Трускавець з наголосом на першому складі

21 лютого відомий краєзнавець, дослідник історії Трускавця та Галицького Верховного Архієпископства УГКЦ, дослідник життя і творчості Івана Франка, автор численних краєзнавчих публікацій та один з найвідоміших екскурсоводів Іван Михайлович Скибак мав потрійне свято. Окрім чергового Дня народження та Міжнародного дня екскурсовода в цей день відбулася і довгоочікувана подія – презентація його нової книги «Трускавець. Джерельна казка Передгір`я». Подія проходила в готелі «Трускавець 365».

Близько половини запрошених гостей склали місцеві екскурсоводи чи дотичні до цієї сфери люди. І це зрозуміло, адже книга може бути для багатьох гідів настільною – в ній лаконічно та професійно описані всі цікавинки, котрими можна ділитися на екскурсіях.

Ця книга – підсумок 45-літньої діяльності Івана Скибака в сфері туризму власне у нашому місті. Розпочавши свою діяльність у Трускавці з 1977 року, він скрупульозно, крихта до крихти, перлина до перлини збирав відомості про давні вілли Трускавця, відомих людей, які творили історію курорту, легенди та цікаві історії, довідувався про знаменитих відпочивальників (президенти, письменники, співаки, посли та прем’єри, науковці тощо). В тодішніх радянських енциклопедіях даних про це було обмаль, якщо не сказати нуль, а про чудові вілли писалося, що вони побудовані «до революції» чи «до 1939 року» без вказування архітекторів, стилю, власників. Тому окрім архівів помічниками Івана Скибака в написанні книги були люди: світлої пам`яті владика Юліан Вороновський, професор Зенон Гузар, директор Львівського історичного архіву Орест Мацюк, трускавчанин Іван Павлюкович та багато інших порядних та непересічних особистостей.

Видання на 260 сторінок багато ілюстроване, інформативне, кольорове, в твердій палітурці. Дослідник присвятив книгу своїм чотирьом онучкам, зазначивши, що вона – «дар любові» для них. Книга вийшла завдяки сприянню трускавецьких меценатів, котрим автор щиро дякує в кінці видання. Редактором видання виступила відома письменниця Марія Чумарна, котра вшанувала презентацію своєю присутністю та сказала чимало хороших слів про автора. «Завдяки Івану я полюбила Трускавець, а завдяки цій книзі заглибилася в його історію та його таємниці», – каже Марія Чумарна. У слові «Трускавець» вона робить наголос на першому складі, адже саме так називають наш курорт місцеві мешканці. До речі, у книзі в назві міста всюди проставлено цей наголос, щоб таким чином поволі вибивати з голів звичку до зросійщеної версії ймення курорту.

Окрім Марії Чумарної та згаданих вже екскурсоводів  і причетних до туристично-екскурсійної сфери людей на презентацію завітали трускавчани Мирослав Гумега, Іван Ткачишин, Роксоляна Хмара, Ігор Ліщинський, Роман Домінко, а також гості з інших міст – миколаївська скульпторка та волонтерка Наталія Лейкіна, бориславська редакторка Ольга Фагараш. Модерував презентацію режисер та співак Сергій Файфура.

Мотто книги: «Відкритий до усіх сердець гостинний і цілющий Трускавець». Збірник наче став продовженням фільму про Трускавець, котрий Іван Скибак знімав спільно з поетом Миколою Гриценком. А ще він збагачений тим досвідом, якого автор набув на посадах заступника міського голови Трускавця, заступника генерального директора санаторію «Карпати», директора музею «Дрогобиччина» та Єпархіального музею Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, заступника голови Ради Старійшин міста Трускавця, керівника Бюро Паломництв Верховного Архиєпископства УГКЦ. Екскурсовод з великої літери щиро та щедро поділився зі своїми братами та сестрами по цеху найбільшим скарбом – знаннями. Він збирав їх все життя і не закопав, а виніс на світло, щоб цими скарбами-знаннями користувалися всі охочі. Тож з «Джерельної казки Передгір`я» можуть напитися всі спрагнені.

Залишити відповідь

Більше...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
acf-taxonomy
acf-post-type
news
announce
institution
session
deputy
mayor
economics
doc