УКРАЇНА
ТРУСКАВЕЦЬКА МІСЬКА РАДА
Львівської області
( двадцять третя сесія сьомого демократичного скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
Від березня 2017 року №
Про виконання Програми соціально-економічного
та культурного розвитку міста Трускавця за 2016 рік
та затвердження Програми соціально-економічного
та культурного розвитку міста Трускавця на 2017 рік
Відповідно до статті 143 Конституції України, пункту 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 11 Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», розпорядження міського голови від 07 листопада 2016 року № 513-р «Про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця за 2016 рік та формування проекту Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2017 рік», з метою управління соціально-економічними процесами на території міста, виконання будівництва та реконструкції об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення, заходів з енергозбереження, враховуючи пропозиції виконавчих органів міської ради та висновки постійної комісії з питань бюджету, фінансів, розвитку курорту, підприємництва, комунальної власності і майна, міська рада
В И Р І Ш И Л А :
- Інформацію про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця за 2016 рік взяти до відома (додаток №1).
- Затвердити Програму соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2017 рік (додаток №2).
- Координацію роботи щодо виконання напрямів Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2017 рік покласти на заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради.
- Фінансовому управлінню (п. М.Федоричак) забезпечити фінансування заходів Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2017 рік в межах затверджених асигнувань.
- Начальникам управлінь, завідувачам відділів міської ради інформувати міського голову та постійні комісії міської ради про стан виконання Програми за підсумками року.
- Планово-економічному відділу управління розвитку міста (п. М.Заверюха) узагальнити подану інформацію та доповісти про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2017 рік за підсумками року.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії міської ради.
Міський голова А. Кульчинський
Додаток № 1
до рішення
Трускавецької міської ради
№ від 2017 року
Програма
соціально-економічного та
культурного розвитку
міста Трускавця
за 2016 рік
Трускавець 2017
Зміст стор.
| |
РОЗДІЛ ІІ. Конкретні завдання ТА план діяльності ПО НАПРЯМАХ з визначенням джерел ФІНАНСУВАННЯ | 3 |
Управління праці та соціального захисту населення | 3 |
Трускавецький територіальний центр соціального обслуговування | 4 |
Освіта | 5 |
Культура | 10 |
Охорона здоров’я | 13 |
Житлово-комунальне господарство Благоустрій Інспекція з питань благоустрою Інформаційно-аналітичний центр КП «Трускавецький інформаційно-курортний центр» Управління комунальної власності | 14 14 15 15 15 17 |
Містобудування, архітектура та землекористування | 18 |
Центр надання адміністративних послуг Трускавецької міської ради | 18 |
РОЗДІЛ ІІІ. ІНВЕСТИЦІЙНА ПРОГРАМА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ МІСТА ТРУСКАВЕЦЬ НА 2016 РІК | 18 |
РОЗДІЛ ІІ. Конкретні завдання ТА план діяльності ПО НАПРЯМАХ з визначенням джерел ФІНАНСУВАННЯ
Управління праці та соціального захисту населення
Реалізація програми в частині соціального захисту населення у 2016 році проводилась за рахунок коштів Державного, обласного та міського бюджетів, коштів Пенсійного фонду.
За рахунок коштів Державного бюджету:
№ з/п |
Назва заходу | Термін виконання | Кошти, джерела фінансування (тис.грн.) | ||||
1. | Надання державних допомог сім’ям з дітьми | січень-грудень | 11777,0 | ||||
1.1 | – у зв’язку з вагітністю та пологами | січень-грудень | 159,9 | ||||
1.2 | – по догляду на дитину до 3-х річного віку | січень-грудень | 128,3 | ||||
1.3 | – допомога при народженні дитини | січень-грудень | 9923,5 | ||||
1.4 | – на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням | січень-грудень | 360,8 | ||||
1.5 | – одиноким матерям | січень-грудень | 1204,5 | ||||
2. | Надання державних соціальних допомог: | 8291,2 | |||||
2.1 | – державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям | січень-грудень | 2918,7 | ||||
2.2 | – допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам | січень-грудень | 4329,1 | ||||
2.3 | – тимчасової допомога дітям | січень-грудень | 68,8 | ||||
2.4 | – допомоги при усиновленні дитини | січень-грудень | 53,3 | ||||
2.5 | – допомоги малозабезпеченим особам, які здійснюють догляд за інвалідом І чи ІІ групи, внаслідок психічного розладу | січень-грудень | 808,0 | ||||
2.6 | – державної соціальної допомоги «гроші ходять за дитиною» | січень-грудень | 113,3 | ||||
3 | Надання житлових субсидій на покриття витрат на житло і комунальні послуги | січень-грудень | 24595,9 | ||||
4 | Надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, громадянам, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС, за професійною ознакою, дітям війни, компенсація додаткових витрат на оплату ЖКП | січень-грудень | 2571,5 | ||||
5 | Грошова компенсація на придбання житла для сім’ї загиблого учасника бойових дій в зоні АТО | грудень | 430,9 | ||||
6 | Виплати та відшкодування потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС | січень-грудень | 159,8 | ||||
7 | Одноразова допомога непрацюючим малозабезпеченим пенсіонерам та інвалідам, разова грошова допомога за особливі заслуги перед Батьківщиною, одноразова грошова допомога матерям, виплата матеріальної допомоги військовослужбовцям | січень-грудень | 526,8
| ||||
8 | Щомісячна адресна допомога особам, які переміщені з тимчасово окупованої території на покриття витрат за ЖКП | січень-грудень | 2399,0 | ||||
9 | Оплата за навчання учасникам АТО за програмою «Заходи з соціальної та професійної адаптації учасників АТО» | січень-грудень | 55,7 | ||||
Разом 50807,8 За рахунок коштів обласного бюджету | |||||||
1 | Забезпечення надання соціальних гарантій інвалідам, (ремонт, бензин, техобслуговування автомобілів, встановлення телефонів інвалідам І, ІІ груп) | січень-грудень | 8,1 | ||||
2 | Одноразова адресна допомога ветеранам УПА, вдовам, вдівцям політв’язнів і вдовам, вдівцям ветеранів УПА | січень-грудень | 24,0 | ||||
3 | Відшкодування витрат на поховання учасників бойових дій | січень-грудень | 4,7 | ||||
4 | Одноразова грошова допомога згідно розпоряджень Львівської ОДА | січень-грудень | 259,2 | ||||
5 | Одноразова адресна допомога реабілітованим по ст.3 та потерпілим від політичних репресій | січень-грудень | 63,0 | ||||
6 | Компенсація за пільгове перевезення окремих категорій громадян | січень-грудень | 202,3 | ||||
7 | Одноразова адресна допомога учасникам АТО | січень-грудень | 123,0 | ||||
8 | Соціальна виплата дітям загиблих учасників АТО | січень-грудень | 70,0 | ||||
9 | Одноразова грошова допомога на встановлення пам’ятних знаків на могилах загиблих під час АТО | січень-грудень | 32,0 | ||||
10 | Відшкодування медикаментів громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС | січень-грудень | 19,2 | ||||
Разом 805,5 За рахунок коштів Пенсійного фонду | |||||||
1 | Компенсація по догляду за інвалідом І групи | січень-грудень | 31,6 | ||||
2 | Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію | січень-грудень | 654,9 | ||||
| Разом | 685,5 | |||||
За рахунок коштів міського бюджету | |||||||
1 | Відшкодування місцевих пільг |
| 520,0 | ||||
1.1 | Надання пільг, адресної допомоги на житлово-комунальні послуги (реаб. ст. 3 ЗУ «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», вдовам (вдівцям) політв’язнів УПА, почесним громадянам міста); дітям репресованих, сиротам | січень-грудень | 404,1 | ||||
1.2 | Відшкодування пільг на зв’язок | січень-грудень | 114,0 | ||||
1.3 | Відшкодування вартості проїзду для громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС | січень-грудень | 1,9 | ||||
2. | Надання адресних допомог: |
| 539,3 | ||||
2.1 | – сім’ям інвалідів на покриття витрат на житлово-комунальні послуги | січень-грудень | 284,7 | ||||
2.2 | – непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за інвалідом І групи, престарілим, що досяг 80-річного віку | січень-грудень | 254,6 | ||||
3 | Виплата компенсації фізичним особам за надання соціальних послуг | січень-грудень | 21,8 | ||||
4 | Санаторно-курортне оздоровлення осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, інвалідів | січень-грудень | 19,3 | ||||
5 | Адресна щомісячна грошова підтримка довгожителям міста | січень-листопад | 31,1 | ||||
6 | Надання доплати до пенсії учасникам бойових дій УПА | січень-грудень | 44,1 | ||||
7 | Надання допомоги на поховання незастрахованим особам | січень-грудень | 19,1 | ||||
8 | Надання одноразових допомог за розпорядженням міського голови | січень-грудень | 409,5 | ||||
9 | Адресна допомога жителям м. Трускавець – учасникам бойових дій АТО | січень-грудень | 716,0 | ||||
10 | Одноразова грошова допомога сім’ям загиблих учасників АТО | січень-грудень | 30,0 | ||||
11 | Адресна допомога на придбання приладів обліку води | січень-грудень | 22,0 | ||||
12 | Відшкодування часткової оплати робіт за встановлення індивідуальних (автономних) систем опалення | січень-грудень | 965,2 | ||||
Разом | 3337,4 | ||||||
Трускавецький територіальний центр соціального обслуговування
Основними завданнями діяльності терцентру в 2016 році були організація надання якісних соціальних послуг одиноким, малозабезпеченим пенсіонерам та інвалідам міста, робота з внутрішньо переміщеними особами та демобілізованими учасниками АТО.
Терцентром надається близько 40 видів соціальних послуг потребуючим верствам населення, одиноким, малозабезпеченим, інвалідам міста. Надаються соціально-побутові та соціально-медичні послуги, організовано роботу взуттьовика з ремонту взуття, швачки, перукаря, машиніста з прання білизни, робітника з комплексного обслуговування й ремонту будинків. Організовано роботу «Пункту прокату засобів реабілітації».
Впроваджено нову модель соціальної роботи, в співпраці з міською радою, щодо виявлення та надання соціальних послуг населенню, згідно з Державними стандартами соціальних послуг, а саме:
- державний стандарт догляду вдома;
- державний стандарт денного догляду;
- державний стандарт соціальної адаптації;
- державний стандарт соціальної послуги консультування;
- державний стандарт соціальної послуги посередництва (медіації);
- державний стандарт соціальної послуги представництва інтересів;
- державний стандарт соціальної послуги профілактики.
Для фінансування потреб територіального центру соціального обслуговування у 2016 році проведено видатки із загального фонду в сумі 2157,9тис.грн., що становить 99% плану, з яких:
– видатки на оплату праці проведено в сумі 1589,8тис.грн., що становить 100% планових призначень;
– видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв проведено в сумі 78,2тис.грн. (100%);
– на капітальний ремонт альтернативного опалення – 75,9тис.грн.;
– видатки на медикаменти склали 4,0тис.грн. (100%);
– видатки на продукти харчування – 63,0тис.грн. (97%);
– інші видатки склали 90,4тис.грн.
Трускавецьким територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) обслужено в 2016 році 2164 громадянина міста, з яких:
– 433 чол. – особи у віці 80 років і старше;
– 1826 чол. – громадяни похилого віку;
– 607 чол. – інваліди;
– 443 чол. – одинокі громадяни;
– 456 чол. – самотньо проживаючі громадяни;
– 60 чол. – внутрішньо переміщені особи;
– 78 чол. – демобілізовані учасники АТО.
Терцентром надаються безкоштовні та платні соціальні послуги, згідно прейскурантів цін, всім потребуючим громадянам похилого віку та інвалідам, які знаходяться на обслуговуванні в терцентрі. Для розвитку та організації денного перебування пенсіонерів та інвалідів додатково виділено дві кімнати (50 м2).
Освіта
На виконання Законів України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, “Про дошкільну освіту”, “Про позашкільну освіту”, “Про Національну програму інформатизації”, “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”, Указів Президента України “Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування розвитку освіти в Україні”, “Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні”, “Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні” відділом освіти Трускавецької міської ради на 2016 рік було визначено пріоритетні напрями роботи та завдання, які реалізовані в заходах:
№ з/п |
Назва заходу | Термін виконання | Кошти, джерела фінансування (тис.грн.) |
Напрям «Здоров’я учасників навчально-виховного процесу» | |||
1 | Зміцнити матеріально-технічну базу ДНЗ | Впродовж року | Виконано: придбано ігрові стінки, дитячі столи та стільці, постільну білизну, килими , технологічне обладнання, посуд (859,7тис.грн.: 127,0 -кошти обласного бюджету, 715,4 -кошти міського бюджету, 17,3 – залучені кошти) |
2 | Зміцнити матеріально-технічну базу ЗНЗ міста | Впродовж року | Виконано: придбано технологічне обладнання, стільці, учнівські парти, акустичну систему, антивандальні тренажери (809,1тис.грн. – кошти міського бюджету) |
3 | Зміцнити матеріально-технічну базу ПНЗ міста | Впродовж року | Виконано: придбано велосипеди, м’ячі, тренажери, штангу, обладнання для гуртка БУТ «Кіношкола», дозуючі насоси для басейну ДЮСК «Спортовець» (293,2тис.грн. – кошти міського бюджету) |
4 | Придбати спортивний інвентар для занять з фізичної культури у ЗНЗ | Впродовж року | Виконано: придбано сітки, мати, м’ячі (15,0тис.грн. – кошти міського бюджету) |
5 | Забезпечити харчування учнів 1-4 класів, дітей пільгових категорій 5-11 класів ЗНЗ міста (дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-напівсиріт, дітей-інвалідів, дітей із багатодітних, неповних сімей, інвалідів, дітей учасників АТО тощо) | Впродовж року | Виконано: забезпечено безкоштовним харчуванням 364 учні пільгових категорій 1-11 класів та 518 учнів 1-4 класів оплачують 50% від вартості харчування (кошти міського бюджету – 1158,5тис.грн.) |
6 | Забезпечити літнє оздоровлення дітей у пришкільному таборі | Червень 2016 року | Виконано: оздоровлено 583 дитини, 94,7тис.грн. – кошти міського бюджету, 17,2тис.грн. – залучені кошти |
7 | Забезпечити охоплення плаванням учнів 2-11 класів ЗНЗ міста шляхом введення модуля з плавання на уроках фізичної культури | Впродовж року | Виконано |
8 | Забезпечити охоплення плаванням вихованців ДНЗ шляхом введення гуртків плавання | Впродовж року | Виконано: сформовано 2 групи з числа вихованців старших груп ДНЗ № 2 та ДНЗ № 5, які відвідують заняття з плавання |
9 | Проводити на базі ДЮСК “Спортовець” спортивно-масові заходи „Старт до Олімпу” з вихованцями дошкільних навчальних закладів та учнями 1 класів загальноосвітніх навчальних закладів з подальшим їх залученням до занять спортом | Квітень-травень 2016 року | Виконано: в травні 2016 р., залучені кошти – 3,0тис.грн. |
10 | Проводити на базі ДЮСК „Спортовець” обласні, всеукраїнські та міжнародні змагання, турніри з метою популяризації видів спорту та презентації міста-курорту | Впродовж року | Виконано: проведено 30 заходів, залучено кошти в сумі 16,6тис.грн. |
11 | Сприяти максимальному залученню дітей до занять фізкультурою і спортом через проведення фізкультурно-масової роботи в ЗНЗ | Впродовж року | Виконано: проведено 78 заходів, змагань |
12 | Сприяти озелененню навчальних приміщень ДНЗ і ЗНЗ рослинами, що мають бактерицидну дію. | Впродовж року | Виконується |
13 | Організувати у ДНЗ і ЗНЗ проведення пізнавально-ігрових та інтелектуально-розвиваючих програм для дітей різного віку з правил дорожнього руху, протипожежної тематики та правил поведінки в надзвичайних ситуаціях. Проводити шкільні акції “Обираємо життя. Молодь проти СНІДу”, “Мистецтво проти наркоманії та СНІДу”, “Молодь – за здоровий спосіб життя”, “Молодь проти наркотиків”, “Здоров’я людини та довкілля”. | Впродовж року | Виконано: проведено 13 заходів |
14 | Продовжити роботу з впровадження здоров’язбережувальних технологій у практику роботи ДНЗ № 2 «Ялинка», ДНЗ № 6 «Теремок» | Впродовж року | Виконано: проводиться піскотерапія, казкотерапія, кольоротерапія, арттерапія тощо. |
Напрям «Мережа навчальних закладів» | |||
15 | Відкрити на базі НВК “СЗШ № 2-гімназія” класи гуманітарного, математично-природничого напрямків | Вересень 2016 року | Виконано: відкрито 8 гімназійних класів (203 учні):
|
16 | Відкрити у загальноосвітніх навчальних закладах міста класи з поглибленим вивченням окремих предметів | Вересень 2016 року | Виконано: у НВК та СЗШ №3 відкрито 6 класів (укр..мова та л-ра, математика та географія) |
17 | Відкрити у загальноосвітніх навчальних закладах міста класи з вивченням двох іноземних мов | Вересень 2016 року | Виконано: в усіх ЗНЗ з 5 по 8 класи вивчаються 2 іноземні мови |
18 | Впровадити профільне навчання старшокласників у загальноосвітніх навчальних закладах міста | Вересень 2016 року | Виконано: відкрито 2 профільні класи у НВК (економічний, математичний) |
19 | Вдосконалювати мережу гуртків БУТ за напрямами позашкільної освіти | Серпень- вересень 2016 року | Виконано : відкрито (перепрофільовано) гуртки художньо-естетичного напряму («Гурт барабанщиць», «Художній текстиль», «Художній дизайн», «Ліпка»), військово-патріотичного напряму («Школа безпеки», «Військово-патріотичного орієнтування»), соціально-реабілітаційного напряму («Лідерство – запорука успіху»), збереження мережі художньо-естетичного, туристсько-краєзнавчого, військово-патріотичного, фізкультурно-спортивного напрямів; відкриття груп англійської мови у ЗНЗ для учнів 1-2 класів |
Напрям «Виховання» | |||
20 | Продовжити реалізацію у загальноосвітніх навчальних закладах міста виховних програм з національно-патріотичного і духовного виховання, створених на основі обласної програми “Основні орієнтири національного виховання Львівщини” | Впродовж року | Виконується |
21 | Продовжити реалізацію проекту „Школа-родина” в СЗШ № 3 | Впродовж року | Виконується |
22 | Продовжити реалізацію Програми становлення національної самосвідомості молоді засобами гурткової роботи в Будинку учнівської творчості на 2015-2020 роки | впродовж року | Виконується, у рамках реалізації програми керівниками гуртків проведено 14 заходів |
23 | Продовжити реалізацію міжвідомчого соціокультурного проекту «БУТ-музей: діалог про майбутнє» | впродовж року | Реалізовується через організацію спільних заходів, тематичних екскурсій, методоб’єднань на базі музеїв, зустрічей, виставок, презентацій |
24 | Продовжити впровадження навчально-методичних комплексів «Християнська етика» для занять у дошкільних навчальних закладах, для уроків у загальноосвітніх навчальних закладах | Впродовж року | Виконується |
25 | Провести дитячо-юнацький фестиваль “Мелодія намиста” та гала-концерт переможців до Дня матері | Квітень- травень 2016 року | Виконано, 0,9тис.грн. залучені кошти |
26 | Проводити заходи, спрямовані на виявлення і самореалізацію обдарованих учнів: – І-ІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін; – І, ІІ етап Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, Всеукраїнського конкурсу «Об’єднаймося ж, брати мої» – інтелектуальні ігри «Що? Де? Коли?» для старшокласників; – провести на базі БУТ міські конкурси з екології, образотворчого мистецтва, писанкарства; змагання зі стрільби з пневматичної гвинтівки, настільного тенісу, шахів, шашок, пішого туризму та спортивного орієнтування; на кращого знавця англійської мови серед учнів початкової школи; – забезпечити участь учнів у Міжнародному конкурсі з математики – «Кенгуру»; інформатики – «Бобер», Всеукраїнських конкурсах з фізики – «Левеня» та природничому конкурсі “Колосок”; – забезпечити участь в обласних фестивалях та конкурсах художньо-естетичного напряму „Таланти твої, Україно”, „Сурми звитяги”,„Різдвяні канікули”, «Український сувенір», «Новорічна композиція», «Знай і люби свій край!», «Квітковий вернісаж», краєзнавчих експедиціях «Моя Батьківщина – Україна», «Мій рідний край», туристсько-краєзнавчих змаганнях і заходах та ін. | Впродовж року | Виконано: проведено І та ІІ етапи Всеукраїнських олімпіад з 19 дисциплін, 56 міських конкурсів. У ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів узяли участь 53 учні шкіл міста, які вибороли 5 призових місць. Понад 240 обдарованих дітей брали участь у близько 22 обласних конкурсах, у яких 22 дітей отримали призові місця |
27 | Провести День відкритих дверей з метою презентації навчального закладу для громадськості та конкурс «Найрозумніший» | Травень 2016 року | Проведено |
