводу рудника №2 ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал».
За станом провалу геолого-маркшейдерською службою ПрАТ «Полімінерал» ведуться постійні спостереження.
Площа провалля близько 70 на 55 метрів, глибина орієнтовно 20 м. Дно карстової воронки заповнене водою. Періодично відбуваються обвалювання стінок карстової воронки. Територія шахтного поля попередньо була визначена зоною потенційного провалу. Внаслідок техногенної ситуації жертв та руйнувань не було. На місці події працювали усі профільні служби.
Міський голова Андрій Кульчинський під час щотижневої наради 17 лютого доручив підготувати чергове звернення з приводу необхідності завершення будівництва нової об’їзної дороги до Трускавця, яке припинилося внаслідок початку повномасштабного вторгнення.
В цілому ж позиція міської влади Трускавця є такою: можливість проваль в зоні затоплення рудника №2 Стебницького ГХП «Полімінерал» прогнозувалася вже давно, ще з радянських часів. Ситуація контрольована і не несе жодних загроз для курорту Трускавець. Керівництво Трускавецької громади очікує від районної та обласної державної влади рішучіших дій та посилення контролю щодо СГХК «Полімінерал» з метою недопущення подібних проваль у майбутньому та наполягає на завершенні добудови альтернативної дороги в обхід зони проваль.
Реакція соцмереж на виникнення нового провалля є гіперболізованою та не відображає реального стану справ та існуючих загроз. Насправді немає жодних підстав для стурбованості для мешканців та гостей курорту, адже від зони проваль Трускавець захищає надійна в геологічному плані смуга та лісовий масив.
Фото Василя Дяківа, доцента кафедри екологічної та інженерної геології і гідрогеології Львівського національного університету ім. І. Франка