УКРАЇНА
ТРУСКАВЕЦЬКА МІСЬКА РАДА
Львівської області
В И К О Н А В Ч И Й К О М І Т Е Т
Р І Ш Е Н Н Я
Від 05 вересня 2023 року № 555
Про затвердження Аналітичного звіту
Відповідно до ст.25, 26, 31, 42, Закону України «Про місцеве самоврядування», статті 23 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Порядку проведення містобудівного моніторингу, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.09.2011р. № 170 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 14.12.2021р. № 333) , виконком міської ради
В И Р І Ш И В:
1. Затвердити Аналітичний звіт за результатами містобудівного моніторингу Трускавецької територіальної громади Дрогобицького району Львівської області у 2022 році проведений та затверджений Управлінням містобудування, архітектури та землекористування, згідно додатку.
2. Управлінню містобудування, архітектури та землекористування виконавчого комітету Трускавецької міської ради врахувати положення Аналітичного звіту під час подальшої розробки містобудівної документації.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови О.Балицького.
В.о. міського голови Олексій БАЛИЦЬКИЙ
Додаток
до рішення виконавчого комітету
від 05.09.2023р. № 555
Аналітичний звіт за результатами містобудівного
моніторингу Трускавецької територіальної громади Дрогобицького району Львівської області у 2022 році
Заходи містобудівного моніторингу територіальної громади проведено відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в порядку, визначеному наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.09.2011 № 170 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 14.12.2021 № 333) (далі – Порядок).
Уповноваженим органом містобудування та архітектури визначено об’єктом містобудівного моніторингу територію Трускавецької територіальної громади.
Інформування громадськості щодо початку підготовки аналітичного звіту проведено шляхом опублікування повідомлення на веб-сайті Трускавецької міської ради в розділі «Управління інформує» https://tmr.gov.ua/%d0%bf%d1%80%d0%b5%d1%81-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d1%82%d1%80/newsoffices/umatz/%d0%bf%d0%be%d0%b2%d1%96%d0%b4%d0%be%d0%bc%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d0%bd%d1%8f%d1%89%d0%be%d0%b4%d0%be-%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b0%d1%82%d0%ba%d1%83-%d0%bf%d1%96%d0%b4%d0%b3%d0%be%d1%82%d0%be%d0%b2/
Дата публікації 03.02.2023р.
Прийом пропозицій громадськості проведено в період з 03 лютого 2023р. до 13 лютого 2023 р.
Інформацію про проведення громадських обговорень проекту аналітичного звіту розміщено на офіційному веб-сайті Трускавецької міської ради в розділі «новини управліннь». Дата публікації 15.02.2023 р.
Громадські обговорення проекту аналітичного звіту буде проведено в період з 17 лютого 2023р. до 27 лютого 2023р.
Розділ 1. «Топографічний моніторинг»
В межах населених пунктів які входять у склад Трускавецької територіальної громади (місто Трускавець, села: Модричі, Станиля, Доброгостів, Бистрий, Уличне, Орів, Зимівки) ТОВ «Компанія ГЕОНІКС» у 2021р. виконане картографо-геодезичне знімання території в М 1:2000 та в М 1:10000 з прив’язкою до державної системи координат УСК-2000.
Картографо-геодезичні матеріали у 2022р. не оновлювались. Матеріали виконавчої зйомки результатів завершеного будівництва відсутні.
Суттєвих змін на місцевості за 2022р. не відбулося.
Розділ 2. «Моніторинг навколишнього середовища»
В геоморфологічному відношенні територія Трускавецької територіальної громади входить в склад Самбірсько-Дрогобицької скульптурної височини, що пролягає з південного сходу на північний захід між зовнішніми Карпатами (Верхньо-Дністровськими Бескидами) і Волинсько-Подільською височиною.
Усі села громади характеризуються наявністю розвиненої соціальної інфраструктури (дошкільні та освітні навчальні заклади, народні доми, бібліотеки, фельдшерсько-акушерські пункти та амбулаторії, тощо). Практично у всіх селах наявні розвідані запаси прісних і мінеральних вод. На території сіл Станиля та Модричі, які розташовані біля Трускавця наявні санаторії та їх господарські зони. Через села Доброгостів та Уличне проходить магістральний водогін «Гірне-Дрогобич». Село Уличне має на своїй території сільськогосподарські угіддя, розвідані родовища нафти й газу, діючі нафтопромисли. Село Орів характерне тим, що розташоване в Сколівських Бескидах, має значні запаси лікувальних та прісних вод, лісів. На території розташовані туристичні бази, нафтопромисли, є місце під вітроелектростанцію.
