Славний ювілей Великого Будівничого курорту

Сьогодні, 17 березня, минає рівно 150 років від того дня, коли в польському містечку Кальварія Зебжидовська народився Раймунд Ярош, реформатор курортної справи, будівничий курорту Трускавець, маршалок Дрогобицького повіту та бургомістр міста Дрогобича, людина, котра навіки вписала своє ім`я в історію Тримістя, як часто називають міста Дрогобич, Борислав та Трускавець.

Раймунд Ярош народився 17 березня 1875 року в сім’ї повітового судді Рудольфа Яроша і Марії з роду Клименсевичів. Рано втративши батьків був змушений важко працювати. Згодом він навчався в Кракові, де успішно закінчив середню школу і факультет права Яґеллонського університету. У 1898 році майбутній бургомістр одружився з Еммою Цьолльнер. З 1899 року працював у «Товаристві взаємних страхувань», а в 1902 році переїхав до Дрогобича, де очолює місцеву філію цього Товариства. Успішний страховик був обраний до місцевої повітової ради, а в 1907 р. — до міської ради. 1909 р. Ярош став бургомістром та очолив дрогобицький магістрат. 1911 року йому вдалося утворити спілку, яка керувала курортом Трускавець, що швидко розвивався в той час. За нього Трускавець був електрифікований, розбудований, отримав залізничне сполучення, проводилася промоція, збудовано відпочинковий комплекс на Помярках. А головне – тут вели бізнес та відпочивали поляки, українці, євреї, процвітало культурне життя, а Трускавець з провінційного малознаного села перетворювався на курортну столицю тогочасної Польщі. Діяльність Яроша в 1911-1935 роках у Трускавці призвела до бурхливого розвитку курорту, а його ім`я стало синонімом доброго господарника, вмілого менеджера, мецената, спритного бізнесмена, реформатора курортної справи та будівничого курорту Трускавець.

Три з половиною роки тому, у червні 2021-го, онук Раймунда Яроша, теж Раймунд, приїжджав до Трускавця з візитом. Цьогоріч через проблеми зі здоров`ям та інші чинники гостей з Польщі на урочистостях не було.

Більшість заходів з нагоди ювілею пройшли у неділю, 16 березня. Розпочалися вони зі Святої Меси в трускавецькому костелі Внебовзяття Пресвятої Діви Марії за померлих Раймунда Яроша, його дружину Емму та сина Станіслава, котрий загинув у юному віці, впавши з коня в Модричах, де було їхнє родинне помістя. До речі, всі троє спочивають вічним сном на найдавнішій некрополії краю, на дрогобицькому цвинтарі на вул. Трускавецькій.

Урочиста академія в честь Р. Яроша проходила в недільне пообіддя у приміщенні старовинної вілли «Ґопляна» – колишній резиденції Яроша, а тепер художньому музеї Михайла Біласа.

Про Яроша, українсько-польські відносини, розвиток курорту та те, що нас об’єднує, говорили міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, консул Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Кшиштоф Лук`яновіч, директорка музею міста-курорту Галина Коваль та очільниця Культурно-просвітницького центру імені Раймунда Яроша польської громади Трускавця Євгенія Домбровська.

До речі, саме пані Євгенія опікується могилами родини Ярошів і саме з ініціативи її покійного чоловіка Євгенія Домбровського на віллі «Ґопляна» в 2003 р. було встановлено меморіальну таблицю в честь Яроша.

Ювілейний вечір в честь Яроша вшанували своєю присутністю також консул Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Діана Ґрачик, заступник міського голови Трускавця, староста с. Модричі Трускавецької громади Мирон Флюнт, керуюча справами Трускавецького міськвиконкому Олена Петранич, настоятель римо-католицької парафії Внебовзяття Пресвятої Діви Марії у Трускавці отець Кшиштоф Лабендзь CMF, настоятель монастиря отців-кларетинів у Трускавці та вікарій місцевої римо-католицької парафії отець Войцех Кобилінський CMF, культурна еліта міста, історики та краєзнавці, а також чисельні представники польської громади Трускавця.

Урочиста академія включала в себе не лише виступи високодостойників, але й чудові поетичні та пісенні номери, які для гостей виконали Марта Зарицька і ансамбль «Сонечка» Трускавецької школи мистецтв імені Романа Савицького, Анна Ключак, Марта Палиця, Софія Онуфрієнко, Анастасія Мікуляк та Євген Коломієць. Звучали вірші українською та польською мовами, а також відомі пісні «Kraj rodzinny matki mej» та «Hej, sokoły». Ведучою вечора була господиня, директорка музею Біласа Олена Білас-Березова.

Наступним етапом вшанування Раймунда Яроша в день його 150-літнього ювілею стала вечірня презентація на широкоформатному екрані авторського відеоролика у техніці стоп-моушн та таблички з QR-кодом. Подія проходила на базі готелю «Raymond», названого так в честь Раймунда Яроша. Після цього на гостей очікував урочистий прийом.

Натомість сьогодні, в день уродин, делегація відвідала могилу Яроша та членів його сім`ї, поклала квіти та помолилася за душу цієї людини, котра змінила хід історії Трускавця та надала нечуваний імпульс його розвитку, перетворивши з посереднього місця відпочинку на курорт світової слави, один з кращих у тогочасній Польщі та Європі.

Ініціаторами, організаторами та реалізаторами вшанування 150-літнього ювілею з української сторони стали:

– Трускавецька міська рада (міський голова Андрій Кульчинський, заступник міського голови, староста с. Модричі Мирон Флюнт),

– відділ культури Трускавецької міської ради (начальниця – Заслужена працівниця культури України Тетяна Татомир),

– структурні підрозділи відділу культури ТМР: художній музей Михайла Біласа (директорка Олена Білас-Березова), музей міста-курорту Трускавця (директорка Галина Коваль), Трускавецька школа мистецтв імені Романа Савицького (директор Ігор Нич), Народний дім м. Трускавця (директор Олег Чернявий),

– Культурно-просвітницький центр імені Раймунда Яроша польської громади Трускавця (голова Євгенія Домбровська),

– ГО «Трускавецький туристичний кластер «Раймунд Ярош» (голова Микола Іваник),

– адміністрація трускавецького готелю «Raymond».

Фоторепортаж можна переглянути тут.

Більше...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
acf-taxonomy
acf-post-type
news
announce
institution
session
deputy
mayor
economics
doc