Сьогодні, 27 червня, проходила 65 сесія Трускавецької міської ради. Пленарне засідання тривало більше п’яти годин. Більшість питань, які розглядали – земельні, але було декілька бюджетних та господарських питань.
Якщо окреслити головні теми сесії, то це: допомога військовим, турбота про ВПО та стан енергетики, звіт заступника міського голови Олексія Балицького.
Проголосовані зміни до цільових програми покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин – це додаткові гроші для ЗСУ. Мова про гроші, зароблені Трускавецькою громадою та інвестовані в нашу майбутню Українську Перемогу.
Два звернення депутатів Трускавецької міської ради до Кабінету Міністрів України та інших вищестоящих органів державної влади – це турбота про ВПО та стан енергетики. Депутати переконані, що збільшення виплат соціальної допомоги для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) дасть стимул їм не покидати рідну країну та реінвестувати ці кошти в економіку, а, отже, у фінансову та економічну стійкість держави.
Що ж до енергетики, то депутати висловили стурбованість тим, що тривалість відключень електроенергії для населення складає до 8-10 годин на добу і зростає. Як має впоратися з новими викликами місцева влада?
Трускавець особливо потерпає від вимкнень електроенергії, адже тут крім наявного постійного населення (біля 20 тис. в місті, 30 тис. в громаді) проживає додатково 13 900 внутрішньо переміщених осіб (переважно люди похилого віку, люди з інвалідністю, матері з дітьми). Значна частина ВПО проживає в місцях компактного розміщення, серед яких – санаторій “Батьківщина”, санаторій “Джерело”, пансіонат “Джерельний” та інші. При вимкненнях електроенергії по 10 та більше годин на добу люди не можуть елементарно ні похарчуватися, ні помитися, змушені знаходитися в нелюдських умовах.
Ще дужче болить душа за поранених воїнів ЗСУ, котрі проходять лікування та реабілітацію в різних установах Львівської області. Відключення електрики в закладах, котрі не віднесені до об’єктів критичної інфраструктури, може обернутися втратою здоров’я чи життя когось із воїнів, тобто справжньою трагедією.
Тривалі знеструмлення сильно б’ють по бізнесу: магазинах, санаторіях, готелях, кафе, ФОПах тощо. Закупівля і встановлення генераторів лише частково вирішує проблеми з холодильним обладнанням, застосуванням діагностичної та медичної апаратури, рівнем надання тих чи інших послуг. Крім того, вимкнення електроенергії призводять до погіршення криміногенної ситуації, адже тоді автоматично вимикаються камери зовнішнього спостереження, які є однією зі складових безпеки міста та громади.
Підняття тарифів на електроенергію не має абсолютно ніякого стосунку до відбудови енергетики, вважають депутати Трускавецької міської ради і просять Президента, Уряд та ВРУ вже і негайно зробити все можливе на законодавчому та урядовому рівнях, щоб створити всі умови для вирішення проблем в енергетиці та підготовці до нового опалювального сезону.
Серед пропозицій:
– скасувати усі мита, ПДВ щодо обладнання, яке б допомогло децентралізувати генераційні потужності,
– внести зміни в регулятивні документи, щоб бізнес чи громадяни, які прийняли рішення самостійно інвестувати у власну енергетичну безпеку, були під захистом держави: страховим, фінансовим, енергетичним, регулятивним. Необхідно спростити правила проєктування, запровадити податкові канікули для тих, хто інвестує у системи диверсифікації енергозабезпечення і енергетичну децентралізацію. Кожне ОСББ має мати можливість отримати пільгові кредити для забезпечення перебійного живлення критичних потреб, зокрема ліфтів, водопостачання, водовідведення,
– кошти західних партнерів для підтримки України в частині енергозабезпечення не мають концентруватися у неефективних та некомпетентних міністерствах. Першочергово мають бути забезпеченими всім необхідним ресурсом і грошима, під відповідальність, всі місцеві адміністрації та органи місцевого самоврядування. Крім того, виділені кошти необхідно спрямувати на побудову малих електро- і теплових станцій в територіальних громадах.
Якщо два звернення до вищестоящих органів влади – це декларативна позиція ТМР з питань соцвиплат для ВПО та критичного стану в енергетиці, то всі решта питань – це конкретні рішення. Серед них:
– вирішення проблеми нового міського кладовища у Станилі (в урочищі Помярки),
– присвоєння одній з міських вулиць імені академіка Володимира Козявкіна,
– повернення у комунальну власність міста земельної ділянки біля лікарні, котра була в користуванні Дрогобицької міської державної лікарні ветеринарної медицини,
– утворення дорадчого органу «Молодіжна рада»,
– надання дозволів на розробку технічної документації під паї та під об’єкти нерухомого майна (переважно житлові будинки), а також затвердження технічної документації.
Останнім питанням порядку денного 65 сесії став звіт одного з заступників міського голови – заступника з питань ЖКГ Олексія Балицького. Він курує сферу ЖКГ, а саме діяльність трьох управлінь (комунального майна, житлово-комунального-господарства і будівництва, архітектури, містобудування та землекористування), трьох комунальних підприємств («Трускавецьвода», «Трускавецьсвітло», «Парк курортний»), ТзОВ «Трускавецький водоканал», очолює ряд комісій міськвиконкому, зокрема адмінкомісію, комісію з безпеки руху, комісію ТЕБіНС.
Спочатку це мала бути інформація, яку зазвичай просто беруть до відома, але депутати все ж наполягли на тому, щоб доповідь мала статус звіту. Розповідь про рік роботи (2023) плавно переросла у те, що було зроблено за весь період діяльності Олексія Балицького на посаді заступника міського голови. А це фактично майже 9 років (2015-2024). Робота з грантами, залучення коштів на реконструкцію парку, робота з іноземними партнерами дають хороші результати. Для прикладу, цьогоріч Польський Інститут «Полоніка» повністю відновить надкаптажну споруду джерела «Юзя» (розбере і збере з нових матеріалів практично з нуля). 12 млн грн на курортний парк з обласного бюджету за весь період – це теж заслуга Олексія Балицького. А якщо говорити про стратегічні питання такі як повна відмова від централізованого опалення, ліквідацію ЖЕКів, створення ОСББ, забезпечення міста цілодобовим водопостачанням?
Тому цілком зрозуміло, що за позитивну оцінку роботи Олексія Балицького на посаді заступника міського голови проголосували всі присутні депутати.
65 сесія завершила свою роботу. З усіма прийнятими рішеннями після їх підписання міським головою можна буде ознайомитися на офіційному веб-сайті ТМР в розділі «Рада».