Підлітковий роман про діяльність УПА на Дрогобиччині презентували в музеї міста

Галина Пагутяк – наша землячка, видатна сучасна українська письменниця, лауреатка Шевченківської премії (2010 рік, за роман «Слуга з Добромиля»), авторка багатьох творів в різних жанрах (фентезі, наукова фантастика, готичний роман). Її найновіший роман «Око світу» дещо випадає зі звичної для авторки схеми, адже це заснований на реальних подіях твір з історії УПА середини ХХ століття, дія якого відбувається на Дрогобиччині.

Роман «Око світу» розповідає про молодого 14-літнього хлопця Ілька із села Залокоть, а дія роману проходить в селах Залокоть, Сторона та місті Бориславі. Тож не дивно, що саме в Бориславі проходила перша презентація роману. А сьогодні, 15 березня, авторка презентувала свій твір у курортному Трускавці, в музеї історії міста-курорту.

Півторагодинний захід розпочався зі вступного слова директорки музею, модераторки презентації Галини Коваль. Після молитви за полеглими воїнами України часів УПА і новітньої війни  викладач Трускавецької школи мистецтв імені Романа Савицького Андрій Сливка навіяв присутнім відповідний історичний фон бандерівськими піснями «Три браття з Прикарпаття», «Скоростріл, куфайка і з тризубом шапка» та «Десять років горіла земля у людей під ногами». А після цього Галина Пагутяк розповіла про історію творення роману, труднощі з його виданням, сюжетну лінію та привідкрила деякі таємниці для тих, хто не обмежиться презентацією, а розпочне читання книги.

Отже, головним прототипом роману є реальна людина, бориславець Василь Хомин. Назва «Око світу» походить від таємничого діаманту, захованого в печерах гори Берда. Роман був написаний ще до початку повномасштабного вторгнення московії в Україну. Видали книгу у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» (директор Іван Малкович). Дуже довго не могли зробити художнє оформлення книги, бо малюнки не відповідали справжньому образу підлітка-повстанця. У книзі є позитивні та негативні персонажі, а продовженням розповіді про Ілька стане наступний твір Галини Пагутяк «Нічний подорожній», який має побачити світ в 2023 році.

Розповідь знаменитої письменниці плавно лилася, і немов зачаровані її слухали вчителі зі шкіл Трускавця та Доброгостова, учні – ровесники головного героя твору, небайдужі місцеві та переселенці, воїни, котрі проходять реабілітацію. Кожне слово Галини Пагутяк падало немов зерно на благодатний ґрунт, адже цей твір – не легке чтиво, котре забудеш доки сонце сяде за обрій, а цінна перлина, оте символічне «Око світу», завдяки якому знаєш хто є хто і як діяти в потрібній ситуації.

Письменниця розповідала про три типи бійців (романтики, самогубці та воїни), про повстанські могили, за які місцевий люд не забував у найгірші лиховісні часи совєтської доби, про гріх предків, котрі замовчували правду, і тепер її доводиться визбирувати по крупинках та склеювати-реконструювати задля цілісного образу Правди. А ще вона оповідала про свої враження від довоєнних мандрівок у Кам`янське, Запоріжжя, Чернігів, Херсон та Маріуполь, про байдужість багатьох із тих, хто мав би плекати справжню українську освіту та національний дух, про те, що дорослі зраджували, але підлітки – ніколи. Звісно, були й «солодкі Дарусі», котрі могли погубити батьків несвідомо, але це не була та прорахована зрада заради самозбереження, коли кидаєш найвірнішого друга в лабети ворога, у вічні каземати неволі.

Про те, як насправді важливо пам’ятати про те, що було, щоб не повторювати давніх помилок предків, говорив отець Іван з Нагуєвич. Від імені Трускавецької громади подякував авторці за книгу один зі старійшин нашого міста, краєзнавець та мандрівник Ігор Ліщинський. На згадку про презентацію «Ока світу» у Трускавці вчителька Лариса Барабаш вручила Галині Пагутяк сувенір, виготовлений на 3D-принтері в трускавецькій STEAM-лабораторії (єдиній такій в Галичині) – бойового кота (письменниця дуже любить котів). Презентація пройшла в теплій атмосфері, незважаючи на негоду за вікном.

Фоторепортаж із події можна переглянути тут.

Залишити відповідь

Більше...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
acf-taxonomy
acf-post-type
news
announce
institution
session
deputy
mayor
economics
doc