У художньому музеї Михайла Біласа відзначили тридцятиріччя від дня заснування. Свято розпочалось з короткого фільму про день, коли відбулось відкриття першого прижиттєвого музею Михайла Біласа у віллі «Гопляна». Як розповіла директорка музею Олена Білас-Березова, господиня свята, у чарівний зимовий вечір 19 грудня 1992 року, на день св. Миколая Трускавець отримав безцінний подарунок, тут відкрили музей нашого земляка Народного художника України Михайла Біласа. У час піднесення національного духу, освячення музею проводило 12 священників. Численна громада вітала митця на честь якого відкрили художній музей. Переглядаючи кадри з фільму, здавалось, що художник посеред нас, далі мріє, творить, ділиться своєю життєрадісністю.

Аби разом згадати про Михайла Біласа, його грандіозний вклад у розвиток українського мистецтва і Трускавця зібралось чимало людей: керівництво міста, колеги-художники, волонтери, друзі та рідні Михайла Біласа. З вітальним словом виступив міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, який є частим гостем музею та багато років підтримує його працівників, допомагає з розвитком установи. Він зазначив, що музей Михайла Біласа для Трускавецької громади є серцем творчості, що дарує натхнення, дозволяє зазирнути у найпотаємніші закутки людської сутності через різноманіття мистецьких експозицій, зокрема, робіт самого Михайла Біласа. Нагадав, що процес реконструкції музею, який довелось відкласти через війну, обов’язково відновлять після перемоги. До привітань приєдналась Тетяна Татомир, начальниця відділу культури.

«30 років двері старовинної дерев’яної будівлі відкриваються для дорослих і дітей, захоплюючи цінністю музейних раритетів, чарівністю художнього світу. За цей час прийнято 448 відвідувачів, проведено 13 тисяч екскурсій. Крім постійної виставки музей експонував роботи художників, скульпторів, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва представивши понад 380 різноманітних цікавих виставок. Породилась велика культурно-масова та освітня робота», – розповіла Олена Білас-Березова.

Сьогодні музей Михайла Біласа, залишаючись храмом людської енергії та спогадів став волонтерським центром, який об’єднав людей задля наближення перемоги. Поряд з виставками та творчими зустрічами тут щоденно клопочуться волонтери з усієї України, плетуть сітки, збирають кошти на амуніції для військових, піклуються про тих хто залишився тут. Так, зі словами подяки керівниці музею, усім працівникам і, загалом, Трускавецькій громаді виступила представниця волонтерського руху Наталія Сулейманова (художниця, дизайнерка) з Києва. А Данило Хриненко з міста Берислав, який представляє волонтерський рух Херсонщини виконав пісню «Батько наш Бандера» та “Гей гу, гей га” – пісню третього куреня львівських пластунів Лісові Чорти, яка попри усі заборони стала одним із символів пісенного та бойового опору на початку XX ст.

З нагоди 30-річчя музею Михайла Біласа, серед запрошених гостей була племінниця митця Юлія Білас-Пилат. Розчулена гостинністю, вона подякувала присутнім за те, що пам’ять про її дядька жива і робота його життя безсмертна, саме завдяки Трускавецькій громаді та всій мистецькій спільноті. Друзі та колеги, трускавецькі художники Левко Микитич та Олександр Ніколаєвський передали власні полотна до колекції музею. Свято супроводжувалось музичними номерами вихованців та викладачів трускавецької школи мистецтв ім. Романа Савицького, Софії Сливки, Ірини Маркович, Оксани Кіселичник, Ульяни Костецької. Крім цього присутні мали можливість оглянути нову виставку, яка експонувалась на верхніх поверхах музею.

«Жодній політиці не дорівнятися до мистецтва. – читаємо у книзі відгуків, – Побувавши в музеї у геніального Михайла Біласа, відчуваєш і свою (власну) малеч, і високість – долучаєшся до Космосу, яким дихає цей світлий чоловік із золотими ріками. Його мистецтво свідчить, що Україна є, була і буде. Експозиція – пречудова! Музеєві – слава! Величезне спасибі!».
Приєднуємось до усіх теплих слів і побажань та віримо, що слава про наш художній музей Михайла Біласа буде вічною. А ми завжди приходитимемо сюди черпати натхнення.