Вчора в Музеї міста-курорту Трускавця відбулось відкриття інклюзивного культурно-мистецького мультимедійного проєкту “Облаштування інклюзивного простору «Зв’язок поколінь: від УПА до ЗСУ»”. Грантова заявка нашого Музею була підтримана конкурсною комісією ДУ «УКФ» цього літа. Зреалізовано проєкт командою відділу культури (начальниця Тетяна Татомир) завдяки фінансовій підтримці Українського Культурного Фонду: Культура без бар’єрів. Безбар’єрне суспільство у співфінансуванні з міською радою Трускавця.
Головним поштовхом для створення даного простору стало бажання зробити музейні експозиції доступними для захисників, які часто відвідують музейні заходи. Як зазначила директорка музею Галина Коваль, чимало військових, які проходять в Трускавці реабілітацію відвідують організовані спеціально для них екскурсії. Тут їх залучають до семінарів та майстеркласів, знайомлять не лише з історією Трускавця, а й з історією боротьби за Україну, зокрема й часи УПА з відвідуванням «Повстанської криївки». Та, на жаль, не всі учасники екскурсії можуть фізично спуститись у підвальне приміщення, де облаштовано криївку. Власне цю проблему вирішує новий простір, який включає мультимедійний стіл з експозицією «Повстанська криївка», спеціально адаптований для відвідувачів, які не мають змоги відвідати підвальні зали музею. Кнопки, які перемикають інформаційні блоки є водночас сенсорними (реагують на руку і протез) та виконані шрифтом Брайля (для незрячих). Окрім цього, встановлено сенсорний кіоск з матеріалами про сучасну російсько-українську війну та картотеку загиблих воїнів, пов’язаних із Трускавецькою громадою. Для демонстрації тематичних фільмів у межах проєкту встановлено телевізор. Мультимедійні експонати будуть доступні для всіх відвідувачів, зацікавлених у глибшому ознайомленні з історією національно-визвольної боротьби ОУН-УПА та сучасною російсько-українською війною, на що вказує назва – «Зв’язок поколінь: від УПА до ЗСУ».
Привітав музейників з унікальним надбанням міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, який зазначив, що це не перший успішний проєкт реалізований завдяки Українському Культурному Фонду на теренах нашого міста. Він відзначив багатогранну функціональність обладнання, завдяки якому даний простір в музеї має широкі перспективи, адже дає змогу знайомитись із музейними експозиціями всім мешканцям громади без винятку. У таких проєктах, де облаштовуються пандуси, встановлюється сучасне інклюзивне обладнання, місто проявляє піклування про людей з інвалідністю та про наших захисників, які отримали невідворотні травми на фронті.
Під час презентації проєкту з вітальним словом виступила секретар міської ради Наталія Пономаренко. Начальниця відділу культури Тетяна Татомир, яка курувала даний проєкт, подякувала директорці музею Галині Коваль, усім працівникам музею та відділу культури міської ради Трускавця, зокрема Людмилі Костецькій, головному спеціалісту відділу культури, а також й партнерам за проведену роботу. До вітань та подяк за такий суспільно-важливий проєкт приєднався Ігор Ліщинський і колеги-музейники із Самбора та Стрия, які приїхали, щоб перейняти важливий досвід. А також Надія Онаць, директорка Трускавецького міського ЦСС, який опікується, зокрема, військовими та їхніми родинами.
Проєкт «Зв’язок поколінь: від УПА до ЗСУ» відіграє важливу роль у нашому суспільстві, акцентуючи на інклюзивності та меморіалізації національно-визвольної боротьби українського народу. Упродовж наступних днів у Музеї міста-курорту Трускавця відбудуться презентації для відвідувачів поважного віку, а також для військових та їхніх сімей.