Українська Рада Бізнесу (надалі – УРБ) звертається щодо наступного.
Українська Рада Бізнесу (https://urb.org.ua) – об’єднання 116 бізнес-асоціацій різних галузей економіки, створене для консолідації бізнесу та реалізації суспільно важливих реформ. Українська Рада Бізнесу відстоює інтереси законослухняного бізнесу, бере активну участь у роботі комісій та робочих груп, створених задля детінізації ринків та покращення контролю за рухом товарів (у тому числі підакцизної продукції).
З початку року, за участі Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, керівників Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Національної поліції України, Державної податкової служби України, Бюро економічної безпеки України, представників бізнес асоціацій та аналітичних центрів було проведено низку спільних заходів щодо протидії тіньовому ринку виробництва та торгівлею тютюновими виробами.
Так, згідно дослідження фахівців Економічної експертної платформи у травні 2024 року обсяги реалізації тютюнових виробів через реєстратори розрахункових операцій склали 9,75 млрд грн, що складає 83% від максимальної суми виторгів, яка була зафіксована протягом минулого року (у серпні 2023 року ця сума становила 11.7 млрд грн).
По Львівській області легальні виторги тютюнових виробів у травні 2024 року у порівнянні із серпнем 2023 року зменшились на 29%, при тому що у Вінницькій області вони зросли на 7%, Житомирській – 9%, Київській – 13%, Кіровоградській – 14%, Сумській – 3%, Херсонській – 8% та м.Києві на 1%.
Більш детальна інформація розміщена на веб сайті Економічної експертної платформи за посиланням https://economics.org.ua/index.php/nasha-robota/interaktyvna-karta.
Показовим є аналіз зменшення виторгів в розрізі територіальних громад, який показує більш різкі темпи падіння обсягів продаж і може свідчити про лояльність правоохоронних та контролюючих органів до тіньової торгівлі тютюновими виробами саме на території цих громад.
Збільшення легальних продаж свідчить про зменшення тіньового ринку та призводить до зростання надходжень до Державного бюджету України, а також до бюджетів місцевих громад, пропорційно до зростання виторгів по кожній громаді. Так, за даними Міністерства фінансів України середньомісячні надходження акцизного податку з тютюну та тютюнових виробів зросли з 5.1 млрд грн у І кварталі до 8.6 млрд грн у ІІ кварталі або на 68%.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.2022 року №515 «Деякі питання зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» Державна податкова служба України щомісячно визначає частки для зарахування частки цього акцизного податку у розрізі бюджетів місцевого самоврядування та надає їх Державній казначейській службі для перерахування відповідних сум до місцевих бюджетів. Інформація за травень 2024 року знаходиться за посиланням https://www.tax.gov.ua/diyalnist-/informatsiya-schodo-obsyagu-/588918.html
З метою посилення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо правил торгівлі підакцизними товарами, Державна податкова служба України розробила електронні сервіси для інформування про встановлені факти нелегальної (незаконної) торгівлі шляхом надсилання повідомлення через:
1) чат бот – @StopOverpriceBot;
2) гарячу лінію 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів)
3) електронну пошту [email protected] .
Одночасно повідомляємо, що експертами Інституту соціально-економічної трансформації у червні було проведена аналітична робота «Щодо протидії тіньовому ринку тютюнових виробів», у якій були відображені основні схеми ухилення від оподаткування при виробництві та реалізації тютюнових виробів у розрізі виробників цієї продукції та реалізації по регіонах, а також надано оцінку ефективності вжитих заходів з боку правоохоронних та контролюючих органів у І кварталі 2024 року. З результатами аналітичної роботи можна ознайомитись за посиланням: https://iset-ua.org/ua/doslidzhennya
Аналогічне дослідження буде проведено за підсумками роботи у І півріччі 2024 року.
У разі наявних пропозицій щодо налагодження ефективної протидії тіньовому ринку підакцизних товарів між правоохоронними органами, податковою службою та органами місцевого самоврядування, просимо надсилати їх на адресу Громадської спілки “Фонд “Українська рада бізнесу” для її узагальнення та інформування народних депутатів, представників бізнес асоціацій та аналітичних центрів.
Заздалегідь вдячні за належне реагування та надання зворотного зв’язку до 10 липня 2024 року.
Контакти для зв’язку зі УРБ: тел. +38 (097) 642-25-55, [email protected]
З повагою,
Уповноважений представник Української Ради Бізнесу
Виконавчий директор ГС «Фонд «Українська Рада Бізнесу»
Оксана Пашкова