бюро правової допомоги

Процедура обмеження цивільної дієздатності фізичної особи

Деколи від вас, шановні читачі, ми отримуємо запитання: чи можна особу, яка страждає на психічний розлад, зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, азартними іграми обмежити у праві розпоряджатися своїм майном? Адже поведінка та й прийняті рішення цією особою можуть нашкодити як їй так і її рідним. Сьогодні відповідь на ваше питання надає фахівчиня Новороздільського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Романія Мандзій.

– Пані Романіє, що може стати причиною для обмеження цивільної дієздатності особи?

– Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Саме у такому випадку, коли особа страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, її цивільну дієздатність може бути обмежено.

– А чи можна обмежити у дієздатності особу, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами?

– Зловживання спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми також може стати причиною обмеження цивільної дієздатності особи. Важливою умовою прийняття такого рішення є те, що внаслідок своїх дій ця особа ставить себе чи свою сім’ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов’язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.

– Хто може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи?

– Це може зробити лише суд.

– З якого часу фізична особа матиме обмежену цивільну дієздатність?

– Звертаю увагу, що цивільна дієздатність фізичної особи буде обмеженою з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

– Хто має право звернутися до суду з заявою про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи?

– Заяву про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи можуть подати:

– члени сім’ї цієї фізичної особи,

– орган опіки та піклування,

– заклад з надання психіатричної допомоги.

– В чому саме полягає обмеження цивільної дієздатності фізичної особи?

– По-перше, над фізичною особою встановлюється піклування. Це означає, що:

– всі правочини щодо розпорядження майном, наприклад продаж чи дарування нерухомого майна, особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може вчиняти лише за згодою піклувальника;

– одержання заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів особи, цивільна дієздатність якої обмежена, та розпорядження ними здійснюються піклувальником.

По-друге, фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може самостійно вчиняти лише дрібні побутові правочини, тобто, ті, які задовольняють побутові потреби особи та стосуються предмета, який має невисоку вартість.

Проте особа, цивільна дієздатність якої обмежена, самостійно несе відповідальність за порушення нею договору, укладеного за згодою піклувальника, та за шкоду, що завдана нею іншій особі.

Таким чином ми бачимо, що цивільна дієздатність фізичної особи особи обмежується в її ж інтересах, з метою раціонального розпорядження її майном та доходами. Адже, дуже часто особа, яка страждає на психічний розлад або має алкогольну чи наркотичну залежність бездумно розпоряджається своїм майном.

– Чи може особа, цивільна дієздатність якої обмежена, поновити її?

– Так, це можливо, знову ж таки тільки в судовому порядку і за наступних умов:

– видужання фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена, або такого поліпшення її психічного стану, який відновив у повному обсязі її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними;

– припинення фізичною особою зловживати спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо.

– Дякуємо за розмову та корисну інформацію.

***

Разом з тим, інформуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

– Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Трускавець, площа Чорновола, 2.

– зателефонувавши: тел. 067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги), тел. 0971818351 (Трускавецьке бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03

–           надіславши листа на одну з адрес електронної пошти: е-mail: [email protected] (Стрийський місцевий центр), [email protected] (Трускавецьке бюро)

Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

Залишити відповідь

Більше...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
acf-taxonomy
acf-post-type
news
announce
institution
session
deputy
mayor
economics
doc