Окремо варто виділити місто Трускавець – всесвітньо відомий бальнеологічний курорт. Львівський аеропорт і залізниця сполучають його з найбільшими містами України та країнами Європи. Цей курорт є одним із найдавніших в Європі. На його території зосереджені великі запаси лікувальних вод з 14-ма природними джерелами та родовищами «гірського воску» — озокериту.
В рельєфі району чітко виділяються підвищені вододільні простори та понижені плоскі долини річок і ярів (балок). В цілому орографія характеризується передгірними формами рельєфу. Рельєф власне території міста має такий самий характер, оскільки формується долинами п’яти струмків, що протікають в межах міста-курорту переважно з заходу на схід.
Трускавець розташований в зоні заліснених передгірських височин, що тягнуться вздовж схилів зовнішніх Карпат. Місто-курорт зі всіх сторін оточене крупними лісовими масивами, а територія його забудови майже вся вкрита зеленими насадженнями різного типу, що створює винятково сприятливі умови для санаторно-курортного режиму.
Зелені насадження на території курорту окрім скверів в основному зосереджені в пам’ятці садово – паркового мистецтва місцевого значення «Курортний парк» (в Курортній балці). Площа парку – 54,46 га. Зелені насадження парку – це 2200 дерев більш як 20-ти порід.
Дерева, які ростуть в курортному парку, досягають 100-літнього віку. Парк має хороший благоустрій. Над джерелами мінеральних вод збудовані надкаптажні споруди з відповідним огородженням, головні пішохідні доріжки та алеї замощені каменем чи покриті асфальтом.
Трускавецьке родовище охоплює площу близько 9 км2, на якій поширені багато типів лікувальних вод, зокрема: родовище «Нафтуся», біоактивна вода якого видобувається на однойменній ділянці в центрі Трускавця, є найбільш відомим і використовуваним. Водозабір є одним із найбільших і включає джерело «Нафтуся» №1 і ще 10 свердловин; джерела «Марія», «Софія», «Броніслава», «Юзя». Ще одними експлуатованими ресурсами є розсоли та міцні розсоли різноманітного хімічного складу та мінералізації. Розсоли виведені 14-ма свердловинами, а експлуатація в основному ведеться з ділянки «Воротище», що знаходиться в південній частині Трускавця.
В курортному парку функціонує бювет №1 для роздачі мінеральних вод, та бювет №2 (в даний час не діючий) в його західній частині. У багатьох санаторіях функціонують власні бювети.
Екологічний стан довкілля громади є визначальним в еколого-географічній характеристиці його території. Саме він найбільше впливає на якість лікування та відпочинку. Наявність екологічних проблем посилює загрози для розвитку й збереження цінних бальнеологічних ресурсів. Найвагоміше значення має рівень забруднення атмосфери, водних об’єктів та ґрунтів.
В усіх населених пунктах громади наявні системи збору і вивозу ТПВ, однак відсутні системи утилізації та полігони складування ТПВ. Відповідно спостерігаються проблеми із стихійними смітниками й засміченнями, які усуваються комунальними підприємствами. Трускавецький міський полігон в селі Станиля законсервований, на сьогодні проводиться його рекультивація.
Тверді побутові відходи з населених пунктів КП «Комунальник» завозяться на полігон, розташований у місті Бориславі. Експлуатацію полігону здійснює підприємство ТзОВ «КОМ-ЕКО-Борислав-2010».
Перелік основних джерел забруднення атмосфери на території міста Трускавець: ТзОВ «Святий Грааль»; ПП «АР-Транс»; ЗАТ фірма «Т.С.Б.»; ТзОВ «Аква Еко»; МПП «Такт»; ПП «Будівельник». Особливу небезпеку довкіллю становлять наслідки діяльності колишніх гірничодобувних підприємств, зокрема ПАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал». Активізація поверхневого карсту (провали) фіксувалася в межах 3-го поясу зони санітарної охорони курорту Трускавець (за межами громади). Еколого-географічний стан території залежить не стільки від загальних об’ємів викидів, скільки від щільності забруднення.
Викиди в атмосферне повітря міста від стаціонарних джерел забруднення спричиняють підприємства теплоенергетики, виробництво будівельних матеріалів тощо, а від пересувних джерел – рух автотранспорту.
