Влада – бізнес – РЕМ: трикутник взаєморозуміння

14 грудня в залі засідань Трускавецької міської ради відбулася зустріч заступника начальника Південного РЕМу Юрія Косара з керівниками санаторно-курортних закладів Трускавця на тему електропостачання.

Зустріч була ініційована керівництвом Трускавецької громади та відбулася за участі міського голови Андрія Кульчинського, заступника міського голови Олексія Балицького, секретаря ради Наталії Пономаренко, представників депутатського корпусу від різних політичних сил.

Південний район електромереж (РЕМ) покриває територію Дрогобицького та Стрийського районів Львівської області.

 «Станом на сьогоднішній день сформовано перелік об’єктів критичної інфраструктури. У Трускавці вони визначені наказом керівництва Міністерства територій та громад і до них відносяться лікарня та насосні станції водоканалу. Ці об’єкти визначені не міською радою, не районною чи обласною військовими адміністраціями, а Міністерством. Вони – в першій черзі забезпечення електричною енергією, хоча це не означає, що їх не вимикають взагалі», – каже заступник міського голови Олексій Балицький.

«Надіюся, що всі розуміють причини вимкнень. Це не чиїсь забаганки, а атака ворога на енергетичні об’єкти України. Через пошкодження цих об’єктів, енергетичних станцій та ліній, якими передається енергія, немає можливості забезпечити повні потреби країни в цілому і Львівщини зокрема в електричній енергії. Якщо Львівська область потребує орієнтовно 1000 Мегават потужності, до нас доводять ліміт приблизно 45%. Це означає, що біля 55% – це брак потужностей. Вони нам потрібні, а їх немає!

Електрична енергія не може накопичуватися і тоді передаватися згідно потреб споживача – вона одночасно виробляється на електростанціях, передається по мережах і споживається кінцевим споживачем.

Розпорядження щодо введення графіків обмежень даються НЕК «Укренерго», яка керується необхідністю стабільної роботи об’єднаної енергетичної системи України. Якщо ми не будемо здійснювати вимкнень, то дисбаланс між споживанням та виробництвом (генерацією) потужностей призведе до того, що автоматика від’єднуватиме генератори. Вони працюватимуть з перевантаженням і це призведе до ефекту доміно, результатом якого може стати повний блекаут. Відновлення енергопостачання країни після блекауту може тривати тижнями чи й місяцями – це невідомо, адже ми такої практики не проходили, і, надіюся, що проходити не будемо.

Графіки вимкнень можна поділити на два типи. Перший – це графіки аварійних вимкнень, які вводяться у тому випадку, коли в даний момент часу відбувається аварійна ситуація в мережах з неможливістю передати електричну потужність на певні вузли, або з відключенням чи пошкодженням обладнання на електропідстанціях. Тоді диспетчер НЕК «Укренерго» дає розпорядження диспетчерові Західної енергетичної системи, а той – відповідне розпорядження диспетчеру «Львівобленерго», і вводяться графіки аварійних вимкнень. У тому випадку відключення проводяться практично миттєво (при задіянні персоналу відповідних РЕМів «Львівобленерго» – протягом періоду до 15 хвилин). Часу узгоджувати, попереджати споживачів немає. Диспетчер на зміні – це теж людина, його головний обов’язок – забезпечити виконання розпорядження, яке йому дав диспетчер вищого рангу.

Інший тип графіків – стабілізаційні. Оскільки є пошкодження обладнання на генеруючих електростанціях, підстанціях та лініях, то диспетчер НЕК «Укренерго» має дані яку потужність які енерговузли можуть передати у цей момент часу. Тому застосовуються графіки погодинних вимкнень. Крива подобових споживань електричної потужності і крива генерації диспетчеру відомі. Тож диспетчер розуміє в якій годині яку потужність він повинен вимкнути (якщо не станеться аварійних ситуацій і тоді час вимкнення приходиться зміщувати), а на яку потужність залишити споживачів під напругою.

Графіки розроблені в три черги. Залежно від дисбалансу застосовуються одна або дві черги. Критично може бути застосовано три черги – в такому випадку біля 70% області залишиться без напруги.

Наголошую на тому, що графіки є умовні! Частину вимкнень ми робимо вручну, коли оперативний персонал виїжджає і здійснює вимкнення. Одних вимикають, інших вмикають, і це процес, який потребує часу, адже є переїзди, можуть бути повітряні тривоги тощо, а все це впливає на отримання електроенергії кінцевим споживачем.

