З початком повномасштабної війни в Україні внутрішня міграція людей сягнула рекордів, а абревіатура ВПО увійшла у широкий вжиток. Велика кількість, майже 18 тисяч переселенців, знайшли прихисток у Трускавецькій громаді. З плином часу люди все більше адаптовуються до нових умов, однак є питання, які потребують детальніших роз’яснень. Тож з метою пошуку порозуміння, визначення найгостріших проблем у ВПО та інформування про їхні можливості, було проведено круглий стіл, в рамках проєкту підтримки сталих соціальних послуг для внутрішньо переміщених осіб під назвою «Дозвіллєвий простір «INSPIRA». Проєкт реалізує громадська організація «Громадський центр «Університет Третього Віку «Джерела», він фінансується Карпатським фондом COFRA у партнерстві з Трускавецькою міською радою та Трускавецьким територіальним центром соціального обслуговування (директор Олена Пилат) на базі якого відбувся захід.

У круглому столі взяли участь: Андрій Кульчинський, міський голова Трускавця, Віра Ільницька, начальниця управління праці та соціального захисту населення, Руслана Каніна, керівниця Трускавецького відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Маргарита Роман, директорка Трускавецької міської філії у Львівській області Центру зайнятості, Олена Пилат, керівниця ГОГЦ «Університет Третього Віку «Джерела» (директорка трускавецького Терцентру), Галина Максимич, керівниця проєкту «Дозвіллєвий простір «INSPIRA»(Натхнення).Також, на запрошення організаторів прибула представниця Міжнародної гуманітарної організації «Тріангль Женерасьон Юманітер» (Франція) пані Олександра, психологиня, яка провела тренінг для учасників круглого столу.

В ході обговорення присутні дізнались найсвіжішу інформацію щодо соціальних проєктів, системи державних виплат (пільг, субсидій, допомог) з усіма нюансами, а також про відповідальність ВПО при переїзді з Трускавця. Також говорили про працевлаштування, можливості отримання нової професії та становлення на облік в Центрі зайнятості. Учасники, які, переважно, представляли непрацездатну категорію громадян, довідались деталі про пенсійне забезпечення. Керівниця проекту Галина Максимич розповіла, що в рамках проекту внутрішньо переміщені особи будуть залучені до вивчення мов (українська, англійська, польська), участі в художній самодіяльності, культурно – масових заходах та вечорах поезії, художньої творчості, спортивних змагань, семінарів, флешмобів та ін.
Міський голова Андрій Кульчинський розповів присутнім про виклики з якими зіткнулось місто за останні місяці у зв’язку з напливом переселенців, які вже перевищили кількість самих мешканців Трускавця. Він наголосив, що особисто відстежує ситуацію щодо спекуляції з цінами на житло, його позиція полягає у жорсткій реакції на дії недобросовісних орендодавців. Запросив усіх до продовження комунікації поза межами круглого столу, в соціальних мережах, де він є абсолютно відкритим для спілкування. Міський голова зазначив, що Трускавець залишається значним постачальником продуктів та інших необхідних речей для фронту, завдячуючи європейським містам-побратимам, а також місцевим благодійникам. Якщо на початку війни більшої уваги надавали саме цивільному населенню як в окупованих містах, так і військовим, то сьогодні значні ресурси йдуть саме на підтримку ЗСУ. Щодо життя в громаді, то зусилля міської влади сконцентровані на забезпеченні роботи освітніх установ, медзакладів та підприємств критичної інфраструктури, які забезпечують життєдіяльність міста. «Ми розуміємо, що не перебуваємо під обстрілами, тож до тих пір поки це можливо і допоки не завершиться війна, наше завдання забезпечити міцний тил, дбати про безпеку мешканців та зробити все можливе, аби життя у нашій громаді було комфортним для усіх», – підсумував Андрій Кульчинський, міський голова Трускавця.

Цікавились переселенці й іншими темами, зокрема, субсидіями для орендарів та теплопостачанням. На запитання щодо можливих перебоїв газопостачання взимку, міський голова заспокоїв присутніх, оскільки, за його даними, природного газу для побутових користувачів є достатньо, проте питання елекропостачання залежить від відомих факторів.

Наприкінці, запрошені учасники подякували міському голові та організаторам заходу за змістовну зустріч, а також відзначили, що Трускавець надзвичайно гостинне місто, адже тут вони відчувають опіку й турботу, попри складну ситуацію та усі виклики сьогодення.