Атмосферне повітря додатково забруднюється пересувними джерелами викидів – відпрацьованими газами автомобілів, що є одним з основних забруднювачів приземного шару атмосфери. Автотранспорт викидає в атмосферне повітря пил, окис вуглецю, оксид азоту, нафтопродукти, мастила.
На території громади радіаційне забруднення атмосферного повітря не зафіксовано.
До основних джерел шуму на території громади належать: залізничний та автомобільний транспорт, трансформаторні підстанції.
Всі об’єкти електромагнітного випромінювання (базові станції операторів зв’язку) відносяться до таких, що не впливають на населення.
При розміщенні кожного джерела електромагнітного випромінювання зони їх шкідливого випромінювання погоджуються у встановленому порядку і не впливають на прилеглі території.
На екологічний стан поверхневих та підземних вод впливають різноманітні взаємопов’язані фактори, – це забруднення ґрунтів, атмосфери, зміна ландшафтної структури.
На територію громади з магістрального водогону «Гірне-Дрогобич» ТзОВ «Трускавецький водоканал» постачається вода питна водопровідна яка відповідає НТД, гігієнічним нормативам відповідно дозволу.
Джерелом забруднення ґрунтів і ґрунтових вод території громади і прилеглої до неї території є:
- породні відвали шахт – терикони Стебницького калійного заводу, які накопичувались в процесі виробничої діяльності і займають значні площі на території шахт;
- ставки – накопичувачі, відстійники і хвостосховища;
- просадка земної поверхні на підроблюваних територіях, що приводить до штучного обводнення понижень і заболоченості;
- забруднення придорожніх смуг важкими металами;
- забруднення ґрунтів каналізаційними стоками, оскільки експлуатаційна зношеність мереж призводить до поривів і витікання стоків.
Загальний стан закладів охорони Трускавецької територіальної громади є добрим зважаючи на близькі відстані населених пунктів громади до великих міст, де наявна розвинута мережа вторинної медицини (Дрогобич – 3 міські лікарні, поліклініка, дитяча лікарня, пологовий будинок, стоматологічна поліклініка; Трускавець – КП «Трускавецька міська лікарня») та добре сполучення з м. Львів – осередком високоспеціалізованих лікарень, центрів та інститутів.
Медична мережа громади включає Трускавецьку мiську лiкарню, у тому числі дитячу лікарню, мiську поліклініку та 4 амбулаторії загальної практики сімейної медицини на території сіл. Наповненість медичних закладів становить близько 90%. Стан приміщень медичних закладів добрий, проводяться капітальні та поточні ремонти.
В Трускавецькій територіальній громаді переважають серцево-судинні захворювання, що випливають із-за неправильного способу життя: нераціонального харчування, стресів, паління, зловживання алкоголю, низької фізичної активності. Також спостерігаються випадки онкозахворювань, що залежить від спадковості, нездорового способу життя, ультрафіолетового та сонячного випромінювання тощо. В цілому, стан здоров’я населення громади задовільний.
Реалізовані проектні рішення містобудівної документації відповідають державними будівельним правилам. Містобудівна документація розроблена з врахуванням громадського обговорення (в тому числі звіти про стратегічну екологічну оцінку).
Розділ 3. «Моніторинг використання землі»
Динаміку змін земельного фонду Трускавецької територіальної громади з врахуванням змін проведених в 2022 році відобразити немає можливості, так як на час створення Трускавецької територіальної громади в 2021 році інформація щодо проінвентаризованих земель сільських рад, які увійшли в Трускавецьку територіальну громаду по категоріям земель та формах власності на 01.01.2021 року була відсутня.
Динаміку зміни земельного фонду Трускавецької територіальної громади можна буде показати після проведення повної інвентаризації земель Трускавецької територіальної громади.
Додаткові потреби в територіях різного функціонального призначення на даний час не визначено, так як в межах територіальної громади є наявні території, які не використовуються та не надані у власність або користування.
У 2022 році у власність продано одну земельну ділянку площею 0,0162 га. Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Згідно рішень сесії Трускавецької міської ради у 2022 році передано безоплатно у власність:
- для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд (під існуючими будинковолодіннями) 98 земельних ділянок, площею – 18,3118 га.
- для будівництва індивідуального гаража одну земельну ділянку, площею – 0,0035 га.