28 | З метою популяризації досягнень учнів СЗШ № 3 провести День відкритих дверей та підвести підсумки щорічного конкурсу «ЗОЛОТЕ ЗЕРНО-2016» | Травень 2016 року | Виконано, залучені кошти в сумі 0,2тис.грн. |
29 | Провести творчий звіт БУТ за навчальний рік з метою презентації навчального закладу та підвести підсумки конкурсу «Сузір’я творчих» | Травень 2016 року | Виконано, залучені кошти в сумі 0,2тис.грн. |
30 | Провести на базі ЗНЗ міста адаптаційні заняття для майбутніх першокласників. Провести у СЗШ № 1 День відкритих дверей для батьків та відкриту батьківську конференцію «Впевнений старт». | Лютий-травень 2016р. Березень 2016року | Виконано |
31 | Провести у ДНЗ міста День відкритих дверей з метою презентації навчального закладу для громадськості | Квітень 2016 року | Проведено |
32 | Продовжити оформлення у НВК „СЗШ № 2-гімназія” Музею народознавства. | Впродовж року | Частково виконано, залучені кошти в сумі 5,0тис.грн. |
33 | Оформити у ДНЗ № 2 «Ялинка» міні-музей «Від зернини до хлібини» | Впродовж року | Виконано |
34 | Апробувати у ДНЗ № 6 «Теремок» інтегрований курс «Культура добросусідства» програми для дітей середнього та старшого шкільного віку ДНЗ «Український віночок. Львівщина» | Впродовж року | Апробовується |
35 | Провести ряд заходів (круглі столи, семінари, виховні заходи) з метою формування виховного простору для розвитку, соціалізації і самореалізації особистості дитини через поглиблення партнерських зв’язків між БУТ, ЗНЗ, музеями, бібліотеками, громадськими організаціями міста. | Впродовж року | Виконано: проведено 14 заходів у співпраці з музеями, бібліотеками, громадськими організаціями міста |
Напрям «Освіта осіб з особливими потребами» | |||
36 | Створити сприятливі організаційно-педагогічні умови для реалізації можливостей та набуття досвіду соціальної взаємодії дітей з особливими потребами шляхом залучення їх у гуртки Будинку учнівської творчості, ДЮСК “Спортовець”. Забезпечити роботу гуртка для дітей з особливими потребами «Світ чудес» | Впродовж року | Виконано: залучено 6 дітей з особливими потребами у гуртки БУТ і ДЮСК, Забезпечено роботу гуртка для дітей з особливими потребами «Світ чудес» на базі НВК «СЗШ №2-гімназія» |
37 | Облаштувати пандуси у ДНЗ № 2 для забезпечення доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до навчальних закладів. | Впродовж року | Не виконано: не вдалося залучити кошти |
38 | Забезпечити навчання дітей з особливими потребами за індивідуальною формою у ЗНЗ | Впродовж року | Виконано: забезпечено навчання 14 дітей. |
39 | Провести круглий стіл для педагогічних працівників ЗНЗ і ДНЗ «Особливості роботи з дітьми, що мають різну нозологію порушень» | Березень 2016 року | Проведено |
40 | Провести семінар для практичних психологів, соціальних педагогів, вчителів-логопедів ЗНЗ і ДНЗ «Пcихологічні проблеми сім’ї, що виховує дитину з особливими потребами» | Листопад 2016 року | Проведено |
41 | Провести на базі ДНЗ № 6 «Теремок» засідання клубу дбайливих батьків з метою презентації корекційно-відновлювальної роботи з дітьми з особливими потребами | Листопад 2016 року | Проведено |
Напрям «Професійний розвиток педагогічних працівників» | |||
42 | Проводити у навчальних закладах міста семінари для педагогічних працівників з поглиблення психолого-педагогічних знань | Впродовж року | Проведено 6 семінарів |
43 | Провести на базі ДНЗ № 2 «Ялинка»» міський семінар для педагогічних працівників ДНЗ «Сприяння розвитку асоціативного мислення як обов’язкова умова формування творчої уяви» | Лютий 2016 року | Виконано |
44 | Провести на базі ДНЗ № 4 «Сонечко» міський теоретичний семінар для педагогічних працівників ДНЗ «Паростки ідей Софії Русової у роботі ДНЗ» | Лютий 2016 року | Виконано |
45 | Провести на базі ДНЗ № 7 «Дзвіночок» міський семінар для педагогічних працівників ДНЗ «Пошуково-дослідницька діяльність дошкільників на основі спадщини В.Сухомлинського» | Березень 2016 року | Проведено |
46 | Провести на базі ДНЗ № 6 «Теремок» міський семінар-практикум для педагогічних працівників ДНЗ «Роль інноваційних засобів фізичного виховання у зміцненні здоров’я дітей» | Жовтень 2016 року | Проведено |
47 | Провести на базі ДНЗ № 5 «Зірочка» міський семінар для педагогічних працівників ДНЗ «Виховання патріотичних почуттів дошкільника засобами краєзнавства» | Листопад 2016 року | Проведено |
48 | Провести на базі ДНЗ № 6 «Теремок» міський семінар для педагогічних працівників ДНЗ «Виховуємо патріота України» | Листопад 2016 року | Проведено |
49 | Провести в БУТ семінар «Як не згубити дитячі таланти» для класних керівників ЗНЗ міста Трускавця | Листопад 2016 року | Проведено |
50 | Провести міський конкурс “Вчитель року” в різних номінаціях | Грудень 2016 року | Проведено |
51 | Проводити на базі ДЮСК «СПОРТОВЕЦЬ» семінари, майстер-класи та спільні навчально-тренувальні збори з іншими ДЮСШ України та закордоння для обміну досвіду та підвищення майстерності керівників гуртків закладу | Впродовж року | Проведено спільні навчально-тренувальні збори: – юнацька збірна України із боксу; з командою БК «Южний»; Проведено майстер клас з плавання за програмою Дениса Силантьєва. |
Напрям «Соціальний захист» | |||
52 | Забезпечити виплату матеріальної допомоги для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на придбання форми | Впродовж року | Виконано (виплачено 9 дітям на загальну суму 5,4тис.грн. – кошти міського бюджету) |
53 | Забезпечити виплату грошової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, при виповненні їм 18 років. | Впродовж року | Виконано (виплачено 3 дітям на загальну суму 5,4тис.грн. – кошти міського бюджету) |
54 | Забезпечити виплату матеріальної допомоги для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які закінчили СЗШ і продовжують навчатися у навчальних закладах різного рівня акредитації | Вересень-листопад 2016 року | Виконано (виплачено 1 дитині 0,3тис.грн. – кошти міського бюджету) |
55 | Продовжити проведення благодійних акцій у ЗНЗ для допомоги дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам: «Хай серце не втрачає доброти»; «Стежина добра»; «Новий рік без самотності», «Твори добро, бо ти людина», «Поспішай творити добро» до Свята Миколая, «Різдвяна свічка», «Від серця до серця». | Впродовж року | Виконано: проведено 27 благодійних акції зі збору речей для допомоги дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, переселенцям із зони АТО, а також акції для допомоги учасникам АТО. Зібрано коштів для хворих дітей на суму біля 12тис.грн. |
Напрям «Дошкілля» | |||
56 | Охопити дошкільною освітою 100 % дітей 5-річного віку та 85 % дітей віком від 3 до 7 років | Впродовж року | Виконано |
57 | Запровадити соціально-педагогічний патронат для дітей, які не відвідують дошкільні навчальні заклади і виховуються вдома | Впродовж року | Створено банк даних |
58 | Продовжити впровадження ідей Софії Русової в навчально-виховний процес ДНЗ № 4 «Сонечко» | Впродовж року | Виконується |
59 | Впровадити методику Марії Монтессорі у навчально-виховний процес ДНЗ № 6 «Теремок» | Впродовж року | Впроваджується |
60 | Продовжити впровадження ТРВЗ у навчально-виховний процес ДНЗ № 6 «Теремок» | Впродовж року | Впроваджується |
61 | Створити розвивальні середовища на території ДНЗ №2 «Ялинка» | Впродовж року | Не виконано, не вдалось залучити кошти |
62 | Облаштувати тіньові навіси та ігрові майданчики у ДНЗ міста | Впродовж року | Виконано частково, облаштовано дитячий ігровий майданчик у ДНЗ №5 «Зірочка» (121,2тис.грн.: 59,2- кошти обласного бюджету, 55,5-міського бюджету, 6,5- залучені кошти) |
63 | Поглибити інтеграцію позашкільної освіти в ДНЗ. Забезпечити роботу гуртків БУТ «Англійська для дошкільнят», «Хореографічний» та «Образотворче мистецтво» в ДНЗ міста. | Впродовж року | Виконується. На базі ДНЗ №2, №6, №7 працює 3 групи гуртка «Англійська для дошкільнят» (всього 50 вихованців) |
64 | Провести День дошкільника у дошкільних навчальних закладах міста | Вересень 2016 р. | Проведено |
Напрям «Інформатизація системи освіти» | |||
65 | Забезпечити НВК «СЗШ № 2-гімназія» сучасним комп’ютерним комплексом | Впродовж року | Виконано, придбано комп’ютерний клас для НВК (122,0тис.грн. з міського бюджету) |
66 | Забезпечити ДНЗ, ЗНЗ і ПНЗ мультимедійною технікою | Впродовж року | Виконано, придбано 10 мультимедійних комплексів, 17 ноутбуків, 1 інтерактивну дошку, 1 комп’ютер, 1 проектор, 5 багатофункціональних пристроїв (685,4тис.грн. з міського бюджету) |
67 | Оновити та модернізувати веб-сайти ДНЗ, ЗНЗ і ПНЗ | Впродовж року | Оновлено та модернізовано сайти ЗНЗ та ПНЗ |
68 | Забезпечити шкільні бібліотеки: передплатними виданнями, фаховою періодичною пресою; навчальними посібниками, художньою літературою серії “Шкільна бібліотека” | Впродовж року | Виконано: придбано підручників на суму 86,9тис.грн. (40,9тис.грн. – обласний бюджет, 46,0тис.грн. – місцевий бюджет); педагогічна преса – 2,6тис.грн. |
Напрям «Моніторинг та оцінювання якості освіти» | |||
69 | Провести моніторинг рівня знань випускників початкової та основної та старшої школи (учнів 4, 9, 11 класів) | Впродовж року | Проведено |
70 | Провести моніторинг реалізації усіх напрямків виховної програми педагогічним та учнівським колективами СЗШ № 1 як опорної з напряму «Виховання» | Впродовж року | Проведено |
71 | Провести діагностику рівня сформованості національно-патріотичних рис вихованців БУТ | Квітень 2016 року | Проведено |
72 | Провести моніторинг рівня розвитку дітей старшого дошкільного віку за допомогою кваліметричної моделі у ДНЗ міста | Впродовж року | Проведено |
73 | Провести аналіз стану освітньої системи міста. Видати освітній довідник „Основні показники функціонування освітньої системи Трускавця: аналіз та оцінка” | Серпень 2016 року | Виконано частково, не видано довідник |
Всього місцевий бюджет | 4005,9тис.грн. | ||
Всього обласний бюджет | 186,2тис.грн. | ||
Всього залучені кошти | 156,6тис.грн. | ||
Разом | 4348,7тис.грн. |
Культура
Відповідно до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2016 рік першочерговими завданнями відділу культури були: надання можливості трускавчанам та гостям міста разом (колективно) відзначати державні та міські свята, проведення концертних програм, театралізованих свят та фестивалів на високому професійному художньому та організаційному рівнях, збереження народних традицій, свят та обрядів. Відтак згідно перспективного плану діяльності відділу культури та Програми було проведено понад 100 культурно-просвітницьких заходів.
Постійно, протягом року відділом культури колективи та окремі виконавці скеровувалися для участі у фестивалях і конкурсах, проведено персональні та мистецькі виставки. Діяльність відділу культури зосереджувалась на залученні творчої інтелігенції дітей та молоді до участі у загальноміських заходах, в обласних, всеукраїнських конкурсах, виставках, поновленні бібліотечних фондів міських бібліотек, залученні грантів з реконструкції музеїв та бібліотек, пошуку шляхів покращення фінансового стану установ культури та їх матеріально – технічної бази.
На основі Стратегії розвитку Трускавецької міської централізованої бібліотечної системи – 2020 розпочата модернізація установ. Два проекти виграли у конкурсному відборі місцевого та регіонального розвитку, а саме: «Перша URBAN-бібліотека по вул.Бориславській, 36 в м. Трускавці Львівської області (реконструкція)» – загальною вартістю 1100,0тис.грн., «Капітальний ремонт фасаду з заміною вікон та дверей центральної бібліотеки по вул. Дрогобицька, 12 в м. Трускавці» – загальною вартістю 199,6тис.грн.
На базі бібліотеки-філії №1 створено сучасну URBAN-бібліотеку. Її ідея полягає у формуванні нового простору, де відвідувачі матимуть змогу не лише почитати книжки, а й активно провести час, наприклад, відвідати майстер-клас, презентацію книги або побувати на кінопоказі. В бібліотеці постійно діє кіноклуб медіапросвіти з прав людини Docudays UA «Територія». Відкриття кіноклубу відбулося 29 червня і було приурочене 20-й річниці Конституції України. За цей період члени клубу переглянули та обговорили документальні фільми: «Самооборона», « Життя в раю – нелегали по сусідству», «Тілом і душею» з колекції Docudays UA. Придбано нової літератури для бібліотеки-філії №1 на загальну суму- 100000грн.
В 2016 році проведено інвентаризацію бібліотечного фонду бібліотеки–філії №1 та бібліотеки-філії №2, згідно з перспективним планом Інвентаризації бібліотечного фонду ЦБС на 2015 – 2018 рр. На Програму поповнення фондів виділено – 190тис.грн. на нову літературу та 20тис.грн. на періодичні видання.
РОЗВИТОК ІСНУЮЧОЇ МЕРЕЖІ ЗАКЛАДІВ
№ п/п | Завдання | Виконавець, дата виконання | Кошти, джерела фінансування | Стан виконання | |
1 | Дотримуватись якісного виконання Типових навчальних планів на всіх відділеннях дитячої школи мистецтв за наказом Міністерства культури і туризму України за №571/0/16-06 від 18.07.2006р. | Школа мистецтв 2016 р. | згідно тарифікаційних списків викладачів | Виконано | |
2 | Підвищити якість навчально-виховного процесу: а) впровадження нових хореографічних постановок; б) поновлення Програми фольклорного ансамблю; в) ширше впровадження технічних засобів навчання із забезпеченням хрестоматійними аудіо – відео матеріалами | Школа мистецтв 2016 р. | Не потребує додаткового фінансування за рахунок спонсорських надходжень | Виконано | |
3 | Участь вихованців дитячої школи мистецтв у Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах | Протягом року | 10 тис.грн. з власних надходжень 10 тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
4 | Проводити науково-пошукові роботи | Музеї, 2016 р. | З коштів власних надходжень | Виконано | |
5 | Часткова заміна музейного експозиційного обладнання | Музей Михайла Біласа | 10тис.грн. з власних надходжень | Не виконано через брак коштів | |
6 | Організовувати тимчасові виставки з метою забезпечення надходження додаткових коштів | Музеї міста | З коштів власних надходжень | Виконано | |
7 | Провести частковий поточний ремонт та ремонт електромережі експозиційних залів 2 поверху | Художній музей М.Біласа | 10тис.грн. з власних надходжень | Не виконано через брак коштів | |
8 | Придбати літературу з питань мистецтва, історії, краєзнавства, культури і побуту | Музеї міста 2016 рік | За рахунок власних коштів | Виконано | |
9 | Провести комплекс мистецьких акцій на підтримку творчих людей міста, аматорських колективів, що мають звання Народний | Протягом року | Не потребує додаткового фінансування | Виконано | |
ПРОВЕДЕННЯ ЗАГАЛЬНОМІСЬКИХ ТА ДЕРЖАВНИХ СВЯТ | |||||
1 | Цикл Різдвяно-Новорічних свят
| Січень | 43,8тис.грн. з місцевого бюджету | Виконано | |
2 | Відкриття Обласного фестивалю-конкурсу «Нова радість стала…» | 10 січня | 28,1 з місцевого бюджету | Виконано | |
3 | Закриття Обласного фестивалю-конкурсу «Нова радість стала…» | 14 січня | Не потребує додаткового фінансування | Виконано | |
4 | «Єдина країна – єдина родина» – тематичний вечір присвячений 97 – річниці Соборності України | 22 січня | 1тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
5 | Творчий звіт народних колективів Народного дому | лютий | 1тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
6 | Літературно – музична композиція «Славна дочка Прометея» до 145 – річниці від Дня народження Л.Українки | 25 лютого | 2тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
7 | Літературно-мистецьке свято з нагоди 202 – ої річниці від дня народження Т.Г.Шевченка | 9 березня | 5тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
8 | Урок історії та тематична вікторина «Роман Різняк. Людина-легенда». Покладання квітів до пам’ятника Р.Різняка-Макомацького | 12 березня | 2тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
9 | Мистецька акція «На Великдень в Трускавець» | 02 травня | 10тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
10 | Весна для матері!» – святковий концерт до Дня матері | 08 травня | 4тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
11 | «Уклін вам герої – ідеї святої» – Народне віче з нагоди відзначення Дня героїв | 22 травня | 0,5тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
12 | Цикл урочистих та видовищних заходів з нагоди Дня медичного працівника та Дня міста Трускавця | червень | 98тис. грн. з місцевого бюджету | Виконано | |
13 | Музично-розважальне свято, присвячене Дню молоді | 26 червня | 10тис. грн. залучені кошти | Виконано | |
14 | Святковий концерт присвячений 20 – річчю дню Конституції України «Основний закон життя». | 28 червня | 3,5тис. грн. з місцевого бюджету | Виконано | |
15 | Урочиста академія, святкові концерти, виставки з нагоди 25-ої річниці Незалежності України. | серпень | 208,3тис. грн. з місцевого бюджету | Виконано | |
16 | Заходи з нагоди відзначення 160-річниці від Дня народження І.Я.Франка | серпень | 5тис. грн. залучені кошти | Виконано | |
17 | Цикл заходів до 74-х роковин утворення УПА | жовтень | 5,7тис.грн. з місцевого бюджету | Виконано | |
18 | Святковий вечір з нагоди утворення ЗУНР | 31 жовтня | 1тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
19 | «Горить свіча народної скорботи» – вечір пам’яті жертв голодомору | 28 листопада | 1тис.грн. з місцевого бюджету | Виконано | |
20 | День місцевого самоврядування | 07 грудня | 3,2тис.грн. з місцевого бюджету | Виконано | |
21 | Відкриття міської ялинки. Свято Миколая | 19 грудня | 459,8тис.грн. з місцевого бюджету | Виконано | |
22 | Панахида та Народне віче «Поклін і шана героям – трускавчанам» з нагоди вшанування пам’яті В.Біласа та Д.Данилишина | 23 грудня | 1тис.грн. залучені кошти | Виконано | |
Використання коштів по загальному фонду за 2016р.:
ЦЕНТРАЛІЗОВАНА БІЛІОТЕЧНА СИСТЕМА – 393349,87грн.
МУЗЕЙ МІСТА – КУРОРТУ – 192548,77грн.
ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ МИХАЙЛА БІЛАСА – 32604,87грн.
НАРОДНИЙ ДІМ – 227986,31грн.
ДИТЯЧА ШКОЛА МИСТЕЦТВ ім.Р.САВИЦЬКОГО – 31908,00грн.
ЦЕНТРАЛІЗОВАНА БУХГАЛТЕРІЯ – 42904,81грн.
Використання коштів по власних надходженнях за 2016р.:
ЦЕНТРАЛІЗОВАНА БІЛІОТЕЧНА СИСТЕМА – 26591,50 грн.
МУЗЕЙ МІСТА – КУРОРТУ – 17775,26грн.
ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ МИХАЙЛА БІЛАСА – 45917,78грн.
ДИТЯЧА ШКОЛА МИСТЕЦТВ ім.Р.САВИЦЬКОГО – 158804,63грн.
Також було використано по загальному фонду за 2016р.:
Придбання афіш – 2758,00грн.
Придбання грамот – 1335,00грн.
Придбання свічок – 900,00грн.
Придбання світлодіодних ламп – 190 000,00грн.
грн. | ||||||
№ | Назва установи | Назва видатків | Загальна сума | місцевий | обласний | кошти громади |
1 | Апарат управління | Придбання комп’ютера | 12 924,00 | 12 924,00 | ||
2 | Бібліотеки | Придбання комп’ютерів | 165 800,00 | 165 800,00 | ||
3 | Бібліотеки | Поповнення бібліотечного фонду | 190 000,00 | 190 000,00 | ||
4 | Бібліотеки | Придбання меблів | 33 300,00 | 33 300,00 | ||
5 | Бібліотеки | Капітальний ремонт системи опалення центральної бібліотеки | 107 048,87 | 107 048,87 | ||
6 | Бібліотеки | Капітальний ремонт системи опалення бібліотеки-філії №2 по вул. Стебницька, 76 | 53 091,00 | 53 091,00 | ||
7 | Центральна бібліотека | Капітальний ремонт фасаду із заміною вікон та дверей центральної бібліотеки | 189591,00 | 100000,00 | 89591,00 | 10000,00 |
8 | Музей міста-курорту | Придбання проектора та екрану | 15 000,00 | 15 000,00 | ||
9 | Музей міста-курорту | Придбання акустичної системи | 14 200,00 | 14 200,00 | ||
10 | Художній музей М.Біласа | Капітальний ремонт охоронної сигналізації | 30 000,00 | 30 000,00 | ||
11 | Народний дім | Придбання освітлення сцени | 42 000,00 | |||
12 | Народний дім | Придбання електропіаніно | 100 000,00 | |||
13 | Народний дім | Придбання мікшерного пульта | 116 000,00 | |||
14 | Народний дім | Придбання танцювальної підлоги | 497 000,00 | |||
15 | Дитяча школа мистецтв ім.Р.Савицького | Капітальний ремонт центрального входу дитячої школи мистецтв ім. Р.Савицького | 120000,00 | 58328,40 | 53614,80 | 6000 |
16 | Інші установи | Придбання комп’ютерів | 26 000,00 | 26 000,00 | ||
17 | Інші установи | Придбання новорічної ялинки | 192 000,00 | 192 000,00 | ||
18 | Інші установи | Придбання комплекту огорожі | 32 866,00 | 32 866,00 | ||
19 | Художній музей М.Біласа | Реставрація музею М.Біласа (вілла Гопляна) в м.Трускавці Львівської обл. (проект) | 267 506,00 | 267 506,00 | ||
20 | Бібліотека-філія №1 | Перша URBAN-бібліотека по вул. Бориславській, 36 в м.Трускавець Львівської обл. (реконструкція) | 1001481,22 | 104935,22 (кошти місцевого бюджету) | 896546 (кошти державн. фонду) |
Придбання ілюмінацій, іграшок – 34 970,09грн.
Придбання турнікетів – 89 949,60грн.
