Впродовж кількох днів у Трускавці на запрошення міського голови Андрія Кульчинського та радника міського голови Руслана Пристая перебуває делегація з Японії. Представниці Всеяпонської федерації психологічних асоціацій не просто оглянули наше чудове місто та поспілкувалися з міським головою і його радником, а ще й провели (та продовжують проводити) цікаві майстер-класи з арт-терапії для різних категорій населення.
Очолює японську делегацію Укійо Маріко, голова Асоціації психологів Японії, майстер-сенсей з арт-терапії. А ще вона очолює Токійську Благодійну організацію «Хімаварі» («Соняшник» , дуже символічна назва, адже тут і різноманітність насіння, яке гуртується в одному, і символи квітки, світла та сонця). З перших днів війни, а саме з березня 2022 р. БО «Хімаварі» опікується українцями, що евакуювалися в Японію — надає їм психологічну і соціальну допомогу, сприяє працевлаштуванню, проводить курси японської мови, культури та історії.
Японську делегацію супроводжує Голова правління Київської громадської організації «Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів» Вадим Сидяченко, який і запропонував пані Укійо Маріко приїхати в Україну. Свій візит вона розпочала саме з Трускавця, наступним етапом буде Київ.
«Через благодійну організацію «Хімаварі» Укійо Маріко почала надавати українцям допомогу у вивченні мови, культури, історії Японії, проводити екскурсії Японією, розповідати про менталітет японців, почала надавати українцям перекладачів для вирішення їхніх насущних питань в Японії. А ще почала надавати психологічну допомогу, адже вона – віце-президентка Всеяпонської федерації психологічних асоціацій. Вона проводить сеанси арт-терапії, де українці забувають про свої проблеми, про те, що вони відірвані від дому, про розрив сімей. Укійо Маріко надає цю психологічну допомогу в різних містах Японії.
В минулому році під час візиту прем’єр-міністра України в Японію у японському парламенті відбулися слухання щодо надання евакуйованим українцям допомоги, у тому числі ментальної та психологічної. І я як член делегації та запрошений гість від ГО «Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів» виступив з подякою народу та уряду Японії, а також з пропозицією, щоб надавати допомогу і тим українцям, котрі залишилися в Україні: дітям з панічними атаками, сім`ям загиблих та зниклих безвісти.
Укійо Маріко дуже сподобалася моя пропозиція, її підтримали і депутати парламенту Японії. Тож вона підготувала спеціальну програму для українців в Україні і на моє запрошення та запрошення Оксани Піскунової з Лабораторії ментального здоров`я приїхала в Україну. Трускавець є першим містом у програмі її візиту. А у Києві вона зустрічатиметься з керівництвом Національної програми ментального здоров`я «Ти як?», яку підтримує Перша леді України Олена Зеленська. Плануємо також відвідати і місто Буча», – розповів Голова правління Київської громадської організації «Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів» Вадим Сидяченко.
Японці весь час переживають за українців та співчувають їм, адже мали подібні трагічні історії: бомбардуванням міст Хіросімі й Нагасакі (паралель – аварія на ЧАЕС), Великий землетрус та Велике цунамі в 2011 році, які знесли з лиця землі японські міста на о. Хонсю, а загинуло понад 20 тис. осіб (паралель – знищені рашистами міста Сєверодонецьк, Бахмут, Авдіївка та інші). Тому Японія надає гуманітарну допомогу і допомагає Україні в різноманітний спосіб, – зазначає Вадим Сидяченко.
Дуже допомогла у організації зустрічей та проведенні арт-терапевтичних заходів очільниця Лабораторії ментального здоров’я Київської громадської організації «Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів», голова Асоціації перекладачів в Японії Оксана Піскунова, котра проживає в цій країні вже 25 років.
***
На зустрічі в кабінеті міського голови японські психологині та арт-терапевтки поспілкувалися на різноманітні теми. Традиційно мер Трускавця ознайомив іноземців з різноплановими можливостями Трускавця, запросивши відкривати наш курорт та підтримувати його популяризацію. Члени української та японської делегації обмінялися символічними подарунками: японці вручили очільнику громади ієрогліф-картину митця світової слави, натомість отримали чудовий альбом про творчість Народного художника України, трускавчанина Михайла Біласа.
Цікавим, змістовним та захоплюючим був майстер-клас з каліграфії як арт-терапевтичне заняття для учнів 5 класу СЗШ №3 м. Трускавця. Директор школи Ігор Лецюк спочатку провів невеличку екскурсію школою, після чого арт-терапевтки розповіли діткам про мистецтво написання ієрогліфів. Зав`язалася задушевна розмова, бо дітей цікавило все: як їсти рис паличками, як набирати слова-ієрогліфи на клавіатурі смартфона, чому японцям важко даються окремі літери та як написати слова «Україна», «мир», «перемога».
На згадку про урок-воркшоп японки подарували дітям орігамі в синьо-жовтих кольорах, пензлики та туш, а директору школи – пам’ятну картину-ієрогліф. У відповідь прозвучало багатоголосе «аріґато», що означає «дякую» по-японськи. У презент гості з Країни Ранкового Сонця отримали картину з тризубом, виконану учнями школи.
Подібні воркшопи майстрині пензля та каліграфії проводять і для сімей загиблих воїнів та для дружин діючих військовослужбовців ЗСУ у Трускавецькому міському центрі соціальних служб (директорка Надія Онаць).
Обов`язковим пунктом програми перебування японської делегації у Трускавці стало вшанування пам`яті полеглих Героїв на Алеї пам`яті Захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
До речі, це вже другий приїзд японців до міста-курорту за останні кілька тижнів. Нагадаємо, що 21 лютого теж на запрошення Андрія Кульчинського та Руслана Пристая Трускавець відвідали з ознайомчим візитом представники Офісу JICA в Україні (Японське агентство міжнародного співробітництва, котре є урядовим агентством, що забезпечує основну частину офіційної допомоги розвитку від уряду Японії та має на меті сприяння економічному та соціальному розвитку в країнах, що розвиваються, а також розвиток міжнародного співробітництва).
Так що українсько-японська дружба розвивається та міцніє, і Трускавцю в цьому процесі відведена особлива роль.
Фоторепортаж можна переглянути тут.