Новий Закон про мобілізацію: які зміни чекають на українців з 1 травня

В українському законодавстві з питань мобілізації з 1 травня 2024 року відбудуться суттєві зміни. Більшість з них суттєво вплинуть на процес мобілізації та охоплять ширше коло осіб, які підлягають їй.

Відстрочка від мобілізації.

З 18 травня 2024 року в Україні набирає чинності новий закон про мобілізацію, який передбачає розширення кола осіб, які мають право на відстрочку від призову. Ось список категорій громадян, які звільняються від мобілізації:

– За станом здоров’я: особи, яких визнано непридатними до військової служби за станом здоров’я на підставі висновку військово-лікарської комісії.

– Держслужбовці: посадові особи органів державної влади, органів державної адміністрації та їх апаратів, а також працівники державних установ, організацій, підприємств.

– Викладачі: педагогічні працівники закладів освіти, які працюють не менше ніж на 0,75 ставки.

– Студенти: студенти денної форми навчання закладів вищої освіти та наукових установ, а також аспіранти та докторанти.

– Заброньовані особи: особи, які заброньовані за мобілізаційними планами на період воєнного стану.

– Багатодітні чоловіки: чоловіки, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років.

– Батьки-одинаки: чоловіки, які самостійно виховують дітей віком до 18 років.

– Опікуни/піклувальники: особи, які на законних підставах виховують дітей віком до 18 років, які залишилися без батьківської опіки.

– Опікуни осіб з інвалідністю: особи, які доглядають за особами з інвалідністю І або ІІ групи, які потребують постійної сторонньої допомоги.

– Сімейні обставини: особи, які доглядають за особами з інвалідністю І групи, а також за особами, які немічні та потребують постійної сторонньої допомоги.

– Родичі загиблих/зниклих безвісти: чоловіки, чиї дружини або один з батьків яких загинули або зникли безвісти під час повномасштабної війни з Російською Федерацією, розпочатої 24 лютого 2022 року.

Бронювання від мобілізації.

У травні бронюванню підлягатимуть працівники:

– органів державної влади, місцевого самоврядування та інших державних органах на посадах, що необхідні для функціонування цих органів;

– підприємств, установ та організацій, що пов’язані із забезпеченням виконання мобілізаційних завдань (замовлень);

– підприємств, установ та організацій, які критично важливі для забезпечення життєдіяльності населення в особливий період й функціонування економіки;

– підприємств, установ та організацій, які здійснюють виробництво товарів, виконують роботи або надають послуги, необхідні для забезпечення потреб ЗСУ й інших військових формувань.

ВЛК

4 травня 2024 року в Україні статус “обмежено придатний” скасовується для військовозобов’язаних чоловіків. Тепер, чоловіки мобілізаційного віку, які мали цей статус, будуть повинні пройти повторну військово-лікарську комісію продовж               90 діб. Після цього, медики віднесуть придатних призовників до однієї з чотирьох категорій:

– придатні (повністю);

– придатні до служби у вищому військовому навчальному закладі, в ТЦК та СП, частинах забезпечення, установах, організаціях, але непридатних до служби в десантно-штурмових військах, морській піхоті, Силах спецоперацій, підрозділах спецпризначення, плаваючому складі тощо;

– придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до вищого військового навчального закладу);

– придатні для виконання специфічних завдань.

Оновлення даних в ТЦК

За правилами нового законопроєкту про мобілізацію, всі призовники, військовозобовʼязані та резервісти повинні оновити дані про себе в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки продовж 60 діб після набуття чинності закону.

Зауважимо, чоловіків не каратимуть за неповідомлення інформації, яку працівники військкоматів можуть взяти з відкритих реєстрів.

Покарання для ухилянтів

Ті особи, які уникають громадянського обовʼязку долучитися до лав Збройних сил України або оновити дані про себе в ТЦК, вважаються ухилянтами.

Для таких чоловіків, згідно з новим законодавством, передбачені покарання.

Наприклад, ухилянта можуть позбавити права керувати автомобілем. Процедура відбуватиметься за таким принципом:

– працівники територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертаються до поліції з проханням доставити порушника до військкомату;

– якщо протягом пʼяти днів правоохоронці будуть ігнорувати звернення, ТЦК поштою відправляє відповідну вимогу на адресу реєстрації військовозобов’язаного;

– якщо через 10 днів людина не приходить, ТЦК звертається до адміністративного суду і просить тимчасово заборонити ухилянту керувати машиною, поки він не зʼявиться до ТЦК.

Перетин кордону

Військовозобовʼязані українці, які перебувають за кордоном, повинні повернутися в Україну та оновити анкетні дані про себе для того, щоб подовжити дію паспорта. Після цього, чоловікам в Україні можуть вручити повістку, або ж вони можуть виїхати назад, якщо мають та те підстави.

Зауважимо, що це можуть зробити:

– чоловіки, які за станом здоров’я були зняті з військового обліку (крім тих, хто має обмежену придатність до служби);

– чоловіки, які тимчасово непридатні до служби згідно з висновком ВЛК на період до 6 місяців;

– чоловіки, які мають інвалідність I-III груп.

– чоловіки, які супроводжують людину з інвалідністю I-II групи;

– чоловіки, які мають трьох і більше дітей до 18 років.

– батьки-одинаки;

– чоловіки, які мають постійне місце проживання за межами території України;

– військові, які перетинають кордон для лікування, реабілітації або їдуть на навчання.

– водії, залізничники та моряки, які здійснюють міжнародні рейси;

– чоловіки, які офіційно займаються волонтерською діяльністю;

– чоловіки, які працюють у сфері культури, спортсмени та тренери;

– дипломати.

Важливо зазначити, що не всі чоловіки, які мають відстрочку від мобілізації, можуть виїжджати за кордон.

Більше...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
acf-taxonomy
acf-post-type
news
announce
institution
session
deputy
mayor
economics
doc