УКРАЇНА
ТРУСКАВЕЦЬКА МІСЬКА РАДА
Львівської області
(_____________ СЬОМОГО ДЕМОКРАТИЧНОГО СКЛИКАННЯ)
- Р І Ш Е Н Н Я
Від 2018 року № |
Про затвердження програми «Придбання,обслуговування та монтажу обладнання для реалізації програми «Безпечне місто» м.Трускавець на 2018 рік» в новій редакції |
Керуючись п.22 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою підвищення загального рівня безпеки м.Трускавець, для підтримки порядку, аналізу і розкриття злочинів, міська рада
В И Р І Ш И Л А :
- Затвердити програми «Придбання та монтажу обладнання для реалізації програми «Безпечне місто» м.Трускавець на 2018рік» в новій редакції зв’язку із збільшенням обсягу фінансування даної програми на 199.00тис.грн.(додається)
- Фінансовому управління (М.Федоричак) передбачити кошти на виконання заходів, передбачених програмою «Придбання та монтажу обладнання для реалізації програми «Безпечне місто» м.Трускавець на 2018рік».
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань бюджету, фінансів, розвитку курорту, підприємництва та комунальної власності, майна (п. А.Остапчук).
Міський голова А.Кульчинський
Додаток
до рішення міської ради №
від __.________.2018р.
ПРОГРАМА
Придбання, обслуговування та монтажу обладнання для реалізації програми «Безпечне місто» м. Трускавець на 2018 рік
Вступ
Трускавець – перлина західної України, місто-курорт яке відвідує з метою відпочинку та оздоровлення до пів мільйону громадян України, Польщі, Німеччини, Росії та інших країн Європи на рік. Місто знаходиться в мальовничому куточку Прикарпаття на відстані 70 км від кордону з Польщею.
У Трускавці ведеться послідовна, цілеспрямована робота по попередженню соціальних конфліктів за рахунок обмеження зростання безробіття, надання соціальної допомоги малозабезпеченим громадянам, забезпечення населення безкоштовною медичною допомогою гарантованого об’єму і якості, підтримки на доступному рівні вартості проїзду на суспільному транспорті та ін. Ефективніше стала діяти система оперативного реагування на надзвичайні ситуації.
Разом з тим зберігається загроза зниження загального рівня безпеки міста Трускавець, розширення спектру внутрішніх і зовнішніх загроз, які периживається країною в даний період. Тенденція до посилення криміналізації, у тому числі і сфери бізнесу, негативно позначається на суспільно-соціальній і економічній обстановці в місті, на забезпеченні особистої безпеки громадян..
Зміни в соціальній, економічній, етнічній і інших сферах, різке розмежування людей по рівню доходів і якості життя, прояв в політичних, духовно-етичних, міжнаціональних областях ускладнюють ситуацію в місті і формують передумови, ігнорування яких може привести до надзвичайних ситуацій.
Все вищеперераховане вимагає розробки і вживання комплексних, скоординованих заходів по вдосконаленню забезпечення безпеки міста Трускавець, оскільки питання безпечного перебування на курорті є найбільш актуальним для потенційного відпочивальника.
В ході розробки даної Програми був вивчений світовий досвід створення систем відео-нагляду міського масштабу. На вулицях практично всіх великих міст Європи і Америки встановлені відеокамери, які використовуються правоохоронними органами для підтримки порядку, для аналізу і розкриття злочинів. На сьогоднішній день лідером в цій області є Велика Британія, яка однією з перших у світі почала застосовувати відео-нагляд для забезпечення безпеки громадян і впроваджувати новітні технічні засоби для ефективнішої роботи своїх правоохоронних органів. Такі великі міста України як Київ, Одеса, Житомир також перейняли позитивний європейський досвід і створили міські системи відео-нагляду. У місцях масового скупчення людей, на жвавих вулицях, автомобільних дорогах близько чотирьох років йде масове встановлення камер відео-нагляду, які передають інформацію в центри моніторингу, що переглядають відео зображення і у випадку необхідності інформують відповідні служби міста про необхідність прийняти рішення. В результаті функціонування системи відео-нагляду скоротилася кількість злочинів, підвищився відсоток їх розкриття. Впровадження систем відео-нагляду отримало широку підтримку з боку населення міст, які хочуть відчувати себе в безпеці.
- АНАЛІЗ СУЧАСНОГО СТАНУ ПРОБЛЕМИ
Заходи, що приймаються місцевими виконавчими і правоохоронними органами по посиленню боротьби із злочинністю, оперативна обстановка в місті Трускавець продовжує залишатися складною.
Одним з сучасних і ефективних методів забезпечення суспільного правопорядку, по передовому досвіду зарубіжних країн, є створення і використання системи відеоспостереження на території міста.