Бюджет розвитку 2016 рік
Охорона здоров’я
В КП «Трускавецька міська лікарня» протягом 2016 р. забезпечення медичною допомогою населення міста здійснювалось відповідно до запланованих наступних пріоритетних завдань:
– впровадження нових сучасних технологій;
– невідкладна медична допомога;
– допомога дітям;
– допомога жінкам при вагітності та пологах;
– виконання протиепідемічних заходів з метою попередження інфекційної захворюваності;
– надання медичної допомоги пільговим категоріям населення;
– участь в масових інформаційно-діагностичних акціях з раннього виявлення захворювань, започаткованих в області;
– дотримання в процесі роботи з надання медичних послуг методик і інструкцій системи управління якістю згідно ДСТУ ISO 9001;
– продовження впровадження та виконання заходів згідно вимог наказу МОЗ України №732 від 21.09.2012р. «Про затвердження плану заходів МОЗ України на виконання Концепції управління якістю медичної допомоги в галузі охорони здоров’я на період до 2020 р.»;
– подальший якісний розвиток первинної медико-санітарної допомоги населенню на засадах загальної практики-сімейної медицини;
– удосконалення системи профілактичних медичних оглядів на засадах цільової диспансеризації населення, впровадження програм масового скринінгу населення;
– інтенсифікація розвитку стаціонарозамінних форм медичної допомоги (денні стаціонари, стаціонари вдома);
– інформатизація медичної галузі, подальша реалізація програми розвитку телемедицини;
– співпраця з науковцями Львівського національного медичного університету ім.Д.Галицького;
– співпраця із санаторно-курортними закладами міста;
– забезпечення дотримання медичним персоналом норм лікарської етики та деонтології.
Впродовж 2016р. в лікарні впроваджено та використовувались сучасні медичні технології та методи лікування:
– широке застосування малоінвазивних методів лікування;
– впроваджено малоінвазивні оперативні втручання на суглобах і прямій кишці;
– застосування ультразвукового обстеження серця з доплерографією судин дуги аорти, периферичних судин кінцівок;
– застосування методу ендовазальної лазерної коагуляції варикозних вен в поєднанні з кросектомією та мініфлебектомією;
– впроваджено операції на артеріях нижніх кінцівок (аутовенозне шунтування);
– з метою профілактики онкозахворювань молочних залоз забезпечено застосування мамографічного обстеження жінок;
– забезпечено широке використання комп’ютерної спірографії для діагностики ХОЗЛ;
– впроваджено комп’ютерну обробку щоденного інформаційного листка роботи поліклініки, стаціонару, приймального відділення, продовжувати функціонування електронного реєстру видачі листків непрацездатності, електронного реєстру хворих цукровим діабетом;
– забезпечено широке використання методів гелеотерапії, ЛФК, парафінотерапії для лікування та реабілітації хворих;
– забезпечено широке використання УЗД при обстеженні суглобів;
– продовжено застосування методики перкутанної літотрипсії в умовах рентґенопераційної;
– забезпечено проведення трансуретральні резекції аденоми простати та пухлин сечового міхура, стентування сечоводів;
– забезпечено ефективне використання нового рентген-апарату на два робочі місця в хірургічному корпусі;
– впроваджено методику уретероскопії та дроблення каменів сечоводу;
– впроваджено методику пункції кист нирок з дренуванням;
– забезпечено проведення баріатричних оперативних втручань на шлунку;
– застосування лікування трофічних виразок нижніх кінцівок пересадкою шкіри із застосуванням вакуумаспірації;
– застосування малоінвазивного методу оперативного лікування апендицитів та діафрагмальних гриж;
– збільшено кількість регіональних анестезій (епідуральна спінальна анестезія) для максимально ранньої активізації хворих в післяопераційному періоді при операціях з приводу варикозної хвороби, урологічних операціях, в т.ч. малоінвазивних;
– забезпечено цілодобовий доступ до Інтернет мережі черговим лікарям ПІТ з метою перегляду електронних книг, рекомендацій, протоколів за спеціальністю для самоосвіти та спілкування з колегами по роботі.
Зміцнення матеріально-технічної бази в 2016 році:
Закуплено медичне обладнання:
– Масажер NM-5000 plus “Нуга Бест” – 64,0тис.грн.(власні надходження – кошти спецфонду);
– Апарат NM-55 Друге серце “Нуга Бест” – 15,1тис.грн. (власні надходження – кошти спецфонду);
– Лікар суглобів NM-70 “Нуга Бест” – 4,9тис.грн. (власні надходження – кошти спецфонду);
– Електрокардіограф “ОБЕРІГ”-1203G – 28,3тис.грн. (кошти місцевого бюджету);
– Кисневий балон Y004-4 з кисневим регулятором Y001 – 6,5тис.грн. (кошти місцевого бюджету);
– Авторефкератометр Huvitz HRK-7000 – 162,9тис.грн. (кошти місцевого бюджету);
– Операційна лампа “Оберіг-02-9” – 56,0тис.грн. (кошти місцевого бюджету);
– Монітор пацієта СХ210 СеS – 80,0тис.грн. (кошти місцевого бюджету);
– Бігова доріжка – 37,3тис.грн. (кошти місцевого бюджету);
– Апарат магнітотерапевтичний низькочастотний “Полюс-4” -18,6тис.грн. (власні надходження – кошти спецфонду);
– Апарат для дарсонвалізації “Іскра-1” – 12,0тис.грн. (власні надходження – кошти спецфонду);
– Центрифуга лабораторна MICROmed-3,01 – 12,0тис.грн. (кошти місцевого бюджету).
Закуплено інше обладнання:
– Центрифуга ЦПР25 – 56,5тис.грн. (кошти місцевого бюджету);
– Машина сушильно-прасувальна МСГ-18Є – 84,6тис.грн. (кошти місцевого бюджету та власні надходження – кошти спецфонду);
– Машина пральна МСТ-50 – 113,1тис.грн.(кошти місцевого бюджету та власні надходження – кошти спецфонду);
– Холодильник АОW2 – 6,3тис.грн. (власні надходження – кошти спецфонду);
– Персональний комп’ютер – 12,0тис.грн. (кошти місцевого бюджету);
– Ноутбуки – 18,0тис.грн.(кошти місцевого бюджету та власні надходження – кошти спецфонду);
– Лічильник води – 3,3тис.грн. (власні надходження – кошти спецфонду);
– Стерилізатор – 10,7тис.грн. (кошти місцевого бюджету).
Виконання робіт:
Виконано роботи з реконструкції поліклінічного корпусу (утеплення фасадів 1507,71м2) із залученням коштів Державного фонду регіонального розвитку на загальну суму 1071,5тис.грн., з яких:
– 958,0тис.грн. кошти державного бюджету;
-113,5тис.грн. кошти місцевого бюджету.
– Виконано роботи по реконструкції хірургічного корпусу (утеплення фасаду 575,37м2) відповідно до проекту, що переміг в обласному конкурсі мікропроектів місцевого розвитку, на загальну суму 362,1тис. грн., з яких:
– 246,9тис. грн. кошти місцевого бюджету;
– 100,0тис. грн. кошти обласного бюджету;
– 15,2тис. грн. кошти громади.
– Виконано роботи по реконструкції терапевтичного корпусу (утеплення фасаду 497,52м2) відповідно до проекту, що переміг в обласному конкурсі мікропроектів місцевого розвитку, на загальну суму 377,4тис.грн., з яких:
– 261,6тис.грн. кошти місцевого бюджету;
– 100,0тис.грн. кошти обласного бюджету;
– 15,8тис.грн. кошти громади.
Житлово-комунальне господарство
Виконання:
– капітальний ремонт житлового фонду – 2423,6тис.грн. (в т.ч.430,6тис.грн. – ремонт ліфтів; 1327,2тис.грн. – ремонт мереж електропостачання; 529,1тис.грн. – капремонт покрівлі; 136,7тис.грн.- капремонт мереж каналізації);
– реконструкція, капітальний та поточний ремонт доріг – 13235,7тис.грн. (реконструкція – 5060,8тис.грн.,
капітальний ремонт – 7532,3тис.грн., поточний ремонт – 642,6тис.грн.);
– реконструкція об’єктів житлового фонду ОСББ – 812,4тис.грн.,
– реконструкція об’єктів житлового фонду – 1876,7тис.грн.;
– реконструкція інших об’єктів – 3428,6тис.грн.;
– поповнення статутного фонду – 5521,6тис.грн. (в т.ч. КП «Трускавецьжитло» – 965,1тис.грн.,
КП «Парк Курортний» – 1544,8тис.грн., КП «Трускавецьтепло» – 1214,8,0тис.грн.,
ТзОВ «Трускавецький водоканал» – 1796,9тис.грн.);
– поточний ремонт житлових будинків – 2068,4 тис.грн.
Благоустрій
Виконання:
– послуги в рослинництві – 859,3тис.грн.,
– утримання кладовищ міста та захоронення невідомих осіб – 250,0тис.грн.,
– ремонт ливневих решіток в парку – 19,0тис.грн.,
– ремонт бруківки у курортному парку – 25,0тис.грн.,
– вивезення твердих побутових відходів – 1336,0тис.грн.,
– санітарне оброблення вулиць, газонів міста (механічне прибирання вулиць міста, парку Курортного у літній та зимовий період) -700,0тис.грн.,
– відлов та догляд за безпритульними собаками – 150,0тис.грн.,
– поточний ремонт тротуарів – 100,0тис.грн.,
– санітарне оброблення вулиць, газонів міста (ручне прибирання, підмітання вулиць міста, парку Курортного у літній та зимовий період) – 2888,8тис.грн.,
– розмітка вулиць та встановлення дорожніх знаків –281,6тис.грн.,
– електроенергія по вуличному освітленню – 882,8тис.грн.,
– технічне обслуговування та поточний ремонт освітлювальних мереж – 857,9тис. грн.,
– очищення ливневих решіток –139,0тис.грн.,
– поточний ремонт тротуарів – 811,4тис.грн.,
– поточний ремонт об’єктів благоустрою – 41,2тис.грн.,
– паспортизація вулиць – 120,1тис.грн.
Інспекція з благоустрою
- Відреаговано на порушення Правил благоустрою з врученням 2526 приписів суб’єктам господарювання.
- Проведено роз’яснювальну роботу з 1458 суб’єктами господарювання щодо усунення недоліків з благоустрою.
- Проінформовано мешканців міста та суб’єктів господарювання про стан благоустрою в ЗМІ в кількості 14 виступів по радіо.
- Проведений постійний контроль за станом благоустрою, утриманням територій, інженерних споруд, об’єктів установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів.
- Згідно розпорядження міського голови від 16.06.16 р. № 310-р «Про визначення переможця конкурсу «Кращий благоустрій» відзначено переможців в номінаціях: багатоповерхові будинки, приватні будинковолодіння, громадські установи та санаторно-курортні заклади.
- Надано 152 дозволи на проведення земляних робіт на території міста.
- Видано 19 дозволів (ордерів) на знесення аварійних та сухостійних дерев.
- Розглянуто 254 звернення та направлено листи юридичним та фізичним особам.
- Згідно рішення виконавчого комітету від 23.01.2014 року № 18 «Про врегулювання місць стоянки та руху гужового транспорту» проводився постійний контроль.
Інформаційно-аналітичний центр
Одним із важливих завдань було скоротити відстань між управлінцями та мешканцями. У 2016 році було створено відділ інформаційної політики та зв’язків з громадськістю, який займається розповсюдженням інформації про місто і роботу міської ради через місцеві та обласні ЗМІ. Було розроблено новий сайт Трускавецької міської ради, спираючись на законодавство України, а саме дотримуючись показників експертного аналізу порталу. Цей аналіз показав нам, що власне має першочергово висвітлюватись на офіційному сайті міської ради.
Створена сторінка Трускавецької міської ради у соціальній мережі facebook, яка полегшує та пришвидшує роботу з інформування трускавчан про головне, дозволяє залучати їх до обговорення подій, які відбуваються в місті. Показником ефективності цього механізму є високе охоплення читачами дописів на сторінці, яке сягає від 6 до 19 тисяч переглядів за день.
Впродовж року було висвітлено понад 1300 подій міського, районного, обласного значення, а також події міжнародного формату із фото супроводом. Робота відділу відбувається в тісній співпраці із усіма відділами та управліннями Трускавецької міської ради, державних служб та ЗМІ. Впродовж року відділом організовано та проведено 5 прес-конференцій із міським головою, делегаціями з України та закордону. Підготовлено 5 публікацій, 3 з яких у співпраці з управлінням розвитку міста, для розміщення у Всеукраїнських журналах. Під редакцією завідувача відділу вийшли 6 випусків газети «Голос ради».
Розпочато підготовку документів для подання заявки до Національної ради з питань радіомовлення та телебачення на отримання ліцензії для локального FM.
Впродовж усього року відділ займається організацією зустрічей міського голови, його заступників, керівників служб, які забезпечують життєдіяльність міста, з представниками громадськості і місцевими засобами масової інформації. Також висвітленням у місцевих ЗМІ повсякденної діяльності міського голови, міської ради, виконавчого комітету, підприємств, відділів та управлінь міської ради.
Здійснювався моніторинг висвітлення засобами масової інформації діяльності міського голови та міської ради. Відбувається періодична розсилка інформаційних матеріалів усім регіональним ЗМІ.
КП «Трускавецький інформаційно-курортний центр»
1. КП «ТІКЦ» прийняло активну участь в організації фестивалів, які відбуваються у місті та популяризують Трускавець, а саме: протягом 2016 року 4 рази відбувся дитячий фестиваль Єдина Країна «Зіркафест», фестиваль «Імперія мистецтв», гастрофестиваль «Трускавка».
В 2016 році КП «ТІКЦ» активніше працювало в секторі популяризації курорту, тому взяло участь в наступних заходах:
– КП «ТІКЦ» з метою ефективнішого використання наявних коштів, разом з Львівською обласною державною адміністрацією та Львівською міською радою, взяли участь в Міжнародній туристичній виставці UITM 2016.
– КП «ТІКЦ» взяло участь в Львівському туристичному форумі, та в Міжнародній туристичній виставці ТурЕкспо 2016.
В 2016 році КП «ТІКЦ» традиційно взяло активну участь в організації святкувань, присвячених міжнародному дню туризму. На запрошення ЛОДА, КП «ТІКЦ» спільно з рештою курортів Львівщини було організовано спільну святкову туристичну виставку, яка презентувала туристичний потенціал як Трускавця, так і всього регіону.
За підтримки КП «ТІКЦ» в Трускавці успішно було вперше проведено матчеві бої з боксу «Схід-Захід» разом, який популяризує не тільки курорт, а й виховує патріотизм в українцях. КП «ТІКЦ» взяв активну участь в прийомі спортсменів та гостів спортивного заходу, який відбувся у вересні 2016 року.
Протягом 2016 року КП «ТІКЦ» допоміг ознайомитися з туристичною інфраструктурою Трускавця:
– інфотуру з Франції, Казахстану;
– пресс-туру з Латвії, Туреччини, США;
– пресс-туру з Коломиї;
– пресс-туру телеканалу Латвії LRT;
– Роланду Франку (внуку І.Франка), що відвідав Трускавець з нагоди вшанування роковин з столітнього дня смерті І.Франка;
– пресс-турів центральних київських телеканалів, чернігівських телеканалів, львівських туристичних компаній, журналістів та блогерів з Києва;
– Білоруським державним туроператорам “Центркурорт”, білоруським ЗМІ та туроператорам;
– журналістам з України, які писали статті про курорт Трускавець у таких виданнях: «Аргументи і факти», «Факти», «Єдинственная», «Порадниця», «Сегодня», «Теленеделя»;
– створити 2 відео сюжети програми « Сніданок з 1+1».
Протягом 2016 року КП «ТІКЦ» організувало зйомку 124 рекламних відеороликів, більшість з яких націлена на рекламу туристичної інфраструктури Трускавця за межами України, які були показані як на центральних телеканалах, так і на туристичних інтернет youtube каналах.
2. Було зібрано інформацію про туристичну інфраструктуру Трускавця, яка повсякденно використовується працівниками КП «ТІКЦ» для інформування туристів, що звертаються в центр туристичної інформації. З метою формування інформаційної бази про туристичну інфраструктуру Трускавця було відвідано 16 санаторіїв, 29 готелів, 15 вілл та міжнародну клініку відновного лікування.
3. Тісно працюючи з туристами, які обрали Трускавець місцем свого відпочинку, ми зауважили, що для ефективнішої роботи нам необхідні карти міста, які допоможуть туристам зорієнтуватися в місті. Протягом 1 півріччя 2016 року КП «ТІКЦ» розробило та надрукувало за свій кошт карти Трускавця, собівартість яких майже в 4 рази менша за попередні. Собівартість однієї карти Трускавця в 2015 році – 10 грн/шт, в 2016 році – 2,4 грн/шт. При цьому внутрішня наповненість та інформативність карти залишилася тією самою. Також було розроблено ряд сувенірної продукції, що роздається гостям міста, які звертаються в «Центр туристичної інформації».
4. В рамках переймання досвіду було досягнуто домовленостей про співпрацю з «Центром туристичної інформації» м. Львова. Департамент туризму та курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України запросив КП «ТІКЦ» від імені Трускавця стати учасником «Ради туристичних міст та регіонів України», яка займається розвитком туристичної галузі в Україні при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, а саме розвитком єдиної системи промоції Українських курортів на міжнародному туристичному ринку, в свою чергу Трускавець є одним з найрозвиненіших курортів України, тому ефективна туристична промоція України – це ефективна промоція Трускавця.
5. Місто Трускавець – відомий курорт з хорошими медичними традиціями. Проаналізувавши маркетингово-комунікаційну ситуацію, центром підсумовано, що Трускавцю не вистачає маркетингових ділових комунікацій у сфері медичного туризму. Тому в лютому 2016 року КП «ТІКЦ» від імені Трускавця та санаторно-курортних комплексів вступило в Українську асоціацію медичного туризму (УАМТ), а це допоможе місту активніше розвиватися в якості медичного курорту. Головна мета УАМТ – активна промоція медичних центрів та медицини України за кордоном для збільшення потоку пацієнтів. Це досягається наступними шляхами:
– участь у міжнародних виставках, конференціях (для учасників асоціації на спеціалізованих виставках діють знижки на оренду виставкових площ); КП «ТІКЦ» разом з УАМТ взяли участь в туристичній виставці Medical Travel Exhibition&Conference 2016;
– презентації медицини України на заходах за кордоном, так як Трускавець вперше був включений у промоматеріали УАМТ – з 2016 року Українська асоціація медичного туризму вперше комплексно представила Трускавець як розвинутий міжнародний медичний курорт на 27-ми міжнародних виставках з медичного туризму;
– розміщення промо-матеріалів наших членів УАМТ на виставках за кордоном;
– розміщення та розповсюдження Каталогів “УАМТ рекомендує”, в 2016 році Трускавець вперше був включений в цей каталог;
– розміщення інформації на сайті УАМТ, соціальних мережах та ін.
6. Було налагоджено співпрацю з автобусним перевізником ECOLINES. Результатом тісної співпраці КП «ТІКЦ» та транспортної компанії ECOLINES стало збільшення частоти автобусних рейсів Рига-Трускавець-Рига. Протягом літа здійснюється на один рейс в тиждень більше по вищевказаному маршруту.
7. Врахувавши зацікавленість зі сторони готелів та санаторіїв, та проаналізувавши ситуацію на туристичному ринку України, ми дійшли висновку, що в Трускавця є невикористаний потенціал в сегменті корпоративного туризму (MICE), сезонність якого припадає на весну та осінь. А так як найкращою рекламою можуть послужити успішно проведені міжнародні заходи, то протягом 2016 року в Трускавці було проведено 4 міжнародні події на найвищому рівні, які не тільки рекламують Трускавець в сегменті корпоративного туризму (MICE), а й роблять активним учасником міжнародних програм по розвитку туристичної інфраструктури для Трускавця.
В Трускавці відбулися такі заходи з міжнародної співпраці, в яких КП «ТІКЦ» взяло активну організаційну участь:
З 4-6 травня у Трускавці успішно відбулося офіційне підписання міжнародної угоди про партнерство в рамках українсько-польської транскордонної співпраці.
З 21-23 травня у Трускавці успішно відбулося спільне засідання Комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму Верховної Ради України та суміжного комітету Сейму Республіки Польщі.
З 25-26 червня у Трускавці успішно відбувся Форум місцевого розвитку, який відвідали багато офіційних осіб найвищого рівня, в тому числі Голова Верховної Ради України Андрій Парубій та Маршалек Сейму Республіки Польщі Марек Кухциньский.
З 10-11 серпня у Трускавці успішно відбувся круглий стіл на тему «Перспективи розвитку туризму в карпатському єврорегіоні», на якому були присутні керівники міністерств України та Польщі, депутати Верховної Ради України та Сейму РП.
Враховуючи поставлене завдання Департаментом туризму і курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Управлінням туризму і курортів Львівської обласної державної адміністрації на загально-державному рівні Трускавець впевнено випереджає ряд міст у цьому питанні.
Управління комунальної власності
Відповідно до поставлених завдань виконано:
1. На виконання Інвестиційного договору реконструкції ветхого житлового будинку по вул. Бандери,35 під багатоквартирний житловий будинок у власність Трускавецької міської ради передано п’ять двокімнатних квартир та одна трьохкімнатна квартира. Додатково у власність Трускавецької міської ради передано 1 трьохкімнатну квартиру. На дане житло оформлено право власності, квартири надані мешканцям ветхого будинку та проведено відселення однієї родини з будинку, повернутого власнику.
2. Формування бази нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, що знаходиться на території міста Трускавця, для нарахування податку на нерухоме майно. На даний час база нерухомого майна сформована, ведеться робота в державному реєстрі речового права на нерухоме майно. З метою економії бюджетних коштів проводиться звірка з головами ОСББ та ініціативними групами по створенню ОСББ щодо власників та співвласників житлових і нежитлових приміщень для формування бази даних нерухомого майна.
3. Розроблено План заходів щодо виконання та реалізації Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках». Згідно плану управлінням за участю депутатів міської ради проводились зустрічі з мешканцями мікрорайонів міста, з метою інформування населення міста щодо виконання та реалізації даного закону. На території міста Трускавця створено 94 ОСББ на 102 багатоквартирні житлові будинки.
4. З метою реалізації Програми з фінансування робіт по виготовленню технічної документації житлового фонду на 2016-2017 роки управлінням виготовлено 40 (сорок) технічних паспортів багатоквартирних житлових будинків.
5. Управлінням постійно ведеться робота з укладення нових та переукладення діючих договорів оренди, ведеться претензійна робота з боржниками, на виконання рішень міської ради проводиться приватизація об’єктів комунальної власності.
6. Завершується інвестиційний проект реконструкції ветхого аварійного будинку по вул.Стефаника,4. На виконання даного проекту достроково забезпечено житлом одну сім`ю.