- для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (взамін виданих сертифікатів) передано у власність 25 земельних ділянок, загальною площею – 22,2400 га.
Також надана в оренду земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею – 70,0 га за рахунок нерозподілених паїв.
За рахунок земель іншого сільськогосподарського виробництва надана одна земельна ділянка, площею – 2,1224 га. для будівництва та обслуговування пташників.
В постійне користування в 2022 році передано 9 земельних ділянок:
- для обслуговування багатоквартирних будинків (ОСББ) передано 5 земельних ділянок, площею – 1,7747 га.
- для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель, споруд, об’єктів передачі електричної енергії 3 земельні ділянки, площею – 0,1071 га.
- для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти 3 земельні ділянки, площею – 3,7344 га.
Передано в оренду:
- для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості 1 земельну ділянку, площею – 0,1411 га.
- для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 1 земельну ділянку, площею – 0,0107 га.
- для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами, 19 земельних ділянок, площею – 3,5600 га.
- для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури одну земельну ділянку, площею – 0,0465 га.
- для встановлення приладів телекомунікації дві земельні ділянки, площею – 0,0200 га.
- для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії вісім земельних ділянок, площею – 0,8834 га.
Документація із землеустрою щодо передачі земельних ділянок у власність та користування відповідає містобудівній документації наявній у громаді.
Розділ 4. «Моніторинг забудови»
На виконання Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва” забезпечено надання та реєстрацію містобудівних умов та обмежень для проектування об’єктів будівництва, будівельних паспортів забудови земельної ділянки, адрес об’єктів нерухомого майна та об’єктів будівництва через Портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва – загальнонаціональна інформаційна система, що покликана впорядкувати процес будівництва в Україні і через максимальну публічність інформації зробити його прозорим та відкритим .
За 2022 рік видано 16 містобудівних умов та обмежень для проектування об’єктів будівництва, 17 будівельних паспортів забудови земельної ділянки, 7 паспортів прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, 45 наказів на присвоєння чи зміну адрес об’єктів будівництва та нерухомого майна.
Варто звернути увагу на видачу містобудівних умов та обмежень на проектування таких об’єктів будівництва як :
– нове будівництво готелю курортного типу на вулиці Річки в місті Трускавець;
– нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вулиці Бориславська в місті Трускавець;
– нове будівництво стоматологічного центру на вулиці Івана Мазепи;
– нове будівництво станції технічного обслуговування (СТО) на три блокпости (за межами населеного пункту с.Станиля) на вулиці Стебницька.
За 2022 рік зареєстровано 17 повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, зареєстровано та видано 9 дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстровано 12 декларацій про готовність обєктів до експлуатації та видано 10 сертифікатів Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Трускавецької міської ради.
В 2022 році розпочато будівництво наступних об’єктів:
– нове будівництво багатоквартирного житлового будинку (мікрорайон М-4, будинок №22 по генплану) на землях Станильської сільської ради Дрогобицького району;
– нове будівництво торгово-розважального центру зі знесенням існуючих будівель та споруд, вул. Стебницька, б/н м. Трускавець;
– нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом та вбудованими приміщеннями громадського призначення, вул. Данилишиних, 43В, м. Трускавець;
– нове будівництво готелю курортного типу з підземним паркінгом, вул. Річки, б/н, м. Трускавець.
Почали функціонувати введені в експлуатацію нові об’єкти, а саме:
– реконструкція нежитлової будівлі з прибудовою та надбудовою під оздоровчий заклад з кафе на вул. Суховоля, 7 м. Трускавець;
– нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення на вул. О.Довбуша, 8Б м. Трускавець;
– нове будівництво багатоквартирного житлового будинку (мікрорайон М-4, будинок №20 по генплану) ІІІ-я черга на землях Станильської сільської ради Дрогобицького району;
– нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з нежитловими приміщеннями вул. Грушевського, 2 м. Трускавець.
Розділ 5. «Моніторинг демографічної ситуації та розселення»
с. Модричі – 1365 осіб,
с. Станиля – 1300 осіб,
с. Доброгостів, Бистрий – 3428 осіб,
с. Уличне – 3750 осіб,
с. Орів, Зимівки – 1900 осіб.
Густота населення орієнтовано становить 199 осіб/кв.км.
У структурі населення частка жінок становить 52,7%, чоловіків – 47,3%.
