Консультує Романія Мандзій, фахівчиня Новороздільського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
– Пані Романіє, коли відбулися зміни у законодавстві щодо заборони куріння?
– 11 липня 2022 року набрали чинності зміни до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Зауважу, що саме ці норми посилюють заборону куріння у певних місцях.
– Прокоментуйте, будь ласка, що змінилося у законодавстві, адже заборона куріння тютюнових виробів у громадських місцях була і раніше.
– Законодавець уніс зміни до переліку виробів, які забороняється курити, значно розширивши його, а також до місць, в яких курити не можна.
– Розкажіть детальніше, яких саме виробів стосується заборона.
– Забороняється куріння, вживання та використання:
– тютюнових виробів,
– предметів, пов’язаних з вживанням тютюнових виробів,
– трав’яних виробів для куріння,
– електронних сигарет,
– пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння,
– кальянів.
– Пані Романіє, а чи дає законодавець визначення переліченим виробам?
– Так! Зокрема, в законодавстві знаходимо таку інформацію:
– тютюнові вироби – сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки сигари, сигарети, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи нагрівання;
– предмети, пов’язані з вживанням тютюнових виробів, – портсигари, мундштуки, люльки, сигаретний папір, фільтри, обрізувач сигар, що необхідні для вживання тютюнових виробів, крім запальничок та сірників;
– пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння – пристрої, призначені для вдихання аерозолів (пари), що утворюються внаслідок нагрівання продуктів, що містять у своєму складі тютюн (продукти його переробки), без їх згоряння (IQOS, glo);
– електронна сигарета – виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин.
– Де саме закон забороняє куріння, вживання та використання перелічених виробів?
– Куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів забороняється:
– у ліфтах і таксофонах;
– у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
– у приміщеннях та на території навчальних закладів;
– у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
– у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
– у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
– у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;
– у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
– у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
– у приміщеннях гуртожитків;
– на дитячих майданчиках;
– у місцях загального користування житлових будинків;
– у підземних переходах;
– у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;
– на вокзалах та станціях;
– на зупинках громадського транспорту.
Зазначу, що для інформування громадян про заборону куріння у цих закладах та місцях розміщується наочна інформація, яка складається з графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту: “Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!”.
– Чи можна в перелічених закладах та місцях облаштовувати спеціальні зони для куріння?
– Зміни, які набрали чинності 11 липня 2022 року, виключають таку можливість, тобто, в перелічених вище місцях взагалі не можна курити.
Спеціально відведені місця для куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів можуть облаштовуватись лише в аеропортах.
Причому, у спеціально відведених в аеропортах місцях для куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака і тексту такого змісту: “Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!”.
– Чи може бути заборонено куріння і в інших місцях, крім тих, про які вже згадувалось і хто може встановити таку заборону?Хто може накласти таку заборону?
– Право заборонити куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів у додатково визначених місцях мають сільські, селищні та міські ради у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Зазначу, що такі заборони можуть бути постійними або тимчасовими.
– Яка відповідальність за куріння в заборонених місцях?
– За куріння тютюнових виробів у заборонених законом місцях, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачено попередження або штраф у розмірі від 51 грн. до 170 грн.
Якщо особа протягом року з моменту притягнення її до адміністративної відповідальності за куріння в заборонених місцях, знову порушила цю заборону, то розмір штрафу становитиме від 170 грн. до 340 грн.
– Куди може звернутися особа, яка перебуваючи в громадському місці, вимушено опинилася в компанії курця?
– Перш за все, така особа може звернутися безпосередньо до курця з вимогою припинити куріння, вживання чи використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, зазначивши, що курець знаходиться в місці, в якому законом курити заборонено.
Якщо питання не вдалося урегулювати у такий спосіб, тоді потрібно звернутися:
– до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення;
– у поліцію, зателефонувавши на 102. Саме працівники поліції притягнуть курця до адміністративної відповідальності за порушення заборони куріння.
***
Дякуємо за розмову та корисну інформацію. Разом з тим, повідомляємо, що дізнатися більше інформації з цього питання, отримати безоплатну правову допомогу, Ви можете у будь-який зручний для Вас спосіб:
– Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Трускавець, площа Чорновола, 2.
– зателефонувавши: тел. 067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги), тел. 0971818351 (Трускавецьке бюро правової допомоги).