7. Проведено приватизацію тридцяти п’яти квартир. Правом на приватизацію скористалось 96 осіб, з них безоплатно 80 осіб.
8. Проведено реконструкцію нежитлового приміщення по вул. Стебницька,100 під центр реабілітації учасників АТО за участі обласного конкурсу мікропроектів.
9. Проведена робота щодо передачі квартири по вул. Сагайдачного,14а з державної власності в комунальну власність. Дана квартира надана військовослужбовцю, звільненому в запас – Прокопіву Тарасу.
10. На виконання Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2014-2016 роки, придбана однокімнатна квартира загальною площею 46,8 кв.м. по вул.Стуса,9-Б за кошти міського та обласного бюджетів для сестер Баблідзе.
11. За кошти обласного бюджету придбана квартира загальною площею 47,8 кв.м. Шіхту І.В., батькові загиблого військовослужбовця.
12. Виготовляється технічна документація на будівлі відділу освіти та реєструється право власності на дані будівлі.
13. Проведена реєстрація 13 об`єктів комунальної власності.
14. З метою надходження додаткових коштів до місцевого бюджету, управлінням проводиться ряд заходів щодо виготовлення документації на земельні ділянки в будівлі по вул..Героїв УПА,2, Довженка,1, Шевченка,21.
15. Зараховано на квартирний облік 5 учасників антитерористичної операції, які потребують покращення житлових умов. .
1.15.Проведено інвентаризацію комунального майна територіальної громади міста Трускавця станом на 01.01.2016 року.
16. Проводилась протягом 2016 року інвентаризація незадіяних нежитлових приміщень, що рахуються на балансі КП «Трускавецьжитло».
17. До місцевого бюджету надійшло:
– від приватизації об’єктів комунальної власності – 70,0тис.грн..;
– від оренди – 312,0тис.грн.
18. Приватизовано 1 об’єкт індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста, а саме: нежитлове приміщення по вул. Довженка,1.
19. Проводився контроль за виконанням умов договорів купівлі – продажу та договорів оренди комунального майна.
20. Переглянуто всі діючі договори оренди на предмет виконання договірних умов.
21. Ведеться контроль за страхуванням комунального майна, яке передане в оренду.
Містобудування, архітектура та землекористування
1. У відповідності до ст.18 та ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та рішення Трускавецької міської ради №782 від 11.12.2014р. «Про розгляд містобудівної документації «План зонування території міста Трускавця (зонінг)» було продовжено внесення зауважень у містобудівну документацію для узагальнення та внесення змін розробником «Зонінгу» ДП ДІПМ «Містопроект».
2. Відділом містобудування і архітектури видано у встановленому порядку 91 містобудівну умову і планувальних обмежень забудови земельних ділянок на будівництво та реконструкцію об’єктів.
3. Відділом містобудування і архітектури видано у встановленому порядку 19 будівельних паспортів на будівництво приватних житлових будинків садибного типу, господарських споруд та гаражів на території міста.
4. Відділом містобудування і архітектури видано у встановленому порядку 7 паспортів прив’язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста.
5. За звітний період відділом містобудування і архітектури проведено процедуру розроблення та проведення громадських слухань 8 детальних планів забудови території міста, з яких затверджено сесією Трускавецької міської ради 6 детальних планів забудови території.
6. Загальна сума, яка надійшла до міського бюджету від продажу земельних ділянок в 2016 році, становить 7,3млн.грн. (було заплановано – 4,6млн.грн.).
Центр надання адміністративних послуг
Центром надання адміністративних послуг за 2016 рік надано 2710 адміністративних послуг, із них найбільшу кількість послуг надано:
– управлінням Держгеокадастру у Дрогобицькому р-ні – 1080;
– управлінням містобудування, архітектури та землекористування – 546;
– управлінням комунальної власності – 86;
– управлінням розвитку міста – 49;
– відділом державної реєстрації – 555.
Згідно Закону України «Про децентралізацію» повноваження з надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання передані органам місцевого самоврядування.
У зв’язку з передачею органам місцевого самоврядування повноважень з надання вищезгаданих адміністративних послуг збільшилися надходження до місцевого бюджету. Так, за 2016 рік до місцевого бюджету надійшло адміністративного збору в сумі 137777грн.
РОЗДІЛ ІІІ. ІНВЕСТИЦІЙНА ПРОГРАМА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ
МІСТА ТРУСКАВЦЯ НА 2016 РІК
тис.грн.
№ з/п | Головний розпорядник коштів бюджету | Назва об’єкту | Затверджено | Виконано за 2016 рік | % виконання | Залишок планових призначень | ||
Всього: | 26463,4 | 21204,4 | 80,4 | 5259,0 | ||||
I | УЖКГіБ | Реконструкція вулиць та доріг | 5000,0 | 4060,7 | 81,2 | 939,3 | ||
Реконструкція вул. Лисенка | 3160,3 | 2640,0 | 83,5 | 520,3 | ||||
Реконструкція вул. Крушельницької (проект та експертиза) | 70,0 | 67,0 | 95,8 | 3,0 | ||||
Реконструкція вул. Воробкевича | 99,7 | 99,7 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція дороги на кладовище в урочищі “Помірки” (проект та експертиза) | 20,0 | 0 | 0 | 20,0 | ||||
Реконструкція вул.С.Бандери (від вул.Суховоля до бульвару Ю.Дрогобича) | 1500,0 | 1204,1 | 80,3 | 295,9 | ||||
Реконструкція вул.Франка (проект та експертиза) | 100,0 | 35,0 | 35,0 | 65,0 | ||||
Реконструкція вул.Біласа (проект та експертиза) | 50,0 | 15,0 | 30,0 | 35,0 | ||||
II | УЖКГіБ | Реконструкція мереж освітлення | 1015,5 | 532,4 | 52,4 | 483,1 | ||
Реконструкція мереж освітлення по вул. Сагайдачного | 20,0 | 0 | 0 | 20,0 | ||||
Реконструкція мереж освітлення по вул. Т.Шевченка в м.Трускавець Львівської обл. | 370,0 | 369,9 | 99,99 | 0,1 | ||||
Реконструкція мереж освітлення від вул. Шевченка до бульвару Ю.Дрогобича | 470,0 | 7,0 | 1,5 | 463,0 | ||||
Реконструкція мереж освітлення по вул. Роксолани | 155,5 | 155,5 | 100,0 | 0 | ||||
III | Відділ освіти | Об’єкти освіти, в тому числі: | 2338,6 | 2175,5 | 93,0 | 163,1 | ||
Дошкільні установи | 1184,6 | 1086,1 | 91,7 | 98,5 | ||||
Реконструкція фасаду ДНЗ № 5 “Зірочка” в м.Трускавець Львівської області | 710,6 | 686,7 | 96,6 | 23,9 | ||||
Реконструкція даху ДНЗ №5 «Зірочка» в м.Трускавець Львівської області | 15,0 | 14,9 | 99,6 | 0,1 | ||||
Реконструкція даху ДНЗ №2 “Ялинка” по вул. Стуса, 8 у м.Трускавці Львівської області | 95,9 | 95,8 | 99,9 | 0,1 | ||||
Реконструкція даху ДНЗ № 4 “Сонечко” в м.Трускавець Львівської області | 51,6 | 51,5 | 99,8 | 0,1 | ||||
Реконструкція системи опалення дошкільного навчального закладу №4 “Сонечко” по вул. Бориславській у м.Трускавець | 146,5 | 146,5 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція системи опалення ДНЗ № 2 Ялинка” (виготовлення ПКД) | 30,0 | 0,0 | 0 | 30,0 | ||||
Реконструкція території ДНЗ № 2 «Ялинка» (виготовлення ПКД) | 30,0 | 20,0 | 68,4 | 10,0 | ||||
Реконструкція території ДНЗ № 4 «Сонечко» (виготовлення ПКД) | 25,0 | 17,0 | 68,8 | 8,0 | ||||
Реконструкція території ДНЗ № 5 «Зірочка» (виготовлення ПКД) | 25,0 | 13,5 | 53,8 | 11,5 | ||||
Реконструкція території ДНЗ № 6 «Теремок» (виготовлення ПКД) | 30,0 | 23,0 | 76,7 | 7,0 | ||||
Реконструкція території ДНЗ № 7 «Дзвіночок» (виготовлення ПКД) | 25,0 | 17,2 | 68,7 | 7,8 | ||||
Загальноосвітні навчальні заклади | 1154,0 | 1088,6 | 94,3 | 65,4 | ||||
СЗШ №1 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція фасаду СЗШ №1 м.Трускавець Львівської області | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 0 | ||||
НВК «СЗШ №2-гімназія» | 309,7 | 309,6 | 100,0 | 0 | ||||
Створення регіонального центру сприяння здорового способу життя на базі НВК “СЗШ №2 – гімназія” в м. Трускавець | 168,2 | 168,1 | 99,9 | 0,1 | ||||
Реконструкція системи водопостачання НВК “СЗШ №2-гімназія” по вул. Данилишиних, 19 в м. Трускавець Львівської області | 141,5 | 141,5 | 100,0 | 0 | ||||
СЗШ № 3 | 620,5 | 555,4 | 89,5 | 65,1 | ||||
Реконструкція шатрового даху та утеплення фасаду СЗШ № 3 в м. Трускавець | 100,0 | 45,0 | 45,0 | 55,0 | ||||
Будівництво одного спортивного майданчика зі штучним покриттям у м.Трускавець, вул.Стебницька (територія СЗШ №3) | 520,5 | 510,4 | 98,1 | 10,1 | ||||
Позашкільні навчальні заклади | 123,8 | 123,6 | 99,8 | 0,2 | ||||
Реконструкція корпусу №2 Будинку учнівської творчості м.Трускавець за адресою вул.Стебницька, 12 | 122,1 | 122,0 | 99,9 | 0,1 | ||||
Реконструкція Трускавецького дитячо-юнацького спортивного клубу «Спортовець» по вул. Данилишиних, 11 (заміна вікон) | 1,7 | 1,6 | 96,5 | 0,1 | ||||
IV | Виконавчий комітет | Об’єкти міської лікарні | 622,1 | 622,0 | 100,0 | 0 | ||
Реконструкція хірургічного корпусу міської лікарні м.Трускавця | 246,9 | 246,9 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція поліклінічного корпусу міської лікарні м.Трускавця | 113,6 | 113,5 | 99,9 | 0,1 | ||||
Реконструкція терапевтичного корпусу міської лікарні м.Трускавця | 261,6 | 261,6 | 100,0 | 0 | ||||
V | Відділ культури | Об’єкти культури | 379,0 | 368,4 | 97,2 | 10,6 | ||
“Перша URBAN – бібліотека по вул. Бориславській, 36 в м. Трускавці Львівської області (реконструкція) | 111,5 | 100,9 | 90,4 | 10,6 | ||||
Реставрація музею Біласа (вілла Гопляна) в м.Трускавці Львівської області | 267,5 | 267,5 | 100,0 | 0 | ||||
VI | Управління праці та соціального захисту населення | Об’єкти соціального захисту та обслуговування | 1000,0 | 965,2 | 96,5 | 34,8 | ||
Капітальні трансферти населенню (відшкодування витрат на встановлення індивідуальних (автономних) систем опалення) | 1000,0 | 965,2 | 96,5 | 34,8 | ||||
VII | УЖКГіБ | Комунальне господарство | 3624,0 | 2689,2 | 74,2 | 934,8 | ||
Реконструкція об’єктів житлового фонду ОСББ | 1377,7 | 812,4 | 59,0 | 565,3 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Стебницькій, 76 в м. Трускавець Львівської області | 137,0 | 137,0 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Стебницькій, 84 в м. Трускавець Львівської області | 168,0 | 168,0 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Данилишиних, 5 | 60,0 | 54,3 | 90,6 | 5,7 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Мазепи, 6а | 140,3 | 140,3 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція мереж водопостачання та каналізації житлового будинку по вул. Стебницькій, 70 | 50,0 | 39,3 | 78,7 | 10,7 | ||||
Реконструкція мереж водопостачання та каналізації житлового будинку по вул. Стебницькій, 88 | 66,3 | 66,3 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Мазепи, 8 | 93,4 | 12,9 | 13,8 | 80,5 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Бориславська, 36 | 159,0 | 10,3 | 6,5 | 148,7 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Бориславська, 38 | 160,0 | 159,5 | 99,7 | 0,5 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Стуса, 15 | 60,0 | 10,3 | 17,2 | 49,7 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Дрогобицькій, 14 | 33,7 | 14,1 | 41,8 | 19,6 | ||||
Реконструкція ліфтів житлового будинку по вул. Мазепи, 4 | 250,0 | 0 | 0 | 250,0 | ||||
Реконструкція об’єктів житлового фонду | 2246,3 | 1876,8 | 83,6 | 369,5 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Стебницькій,74 | 138,8 | 138,8 | 100,0 | 0 | ||||
реконструкція мереж електропостачання та покрівлі житлового будинку по вул. Сагайдачного,28 | 63,0 | 54,6 | 86,6 | 8,4 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Мазепи, 14 | 54,4 | 54,3 | 99,9 | 0,1 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Мазепи, 18 | 41,2 | 41,1 | 99,8 | 0,1 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Мазепи, 28 | 98,0 | 62,0 | 63,2 | 36,0 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Мазепи, 36 | 295,0 | 148,8 | 50,4 | 146,2 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання житлового будинку по вул. Стуса, 4 | 395,9 | 395,1 | 99,8 | 0,8 | ||||
Реконструкція мереж електропостачання та фасаду житлового будинку по вул. Івасюка, 9 | 600,0 | 600,0 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція сушок житлового будинку по вул. Мазепи, 22 | 140,0 | 96,7 | 69,1 | 43,3 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Івасюка, 3 | 100,0 | 96,4 | 96,4 | 3,6 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Івасюка, 5 | 100,0 | 99,4 | 99,4 | 0,6 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Івасюка, 7 | 100,0 | 89,5 | 89,5 | 10,5 | ||||
Реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Мазепи, 2 | 120,0 | 0 | 0 | 120,0 | ||||
VIII | Виконавчий комітет | Інші об‘єкти | 5343,2 | 4269,6 | 79,9 | 1073,6 | ||
Видатки на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, що підлягають продажу відповідно до ст. 128 Земельного кодексу України, за рахунок авансу, внесеного покупцем земельної ділянки | 80,0 | 51,9 | 64,9 | 28,1 | ||||
Реконструкція адмінкорпусу міської ради по вул. Бориславська,1 | 513,1 | 444,9 | 86,7 | 68,2 | ||||
Реконструкція адмінкорпусу міської ради по вул. Бориславська,2 | 403,3 | 400,6 | 99,3 | 2,7 | ||||
Виготовлення містобудівної документації | 28,0 | 0 | 0 | 28,0 | ||||
Підготовка земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них комунальної власності для продажу на земельних торгах та проведення таких торгів | 18,1 | 18,0 | 99,5 | 0,1 | ||||
Управління комуналь-ної власності | Реконструкція приміщення по вул. Стебницькій, 100 у м. Трускавець (центр реабілітації учасників АТО) | 165,0 | 158,1 | 95,8 | 6,9 | |||
Виготовлення детальних планів та відвід земельних ділянок | 25,0 | 15,1 | 60,4 | 9,9 | ||||
Придбання житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх житла | 300,0 | 252,6 | 84,2 | 47,4 | ||||
УЖКГіБ | Реконструкція пішохідної частини майдана Кобзаря в м. Трускавці (проект та експертиза) |
930,0 | 709,8 | 76,3 | 220,2 | |||
Реконструкція мереж водопостачання майдану Кобзаря в м. Трускавець | 1400,0 | 1171,7 | 83,7 | 228,3 | ||||
Реконструкція міського парку в м. Трускавці | 500,0 | 399,9 | 80,0 | 100,1 | ||||
Будівництво кладовища в урочищі “Помірки” (проект та експертиза) | 0,0 | 0 | 0 | 0 | ||||
Будівництво внутрішньоквартального проїзду від вул.Біласа до вул.Річки | 50,0 | 50,0 | 100,0 | 0 | ||||
Реконструкція внутрішньоквартального проїзду біля житлового будинку по вул. Мазепи, 22 | 11,2 | 11,1 | 99,3 | 0,1 | ||||
Реконструкція мереж водопостачання по вул. Івасюка | 276,0 | 259,2 | 93,9 | 16,8 | ||||
Реконструкція мереж водопостачання по вул.Стебницька-Симоненка | 317,3 | 246,7 | 77,7 | 70,6 | ||||
Реконструкція мереж водопостачання по вул. Стуса (проект, експертиза) | 277,6 | 32,8 | 11,8 | 244,8 | ||||
Реконструкція площі Чорновола (проект та експертиза) | 15,0 | 15,0 | 100,0 | 0 | ||||
Фінансове управління | Реконструкція системи опалення (проект) | 33,6 | 32,2 | 95,9 | 1,4 | |||
IX | УЖКГіБ | Внески органів місцевого самоврядування в статутний фонд | 7141,0 | 5521,6 | 77,3 | 1619,4 | ||
ТзОВ “Трускавецький водоканал” | 1920,0 | 1796,9 | 93,6 | 123,1 | ||||
Видатки на виконання міської програми підтримки ТзОВ “Трускавецький водоканал” | 1020,0 | 1020,0 | 100,0 | 0 | ||||
Придбання основних засобів (засувки, лічильник води) | 600,0 | 512,3 | 85,4 | 87,7 | ||||
Реконструкція огорожі питного водосховища | 300,0 | 264,6 | 88,2 | 35,4 | ||||
КП «Трускавецьжитло» | 973,0 | 965,1 | 99,2 | 7,9 | ||||
Придбання основних засобів (пандуси) | 16,0 | 8,1 | 50,6 | 7,9 | ||||
Реконструкція та придбання обладнання для дитячих та спортивних майданчиків | 957,0 | 957,0 | 100,0 | 0 | ||||
КП “Трускавецьтепло” | 1473,0 | 1214,8 | 88,5 | 258,2 | ||||
Будівництво блочної теплогенераторної для Трускавецької дитячої школи мистецтв по вул. Річки, 11 в м. Трускавець | 1130,0 | 877,4 | 77,6 | 252,6 | ||||
Придбання обладнання для дитячого та спортивного майданчиків | 243,0 | 243,0 | 100,0 | 0 | ||||
Придбання термовізійної камери Testo 871 для проведення енергоаудиту | 100,0 | 94,4 | 94,4 | 5,6 | ||||
КП “Парк курортний” | 2775,0 | 1544,8 | 55,7 | 1230,2 | ||||
Придбання основних засобів (причіпна машина для переробки деревини) | 95,0 | 95,0 | 100,0 | 0 | ||||
Придбання малих архітектурних форм (МАФ) | 160,0 | 160,0 | 100,0 | 0 | ||||
Придбання основних засобів (шприцемент) | 20,0 | 20,0 | 100,0 | 0 | ||||
Придбання основних засобів | 1500,0 | 1269,8 | 84,7 | 230,2 | ||||
Придбання паркових скульптур | 1000,0 | 0 | 0 | 1000,0 |
Секретар міської ради Н. Пономаренко
Додаток № 2
до рішення
Трускавецької міської ради
№ від 2017 року
Програма
соціально-економічного та
культурного розвитку
міста Трускавця
на 2017 рік
Трускавець 2017
Зміст стор.
Вступ | 3 |
РОЗДІЛ І. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА 1.1. АНАЛІЗ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ МІСТА ТРУСКАВЦЯ ЗА 2011-2016 РОКИ 1.2. МЕТА, ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ ЩОДО ЕКОНОМІЧНОГО ТА СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ РОЗДІЛ ІІ. Конкретні завдання ТА план діяльності ПО НАПРЯМАХ з визначенням джерел ФІНАНСУВАННЯ | 3 3 14 14 |
Управління праці та соціального захисту населення | 14 |
Трускавецький територіальний центр соціального обслуговування | 17 |
Освіта | 17 |
Культура | 24 |
Охорона здоров’я | 27 |
Житлово-комунальне господарство Благоустрій Інспекція з питань благоустрою Відділ інформаційної політики та зв’язків з громадськістю КП «Трускавецький інформаційно-курортний центр» Управління комунальної власності | 28 28 28 29 29 29 |
Містобудування, архітектура та землекористування | 30 |
Центр надання адміністративних послуг Трускавецької міської ради | 30 |
РОЗДІЛ ІІІ. ІНВЕСТИЦІЙНА ПРОГРАМА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ МІСТА ТРУСКАВЕЦЬ НА 2017 РІК | 31 |
Вступ
Програма соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавець на 2017 рік (далі Програма) розроблена планово-економічним відділом управління розвитку міста Трускавецької міської ради за участю галузевих управлінь та відділів на виконання статті 143 Конституції України, п.20 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядження міського голови від 07.11.2016 року № 513-р «Про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця за 2016 рік та формування проекту Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2017 рік».
Законодавчою основою для розроблення Програми є Закон України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» та Постанова КМУ від 29 червня 2011 року №702 «Про внесення змін до постанови КМУ від 26 квітня 2003 року № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету».
Програму розроблено з урахуванням завдань та положень:
- Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року;
- Стратегії сталого розвитку «Україна – 2020»;
- Стратегії розвитку Львівської області на період до 2020 року.
Програма визначає мету, цілі та пріоритети соціально-економічного розвитку міста Трускавця та основні заходи і завдання щодо їх реалізації у 2017 році.
У Програмі враховані основні напрями розвитку, показники та заходи програм економічного і соціального розвитку на 2017 рік 13 управлінь та відділів міської ради.
Окреслені напрями діяльності у всіх сферах господарського комплексу міста та розроблені заходи стануть передумовою для економічно обґрунтованого використання бюджетних коштів.
Складовою частиною Програми, що відображає розвиток міста, є Інвестиційна програма соціально-економічного розвитку міста Трускавець, яка фінансуватиметься за рахунок коштів бюджету розвитку в 2017 році.
В сучасних умовах першочергового значення набуває забезпечення соціальних стандартів, реалізація заходів з енергозбереження та пошук позабюджетних джерел економічного життєзабезпечення міста. Крім того, актуальною проблемою міста є стан автомобільних доріг, вирішення якої надасть додаткові економічні стимули та покращить якість життя мешканців.
Виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Трускавця на 2017 рік повинно забезпечити активізацію економічної діяльності, сприяти підвищенню рівня життя населення завдяки розв’язанню існуючих проблем, використанню внутрішніх і зовнішніх можливостей міста та його території.