Житловий фонд громади складається з багатоквартирних житлових будинків, які розміщено у м. Трускавець (понад 165 на 8500 квартир) та індивідуальних житлових будинків садибного типу, що розміщені в усіх населених пунктах.
Трудові ресурси: середньомісячна кількість працюючих по ТГ складає понад 8200 осіб.
В міському Центрі зайнятості на кінець 2022 року на обліку перебувало 72 особи з незайнятих громадян, в тому числі 65 осіб зі статусом безробітного. Навантаження на одне вільне робоче місце (вакантну посаду) складало 1 особу.
На території Трускавецької територіальної громади зафіксовано 14463 внутрішньо-переміщених особи.
Розділ 6. «Моніторинг соціально-економічної діяльності»
Економіка Трускавецької ТГ переважно монофункціональна, основною галузю є санаторно-курортна та туристична.
В Трускавецькій ТГ нараховується понад 70 санаторно-курортних закладів, в тому числі: санаторії – 20 одиниць, пансіонати – 4 од, готелі – 34 од, вілли – 18 од. Загальна ємність сягає понад 13000 ліжко/місць.
У санаторно-курортних закладах щорічно відпочиває до 230 тис. осіб, в тому числі іноземних громадян до 50 тисяч осіб із понад 65 країн світу.
Загальна кількість суб’єктів підприємництва на початок 2023 року по Трускавецькій ТГ нараховує 3222 одиниці, в т.ч.: юридичних осіб 1382 одиниці, фізичних осіб 1840 осіб.
Розподіл за основними видами зайнятості населення:
- санаторно-курортна сфера та охорона здоров’я – 79%,
– освіта, культура – 8%,
– послуги, торгівля, ресторанне господарство – 6%,
– промисловість, будівництво – 6%.
Мережа обслуговування по місту Трускавець складає: об’єкти роздрібної торгівлі – 198 одиниць, громадського харчування – 81 одиниця на 4008 посадкових місць, побутового обслуговування – 63 одиниці.
Промисловість: виробнича сфера міста Трускавець є обмеженою у зв’язку із специфікою курорту, і представлена, в основному, підприємствами харчопереробної галузі, які займаються видобутком та розливом мінеральної води.
Перелік найбільших виробничих підприємств міста:
Найменування | Профіль |
ЗАТ фірма «Т.С.Б» | видобуток та розлив мінеральної води |
ПІІ ТзОВ «Аква- Еко» | видобуток та розлив мінеральної води |
МПП «Такт» | виробництво приладів обліку води та їх повірки |
ПП «Будівельник» | виробництво деревини та виготовлення виробів з неї (ритуальні товари) |
Регіон: с. Модричі – ФОП Чернявський В. – газопереробний з-д;
с. Уличне – цех видобутку нафти і газу №3 (підрозділ НГВУ “Борислав нафтогаз ПАТ “Укрнафта”).
Сільське господарство:
Cуб’єкти господарювання Трускавецької ТГ:
№ з/п | Назва підприємства | Напрям діяльності |
1 | ТзОВ агрофірма “Ватра” (Доброгостів) | рослинництво |
2 | ТзОВ «Агрокомплекс «Карпати» (Уличне) | рослинництво |
3 | ФГ “Годів В.+Р.Є.” (Уличне) | птахівництво |
4 | ФГ Питлака (Орів) | тваринництво |
5 | ФГ «Сімейна Фазенда» (Уличне) | тваринництво |
Кількість підприємств у м. Трускавець налічує понад 364 одиниці, з них 24 середні підприємства та 340 малих, кількість зайнятих працівників у підприємствах орієнтовно понад 6200 осіб, обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) підприємствами до 1500 млн.грн.
Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі по м.Трускавець складає понад 550 млн.грн.
Стратегією розвитку Трускавецького субрегіону на період до 2028 року визначено дві стратегічні цілі, а саме: економічно розвинена територія оздоровчо-туристичного напрямку та територія якісного життя.
Розділ 7. «Моніторинг просторових зв’язків та транспортної діяльності»
Трускавецька територіальна громада розташована в південній частині Львівської області. Територія громада має зручне транспортне сполучення з сусідніми громадами та обласним центром – м.Львів.
Автомобільне сполучення представлене автомобільними дорогами територіального значення Т-1402 «Пісочне-Східниця» та автошляхами місцевого значення О140401 Дрогобич – Довголука. Всі населені пункти територіальної громади мають прямий зв’язок із центром містом Трускавець, окрім с.Орів доїзд до якого здійснюється через автомобільну дорогу С 141514 Орів – Нижня Стинава.
