Фільм презентували у кінотеатрі “Злата”. На запрошення трускавецького міського голови Андрія Кульчинського до нашого міста прибули автори та актори стрічки. Зал аплодував творцям стоячи, адже вони відтворили сентиментальну, героїчну, таку важливу історичну подію для усіх трускавчан.
Автором ідеї, сценаристом, режисером, часом й оператором фільму, виступип отець Михайло Греділь, парох Храму Благовіщення у Городку, Львівської області. Як розповідає отець, задум створити фільм з’явився давно, але до здійснення не приступали, бо немали досвіду та кіно апаратури.
У 2014 році чоловік розпочав духовну діяльність на Сході як військовий капелан. Окрім того отець Михайло в рідному Городку, розгорнув активний волонтерський рух, метою якого було передати пакунок із дому кожному городчанину, який знаходиться в АТО, особисто в руки. Біля отця зібрались небайдужі люди та діти. Вони стали першими учасниками організації “Апостольська чота”. Назву обрали не випадково: позивний отця на фронті “Апостол”, а чота – це підрозділ у військовому формуванні. Сьогодні організація налічує 250 учасників, має кілька напрямків (соціальний – опіка одинокими, малозабезпеченими та дитячими будинками, мистецький – в середині чоти функціонує кілька музичних колективів, кіно – власне, група, яка займалася зйомками та патріотичне виховання – вишколи, воршопи політичної грамотності для молоді.
“Ми допомагали військовим знімати тематичні ролики, я побачив, що зйомки ведуться звичайною цифровою камерою, – розповідає автор фільму, – тоді ж вирішив спробувати. Продав деякий мотлох, за вилучені кошти придбав камеру та деякий реквізит”. Сценарій, за яким відзнято стрічку писали разом, попередньо опрацювавши чимало документів та книжок.
“Відновити історичну справедливість та довести, що хлопці, які здійснили напад на поштове відділення в Городку, були борцями за волю України, а не бандитами допомогли свідчення одного із учасників тих подій. Гриць Купецький, очевидець, який вибрався з оточення жандармів та в подальшому був переправлений за кордон описав експропріацію 1932 року у автобіофічній книзі, – пояснює отець Михайло, – також у написанні сценарію опиралися на факти, оприлюднені Центром досліджень визвольного руху”.
Фільм складається з двох частин: документальної та художньої, обидві були відзняті акторами-аматорами протягом липня-лютого 2018-2019 років. Тривалість стрічки – 50 хв. Як уточнюють в організації, матеріалів було і на “повний метр”, але саме такий час, дасть можливість показати фільм в школі під час уроку. Загальний бюджет “НЕЗЛАМНИХ” становить близько 100 тис. грн, з яких 15 тисяч – грантові кошти, решту суми дозбирали шляхом фандрейзенгу, тому цей фільм, беззаперечно, можна назвати народним. До слова, усі жертовники вказані в титрах, як співавтори. Акторський склад – 130 осіб. Більшість – аматори, підсилювала їхню гру молодь, яка здобуває акторську освіту та вже дебютувала у Першому театрі(Львів).
Допрем’єрні покази “НЕЗЛАМНИХ” заплановані в містах, де проживали головні герої стрічки та на кінофестивалях.
Фото – Олега Бачинського