РОЗДІЛ І. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА
1.1. АНАЛІЗ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ МІСТА ТРУСКАВЕЦЬ ЗА 2011-2016 рр.
Підводячи підсумки роботи господарського комплексу міста за 2016 рік слід відзначити складний стан як в політичній, так і в економічній сфері, обумовлений військовими діями в державі. Проте покращився стан заповнюваності санаторно-курортних закладів міста у порівнянні з попередніми двома роками, відбувся ріст промислового виробництва та реалізації платних послуг. Зросли збори платежів до зведеного бюджету, хоча залишається низьким рівень середньомісячної заробітної плати у місті порівняно з середньо-обласним показником, наявність заборгованості з оплати за енергоносії та квартирну плату. Однак, незважаючи на складну фінансову ситуацію, забезпечено життєдіяльність бюджетної сфери та значне покращення матеріально-технічної бази міської інфраструктури.
Основні показники соціально-економічного розвитку міста за період з 2011 по 2016 роки наступні:
Фінансові показники
Збір платежів до зведеного бюджету міста склав 267,2млн.грн., що на 103,3млн.грн. більше минулого року (163,9 млн.грн.).
Динаміка поступлень до зведеного бюджету з 2011 по 2016 роки наступна (млн.грн.):
В тому числі надходження до Державного бюджету у 2016 році склали 123,9млн.грн., що на
52,1млн.грн. більше 2015 року (71,8млн.грн.), і становлять 110,9% річного планового завдання.
Динаміка поступлень до Державного бюджету впродовж 2011-2016 років наступна (млн.грн.):
Забезпечено ріст поступлень до місцевого бюджету. Обсяг усіх доходів міського бюджету за 2016 рік склав 216,4млн.грн., що становить 105,2% планових призначень і на 48,8млн.грн. більше надходжень 2015 року (167,6млн.грн.).
Динаміка усіх доходів міського бюджету з 2011 по 2016 роки наступна (млн.грн.):
За 2016 рік до загального фонду бюджету міста надійшло податків, зборів та інших платежів у сумі 198,4млн.грн., що становить 105,1% річного планового призначення і на 42,5млн.грн. більше 2015 року (155,9млн.грн.).
Динаміка поступлень до загального фонду міського бюджету з 2011 по 2016 роки наступна (млн.грн.):
Найбільшу питому вагу в загальному фонді має податок з доходів фізичних осіб. Сума цих поступлень у 2016 році складає 42,0млн.грн., що становить 110,2% планових призначень та на 14,2млн.грн. більше 2015 року.
Динаміка поступлень податку з доходів фізичних осіб за 2011-2016 роки наступна (млн.грн.):
Другим по величині показником доходів загального фонду є надходження плати за землю. У 2016 році до місцевого бюджету надійшло 39,2млн.грн. плати за землю, що становить 108,0% планових призначень та на 16,9млн.грн. більше поступлень 2015 року.
Динаміка поступлень плати за землю з 2011 по 2016 роки наступна (млн.грн.):
Обсяг видатків бюджету міста за 2016 рік склав 204,8млн.грн., що більше видатків 2015 року на 44,0млн.грн.
Динаміка видатків міського бюджету з 2011 по 2016 роки наступна (млн.грн.):
У загальній сумі видатків міського бюджету за 2016 рік видатки загального фонду – 155,4млн.грн.
(98,3% плану), видатки спеціального фонду – 49,3млн.грн. (83,1% плану). У видатках спеціального фонду 43,0% складають видатки Інвестиційної програми, що в сумі становить 21,2млн.грн.
Аналіз фінансування основних галузей (освіта, охорона здоров’я, культура, комунальне господарство, соціальний захист і територіальний центр соціального обслуговування) показує, що з 2011 по 2016 рік забезпечено ріст видатків загального фонду на 73,7млн.грн. (з 66,9млн.грн. у 2011 році до 140,6млн.грн. у 2016 році). Це відбулося в значній мірі за рахунок одержання дотацій і субвенцій з Державного бюджету.
У розрізі галузей:
Освіта
До мережі закладів відділу освіти Трускавецької міської ради належать дві середніх школи та школа-гімназія (81клас, 2063 учні), п’ять дитячих дошкільних закладів (41 група, 877 дітей), Будинок учнівської творчості (37 гуртків, 58 груп, 691 дитини) та ДЮСК „Спортовець”( 6 секцій, 47 груп, 761 вихованець).
За період з 2011 по 2016 роки забезпечено динаміку росту фінансування установ освіти.
Для фінансування установ освіти у 2016 році проведено видатків із загального фонду бюджету міста в сумі 41,0млн.грн., що складає 98,1% плану, та більше 2015 року на 3,2млн.грн.
Так, видатки на заробітну плату з нарахуваннями – 29,7млн.грн., придбання продуктів харчування та медикаментів – 2,4млн.грн., оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 7,0млн.грн., інші видатки на утримання установ освіти – 1,9млн.грн.
Охорона здоров’я
До мережі охорони здоров’я міста належать міська лікарня на 210 л/місць, в т.ч. дитяча лікарня на 10 л/місць, та поліклініка на 420 відвідувань у зміну.
Аналізуючи стан справ в охороні здоров’я, слід відзначити, що за період з 2011-2016 роки відбулись значні позитивні зміни як в матеріально-технічній базі, так і в лікувальному процесі.
На утримання міської лікарні у 2016 році проведено видатків із загального фонду в сумі 27,1млн.грн., що становить 99,9% планових призначень, з яких:
видатки на заробітну плату з нарахуваннями становлять 18,4млн.грн., придбання медикаментів та продуктів харчування – 2,0млн.грн., оплата комунальних послуг та енергоносіів – 5,4млн.грн., інші витрати на утримання міської лікарні – 1,4млн.грн., з них на соціальне забезпечення населення – 0,6млн.грн.
Культура
До мережі закладів відділу культури Трускавецької міської ради входять наступні установи: Трускавецька дитяча школа мистецтв ім.Р.Савицького, музей міста-курорту Трускавця, Художній музей М.Біласа, Централізована система бібліотек, Народний дім.
За період з 2011 по 2016 роки забезпечено ріст фінансування установ культури.
У 2016 році асигнування на утримання закладів культури освоєно в сумі 9,6млн.грн., що становить 94,6% плану, з яких заробітна плата з нарахуваннями складає – 6,7млн.грн., оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 1,0млн.грн., інші видатки на утримання установ – 1,9млн.грн., в т.ч. видатки на проведення загальноміських заходів відділом культури – 0,9млн.грн.
Соціальний захист населення
Для фінансування потреб управління праці та соціального захисту населення у 2016 році проведено видатків із загального фонду бюджету міста в сумі 49832,5тис.грн., що складає 99,3% плану.
Аналізуючи пріоритетність соціальної підтримки малозабезпечених громадян слід відзначити, що протягом останніх 5 років збільшилась сума грошових допомог, пільг, субсидій, а саме:
– з державного бюджету: 8621 одержувач на суму 50807,8тис.грн. у 2016 році проти 1452 одержувачів на суму 11261,8тис.грн. у 2011 році;
– з місцевого бюджету: 2706 одержувачів на суму 3337,4тис.грн. у 2016 році проти 1813 одержувачів на суму 733,9тис.грн. у 2011 році.
У 2016 році 41 інвалід, ветеран війни та праці забезпечено санаторно-курортним лікуванням, видано 499 скерувань на забезпечення засобами реабілітації та видано 8 технічних засобів реабілітації інвалідам.
Адресна допомога пільговим категоріям у вигляді пільг на житлово-комунальні послуги та послуги зв’язку у 2016 році склала – 3079,4тис.грн.; у 2015 році склала – 2842,7тис.грн.; у 2014 році – 2303,5тис.грн.; у 2013 році – 2411,6тис.грн., у 2012 році -2426,4тис.грн., у 2011 році – 1977,2тис.грн.
У 2016 році надано житлових субсидій 4494 сім’ям на суму 24595,9тис.грн.; у 2015 році – 3490 сімей на суму 9674,0тис.грн.; 2014 році 730 сім’ям на суму 1292,5тис.грн.; у 2013 році – 700 сім’ям на суму 1459,0тис.грн., у 2012році – 821 сім’ї на суму 1494,9тис.грн., у 2011 році – 906 сім’ям на суму 970,8тис.грн.
У місті діє територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) – установа, що надає послуги пенсіонерам, інвалідам, одиноким непрацездатним громадянам та іншим соціально-незахищеним громадянам міста вдома та через структурні підрозділи, що входять до складу терцентру.
До складу Трускавецького територіального центру входять такі структурні підрозділи:
- відділення соціальної допомоги вдома,
- відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги,
- відділення соціально-медичних послуг,
- відділення соціально-побутової адаптації.
Для фінансування потреб територіального центру соціального обслуговування у 2016 році проведено видатки із загального фонду в сумі 2157,9тис.грн., що становить 99% плану, з яких:
– видатки на оплату праці проведено в сумі 1589,8тис.грн., що становить 100% планових призначень;
– видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв проведено в сумі 78,2тис.грн. (100%);
– на капітальний ремонт альтернативного опалення – 75,9тис.грн.;
– видатки на медикаменти склали 4,0тис.грн. (100%);
– видатки на продукти харчування – 63,0тис.грн. (97%);
– інші видатки склали 90,4тис.грн.
Динаміка фінансування територіального центру соціального обслуговування за 2011-2016 рр. наступна:
Житлово-комунальне господарство
У 2016 році збільшились видатки загального фонду бюджету міста на житлово-комунальне господарство в порівнянні з 2015 роком на 3,5млн.грн., або на 47,3%, і загалом склали 10,9млн.грн.
Основні показники роботи УЖКГ за 2013-2016 роки відображено в діаграмах.
Динаміка видатків на капітальний ремонт та реконструкцію житлового фонду (в т.ч. ОСББ) у 2011-2016 роках наступна:
У 2016 році виконано роботи по реконструкції міського парку на суму 1199,9тис.грн., в т.ч. кошти ОНПС -800,0тис.грн., проведено реконструкцію майдану Кобзаря на суму – 1881,5тис.грн. ( в т.ч. реконструкція мереж водопостачання – 1171,7тис.грн., реконструкція пішохідної частини – 709,8тис.грн.), реконструкцію мереж водопостачання: вул. Івасюка – 259,2тис.грн., вул. Стебницька – Симоненка – 246,7тис.грн., вул. Стуса – 32,8тис.грн. (виготовлення ПКД).
Динаміка видатків на реконструкцію, капремонт і поточний ремонт дорожнього полотна вулиць міста за 2013-2016 роки (тис.грн.) наступна:
Динаміка видатків на реконструкцію мереж зовнішнього освітлення міста у 2012-2016 роках наступна:
Наповнення бюджету розвитку міста
За 2016 рік до бюджету розвитку міста надійшло 9671,2тис.грн., в тому числі: від продажу земельних ділянок – 7391,2тис.грн., надходження коштів пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту – 2222,5тис.грн., надходження коштів від відчуження майна, що перебуває в комунальній власності – 57,5тис.грн.
Крім того, у зв’язку з перевиконанням дохідної частини бюджету, із загального фонду до бюджету розвитку міста були передані кошти в сумі 28892,1тис.грн.
Динаміка поступлень до бюджету розвитку за 2011-2016 роки наступна:
Показники реального сектору економіки та інших сфер діяльності
Промисловість
Промислове виробництво міста Трускавець представлене підприємствами: видобутку та розливу мінеральної води (ЗАТ фірма „Т.С.Б”, ПІІ ТзОВ „Аква-Еко”), виготовлення приладів обліку води та їх повірки (МПП „ТАКТ”) та ритуальні послуги, а саме виготовлення домовин (ПП „Будівельник”).
Підприємствами міста протягом 2016 року реалізовано продукції та надано послуг на загальну суму 132,2млн.грн., що на 3,6млн.грн. більше 2015 року (128,6млн.грн), або на 2,8%. Обсяг реалізованої промислової продукції у розрахунку на 1 особу становив 4,5тис.грн.
Санаторно-курортна сфера
Протягом січня-грудня 2016 року у санаторно-курортних закладах міста за даними моніторингу оздоровлено 211402 особи, що на 22397 осіб більше 2015 року, або на 11,8% (189005 ос.). У 2016 році Трускавець за кількістю відпочивальників успішно перевищив рубіж 2012 року на 11,1тис.ос., або на 5,5%.
В розрізі оздоровчих закладів за звітний рік:
- Санаторії – кількість відпочивальників збільшилась на 8358ос., або на 7,5 %,
з них:
1. по санаторіях ЗАТ «Трускавецькурорт» – зменшилось на 15046 ос., або на 73,2 % (відсутність з початку року путівок ФССУ, тимчасове закриття санаторіїв «Рубін» та «Янтар», від’єднання cанаторію «Весна» до іншої структури);
2. по відомчих санаторіях та інших форм власності – збільшилась на 23281 ос., або на 26,5%
- Пансіонати – кількість відпочивальників збільшилась на 123 ос., або на 4,4%;
- Готелі – збільшилась на 12034 ос., або на 16,6 %;
- Вілли – кількість відпочивальників збільшилась на 2005 ос., або на 36,5 %.
Динаміка кількості оздоровлених осіб протягом 2010 – 2016 рр.
В санаторно-курортних закладах за 2016 рік відпочило 30,6 тис. іноземних громадян з 67 країн, що на 11,7 тис. осіб більше відповідного періоду минулого року, або на 61,9% (2015 р. – 18,9 тис.ос.), з яких найбільше відпочивальників було з Азербайджану, Білорусії, Молдови, Польщі, Росії, Туркменістану та Ізраїлю.
У розрізі санаторно-курортних установ міста найбільше іноземців перебувало в таких закладах: Готель “Весна” (ТзОВ “Хотел Менеджмент груп”) – 4540 ос., ТзОВ «ГКК Карпати» -3864 ос., санаторій «Молдова» – 2601 ос., санаторій “Шахтар” – 2556 ос., ПРАТ СГК “Дніпро-Бескид” – 2496 ос., санаторій «Женева» -2458 ос., готель «Міротель» – 1955 ос., готель «Ріксос-Прикарпаття» – 1909ос, ТзОВ “Українська Готельна Група” – 1889 ос., готель «Свитязь» – 1392 ос.
Питома вага іноземних гостей у загальній кількості відпочивальників за 2016 рік становить 14,5 %, це на 4,5 % вище 2015 року.
Динаміка кількості іноземних громадян в оздоровницях міста протягом 2010-2016 рр.
Питома вага іноземців з країн, що найбільше відвідують Трускавець в загальній кількості відпочивальників -іноземців за 2016 рік, %
Загалом виконання плану по людях в оздоровницях міста за звітний період становить 123,6% (за. 2015 рік- 100,5%), в тому числі:
– по ЗАТ «Трускавецькурорт» – 71,0% (за 2015 рік – 109,9%);
– по відомчих санаторіях та інших форм власності – 128,7% (за 2015 рік —93,8%);
– по пансіонатах – 113,8% (за 2015 рік – 108,2%).
Відсоток виконання плану по проведених ліжко/днях становить 87,7% (за 2015 рік–88,3%), в тому числі:
– по ЗАТ “Трускавецькурорт” – 51,6% (за 2015 рік – 96,7%);
– по відомчих санаторіях та інших форм власності – 91,3% (85,9 %);
– по пансіонатах – 106,6% (104,1%).
Кількість проведених ліжко/днів у санаторіях і пансіонатах становить 1359856 л/д, це на 204514 л/д менше минулого року, або на 13,1% (2015р.- 1564370 л/дн.)
Протягом 2011- 2013 років виконання кількості фактичних ліжко-днів мало тенденцію до зростання, та з 2014 року цей показник має тенденцію до зниження та у 2016 році становить 1359,9тис. л/днів, що нижче рівня 2011 року на 990,3тис.л/днів, або на 42,1%.
Динаміка наповненості в санаторіях та пансіонатах міста по ліжко-днях з 2011 по 2016 роки наступна:
Динаміка середньої тривалості путівки в санаторіях і пансіонатах міста наступна:
2010 р.- 16,1 днів., 2011р.-15,7 днів, 2012р.-15,1днів, 2013р.-14,9 днів, 2014 р.- 15,2 днів.; 2015 р. –14,1 днів; 2016 р.-13,9 днів.
Ємність санаторно-курортних закладів станом на 01.01.2017 року становить 13314 ліжко-місць.
Обсяг реалізованих послуг за 2016 рік склав 1279,1млн.грн. у діючих цінах з ПДВ, що до минулого року складає 117,2%, або на 187,5млн.грн. більше (1091,6млн.грн.).
Частка послуг реалізованих населенню становить 43,8%, що в сумі складає 560,0млн.грн.
Динаміка обсягу реалізованих послуг за 2011-2016 роки наступна (млн.грн.):
У загальному обсязі найбільше реалізовано послуг у таких сферах діяльності:
- Тимчасове розміщення й організація харчування – 572,5млн.грн., що становить 44,8% усіх реалізованих послуг;
- Охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 474,0млн.грн., що становить 37,1% усіх реалізованих послуг;
- Операції з нерухомим майном – 113,1млн.грн., що становить 8,8% усіх реалізованих послуг.
Структура реалізованих послуг за 2016 рік наступна:
Розвиток підприємництва
Станом на 01.01.2017 року нараховується 2373 суб’єкти підприємництва, в т.ч.:
– юридичних осіб 913 од. (за рік зареєстровано 93 одиниці, припинено діяльність 12 одиниць);
– фізичних осіб 1460 од. (за рік зареєстровано 122 ос., припинено діяльність 291 ос.).
Динаміка кількості зареєстрованих суб’єктів підприємництва наступна (од.) :
Місто Трускавець за підсумками 2015 року на другому місці в Львівській області за кількістю малих підприємств на 10тис.осіб наявного населення, або 125 од. Кількість малих підприємств у 2015 році становила 365 одиниць, на яких зайнято 1,7тис.осіб, обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) ними склав 341,1млн.грн.
Загалом у 2015 році в місті налічувалось 389 підприємств, з них 24 середніх. Частка збиткових підприємств склала 31,1%.
Мережа обслуговування по місту суттєво не змінюється протягом останніх років і на кінець 2016 року складає: об’єкти торгівлі – 170 од., громадського харчування – 94 од., побутового обслуговування – 67 од.
У місті діють три ринки: ТзОВ «Зодіак ЛТД», ТзОВ «Славутич», приватне корпоративне підприємство «Галицький підприємець», на яких влаштовано 622 торгових місця, торгова площа їх становить
З метою сприяння розвитку малого і середнього підприємництва у місті профінансовано виконання основних заходів суб’єктами підприємництва на суму 47,3млн., з них 75,8тис.грн. – кошти міського центру зайнятості. Зокрема, за кошти місцевого бюджету малими підприємствами забезпечено товарів, виконано робіт та надано послуг підприємствам комунальної власності на суму 47,2млн.грн., в тому числі по тендерних закупівлях на суму 13,3млн.грн. Міським центром зайнятості з метою надання одноразової виплати допомоги з безробіття скеровано на навчання за навчальною программою «Основи підприємницької діяльності» 5 осіб з числа безробітних громадян. Отримали одноразову виплату допомоги з безробіття для організації підприємницької діяльності 7 осіб у розмірі 75,8тис.грн. Всього протягом року скеровано на навчання 130 осіб.
Зайнятість населення
Протягом 2016 року у службу зайнятості звернулася 931 особа, з них працевлаштовано 748 осіб, надавались послуги незайнятим громадянам всього – 1606 особам. Станом на 01.01.2017 року в міському центрі зайнятості на обліку перебувало 611 осіб (на 01.01.2016р. – 672 особи) з незайнятих громадян, в тому числі 163 особи зі статусом безробітного. Отримують допомогу з безробіття 125 осіб. Потреба підприємств у працівниках (на вільні робочі місця та вакантні посади) – 116 осіб, в тому числі: робітники – 45 ос., службовці – 40 ос., особи без професії, спеціальності – 31 ос. На одне вільне робоче місце (вакантну посаду) претендувало 2 особи. Навчалися, перенавчалися та підвищували кваліфікацію у звітному періоді – 130 осіб. Брали участь у громадських роботах – 163 особи. Сума виплаченої допомоги з безробіття за рік складає 3925,4тис.грн. Середньомісячний розмір виплаченої допомоги з безробіття на одну особу – 1944,27грн. Надійшли списки на вивільнення 42 осіб із 4 підприємств.
Протягом 2016 року в місті створено 2149 робочих місць, що на 982 робочих місця більше 2015 року.
За даними ДПІ за 2016 рік чисельність працюючих по місту (середньоспискова чисельність) склала 11220 ос. Фонд оплати праці по місту склав 368,1млн.грн.
Середня заробітна плата за 2016 рік по місту склала 2734грн. (59,8% до середньої в області), середня зарплата по області – 4574грн.
За даними статистики середня заробітна плата за грудень 2016 року по місту складає 2773,8грн., по Львівській області – 5623грн., по Україні – 6475грн.
Рівень безробіття по місту станом на 1 січня 2017 року склав 1,4%.
Динаміка кількості безробітних та середньої заробітної плати наступна за 2011-2016 роки (осіб/грн.):
Поступлення до Пенсійного фонду у 2016 році склали 66,5млн.грн., що на 42,2млн.грн. менше 2015 року (108,7млн.грн.), у зв’язку зі зменшенням ставки відрахувань Єдиного соціального внеску.
Динаміка поступлень з 2011р. по 2016 р. наступна (млн.грн.):
Видатки Пенсійного фонду за 2016 рік склали 118,3млн.грн., що до доходів складає 177,9%. Кількість пенсіонерів у місті – 5923 чол.
Проблемні питання роботи господарського сектору економіки міста
Недоїмка платежів до бюджету по організаціях міста станом на 01.01.2017 року становить 5328,8тис.грн. У порівнянні до початку року (6631,9тис.грн.) сума недоїмки зменшилась на 1303,1тис.грн., або на 19,6%.
Заборгованість з оплати за енергоносії, комунальні послуги
Заборгованість усіма споживачами з оплати за використані енергоносії та надані комунальні послуги станом на 01.01.2017 року становить 25511,6тис.грн., до початку минулого року заборгованість збільшилась на 15584,2тис.грн, або на 157,0%.