При бездротовій передачі зображення з відеокамер система працює нестабільно, що унеможливлює ефективний відео моніторинг міста.
Для підвищення ефективності системи відеоспостереження необхідно побудувати мережу передачі даних на основі проводового оптоволоконного кабелю та збільшити кількість відеокамер, з метою безперервного цілодобового контролю ситуації на вулицях міста в цілях запобігання і розкриття злочинів.
- ПРОГРАМА РОЗРОБЛЕНА З МЕТОЮ ЗАБЕЗПЕЧИТИ СУСПІЛЬНУ БЕЗПЕКУ МІСТА.
Головною метою програми є забезпечення суспільної безпеки міста Трускавець.
Програма розрахована на 1 рік передбачає вирішення наступних завдань:
- забезпечення оперативного контролю криміногенної обстановки в місті Трускавець;
- забезпечення оперативного контролю безпеки жителів і гостей міста Трускавець;
- оперативний контроль безпеки руху;
- своєчасне виявлення, запобігання і припинення злочинів;
- формування бази даних правопорушень, інтегрованої з системою відео–нагляду;
- забезпечення можливості відновлення ходу подій на основі записаних відеоматеріалів при розслідуванні кримінальних злочинів, а також інших порушень громадського порядку;
- створення необхідних умов для запобігання в місті Трускавець нещасних випадків, дорожньо-транспортних і інших пригод, здатних спричинити шкоду здоров’ю людей, пошкодження або знищення майна;
- оснащення правоохоронних органів сучасними технічними засобами відео-нагляду і візуального контролю;
- забезпечення процесу безперервного моніторингу оперативної обстановки в місті Трускавець;
- оперативна інформаційна підтримка служб охорони правопорядку всіх рівнів;
- забезпечення оперативності інформування про виникнення надзвичайних ситуацій відповідних служб і організацій міста;
- контроль за дотриманням чистоти на території міста (викид сміття не у встановлених місцях).
Виконання завдань програми забезпечить підвищення рівня суспільної безпеки, результативності розкриття злочинів, а також надійніший захист громадського порядку в місті.
- ОСНОВНІ НАПРЯМИ І МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Забезпечення громадського порядку
Головна мета діяльності правоохоронних органів по забезпеченню громадського порядку на вулицях і в інших суспільних місцях полягає в створенні умов, що об’єктивно перешкоджають здійсненню правопорушень на певній території (об’єкті), проведенні комплексних заходів щодо профілактичної дії на значимі криміногенні чинники, розвитку і підвищенні технічного рівня різних видів, форм і методів контролю оперативної ситуації.
Для досягнення цієї мети пропонується здійснювати в рамках даної програми наступні заходи:
- організувати систему безперервного моніторингу відеоінформації, виявлення порушень громадського порядку, інших правопорушень і надзвичайних ситуацій;
- оперативно інформувати правоохоронні органи про порушення громадського порядку, інші правопорушення і надзвичайні ситуації.
Підвищення ефективності розкриття і розслідування
злочинів та правопорушень
Головною метою діяльності правоохоронних органів, направленій на підвищення ефективності розкриття і розслідування злочинів і правопорушень, є попередження злочинів, забезпечення покарання за злочини, максимально можливе відшкодування шкоди, заподіяної громадянам в результаті злочинних посягань.
Основні зусилля в цій сфері будуть зосереджені на вирішення наступних пріоритетних завдань:
- підвищення ефективності діяльності правоохоронних органів по розкриттю і розслідуванню злочинів і правопорушень за допомогою використання бази даних випадків, інтегрованої з архівом відеоінформації системи відео-нагляду за ділянками міста з підвищеним криміногенним показником, перехрестями, ділянками автомобільних доріг з інтенсивним рухом, а також місцями масового скупчення громадян;
- впровадження в практику діяльності правоохоронних органів сучасних інформаційних технологій, програмно – технічних засобів, комунікаційних засобів прийому – передачі інформації.
Забезпечення потреб міської служби порятунку і комунальних служб
Окрім використання в цілях підвищення ефективності роботи правоохоронних органів, Автоматизована Інформаційна система «Безпечне місто» буде задіяна для потреб міських комунальних служб і міської служби порятунку в частині підвищення оперативності інформації про поточну ситуацію на вулицях міста. Зокрема, за допомогою даної системи можуть оперативно присікатися факти незаконної вирубки зелених насаджень, організації звалищ сміття і інших порушень правил благоустрою міста, а також виявлятися різні надзвичайні ситуації, такі як пожежі, підтоплення, обриви лінії електроживлення тощо.