Болючим питанням є те, що після тривалих вимкнень наші споживачі намагаються максимально встигнути все. Особливо це стосується тих будинків, де переважає електричне опалення, чи гуртожитків, де газу немає взагалі. Ніхто не має права їх засуджувати, людей треба розуміти. Але й вони повинні розуміти, що одночасне включення різних приладів та надмірне споживання призводить до величезного росту навантаження на мережі та обладнання.

Я навіть не хочу прогнозувати, що може бути при подальшому зниженні температури повітря. Будуть аварії, на жаль.

Коли ми говоримо про вимкнення споживачів у відсотковому еквіваленті, то треба розуміти, що мова не йде про території чи про густоту населення. Мова йде про потужності! Адже окремі об’єкти чи критичної інфраструктури, чи інфраструктури, яка задіяна на обороноздатність країни, можуть мати велику потужність. Окремий об’єкт може покривати потужність, умовно кажучи, всього м. Трускавець.

Залишення об’єктів критичної інфраструктури під напругою не є гарантією того, що вони мають напругу завжди. Знаємо, що кілька тижнів тому Львів на 5 годин був знеструмлений повністю, і напруги не було ніде: в лікарнях, поліції, реанімаційних відділеннях, котельнях тощо.

Є ситуації, коли відновлення електропостачання відбувається, але не всі споживачі з різних причин отримують світло. Це може статися через загоряння запобіжників, відключень автоматичних вимикачів понад 4 кВ, пошкодження кабельних ліній тощо. Якщо людина бачить, що в сусідньому будинку, який знеструмлюється одночасно, напруга появилася, а  в неї ні, тоді вона телефонує. А диспетчер кол-центру не може знати причини, у нього є дані, що напруга подана. На виявлення причин та ліквідацію наслідків аварії йде час.

Об`єктами критичної інфраструктури на території Трускавецької громади є кілька станцій підйому води, міська лікарня та пекарня в с. Доброгостів.

Ми не маємо можливості вимикати споживачів на конкретних трансформаторних підстанціях (ТП), а вимикаємо ланцюжки ліній 6 кВ. Якщо в такому ланцюжку є підстанція, з якої живиться інший об’єкт, який не входить в об’єкт  критичної інфраструктури (побутові споживачі, приватний бізнес, бюджетні установи тощо), то цим об’єктам пощастило і вони будуть з напругою. Я проаналізував всі ці об’єкти у Трускавецькій громаді і розповім яка ситуація на цей момент.

Підстанції лікарні за собою тримають ще дві підстанції в с. Станиля, але вони за декілька днів будуть відділені. Тобто, ці підстанції в Станилі, які працюють на побут, будуть відключатися на загальних умовах. Так ми зробили з 4 мікрорайоном м. Трускавця (непарна сторона вулиці Стуса) після того, як було багато скарг і зараз всі в рівних умовах, тобто з вимкненнями.

Від підстанцій, які живлять насосні станції, живляться також колишній «Львівхолод», завод мінвод «Аква-Еко», господарський двір «Ріксоса-Прикарпаття». Технічно від`єднати їх зараз нереально. Від іншої насосної станції в ланцюжку також санаторій «Молдова» та клініка професора Козявкіна.

Через те, що не вимикається пекарня в Доброгостові, не вимикається хутір Бистрий та одна з чотирьох ліній, якими живиться Доброгостів – та, на якій знаходиться пекарня.

Модричі – в другій групі вимкнень, Станиля, Уличне, Зимівки та Орів – в третій групі»,, – розповів під час зустрічі заступник начальника Південного РЕМу Юрій Косар.

***

Спілкування керівників санаторно-курортних закладів Трускавця з заступником начальника Південного РЕМу тривало півтора години.

Юрій Косар наголосив на тому, що енергетики зацікавлені у тому, щоб подавати (і відповідно продавати) більшу кількість електроенергії, адже від цього напряму залежить їхній прибуток. Відповідаючи на запитання про можливе підвищення тарифів на електроенергію, представник РЕМу зазначив, що на цей момент такої інформації у нього немає.

Керівників санаторіїв цікавило питання чіткості дотримання графіків вимкнень, щоб електроенергія була не тільки в «зелені» години, але і тоді, коли в графіках – білий квадратик. Але потужності – річ вперта: якщо їх не вистачає, тоді вимкнення відбуваються не лише в «білі», але і в «зелені» години.

Коли ситуація покращиться? Невідомо. Надія – на нашу Перемогу та на ЗСУ, на поступове і незворотнє відновлення всієї енергетичної системи України. А на це підуть місяці, якщо не більше. Наразі маємо те, що маємо, і мусимо гуртуватися та економити, щоб пережити зиму, не допустивши блекауту.

Залишити відповідь

Більше...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
acf-taxonomy
acf-post-type
news
announce
institution
session
deputy
mayor
economics
doc