У загальній сумі заборгованості за 2016 рік борг населення становить – 10982,5тис.грн. (43,0% всього боргу), до початку минулого року заборгованість збільшилась на 4773,2тис.грн., або на 76,9%.
Динаміка заборгованості населення з 2011 по 2016 роки наступна (тис.грн.):
Заборгованість з виплати заробітної плати на 01.01.2017р. становить 246,5тис.грн. по одному економічно-неактивному підприємстві – філія ТзОВ Мік Молочний комплекс «Карпатські Луки». До початку року заборгованість зменшилась на 65,3тис.грн. (311,8тис.грн.).
2. МЕТА, цілі та ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ ЩОДО ЕКОНОМІЧНОГО ТА СОЦІАЛЬНОГО
РОЗВИТКУ
Основна мета – досягнення стабілізації фінансово-економічного стану господарського комплексу міста, подолання негативних процесів в економіці та соціальній сфері. Конкретизуючи для основної галузі економіки міста – санаторно-курортної – формування та популяризація конкурентоспроможного на внутрішньому та міжнародному ринках туристично-рекреаційного продукту, здатного максимально задовольнити потреби туристів-відпочивальників, забезпечити на цій основі комплексний розвиток міста-курорту.
Цілі: – підвищення економічної спроможності міста;
– розвиток туристичного та рекреаційного потенціалу;
– підвищення якості життя населення;
– пожвавлення транскордонної співпраці.
Пріоритети: – впровадження енергоощадних заходів на підприємствах, бюджетній сфері, стимулювання населення до енергозбереження;
– розвиток інфраструктури, зокрема покращення стану житлового фонду міста, автомобільних доріг;
– розвиток системи підтримки сім’ї, дітей і молоді, соціальний захист незахищених верств насе лення, учасників АТО;
– встановлення нових взаємовигідних соціально-економічних зв’язків між територіями;
– реалізація програм міжнародної співпраці.
Основні показники соціально-економічного розвитку міста
Показники | Одиниця виміру | 2013 рік | 2014 рік | 2015 рік | 2016 рік | % 2016 до 2015 |
Розвиток основних галузей економіки | ||||||
Обсяг реалізованої промислової продукції (робіт,послуг) | млн. грн. | 101,6 | 89,8 | 128,6 | 132,2 | 102,8 |
Темпи приросту, зниження (–) обсягів реалізованої промислової продукції (робіт, послуг) у % до попереднього періоду | % | 8,8 | -11,6 | 43,2 | 2,8 | Х |
Загальний обсяг платних послуг (реалізовано) | млн. грн. | 1098,5 | 841,0 | 1091,6 | 1279,1 | 117,2 |
Темпи приросту, зниження (–) обсягів платних послуг у % до попереднього періоду | % | 16,1 | -23,4 | 29,8 | 17,2 | Х |
Фінансові показники | ||||||
Надходження до бюджетів усіх рівнів | млн. грн. | 152,4 | 121,7 | 163,9 | 267,2 | 163,0 |
Доходи місцевого бюджету – всього | млн. грн. | 110,1 | 120,9 | 167,6 | 216,4 | 129,1 |
Показники рівня життя | ||||||
Фонд оплати праці працівників, зайнятих економічною діяльністю | млн. грн. | 293,7 | 275,7 | 317,9 | 368,1 | 115,8 |
Середньомісячна заробітна плата працівників в цілому по економіці | грн. | 1876,0 | 1776,66 | 2339,42 | 2734,0 | 116,9 |
Населення та ринок праці | ||||||
Середньорічна чисельність населення (наявне/ постійне) | тис. чол. | 29,4/ | 29,3/ 20,7 | 29,0/ 20,4 | 28,9/ 20,3 | 99,7/ 99,5 |
Чисельність працівників, зайнятих у галузях економіки | тис. чол. | 13,8 | 12,0 | 11,5 | 11,4 | 99,1 |
Чисельність населення зі статусом безробітного | чол. | 200 | 228 | 299 | 163 | 54,5 |
РОЗДІЛ ІІ. Конкретні завдання ТА план діяльності ПО НАПРЯМАХ з визначенням джерел ФІНАНСУВАННЯ
Управління праці та соціального захисту населення
Соціальний захист мешканців міста забезпечується наданням різних видів адресних допомог, соціальних послуг, пільг, субсидій та компенсацій і залишається головним пріоритетом діяльності Трускавецької міської ради у 2017 році. Крім цього, основними напрямами соціального захисту є:
– матеріальна підтримка учасників бойових дій, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції;
– забезпечення соціальних гарантій осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції;
– соціальна підтримка трускавчан в оплаті житла і комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги;
– адресна допомога соціально-незахищеним мешканцям міста у зв’язку з проведенням децентралізації систем опалення багатоквартирних житлових будинків;
– оздоровлення чорнобильців та інвалідів;
– фінансова підтримка громадських організацій;
– поліпшення рівня життя ветеранів війни і праці, чорнобильців, інвалідів, учасників національно-визвольних змагань, жертв політичних репресій;
– забезпечення рівня соціального захисту сімей з дітьми, багатодітних і незаможних родин;
– адресна підтримка малозабезпечених непрацюючих сімей інвалідів, довгожителів міста та одиноких громадян, які опинилися в складних життєвих обставинах;
– забезпечення дотримання державних гарантій в оплаті праці.
Реалізація соціальної політики в місті здійснюється на виконання Законів України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», «Про соціальні послуги», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про охорону праці», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основи соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства», постанов Кабінету Міністрів України «Про надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», «Про надання одноразової грошової допомоги постраждалим особам та особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення анти терористичної операції», «Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним», «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», виконання рішень Львівської обласної ради щодо надання пільг і переваг реабілітованим та потерпілим від політичних репресій, рішень Трускавецької міської ради.
Мета та завдання програми:
– забезпечення державної підтримки соціально найвразливіших верств населення: пенсіонерів, інвалідів, багатодітних сімей та незаможних родин;
– соціальна підтримка учасників бойових дій, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції;
– забезпечення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції;
– надання державних допомог інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам;
– забезпечення надання пільг окремим категоріям населення, встановлених законодавством та рішенням міської ради;
– призначення житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг та компенсацій додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін та тарифів;
– забезпечення державних гарантій соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
– поховання інвалідів війни, учасників бойових дій та учасників бойових дій УПА;
– проведення моніторингу укладення колективних договорів між трудовими колективами та підприємствами;
– контроль за дотриманням норм безпеки праці та охорони здоров’я на підприємствах комунальної форми власності;
– створення належних умов праці в управлінні праці та соціального захисту населення.
Реалізація програми проводиться за рахунок коштів Державного, обласного та міського бюджетів, фонду соціального захисту інвалідів:
І. За рахунок коштів Державного бюджету | |||
№ з/п |
Назва заходу | Термін виконання 2017 рік
| Кошти, джерела фінансування тис. грн. |
1. | Надання державних допомог сім’ям з дітьми | січень-грудень | 14212,3 |
1.1 | – у зв’язку з вагітністю та пологами | січень-грудень | 200,0 |
1.2 | – по догляду за дитиною до 3-х річного віку | січень-грудень | 140,0 |
1.3 | – допомога при народженні дитини | січень-грудень | 11480,0 |
1.4 | – на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням | січень-грудень | 460,0 |
1.5 | – одиноким матерям | січень-грудень | 1800,0 |
1.6 | – тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів | січень-грудень | 122,0 |
1.7 | – допомоги при усиновленні дитини | січень-грудень | 10,3 |
2. | Надання державних соціальних допомог: | 10471,5 | |
2.1 | – державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям | січень-грудень | 3600,0 |
2.2 | – допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам | січень-грудень | 5551,9 |
2.3 | – державна допомога на догляд за інвалідом І чи ІІ групи в наслідок психічного розладу | січень-грудень | 1000,6 |
2.4 | – державної соціальної допомоги «гроші ходять за дитиною» | січень-грудень | 319,0 |
3. | Надання житлових субсидій на покриття витрат на житло і комунальні послуги | січень-грудень | 29154,7 |
4. | Надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, громадянам, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС, багатодітним сім’ям, дітям війни | січень-грудень | 4050,0 |
5. | Виплати та відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС | січень-грудень | 250,0 |
6. | Щомісячна адресна допомога особам, які переміщені з тимчасово окупованої території на покриття витрат за ЖКП | січень-грудень | 2700,0 |
7. | Надання одноразової допомоги інвалідам і малозабезпеченим особам | січень-грудень | 17,0 |
8. | Оплата за навчання учасникам АТО за програмою «Заходи з соціальної та професійної адаптації учасників АТО» | січень-грудень | 60,0 |
| Разом | 60915,5 | |
ІІ. За рахунок коштів місцевого бюджету: | |||
1. | Надання адресної допомоги: |
|
|
1.1 | сім’ям інвалідів на покриття витрат на житлово-комунальні послуги | січень-грудень | 362,8 |
1.2 | непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за інвалідом І групи, престарілим, що досяг 80-річного віку | січень-грудень | 413,9 |
2. | Виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги | січень-грудень | 24,4 |
3. | Санаторно-курортне оздоровлення осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, інвалідів, учасників бойових дій АТО | січень-грудень | 24,0 |
4. | Надання доплати до пенсії учасникам бойових дій УПА, інвалідам війни УПА | січень-грудень | 39,3 |
5. | Надання пільг, адресної допомоги на житлово-комунальні послуги (реабілітованим та потерпілим від політичних репресій, вдовам (вдівцям) політв’язнів УПА, почесним громадянам міста, «За заслуги перед містом») | січень-грудень | 549,5 |
6. | Відшкодування пільг на зв’язок | січень-грудень | 140,5 |
7. | Відшкодування вартості проїзду громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС | січень-грудень | 3,0 |
8. | Надання допомоги на поховання незастрахованим особам | січень-грудень | 24,2 |
9. | Надання одноразової допомоги за розпорядженням міського голови | січень-грудень | 426,3 |
10. | Надання адресної щомісячної та одноразової грошової підтримки людям похилого віку | січень-грудень | 40,3 |
11. | Виплата адресної допомоги на придбання приладів обліку інвалідам та мало захищеним особам | січень-грудень | 40,0 |
12. | Адресна допомога жителям м. Трускавець – учасникам бойових дій в зоні АТО | січень-грудень | 768,0 |
13. | Компенсація за пільгове перевезення окремих категорій громадян | січень-грудень | 300,00 |
14. | Фінансова підтримка статутної діяльності Асоціації інвалідів міста | січень-грудень | 24,3 |
| Разом: | 3180,5 | |
| |||
15. | Надання матеріальної допомоги та часткової (повної) оплати робіт мешканцям м. Трускавця, які проживають в багатоквартирних житлових будинках, що від’єднані від централізованої мережі теплопостачання при встановленні індивідуального (автономного) опалення в квартирі | січень-грудень | 1682,0 |
Трускавецький територіальний центр соціального обслуговування
Основними завданнями Трускавецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в 2017 році є розвиток і вдосконалення системи соціального обслуговування та соціальних послуг згідно Закону України «Про соціальні послуги».
В 2017 році планується розширення надання адресних соціальних послуг, підвищення якості обслуговування, впровадження інноваційних моделей соціальної роботи, надання соціальних послуг, робота мультидисциплінарної команди згідно Державних стандартів.
На утримання терцентру планується 3078,8тис.грн.:
- заробітна плата та нарахування – 2349,2тис.грн.
- енергоносії – 84,4тис.грн.
- медикаменти – 3,0тис.грн.
- харчування – 60,0тис.грн.
Планується в 2017 році:
□ капітальний ремонт виділених кімнат на суму 200тис грн.,
□ придбання комп’ютерів та телевізора – 36тис.грн.,
□ проведення реформування діяльності територіального центру відповідно до нормативних актів Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики та рішення міськвиконкому,
□ співпраця з органами місцевого самоврядування щодо виявлення та взяття на обслуговування потребуючих громадян міста,
□ надання соціально-побутових послуг сім’ям загиблих учасників АТО та демобілізованим воїнам АТО.
Освіта
На виконання Законів України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, “Про дошкільну освіту”, “Про позашкільну освіту”, “Про Національну програму інформатизації”, “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”, Указів Президента України “Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування розвитку освіти в Україні”, “Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні”, “Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні” відділ освіти Трускавецької міської ради на 2017 рік визначає такі пріоритетні напрями роботи:
- надання рівного (справедливого) доступу до закладів освіти;
- забезпечення належної якості освітніх послуг;
- ефективність ресурсного забезпечення галузі;
- забезпечення особистісного розвитку суб’єктів навчально-виховного процесу;
- модернізація змісту, методів, форм навчання і виховання.
Мета Програми:
Розвиток системи дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти Трускавця відповідно до потреб та запитів місцевої громади щодо доступної якісної освіти, яка забезпечує повноцінний розвиток кожної дитини і її успішну інтеграцію в українське суспільство та європейську спільноту.
Цілі Програми:
- Сформувати в навчальних закладах середовище, сприятливе для збереження здоров’я та забезпечення здорового способу життя.
- Забезпечити доступність дошкільної освіти та якісну підготовку дітей до навчання у школі.
- Створити умови для здобуття дітьми п’ятирічного віку дошкільної освіти.
- Здійснити модернізацію змісту дошкільної освіти та забезпечити підвищення фахового рівня педагогічних працівників.
- Забезпечити умови для якісної освіти в навчальних закладах, у тому числі для дітей з особливими потребами.
- Сформувати цілісну систему виховання і навчання національно свідомого громадянина України.
- Забезпечити використання інформаційно-комунікаційних технологій в навчально-виховному процесі та управлінні освітою.
- Налагодити систему безперервного професійного розвитку педагогів.
- Підвищити рівень навчально-методичного забезпечення діяльності позашкільних навчальних закладів.
- Створити сприятливі умови для пошуку, підтримки та розвитку обдарованих дітей, реалізації їх здібностей
- Привести матеріально-технічну базу та навчальне оснащення освітніх закладів до сучасних стандартів організації навчального середовища.
- Забезпечити ефективне управління системою освіти міста.
- Здійснити заходи з енергозбереження на об’єктах освіти.
Розділ «Розвиток дошкільної освіти»
Перелік заходів програми | Термін виконання заходу | Виконавці | Джерела фінансування | Орієнтовні обсяги фінансування, тис.грн. | Прогнозовані результати | |||
обласний бюджет | місцевий бюджет | залучені кошти | ||||||
I. Забезпечення рівного доступу до отримання дошкільної освіти | ||||||||
1.1. Відкриття груп компенсуючого типу у діючих дошкільних навчальних закладах з урахуванням фактичного стану здорв’я дітей | вересень 2017 | відділ освіти | в межах кошторисних призначень | Забезпечення умов для здобуття дошкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами | ||||
1.2. Удосконалювати форму електронного обліку дітей дошкільного віку відповідно до вимог чинного законодавства | впродовж року | відділ освіти | не потребує фінансування | Забезпечення потреб громади щодо охоплення дітей дошкільною освітою | ||||
1.3.Запровадити соціально-педагогічний патронат для дітей, які не відвідують ДНЗ і виховуються вдома | впродовж року | відділ освіти керівники ДНЗ | не потребує фінансування | Забезпечення потреб громади щодо охоплення дітей дошкільною освітою | ||||
ІІ. Розвиток та забезпечення функціонування системи дошкільної освіти | ||||||||
2.1. Капітальний ремонт туалетних кімнат та каналізаційної системи (ДНЗ № 6) | 2017 | -//- | співфінансу-вання | 131,8 | 150,0 | 18,0 | Покращення стану приміщень | |
2.2. Капітальний ремонт системи водопостачання та водовідведення (ДНЗ № 2) | 2017 | -//- | співфінансу-вання | 149,0 | 133,0 | 18,0 | Покращення функціонування систем водопостачання та водовідведення | |
2.3. Реконструкція територій дошкільних навчальних закладів (ДНЗ № 4) | 2017 | -//- | співфінансу-вання | 149,3 | 131,4 | 17,9 | Приведення у належний стан території | |
2.4. Реконструкція територій дошкільних навчальних закладів (ДНЗ № 5) | 2017 | -//- | співфінансу-вання | 143,9 | 126,7 | 17,3 | Приведення у належний стан території | |
ІІІ. Розвиток освітньо – розвивального середовища | ||||||||
3.1. Придбання меблів: – ДНЗ № 2 – ДНЗ № 4 – ДНЗ № 5 -ДНЗ № 7 | 2017 | -//- | співфінансу-вання | 97,5 99,0 97,5 99,9 | 89,5 88,0 89,5 88,0 | 12,0 12,0 12,0 12,0 | Створення комфортного та естетичного простору | |
3.2. Придбання обладнання та інвентаря для ДНЗ № 6 | 2017 | -//- | співфінансу-вання | 100,0 | 88,0 | 12,0 | -//- | |
3.3.Забезпечувати дошкільні навчальні заклади необхідною навчально- методичною літературою. Проводити передплату дитячих журналів, газет, педагогічної преси | 2017 | відділ освіти | міський бюджет | 7,0 | Забезпечення базового компоненту дошкільної освіти | |||
Розділ « Загальна середня освіта»
Перелік заходів програми | Терміни виконання | Виконавці | Джерела фінансування | Орієнтовні обсяги фінансування, тис.грн. | Прогнозовані результати | |||||||||||||||||||||||||||||||
обл.бюджет | місцев. бюджет | залучені кошти | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
І. Збереження та удосконалення мережі загальноосвітніх навчальних закладів відповідно до освітніх потреб громади міста | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.1.Забезпечити інтеграцію дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітній простір шляхом створення умов для їх навчання | 2017 | відділ освіти, керівники ЗНЗ | в межах кошторисних призначень | Підвищення якості надання освітніх послуг | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1.2.Охоплення дітей та підлітків шкільного віку різними формами навчання (індивідуальна, екстернат) | 2017 | -//- | в межах кошторисних призначень | Підвищення якості надання освітніх послуг | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1.3.Реконструкція фасаду СЗШ № 1 | 2017 | -//- | співфінансу-вання | 200,0 | 176,0 | 24,0 | Покращення стану приміщень | |||||||||||||||||||||||||||||
1.4. Капітальні ремонти та модернізація систем комунікацій (електропостачання НВК «СЗШ №2-гімназія» ) | 2017 | -//- | співфінансу-вання | 99,8 | 87,8 | 12,0 | Оновлені та реконструйовані системи комунікацій у НВК | |||||||||||||||||||||||||||||
1.5. Капітальні ремонти входів (СЗШ № 3) | -//- | співфінансу-вання | 149,9 | 131,9 | 18,0 | Відремонтовані входи | ||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ. Підвищення якості загальної середньої освіти | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.1.Придбання комп’ютерів, мультимедійної техніки (СЗШ№ 3) НВК «СЗШ №2-гімназія» СЗШ № 3 | відділ освіти, керівник | співфінансу-вання | 100,0 | 66,0 40,0 75,0 | 34,0 | Придбання мультимедійної техніки для навчально-виховного процесу ЗНЗ | ||||||||||||||||||||||||||||||
2.2. Забезпечити: – передплату науково – методичної, та педагогічної преси для педагогічних колективів; – навчальні заклади науковими, навчально – методичними посібниками, підручниками, та іншою методичною літературою | -//- | міський бюджет | 7,0 | Підвищення якості надання освітніх послуг | ||||||||||||||||||||||||||||||||
2.3. Використання освітніх мереж “Майкрософт. Партнерство в навчанні”, «Intel», “Учителі в онлайні”, “Щоденник.ua”, участь у міжнародних та Всеукраїнських освітніх конкурсах для залучення інвестицій в освітній простір міста | постійно | ММК | не потребує фінансування | Створення умов для якісного викладання предметів базового компоненту | ||||||||||||||||||||||||||||||||
2.4.Забезпечити придбання шкільних меблів (НВК «СЗШ №2-гімназія») | 2017 | відділ освіти, керівник | співфінансу-вання | 110,0 | 96,8 | 13,2 | Формування сучасної матеріально-технічної та телекомунікаційної бази системи освіти ЗНЗ | |||||||||||||||||||||||||||||
2.5.Придбання меблів для їдальні СЗШ №1 | 2017 | відділ освіти, керівник | співфінансу-вання | 44,0 | 38,7 | 5,3 | Якісна організація харчування та обслуговування школярів | |||||||||||||||||||||||||||||
ІІІ. Науково-методичний супровід інноваційного освітнього середовища міста | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.1. Забезпечити науково-методичну підтримку інноваційних ідей педагогів-практиків | 2017 | ММК | не потребує фінансування | Підвищення фахового рівня педагогів | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3.2.Здійснювати моніторингові дослідження якості виховного простору та моніторинг якості освіти ЗНЗ. | Впродовж року | ММК | в межах кошторисних призначень | Популяризація здобутків та забезпечення ефективності діяльності навчальних закладів | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3.3. Реалізувати заходи щодо інформаційного забезпечення інноваційної освітньої діяльності (організація наукових конференцій, семінарів, виставок та інші). | 2017 | Відділ освіти, ММК | не потребує фінансування | Створення єдиного інформаційного простору системи освіти міста | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3.4. Впроваджувати сучасні технології та методики підвищення професійного рівня педагогів у міжатестаційний період | Постійно | ММК | не потребує фінансування | Підвищення рівня професійної майстерності педагогів області та якості освіти в цілому | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3.5. Забезпечувати проведення масових заходів з творчими педагогами міста («Учитель року», «Класний керівник року», «Вихователь ГПД року» та інші змагання педагогічних працівників), здійснення нагородження | постійно | ММК | міський бюджет | Мотивація педагогічних працівників на зростання професійної майстерності | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3.6. Сприяти участі педагогів міста у всеукраїнських заходах, які проводять педагогічні видавництва, громадські організації, фонди | постійно | ММК | не потребує фінансування | Мотивація педагогічних працівників на зростання професійної майстерності. Реалізація державної освітньої політики | ||||||||||||||||||||||||||||||||
ІV. Профільне та професійне навчання як складова інформаційного простору міста | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4.1. Створення та удосконалення мережі класів із профільним навчанням та поглиблене вивчення окремих предметів | 2017 | міська рада, відділ освіти, керівники ЗНЗ | місцевий бюджет | Формування мережі профільних класів відповідно до потреб учнів. Збільшення кількості дітей охопленими цими напрямами | ||||||||||||||||||||||||||||||||