Механізм реалізації програми
Реалізація програми здійснюватиметься за допомогою послідовного виконання запланованих заходів:
- визначення ділянок міста, де доцільна додаткова установка відеокамер;
- закупівля необхідного устаткування, його монтаж, прокладка оптоволоконних кабелів, тестування системи;
- встановлення програмного забезпечення відеоспостереження системи нового покоління;
- відпрацювання взаємодії відповідних служб по використанню Автоматизованої Інформаційної Системи «Безпечне місто».
Для досягнення мети програми планується установка 100 відеокамер на ділянках міста з підвищеним криміногенним показником, на перехрестях, ділянках автомобільних доріг з інтенсивним рухом, а також в місцях масового скупчення громадян:
- НЕОБХІДНІ РЕСУРСИ І ДЖЕРЕЛА ЇХ ФІНАНСУВАННЯ
Джерело фінансування: кошти міського бюджету. Загальний об’єм фінансування 323,4 тис. грн.
- ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Передбачається, що реалізація програми дозволить:
- Підвищити ефективність роботи мережі відео спостереження для потреб правоохоронних органів та комунального господарства міста;
- можливість використовувати в роботі функції розпізнавання автомобільних номерів та обличчя, з проведенням гендерно-вікової аналітики, пошук за кольором, розмірами об’єкта, швидкостями, напрямками;
- істотно скоротити кількість злочинів і правопорушень і поліпшити кримінальну обстановку в найбільш складних в цьому відношенні районах міста;
- істотно скоротити кількість порушень правил дорожнього руху на ділянках доріг, обладнаних системою відео-нагляду;
- підвищити ефективність роботи по розкриттю і розслідуванню злочинів і правопорушень, збільшити кількість розкритих злочинів «по гарячих слідах»;
- поліпшити роботу міських комунальних служб і підвищити якість благоустрою міста;
- скоротити час реакції на НС, що дозволить значно зменшити наслідки надзвичайних ситуацій.
- ПЛАН ЗАХОДІВ ЩОДО РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
№
| Заходи | Форма закінчення | Відповідальний за виконання | Терміни виконання | Передбачувані витрати тис. грн. | Джерело фінансування |
1 | Проведення системного – аналітичного обстеження криміногенного показника на різних ділянках міста для наступного розширення системи відео нагляду. | Аналітичний звіт Трускавецької міської ради | Трускавецьке ВП ГУНП у Львівській області | 2018 | Фінансування не потрібне |
|
2 | Обробка результатів обстеження, створення проектно-кошторисної документації по закупівлі та монтажу обладнання. | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | Фінансування не потрібне | |
3 | Прокладання оптоволоконного кабелю | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 15,0 (1*15,0) (ЗФ-2240) | бюджет міста |
6 | Монтаж камери по вул..Суховоля | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 3,7 (1*3,7) (ЗФ-2240) | Бюджет міста |
7 | Придбання блока безперебійного живлення 8квт | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 28,0 (1*28,0) (СФ-3110) | Бюджет міста |
8 | Придбання Рейки серверні | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 6,9 (3*2,3) (ЗФ-2240) | Бюджет міста |
9 | Придбання KVM перемикач, 8 портів, 1U | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 7,8 (1*7,8) (СФ-3110) | Бюджет міста |
10 | Техобслуговування системи відеонагляду | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 21,0 (12*1,75) (ЗФ-2240) | бюджет міста |
11 | Монтаж камери по вул. Городище | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 5,2 (1*5,2) (ЗФ-2240) | Бюджет міста |
12 | Придбання камери та обладнання по вул. Городище | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 35,0 (1*35,0) (СФ-3110) | Бюджет міста |
13 | Підключення камери до телекомунікаційної мережі ТМР | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 1,8 (1*1,8) (ЗФ-2240) | Бюджет міста |
14 | Програмна продукція Axxon Захист від несанкціонованого копіювання, з наданням ліцензії на використання | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 2 (1*2) (ЗФ-2240) | Бюджет міста |
15 | Програмна продукція Axxon Next 4 Universe – Підключення камери, з наданням ліцензії на використання | Інформація в Трускавецьку міську раду | Підрядна організація | 2018 | 4,925 (40*4,925) (ЗФ-2240) | Бюджет міста |
Примітка: В ході реалізації даної програми в міру необхідності, можуть бути внесені додаткові заходи, які затверджуватимуться Трускавецької міською радою.
VII. КОНТРОЛЬ ЗА РЕАЛІЗАЦІЄЮ ДАНОЇ ПРОГРАМИ
Безпосередній контроль за виконанням Програми, а також за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює виконавчий комітет Трускавецької міської ради.
