У зв’язку з підтопленням помешкань, сільськогосподарських угідь, лісів, доріг, джерел водопостачання, криниць через несприятливі метеорологічні умови, пов’язані з інтенсивним таненням снігу, існує ризик спалахів інфекційних хвороб
За відсутності привезеної води ні в якому разі не використовуйте для пиття воду з відкритих водойм та криниць, адже внаслідок повені у ці джерела водопостачання могли потрапити із скотомогильників, кладовищ, вбиралень, хлівів, полів, сміттєзвалищ хвороботворні мікроби – збудники туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів, яйця та личинки гельмінтів, дизентерії тощо.
У разі неможливості постачання якісної привезеної води для пиття можна користуватися тільки добре прокип’яченою водою.
Для господарських потреб також користуйтеся тільки добре прокип’яченою водою.
Для харчування використовуйте лише продукти гарантованої якості. При приготуванні їжі обов’язково застосовуйте термообробку (варіння, смаження, запікання). Овочі та фрукти ретельно мийте кип’яченою водою (бажано щіткою та господарським милом), потім обдавайте окропом.
Слід вживати тільки свіжо приготовану їжу.
Перед їжею обов’язково ретельно мийте руки з милом (також руки можна протирати зволоженими дезінфектантами-серветками).
Гризуни (щури, миші) можуть бути переносниками та носіями збудників інфекційних хвороб. Необхідне проведення дезінфекції на підтоплених територіях. За неможливості проведення дезінфекції самостійно, слід звернутися за консультацією та допомогою до територіальної санепідустанови або іншої акредитованої лабораторії чи лікарні, поліклініки, фельдшерсько-акушерського пункту.
У зоні раптового затоплення:
1. Уникайте паніки, за можливості негайно залиште зону підтоплення.
2. Підніміться на верхні поверхи (дахи будинків, дерева чи інші підвищення). Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення. Залишайтеся там до прибуття допомоги. Сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко Вас знайти.
3. Потрапивши у воду, зніміть із себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.
Після повені, паводка:
1. Переконайтеся, що Ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням.
2. Не користуйтеся електромережею до повного осушення будинку.
3. Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.
4. Усе майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
5. Обов’язково кип’ятіть питну воду!
6. Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.
Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно:
– провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, будівельних конструкцій тощо) та перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см;
– індивідуальні вигрібні ями та туалети в разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим дезінфекційним засобом, призначеним для цього;
– провести відкачування води з криниць, які потрапили в зону підтоплення з наступним її знезараженням відповідними дезінфекційними засобами та проведенням лабораторного контролю якості питної води. Перед тим, як вживати криничну воду звертайтеся в територіальну санепідустанову або іншу акредитовану лабораторію для проведення лабораторних досліджень та підтвердження безпечної якості води. Позитивні результати гарантуватимуть Вам безпеку щодо виникнення інфекційних захворювань;
– провести дератизацію у місцях можливого скупчення гризунів.
У разі підозри щодо розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників і т.д.) терміново зверніться за медичною допомогою, не допускайте самолікування!
Прості правила допоможуть зберегти здоров’я Вам і Вашим рідним!