4.2.Активізувати співпрацю з міським центром зайнятості, забезпечувати проведення спільних заходів, семінарів-практикумів з питань професійного самовизначення старшокласників | постійно | -//- | не потребує фінансування | Сприяння самовизначенню школярів щодо обрання майбутньої професії | ||||||||||||||||||||||||||||||||
V. Організація та підтримка талановитої учнівської молоді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5.1.Організовувати участь дітей у міських, обласних, всеукраїнських, міжнародних учнівських олімпіад з базових і спеціальних дисциплін, альтернативних олімпіадах, інтелектуальних турнірах, конкурсах, змаганнях, фестивалях, конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт тощо відповідно до затверджених МОН України планів та заходів | 2017 | відділ освіти, ММК, керівники ЗНЗ | не потребує фінансування |
Виявлення та розвиток інтелектуально обдарованих учнів, якісна самореалізація на заключних етапах олімпіад та інтелектуальних конкурсах | ||||||||||||||||||||||||||||||||
5.2.Продовжити нарахування одноразових премій переможцям (1 місце) ІІ етапу, переможцям та призерам ІІІ, ІV (1, 2, 3 – місця) етапів Всеукраїнських олімпіад, переможцям, призерам та учасникам Міжнародних учнівських олімпіад та Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика, Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка, Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості “Об’єднаймося брати мої…” та педагогам відповідно до положення про преміювання | 2017 | відділ освіти, ММК | міський бюджет | Залучення ширшого кола інтелектуально обдарованих учнів до активної соціальної діяльності | ||||||||||||||||||||||||||||||||
5.3.Практикувати обмін делегаціями творчої учнівської молоді міста з закордонними партнерами | 2017 | відділ освіти, ММК | міський бюджет | Пошук нових контактів та розширення сфери взаємовпливу | ||||||||||||||||||||||||||||||||
VI. Соціальний захист учасників навчально-виховного процесу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6.1. Забезпечити надання допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється 18 років | 2017 | відділ освіти, ММК, керівники ЗНЗ | міський бюджет | 9,1 | Дотримання соціальних гарантій | |||||||||||||||||||||||||||||||
6.2.Забезпечення оздоровлення дітей пільгових категорій | постійно | відділ освіти, ММК, керівники ЗНЗ | міський бюджет | 175,0 | Забезпечення права дітей на відпочинок та оздоровлення | |||||||||||||||||||||||||||||||
6.3. Забезпечення належних умов для реалізації завдань психологічної служби у навчальних закладах та МПМПК | постійно | -//- | в межах кошторисних призначень | Забезпечення належних умов | ||||||||||||||||||||||||||||||||
6.4.Забезпечити безоплатним харчуванням учнів загальноосвітніх навчальних закладів у відповідності до чинного законодавства В межах повноважень організовувати безкоштовне харчування учнів – дітей учасників АТО та інші категорії відповідно рішення міської ради | 2017 | міська рада, відділ освіти, керівники загальноосвітніх навчальних закладів | міський бюджет | 1450,0 | Дотримання соціальних гарантій для окремих категорій учнів | |||||||||||||||||||||||||||||||
6.5. Забезпечити корекційну роботу фахівців психологічної служби міста з членами сімей учасників АТО та ВПО | 2017 | ММК | не потребує фінансування | Дотримання соціальних гарантій для окремих категорій учнів | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Розділ «Розвиток позашкільної освіти. Виховна робота» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І.Забезпечення здійснення завдань виховної роботи у навчальних закладах | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.1.Підготовка і проведення міських етапів, забезпечення участі в обласних, всеукраїнських етапах конкурсів, змагань, ігор, естафет військово-патріотичного спрямування: військово-спортивної патріотичної гри “Джура”; військово-спортивної патріотичної гри “Сокіл” тощо. Нагородження переможців | 2017 | відділ освіти, ММК, керівники ЗНЗ | в межах кошторисних призначень | Підвищення рівня військово-патріотичного виховання молоді
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
1.2.Підготовка і проведення міських етапів, забезпечення участі в обласних та всеукраїнських етапах конкурсів культурно-мистецького спрямування : – у фестивалі-конкурсі патріотичної пісні, прози та поезії, творів образотворчого мистецтва «Свята Покрова»; – у міських фестивалях – конкурсах дитячої творчості “Таланти твої, Україно!”, «Мелодія намиста», «Сурми звитяги» тощо. Забезпечення нагородження учнів-переможців і колективів-переможців у міських етапах названих вище конкурсах. | 2017 | -//- | в межах кошторисних призначень | Естетичне виховання дітей та молоді на кращих зразках українського вокального, хореографічного, театрального мистецтва. Збереження народних традицій. Мотивація учнівської молоді та педагогічних працівників на зростання творчої майстерності та сценічної культури. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1.3.Забезпечувати: – проведення міського етапу, участь в обласних та Всеукраїнських етапах конкурсів пошуково-дослідницьких робіт туристсько-краєзнавчого спрямування у рамках Всеукраїнського руху учнівської молоді «Моя земля – земля моїх батьків» та «Золота осінь»; – проведення міського етапу конкурсу пошукових та науково –дослідницьких робіт Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна»; -проведення міського етапу інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?» для старшокласників | 2017 | -//- | в межах кошторисних призначень | Формування соціальних, громадянських, культурологічних компетентностей школярів | ||||||||||||||||||||||||||||||||
1.4.Організація та проведення : – свята «Випускник» | 2017-2019 | -//- | не потребує фінансування | |||||||||||||||||||||||||||||||||
1.5.Здійснювати фінансове забезпечення (підготовка, проїзд, харчування, призовий фонд) проведення міських етапів та участі команд в обласних та всеукраїнських етапах: – Спортивних ігор школярів України – Спартакіади допризовної молоді – Всеукраїнських змагань «Старти надій» та «Старт до Олімпу» – Олімпійського тижня – Легкоатлетичний крос до дня фізкультурника | 2017 | -//- | міський бюджет | Покращення фізичного здоров’я учнів | ||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ. Забезпечення рівних умов до вибору напрямку позашкільної освіти | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.1.Проведення інформаційних кампаній щодо залучення дітей до позашкільної освіти, в т.ч. з соціально незахищених категорій дітей, із сімей – учасників АТО та внутрішньо переміщених | вересень | відділ освіти, ММК, керівники закладів | не потребує фінансування | Рівний доступ до вибору напрямку позашкільної освіти | ||||||||||||||||||||||||||||||||
2.2.Сприяти організації та діяльності літніх мовних таборів | червень | -//- | не потребує фінансування | Розвиток організаційних та лідерських навичок школярів, мотивація до вивчення іноземних мов | ||||||||||||||||||||||||||||||||
2.3.Сприяти організації та проведенню науково-практичних конференцій, семінарів – практикумів з питань розвитку та удосконалення позашкільної освіти | 2017 | -//- | не потребує фінансування | Мотивація педагогічних працівників на зростання професійної майстерності | ||||||||||||||||||||||||||||||||
III. Розвиток та забезпечення функціонування позашкільної освіти | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.1. Капітальний ремонт ДЮСК «Спортовець» із заміною вікон | 2017 | відділ освіти, керівник | співфінан-сування | 146,0 | 134,1 | 17,9 | Покращення стану споруди | |||||||||||||||||||||||||||||
3.2.Придбання необхідного технологічного обладнання, іншого устаткування БУТ | 2017 | -//- | співфінан-сування | 75,0 | 66,0 | 22,7 | Забезпечення БУТ необхідним обладнанням | |||||||||||||||||||||||||||||
3.3. Реконструкція системи опалення БУТ | 2017 | -//- | співфінан-сування | 141,6 | 118,9 | 14,2 | Покращення функціонування системи опалення | |||||||||||||||||||||||||||||
Всього : 6090,2 | 2134,3 | 3663,5 | 292,4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Культура
Анотація
Необхідність затвердження Програми визначена потребою продовження удосконалення галузі культури міста-курорту, спрямування її на підтримку та збереження культурних традицій, історичних цінностей, забезпечення доступності закладів культури для всіх категорій населення, створення максимально сприятливих умов для творчого росту особистості, розкриття її здібностей, задоволення духовних і естетичних потреб, відродження народної творчості та популяризації національних звичаїв та обрядів, організацією повноцінного, змістовного дозвілля, масового відпочинку і розваг, культурного обслуговування населення, популяризації української культури серед гостей Трускавця.
Програма розвитку культури на період 2017 року визначає перспективи галузі культури міста, основні напрями подальшого вдосконалення, пошуку нових форм і методів проведення заходів, присвячених державним та місцевим святам, направлена на збереження й забезпечення діяльності існуючої мережі закладів культури.
I. Мета програми
Головна мета програми – збереження культурної спадщини Трускавця, організація змістовного дозвілля та відпочинку для різних категорій населення, гостей міста, підтримка розвитку народної творчості, залучення молоді до активної участі у культурно-мистецьких заходах міста, поліпшення умов творчої реалізації та відродження української національної культури, духовності, традицій та народних свят, збереження цілісної мережі закладів культури, ефективне використання наявних культурних і творчих ресурсів, перетворення Трускавця на сучасний культурний центр.
Пріоритетом залишається виховання у трускавчан почуття патріотизму до рідної країни та міста, увічнення пам’яті видатних діячів національно-культурного відродження, формування національної свідомості та історичної пам’яті.
II. Механізми реалізації програми
Основними механізмами реалізації Програми на період 2017 року є:
– проведення тематичних концертів та свят згідно плану-графіку роботи відділу культури;
– проведення оглядів самодіяльної народної творчості, виявлення високопрофесійних колективів та окремих виконавців;
– проведення фестивалів різних жанрів у дні святкування всеукраїнських та місцевих визначних дат;
– залучення різноманітних джерел співфінансування з метою покращення діяльності закладів культури;
– пошук нових форм діяльності закладів культури, запровадження надання платних послуг закладами культури;
– залучення грантів на потреби галузі культури міста;
– формування команди професіоналів.
III. Завдання програми
Першочерговими завданнями Програми будуть:
– комплексна модернізація школи естетичного виховання, що в контексті розвитку Трускавця, як осередку багатої духовної культури, відповідає потребам населення та загальновизнаним світовим стандартам;
– розвиток індивідуальних здібностей і талантів дітей та молоді, забезпечення цілісної системи роботи школи естетичного виховання для створення умов всебічного розвитку особистості;
– створення умов для якісної роботи закладів та установ культури;
– зміцнення та розвиток матеріально-технічної бази установ культури;
– забезпечення економічних і соціальних гарантій для професійної самореалізації працівників культури;
– надання можливості трускавчанам та гостям міста відзначати державні, професійні та міські свята;
– проведення концертних програм, театралізованих свят та фестивалів на високому професійно-художньому та організаційному рівнях;
– збереження народних традицій, свят і обрядів;
– створення умов для формування туристично-екскурсійних маршрутів по наданню послуг для різних категорій населення при проведенні спортивно-масових, культурних заходів, фестивалів, оглядів;
– робота по збору даних для складання загального переліку об’єктів культурної спадщини, а також об’єктів, які потребують ремонту, благоустрою, відновленню у випадку пошкодження, руйнування тощо;
– забезпечення систематичного поповнення книжкових фондів, передплату періодичних видань для використання бібліотечними закладами міста;
– створення сприятливих умов для роботи аматорських художній колективів, об’єднань, клубів за інтересами, забезпечення створення нових хореографічних студій, духових, народних, естрадних оркестрів, музичних ансамблів та інших художніх колективів для творчої самореалізації громадян та організації культурно-розважальних заходів для мешканців міста.
IV. Перспективними завданнями програми є:
– забезпечення концертної діяльності, підтримка професійної та самодіяльної мистецької творчості;
– забезпечення розвитку музейної та бібліотечної справи;
– збереження та відродження нематеріальної культурної спадщини;
– заохочення та стимулювання підтримки розвитку культури міста;
– забезпечення гарантованого Конституцією права трускавчан на задоволення культурних потреб;
– залучення молоді до культурних процесів, що відбуваються в Трускавці, розробка спільних з відділом сім’ї, молоді та спорту, відділом освіти програм екскурсійних маршрутів музеями міста;
– перетворення Трускавця на культурний центр європейського рівня.
V. Очікуваними результатами програми є:
– підвищення ролі закладів культури в духовному відродженні, розвиток національної культури;
– підвищення рівня культурного обслуговування населення, забезпечення доступу населення до культурних надбань, розширення надання послуг населенню;
– покращення концертного обслуговування населення;
– популяризація музеїв та бібліотек міста;
– популяризація культурно-мистецької спадщини Трускавця;
– зростання власних фінансових надходжень за рахунок збільшення об’єму надання платних послуг установами культури;
– реставрація та капітальний ремонт музеїв, бібліотек міста та Трускавецької дитячої школи мистецтв;
– оновлення матеріально-технічної бази закладів культури Трускавця;
– придбання костюмів для колективів художньої самодіяльності Народного дому;
– облаштування безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів соціально – культурного призначення;
– налагодження якісного інформаційного забезпечення діяльності закладів культури Трускавця з метою підвищення відвідуваності мешканцями міста, відпочивальниками;
– запровадження практики активного залучення міжнародних та всеукраїнських грантів на потреби закладів культури.
VІ. Зміст програми
- РОЗВИТОК ІСНУЮЧОЇ МЕРЕЖІ ЗАКЛАДІВ
№ п/п | Завдання | виконавець, дата виконання | кошти, джерела фінансування | |
1 | Дотримуватись якісного виконання Типових навчальних планів на всіх відділеннях дитячої школи мистецтв ім. Р.Савицького за наказом Міністерства культури і туризму України за №571/0/16-06 від 18.07.2006р. | Дитяча школа мистецтв ім. Р.Савицького 2017 р. | згідно тарифікаційних списків викладачів | |
2 | Підвищити якість навчально-виховного процесу: а) впровадження нових хореографічних постановок; б) поновлення Програми фольклорного ансамблю; в) ширше впровадження технічних засобів навчання із забезпеченням хрестоматійними аудіо – відео матеріалами | Дитяча школа мистецтв ім. Р.Савицького 2017 р. | Не потребує додаткового фінансування, за рахунок спонсорських надходжень | |
3 | Участь вихованців дитячої школи мистецтв у Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах | Протягом року | 10тис.грн. з власних надходжень 10 тис. залучені кошти | |
4 | Проводити науково-пошукові роботи | Музеї, протягом року | З коштів власних надходжень | |
5 | Організовувати тимчасові виставки з метою забезпечення надходження додаткових коштів | Музеї міста | З коштів власних надходжень | |
6 | Придбати літературу з питань мистецтва, історії, краєзнавства, культури і побуту | Музеї міста 2017 рік | За рахунок власних коштів | |
7 | Провести комплекс мистецьких акцій на підтримку творчих людей міста, аматорських колективів, що мають звання Народний | Протягом року | Не потребує додаткового фінансування | |
8 | Придбання комп’ютерного столу та офісних меблів | Художній музей М.Біласа, 2017 рік | 11 тис. грн. з власних надходжень | |
2. ПРОВЕДЕННЯ ЗАГАЛЬНОМІСЬКИХ ТА ДЕРЖАВНИХ СВЯТ | ||||
1 | Цикл новорічно – різдвяних свят | Січень | 300,0тис.грн. з місцевого бюджету | |
2 | Відкриття Всеукраїнського фестивалю-концерту «Єдина Країна». Гала-концерт | 05 січня | Не потребує додаткового фінансування | |
3 | Відкриття Всеукраїнського фестивалю «Яскрава країна» | 09 січня | Не потребує додаткового фінансування | |
4 | Відкриття Обласного фестивалю зимового фольклору «Нова радість стала» | 15 січня | 8,2тис.грн. з місцевого бюджету | |
5 | Закриття Обласного фестивалю зимового фольклору «Нова радість стала…», гала-концерт «Соборно колядує Україна» | 22 січня | 17,2тис. грн. з місцевого бюджету | |
6 | «Небесній сотні низько я вклонюся». Народне віче з нагоди вшанування Героїв Небесної Сотні. Вечір пам’яті | 20 лютого | Не потребує додаткового фінансування | |
7 | Літературно – музична композиція «Славна дочка Прометея» до 146 – річниці від дня народження Л.Українки | 25 лютого | 2тис.грн. залучені кошти | |
8 | Заходи з нагоди відзначення 203-річчя від дня народження Т.Шевченка | 9 березня | 50тис.грн. з місцевого бюджету | |
9 | «Роман Різняк – незламний борець за волю України» – відкритий діалог з молоддю до Дня народження Р.Різняка – Макомацького | 12 березня | 2тис.грн. залучені кошти | |
10 | Мистецька акція «На Великдень в Трускавець» | 17 квітня | 100тис.грн. з місцевого бюджету | |
11 | «Чорнобиль – наш біль» панахида за жертвами Чорнобильської трагедії | 26 квітня | Не потребує додаткового фінансування | |
12 | Святковий концерт до Дня матері | 7 травня | 4тис.грн. залучені кошти | |
13 | Народне віче «Шана пам’яті» з нагоди 72 – річниці з нагоди Дня пам’яті жертв Другої Світової війни | 8 травня | Не потребує додаткового фінансування | |
14 | Літературні читання з нагоди 159 – річниці перепоховання Т.Шевченка. «Віще слово Тараса» | 22 травня | Не потребує додаткового фінансування | |
15 | «Уклін вам герої – ідеї святої» – Народне віче з нагоди відзначення Дня героїв | 22 травня | 0,5тис.грн. залучені кошти | |
16 | Музична казка «Фарбований лис» | 1 червня | Не потребує додаткового фінансування | |
17 | Святкові заходи до Дня міста Трускавця та Дня медичного працівника | 17-19 червня | 450тис.грн. залучені кошти | |
18 | Святковий концерт присвячений 21 – річчю дню Конституції України «Основний закон життя» | 28 червня | 50тис.грн. з місцевого бюджету | |
19 | Музично-розважальне свято, присвячене Дню молоді | червень | 10тис.грн. залучені кошти | |
20 | «Живи, Україно, живи для краси!» – урочистості та святковий концерт з нагоди відзначення 26 – річниці Дня Незалежності України | 24 серпня | 50тис.грн. з місцевого бюджету | |
21 | «Іван Франко – апостол правди і науки!» – літературні читання з нагоди 161 – річниці від Дня народження | 27 серпня | 5тис.грн. залучені кошти | |
22 | «Борцям за волю наш уклін!» – панахида. Народне віче, присвячене 75 – річниці створення УПА | 14 жовтня | 2тис.грн. залучені кошти | |
23 | «Розпустився паросток державності і волі!» – святкування 99 – річниці створення ЗУНР | 31 жовтня | 1тис.грн. залучені кошти | |
24 | «Герої не вмирають» – відкритий діалог з молоддю з нагоди відзначення Дня гідності | 21 листопада | Не потребує додаткового фінансування | |
25 | Всеукраїнська акція «Запали свічку пам’яті» за жертвами голодомору | 28 листопада | 1тис.грн. залучені кошти | |
26 | «Миколай дарує свято!» – відкриття Новорічної ялинки | 19 грудня | 5тис.грн. залучені кошти | |
27 | «Синам – трускавчанам – доземний уклін та шана!» – відкритий діалог з молоддю про героїчне життя В.Біласа та Д.Данилишина | 23 грудня | 1тис.грн. залучені кошти | |
28 | Народне віче та панахида з нагоди 108-ої річниці С.Бандери | 01 січня | Не потребує додаткового фінансування | |
Видатки з бюджету розвитку
№п/п | Назва видатків | Сума, тис. грн. |
1 | Поповнення бібліотечного фонду | 30,0 |
2 | Придбання мультимедійного комплекту в бібліотеку для дітей | 40,0 |
3 | Капітальний ремонт системи опалення в бібліотеці для дітей по вул. Стебницькій, 70 | 160,0 |
4 | Придбання подіуму для музею міста-курорту (2 шт. x 8,0) | 16,0 |
5 | Придбання сабвуфера (2 шт. x 32000) | 64,0 |
6 | Придбання сценічної світлової ферми | 20,0 |
7 | Придбання ноутбука | 13,0 |
8 | Придбання обладнання для скульптурної майстерні дитячої школи мистецтв ім. Р.Савицького | 75,0 |
9 | Придбання баяну (80 басів) | 17,0 |
10 | Придбання акордеону (80 басів) | 19,0 |
11 | Придбання фотоапарату | 18,0 |
12 | Реконструкція та модернізація приміщення циркової студії “Каскад” Народного дому у м.Трускавець по вул.Стебницька, 12 (мікропроект) | 150,0 |
Разом | 622,0 |
VІІ. Управління програмою
Відділ культури Трускавецької міської ради організовує і контролює виконання заходів Програми, вносить пропозиції щодо коригування Програми, а також виконує необхідні дії в межах своєї компетенції.
Фінансування міської Програми здійснюється в межах коштів, затверджених міською радою, на утримання галузі на відповідний рік, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Охорона здоров’я
Визначено наступні пріоритетні ланки медичного забезпечення населення міста на 2017 р.:
– впровадження нових сучасних технологій;
– невідкладна медична допомога;
– допомога дітям;
– допомога жінкам при вагітності та пологах;
– виконання протиепідемічних заходів з метою попередження інфекційної захворюваності;
– надання медичної допомоги пільговим категоріям населення;
– участь в масових інформаційно-діагностичних акціях з раннього виявлення захворювань, започаткованих в області;
– дотримання в процесі роботи з надання медичних послуг методик і інструкцій системи управління якістю згідно ДСТУ ISO 9001;
– продовження впровадження та виконання заходів згідно вимог наказу МОЗ України №732 від 21.09.2012р. «Про затвердження плану заходів МОЗ України на виконання Концепції управління якістю медичної допомоги в галузі охорони здоров’я на період до 2020р.»;
– подальший якісний розвиток первинної медико-санітарної допомоги населенню на засадах загальної практики-сімейної медицини;
– удосконалення системи профілактичних медичних оглядів на засадах цільової диспансеризації населення, впровадження програм масового скринінгу населення;
– інтенсифікація розвитку стаціонарозамінних форм медичної допомоги (денні стаціонари, стаціонари вдома);
– інформатизація медичної галузі, подальша реалізація програми розвитку телемедицини;
– співпраця з науковцями Львівського національного медичного університету ім.Д.Галицького;
– співпраця із санаторно-курортними закладами міста;
– забезпечення дотримання медичним персоналом норм лікарської етики та деонтології;
– проводиться активна робота над створенням об’єднання громад з селами Уличне, Доброгостів, Станиля, Модричі Дрогобицького району та селами Орів, Зимівки Сколівського району.