Паспорт
(загальна характеристика міської (бюджетної) цільової програми)
__ Придбання, обслуговування та монтажу обладнання для реалізації програми «Безпечне місто» м. Трускавець на 2018 рік
(назва програми)
- Ініціатор розроблення програми _Виконавчий комітет Трускавецької міської ради
- Дата, номер документа
про затвердження програми ______________________________________
- Розробник програми Виконавчий комітет Трускавецької міської ради
- Співрозробники програми________________________________________
- Відповідальний виконавець програми Виконавчий комітет Трускавецької міської ради
- Учасники програми Підрядна організація
- Термін реалізації програми 2018 рік
- Етапи виконання програми
(для довгострокових програм)_________________________________
- Загальний обсяг фінансових
ресурсів, необхідних для реалізації
програми, тис.грн, всього 323,4 тис.грн.
у тому числі:
- Коштів міського бюджету 323,4 тис.грн.
- Коштів інших джерел (вказати)__________________________________
Міський голова Кульчинський А.Б. ______________
(П.І.Б.) (підпис)
Сегер А.П. ________________
Начальник відділу (П.І.Б.) (підпис)
Комп’ютерного забезпечення
та технічного захисту інформації
Тел.:5-12-53
Додаток 2
Ресурсне забезпечення міської (бюджетної) цільової програми*
Придбання, обслуговування та монтажу обладнання для реалізації програми
«Безпечне місто» м. Трускавець на 2018 рік
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми | 2018рік | Усього витрат на виконання програми тис.грн. |
Усього, | 323,4 | 323,4 |
у тому числі | ||
міський бюджет | 323,4 | 323,4 |
кошти небюджетних джерел** |
*якщо строк виконання програми 5 і більше років, вона поділяється на етапи і таблиця оформляється на кожний з них окремо.
**кожний бюджет та кожне джерело вказується окремо
Міський голова Кульчинський А.Б. ___________________ (П. І. Б.) (підпис)
Начальник відділу
Комп’ютерного забезпечення
та технічного захисту інформації Сегер А.П. ____________________
(П. І. Б.) (підпис)
Додаток 3
Перелік завдань, заходів та показників міської (бюджетної) цільової програми
Придбання, обслуговування та монтажу обладнання для реалізації програми «Безпечне місто» м. Трускавець
на 2018 рік
(назва програми)
з/п | Назва завдання | Перелік заходів завдання | Показники виконання заходу, один. виміру | Виконавець заходу, показника | Фінансування | Очікуваний результат | |
Джерела | Обсяги, тис. грн. | ||||||
2018 | |||||||
1. | Проведення системного – аналітичного обстеження криміногенного показника на різних ділянках міста для наступного розширення системи відео нагляду. | 1 Придбання обладнання | затрат | кошторис ( витрати на придбання) | Міський бюджет | 77,7 | Покращення рівня якості відеоспостереження |
продукту | кількість обладнання (шт.) | Міський бюджет | 6 | ||||
ефективності | середні витрати на придбання 1 одиниці обладнання | Міський бюджет | 12,95 | ||||
Якості | відсоток покращення безперебійного живлення серверного обладнання | Міський бюджет |
– | 100% | |||
6.Техобслуговування системи відео нагляду, підключення камери з наданням ліцензії на використання | затрат | Кошторисні витрати на тех. обслуговування | Міський бюджет | 245,7 | 100% | ||
продукту | кількість послуг (місяці) | Міський бюджет | 57 | ||||
ефективності | середні витрати на 1 послугу | Міський бюджет | 43 | ||||
Якості | Відсоток покращення зображення |
| – | 100% | |||
Усього на етап або на програму: | 323,4 |
* якщо строк виконання програми 5 і більше років, вона поділяється на етапи і таблиця заповнюється на кожний з них окремо.
** вказується кожне джерело окремо.
*** завдання, заходи та показники вказуються на кожний рік програми.
Міський голова Кульчинський А.Б. ____________
(П. І. Б.) (підпис)
Сегер А.П. ____________
Начальник відділу (П. І. Б.) (підпис)
Комп’ютерного забезпечення
Додаток 4
Затверджено Міський голова ________________ ______ «__» __________ 2018 року |
ПРОГРАМА
Придбання, обслуговування та монтажу обладнання для реалізації програми «Безпечне місто» м. Трускавець на 2018 рік
Погоджено Голова комісії з питань бюджету, фінансів, розвитку курорту, підприємництва, комунальної власності і майна Трускавецької міської ради _______________ Остапчук А.Ю. «__»__________2018року | Погоджено Начальник фінансового управління Трускавецької міської ради _________________ Федоричак М.М. «__» ________ 2018року МП |
Погоджено Заступник міського голови до компетенції якого належить програма ____________ Ткаченко О.О. «__» ________ 2018 року | Погоджено Начальник відділу планування та інвестицій виконавчого комітету _________________ Заверюха М.Р. «__» ________ 2018року МП |
Начальник відділу комп’ютерного забезпечення та технічного захисту інформації – розробник програми _______________ Сегер А.П. «__» __________ 2018 року МП |
м. Трускавець
2018 рік