Впровадження сучасних медичних технологій та методів лікування:
– продовжити впровадження малоінвазивних методів лікування;
– впровадити малоінвазивні оперативні втручання на суглобах та прямій кишці;
– продовжувати впровадження ультразвукового обстеження серця з доплерографією судин дуги аорти, периферичних судин кінцівок;
– продовжувати застосування системного тромболізису при гострому коронарному синдромі та ішемічному інсульті;
– продовжувати впровадження методу ендовазальної лазерної коагуляції варикозних вен в поєднанні з кросектомією та мініфлебектомією;
– впровадити операції на артеріях нижніх кінцівок (аутовенозне шунтування);
– з метою профілактики онкозахворювань молочних залоз широко використовувати мамографічне обстеження жінок;
– широко використовувати комп’ютерну спірографію для діагностики ХОЗЛ;
– впровадити комп’ютерну обробку щоденного інформаційного листка роботи поліклініки, стаціонару, приймального відділення, продовжувати функціонування електронного реєстру видачі листків непрацездатності, електронного реєстру хворих цукровим діабетом;
– широко використовувати методи гелеотерапії, ЛФК, парафінотерапії для лікування та реабілітації хворих;
– продовжити впровадження УЗД суглобів;
– продовжувати застосування методики перкутанноїлітотрипсії в умовах рентґенопераційної;
– проводити трансуретральні резекції аденоми простати та пухлин сечового міхура, стентування сечоводів;
– забезпечити ефективне використання нового рентген-апарату на два робочі місця в хірургічному корпусі;
– впровадити методику уретероскопії та дроблення каменів сечоводу;
– впровадити методику пункції кист нирок з дренуванням;
– проводити баріатричні оперативні втручання на шлунку;
– продовжувати лікування трофічних виразок нижніх кінцівок пересадкою шкіри з застосуванням цинково-желатинових пов’язок і вакуумаспірації;
– продовжити впровадження фіброгастро та колоноскопію з застосуванням довенного наркозу;
– широко використовувати малоінвазивний метод оперативного лікування апендицитів та діафрагмальних гриж;
– збільшити кількість регіональних анестезій (епідуральнаспінальна анестезія) для максимально ранньої активізації хворих в післяопераційному періоді при операціях з приводу варикозної хвороби, урологічних операціях, в т.ч. малоінвазивних;
– об’єднати 4 кардіомонітори фірми “Heaco” в мережу для спостереження за станом пацієнтів в ПІТ;
– забезпечити цілодобовий доступ до Інтернет мережі черговим лікарям ПІТ з метою перегляду електронних книг, рекомендацій, протоколів за спеціальністю для самоосвіти та спілкування з колегами по роботі;
– використовувати техніку пункції підключичних вен під УЗД-контролем для зменшення травматичності процедури;
– використовувати техніку спинальної пункції голками надтонкого діаметру за технологією голка-в-голці для зменшення ускладнень;
– застосовувати в ургентних випадках проведення рентгеноскопії за допомогою пересувного модуля рентген-дуги;
– запровадити застосування інгаляційного наркозу з севораном.
Для зміцнення матеріально – технічної бази у 2017 році планується:
– проведення реконструкції корпусу малоінвазивної хірургії та урології (утеплення фасадів) та придбання медичного обладнання: лапароскопічної стійки, біо-ТУР, малий і великий хірургічний набір інструментів, рентгенапарат;
– реконструкція корпусу терапевтичного відділення (утеплення фасадів);
– реконструкція корпусу первинної медичної допомоги (утеплення фасадів).
Житлово-комунальне господарство
Передбачається виконання робіт за напрямами:
– реконструкція житлового фонду ОСББ – 939,6тис.грн.,
– реконструкція мереж освітлення – 530,0тис.грн.,
– будівництво внутрішньоквартального проїзду- 1500,0тис.грн.,
– реконструкція міського парку – 500,0тис.грн.,
– реконструкція внутрішньо квартального проїзду -200,0тис.грн.,
– реконструкція площі Чорновола -700,0тис.грн.,
– реконструкція кладовища в урочищі Помірки ( ПКД) – 100,0тис.грн.,
– капітальний ремонт житлового фонду – 1560,3тис.грн.,
– капітальний ремонт вулиць – 7933,6тис.грн.,
– реконструкція вулиць та доріг – 1600,0тис.грн.
Благоустрій
Передбачається здійснення видатків у загальній сумі 10410,6тис.грн., зокрема:
– очищення ливневих решіток- 100,0тис.грн.,
– поточний ремонт тротуарів – 500,0тис.грн.,
– поточний ремонт освітлювальних мереж – 352,0тис.грн.,
– розмітка доріг та встановлення дорожніх знаків – 480,0тис.грн.,
– паспортизація вулиць – 60,0тис.грн.,
– технічне обслуговування освітлювальних мереж – 704,8тис.грн.,
– оплата електроенергії по вуличному освітленню – 1392,7тис.грн.,
– субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)
/одержувач КП «Парк Курортний»/ – 6821,1тис.грн.
Інспекція з благоустрою
Напрями роботи у 2017 році:
- здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об’єктів установ і організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів;
- оперативне реагування на порушення об’єктів благоустрою;
- надання пропозицій до міських програм та заходів з питань благоустрою;
- інформування мешканців міста та суб’єктів господарювання про стан благоустрою;
- надання пропозицій по організації щорічного конкурсу «Об’єкт найкращого благоустрою»;
- надання дозволів на порушення об’єктів благоустрою;
- надання дозволу на знесення аварійних та сухостійних дерев;
- реагування та розгляд звернень юридичних та фізичних осіб;
- реагування на порушення Правил благоустрою гужовим транспортом;
- здійснення моніторингу пасажирських перевезень.
Відділ інформаційної політики та зв’язків з громадськістю
У 2017 році визначені наступні завдання та пріоритети:
1. Оперативне інформування громадян про роботу органів місцевого самоврядування, прийняття міською радою суспільно значущих управлінських рішень. Сприяння засобам масової інформації у висвітленні всіх сфер життєдіяльності міста.
2. Формування позитивного сприйняття міста Трускавця, його популяризація, поширення позитивних знань про Трускавець у Львівській області, Україні та за кордоном. Використання при цьому всіх доступних засобів комунікації для формування позитивного іміджу органів місцевого самоврядування.
3. Організація зустрічей міського голови, його заступників, керівників служб, які забезпечують життєдіяльність міста, з представниками громадськості і місцевими засобами масової інформації. Висвітлення у місцевих ЗМІ повсякденної діяльності міського голови, міської ради, виконавчого комітету, підприємств, відділів та управлінь міської ради.
4. Здійснення моніторингу висвітлення засобами масової інформації діяльності міського голови та міської ради.
5. Ініціація подій та заходів як інформаційних приводів(круглих столів, презентацій книжок, творчих вечорів ) для популяризації міста та роботи міської ради,- інформаційний супровід подій.
6. Залучення представників засобів масової інформації до вивчення громадської думки стосовно проблемних питань життєдіяльності міської громади для використання отриманих результатів при визначення пріоритетних напрямів економічного та соціального розвитку міста.
7. Аналіз та прогнозування громадсько-політичних процесів у місті.
8. Забезпечення взаємодії виконавчого комітету, міської ради з політичними партіями і громадськими організаціями.
Функції відділу:
1. Організація прес-конференцій, брифінгів, «круглих столів», інформаційних днів. Виступи у ЗМІ, прямі телефонні лінії міського голови та керівників органів місцевого самоврядування з мешканцями, громадськими організаціями за участю редакцій місцевих газет та телерадіокомпаній з питань інформування про діяльність, розв’язання гострих економічних та соціальних проблем, зниження соціальної напруги в суспільстві.
2. Забезпечення участі журналістів у засіданнях, нарадах, конференціях, семінарах та інших заходах, які проводяться в органах виконавчої влади. Безпосередньо забезпечує отримання інформації про діяльність органів місцевого самоврядування засобами масової інформації. Готує відповідні прес-релізи.
3. Підготовка пропозицій щодо створення телевізійних програм та проектів на каналах місцевого телебачення з інформаційно-аналітичного висвітлення діяльності міського голови та структурних підрозділів міської ради.
4. Аналіз змісту матеріалів місцевих ЗМІ щодо висвітлення роботи міського голови, виконавчого комітету, міської ради щодо роботи зі зверненнями громадян, організаційної та апаратної роботи.
5. Перевірка та підготовка інформаційних матеріалів для веб-сайту міста, відстеження інтернет-інформації про діяльність органів місцевої влади та органів самоврядування на сайтах, чатах, форумах з метою висвітлення позицій з конкретних питань.
6. Надання пропозицій міському голові, начальникам управлінь, відділів міської ради щодо розміщення на веб-сайті інформаційних матеріалів. Організація оприлюднення щомісячних, щоквартальних та щорічних звітів про роботу.
7. Розробка, підготовка та здійснення випуску рекламно-інформаційних та іміджевих видань, щодо діяльності органів місцевої влади, а саме: газет, буклетів, інформаційних бюлетенів, брошур, календарів, білбордів тощо.
8. Аналіз діяльності політичних партій і громадських організацій у місті, розробка пропозиції відносно заходів, направлених на взаємодію міського голови з політичними партіями і громадськими організаціями з питань здійснення соціально-економічних реформ, розвитку демократичної, соціальної, правової держави.
9. Забезпечення функціонування системи постійного моніторингу громадсько-політичних настроїв населення і оцінка громадсько-політичної ситуації у місті, планується проведення соціологічних досліджень з громадсько-політичних проблем.
КП «Трускавецький інформаційно-курортний центр»
У планах на 2017 рік передбачено:
- Покращення якості інформування. Розробити більш зручні та доступні засоби інформування туристів, які вирішили відвідати Трускавець.
- Продовження роботи з організації та участі в міжнародних заходах.
- З метою максимальної популяризації Трускавця брати участь в максимально можливих туристичних заходах, які рекламуватимуть місто-курорт.
- Більш активно займатися роботою в рекламному середовищі Трускавця. Для цього плануємо зайняти нішу основного рекламного оператора в Трускавці.
- Організація заходів, спрямованих на промоцію курорту.
Управління комунальної власності
Заходи щодо управління комунальною власністю:
1. проведення інвентаризації комунального майна та ведення контролю за ефективним використання майна комунальної власності для потреб міста;
2. залучення орендарів до ефективного використання комунального майна;
3. забезпечення надходження коштів від оренди та приватизації до місцевого бюджету;
4. проведення упорядкування та інвентаризації черговості громадян, які перебувають на квартирному обліку за місцем проживання та за місцем праці;
5. інформування громадян, які перебувають на квартирному обліку, про можливість їх участі у Програмі будівництва (придбання) доступного житла та порядку надання державної підтримки, в тому числі пільгового іпотечного кредитування. Здійснення відбору та формування списків громадян, які мають право на надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла;
6. виготовлення технічних паспортів на багатоквартирні житлові будинки;
7. формування фондів житла для тимчасового проживання мешканців ветхих та аварійних будинків, шляхом реконструкції існуючих житлових приміщень та переобладнання нежитлових приміщень у житлові;
8. продовження приватизації квартир та жилих приміщень в гуртожитках, які передані в комунальну власність міста;
9. сприяння міської ради у створенні та фінансуванні ОСББ для належного утримування будинків та прибудинкових територій;
10. залучення інвестицій під житлове та нежитлове будівництво для відселення мешканців з ветхих та аварійних будинків, з будинків повернутих власнику;
11. участь у державних та регіональних програмах забезпечення житлом пільгових категорій черговиків, в тому числі забезпечення житлом дітей-сиріт;
12. проведення інвентаризації комунального майна по підприємствах, установах, організаціях станом на 01.01.17 р.;
13. проведення інвентаризації незадіяних нежитлових, підвальних приміщень, що рахуються на балансі КП «Трускавецьжитло», та незадіяних приміщень бойлерних та котелень, що на балансі «Трускавецьтепло» для подальшого ефективного використання;
14. контроль за страхуванням комунального майна, яке передане в оренду;
15. затвердження на сесії міської ради переліку об’єктів до приватизації.
Містобудування, архітектура та землекористування
1. У відповідності до ст.18 «Плану зонування території» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розглянути та затвердити Трускавецькою міською радою містобудівну документацію «План зонування території міста Трускавець (зонінг)».
2. У відповідності до ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №109 від 07.07.2011р., відділу містобудування і архітектури видавати містобудівні умови та обмеження забудови земельних ділянок.
3. У відповідності до ст.27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011р., відділу містобудування і архітектури видавати будівельні паспорти на забудову земельних ділянок.
4. У відповідності до ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відділу містобудування і архітектури видавати паспорти прив’язок тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності.
5. Забезпечити підготовку рішень виконавчого комітету та розроблення містобудівної документації (детальних планів території) з проведенням процедури громадських слухань та наступним винесенням на розгляд Трускавецької міської ради та інших рішень виконавчого комітету щодо містобудівної діяльності.
6 . Очікувані прогнозні надходження в 2017 році від продажу земельних ділянок становлять 1,8млн.грн., в тому числі:
– від продажу земельних ділянок на земельних торгах (аукціоні) – 1,1млн.грн.:
Місце знаходження земельної ділянки | Площа (га) | Стартова ціна (млн.грн.) | |
1 | вул. Данилишиних для будівництва індивідуального житлового будинку | 0,1330 | 0,6 |
2 | вул. Городище для будівництва та обслуговування готелю | 0,1400 | 0,5 |
– від продажу земельних ділянок під об’єктами нерухомості – 0,7млн.грн.
Центр надання адміністративних послуг
Центр надання адміністративних послуг Трускавецької міської ради (далі – ЦНАП) – є постійно діючий робочий орган, створений рішенням сесії Трускавецької міської ради, у якому забезпечується надання адміністративних послуг замовникам за принципами «єдиного офісу», «єдиного вікна» та організаційної єдності.
Центр у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, розпорядженнями голови Львівської обласної державної адміністрації, рішеннями Трускавецької міської ради, виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови та положенням, затвердженим рішенням сесії від 24 жовтня 2013 року № 573.
Основними завданнями ЦНАПу є:
– організація надання адміністративних послуг у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб’єктів звернень;
– спрощення процедури отримання адміністративних послуг та поліпшення якості їх надання;
– забезпечення інформування суб’єктів звернень про вимоги та порядок надання адміністративних послуг, що надаються через адміністратора.
Відповідно до п.1 ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги» Центр надання адміністративних послуг забезпечує надання адміністративних послуг через адміністратора шляхом його взаємодії із суб’єктами надання адміністративних послуг.
Суб’єктами надання адміністративних послуг є: управління містобудування, архітектури та землекористування, управління комунальної власності, управління розвитку міста, відділ у справах сім’ї, молоді та спорту, відділ освіти, відділ державної реєстрації Трускавецької міської ради, Трускавецький міський відділ головного управління ДСНС України у Львівській області, Управління Держгеокадастру у Дрогобицькому районі Львівської області, Трускавецький міський сектор головного управління державної міграційної служби України, Управління Держпродспоживслужби в м. Дрогобич, головне територіальне управління юстиції у Львівській області.
– Відповідно до переліку, затвердженого Трускавецькою міською радою, через Центр надання адміністративних послуг надається 99 адмінпослуг.
З метою забезпечення прозорості та спрощення процедури отримання адміністративних послуг та поліпшення якості їх надання, пріоритетом в діяльності Центру надання адміністративних послуг є виконання першочергових заходів:
№з/п | Назва заходу | Термін виконання | Відповідальний виконавець | Кошти, джерела фінансування |
1 | Забезпечення своєчасного оновлення інформаційних матеріалів на веб-сторінці Трускавецької міської ради щодо надання адміністративних послуг | протягом року | адміністратори ЦНАП, спеціаліст інформаційного центру | без залучення коштів |
2 | Системний моніторинг розпорядчих нормативно-правових документів Трускавецької міської ради (рішень, розпоряджень тощо), якими затверджено Перелік адміністративних послуг, у випадках невідповідності Законам України (у зв’язку із внесенням змін і доповнень) | протягом року | адміністратори ЦНАП, суб’єкти надання адміністративних послуг | без залучення коштів |
3 | Забезпечення відкритості та зрозумілості дій у сфері надання адміністративних послуг, отримання максимуму адміністративних послуг в одному місці | протягом року | адміністратори ЦНАП, суб’єкти надання адміністративних послуг | без залучення коштів |
4 | Надання суб’єктам звернень вичерпної інформації і консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг | протягом року | адміністратори ЦНАП | без залучення коштів |
5 | Проведення круглих столів, нарад з питань ведення реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, спрощення процедур та покращення якості надання адміністративних послуг | протягом року | адміністратори ЦНАП, суб’єкти надання адміністративних послуг | без залучення коштів |
РОЗДІЛ ІІІ. ІНВЕСТИЦІЙНА ПРОГРАМА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ
МІСТА ТРУСКАВЦЯ НА 2017 РІК
тис.грн.
№ з/п | Головний розпорядник коштів бюджету | Назва об’єкту | потреба коштів на 2017 рік |
Всього: | 13206,6 | ||
I | УЖКГіБ | Pеконструкція вулиць та доріг | 1600,0 |
вул Крушельницька | 1500,0 | ||
вул Скоропадського | 100,0 | ||
II | УЖКГіБ | Реконструкція мереж освітлення | 530,0 |
Реконструкція мереж освітлення по вул. Сагайдачного | 500,0 | ||
Реконструкція мереж освітлення по вул. Лисенка | 30,0 | ||
III | Відділ освіти | Об’єкти освіти, в тому числі: | 2200,0 |
Дошкільні установи | 850,0 | ||
Реконструкція фасаду ДНЗ №6 “Теремок”, вул. Л.Українки, 21, м. Трускавець Львівської області | 100,0 | ||
Реконструкція території ДНЗ №2 “Ялинка”, вул. Стуса, 8, м. Трускавець Львівської області | 150,0 | ||
Реконструкція території ДНЗ №4 “Сонечко”, вул. Бориславська, 34, м. Трускавець Львівської області | 150,0 | ||
Реконструкція території ДНЗ №5 “Зірочка”, вул. Стебницька, 68, м. Трускавець Львівської області | 150,0 | ||
Реконструкція території ДНЗ №6 “Теремок”, вул. Л. Українки, 21, м. Трускавець Львівської області | 150,0 | ||
Реконструкція території ДНЗ №7 “Дзвіночок”,вул. Стебницька, 68 в м. Трускавець Львівської області | 150,0 | ||
Загальноосвітні навчальні заклади | 1200,0 | ||
СЗШ №1 | 200,0 | ||
Реконструкція фасаду СЗШ №1, м. Трускавець Львівської області | 200,0 | ||
НВК «СЗШ №2-гімназія» | 500,0 | ||
Реконструкція даху та утеплення фасаду НВК «СЗШ №2-гімназія», вул. Данилишиних, 19, м. Трускавець Львівської області з метою створення регіонального центру сприяння здорового способу життя | 500,0 | ||
СЗШ № 3 | 500,0 | ||
Реконструкція шатрового даху та утеплення фасаду СЗШ №3 на вул. Стебницька, 98 в м. Трускавці Львівської області | 500,0 | ||
Позашкільні навчальні заклади | 150,0 | ||
Реконструкція системи опалення Будинку учнівської творчості по вул. Стебницька, 12 у м. Трускавець Львівської області корпус №1 | 150,0 | ||
IV | Виконавчий комітет | Об’єкти міської лікарні | 610,0 |
Реконструкція терапевтичного корпусу міської лікарні м. Трускавець | 200,0 | ||
Реконструкція з оснащенням медичним обладнанням центру малоінвазивної хірургії міської лікарні м. Трускавець | 210,0 | ||
Реконструкція відділення первинної медичної допомоги міської лікарні м. Трускавець | 200,0 | ||
V | Відділ культури | Об’єкти культури | 150,0 |
Реконструкція та модернізація приміщення циркової студії «Каскад» Народного дому у м. Трускавець по вул. Стебницька, 12 | 150,0 | ||
VI | Управління праці та соціального захисту населення | Об’єкти соціального захисту та обслуговування | 1682,0 |
Матеріальна допомога та часткова (повна) оплата робіт мешканцям м. Трускавця, які проживають в багатоквартирних житлових будинках, що від’єднані від централізованої мережі теплопостачання, при встановленні індивідуального (автономного) опалення в квартирі | 1682,0 | ||
VII | Управління житлово-комунального господарства і будівництва | Комунальне господарство | |
Реконструкція об’єктів житлового фонду ОСББ, в т.ч.: | 939,6 | ||
реконструкція ліфтів житлового будинку по вул. Мазепи, 4 | 250,0 | ||
реконструкція електромереж житлового будинку по вул. Стуса, 2 | 270,0 | ||
реконструкція електромереж житлового будинку по вул. Стуса, 12 | 200,0 | ||
реконструкція мереж водопостачання житлового будинку по вул. Стуса, 9 | 24,6 | ||
реконструкція покрівлі житлового будинку по вул. Стебницькій, 70 | 195,0 | ||
VIII | Виконавчий комітет | Інші об‘єкти | 3395,0 |
Видатки на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, що підлягають продажу відповідно до ст. 128 Земельного кодексу України, за рахунок авансу, внесеного покупцем земельної ділянки | 40,0 | ||
Підготовка земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них комунальної власності для продажу на земельних торгах та проведення таких торгів | 30,0 | ||
Управління комунального майна | Виготовлення детальних планів та відвід земельних ділянок | 25,0 | |
Фінансове управління | Реконструкція системи опалення з встановленням газового котла | 300,0 | |
УЖКГіБ | Будівництво внутрішньо квартального проїзду від вул. Біласа до вул. Річки | 1500,0 | |
Реконструкція площі Чорновола | 700,0 | ||
Реконструкція міського парку в м. Трускавці | 500,0 | ||
Реконструкція внутрішнього проїзду біля житлового будинку по вул. Мазепи, 22 | 200,0 | ||
Реконструкція кладовища в урочищі «Помірки» | 100,0 | ||
IX | УЖКГіБ | Внески органів місцевого самоврядування в статутний фонд | 2100,0 |
КП «Парк курортний», в т.ч.: | 2100,0 | ||
придбання основних засобів | 2100,0 |
Секретар міської ради Н. Пономаренко