В рамках проекту «Велике будівництво» у 2020році розпочато будівництво частини автодороги Т-1402 «Пісочне-Східниця» на території громади протяжністю 5,1 км., що слугуватиме об’їзною дорогою м.Трускавець та дозволить розвантажити міські дороги. Станом на початок 2023 року проект реалізований більш як на 80%.
Транспортне автомобільне сполучення на території Трускавецької громади є розвинене та включає в себе як приміські, обласні та міжнародні рейси. В центрі громади – м.Трускавець наявний один автовокзал.
Залізничне сполучення на території Трускавецької громади представлене одним вокзалом в м.Трускавець на який заходить одна залізнична гілка, яка є тупиковою. Мешканці громади та гості курорту мають можливість скористатись транспортним залізничним сполученням із столицею України – м.Київом та багатьма обласними центрами такими як Харків, Дніпро, Вінниця, Тернопіль та ін. Крім цього наявний один приміський напрямок сполученням Львів-Трускавець. Для подальшого розвитку Трускавця, як міста-курорту, зручність транспортного сполучення із всіма регіонами України та країн близького і дальнього зарубіжжя є пріоритетним напрямком.
Розділ 8. «Моніторинг інфраструктури»
Транспортна інфраструктура Трускавецької громади представлена дорогами територіально, районного та місцевого значення. Загальна протяжність доріг становить 106,3 км. з них 65,7 з твердим покриттям.
В м.Трускавці протяжність вулиць становить 41,6 км. з них 80% з твердим покриттям. В селах громади переважають вулиці з твердим асфальтовим покриттям та є з щебенево-гравійним покриттям. У зв’язку з значним збільшенням кількості автотранспорту на території громади додатково потребує вирішення питання з влаштуванням тимчасових автостоянок.
В Трускавецькій громаді наявні всі види інженерних комунікацій. Місто Трускавець перейшло повністю на систему індивідуального теплопостачання у сфері комунальних об’єктів та багатоквартирної забудови.
Електропостачанням забезпечені усі населені пункти. В м.Трускавці є дві розподільчі підстанції та 29 трансформаторних підстанцій.
Газопостачання наявне у всіх населених пунктах окрім с.Орів та с.Зимівки.
Централізоване водопостачання є у всіх населених пунктах окрім с.Орів та с.Зимівки. послуги надають ТзОВ «Трускавецький водоканал» та КП «Дрогобицький водоканал». Джерела водопостачання: 80% – водозабір р.Стрий, 20% – питне озеро м.Трускавець. Загальна протяжність мереж 121 км. В м.Трускавець наявні 8 насосних станцій та одна станція очистки питної води.
Централізоване водовідведення наявне тільки в м.Трускавці. Для водовідведення від об’єктів забудови сіл, які не обладнані централізованим каналізуванням, використовуються вигрібні ями. Протяжність каналізаційних мереж становить 87,5 км. Скидаються стічні води на очисні споруди КП «Дрогобичводоканал».
Вуличним освітленням забезпечено 80% території населених пунктів громади, Місто Трускавець с.Станиля та с.Модричі забезпечені вуличним освітленням на високому рівні, с Доброгостів, с.Уличне та с. Бистре забезпечені вуличним освітленням частково, а у с.Орів та с. Зимівки вуличне освітлення відсутнє. Вуличне освітлення представлене в основному натрієвеми лампами (80%) та енергозберігаючими (20%), управління вуличних освітленням здійснюється за допомогою 35 шаф керування.
Житловий фонд представлений багатоквартирними та індивідуальними житловими будинками. На території громади налічується 177 багатоквартирних житлових будинків. Обслуговуючі компанії відсутні так як всі багатоквартирні житлові будинки перебувають на балансі ОСББ, або на самообслуговуванні.
У м. Трускавець діють три ринки: ТзОВ «Зодіак ЛТД», ТзОВ «Славутич», приватне корпоративне підприємство «Галицький підприємець», на яких влаштовано 622 торгових місця, торгова площа їх становить 7200,0 м. кв.
Соціальна інфраструктура Трускавецької територіальної громади є доволі розвинутою в основному за рахунок міста-курорту та забезпечує потреби населення та відпочиваючих. На території громади розміщено достатньо кількість об’єктів, а саме: школи ; позашкільні заклади освіти; дитячо-юнацька спортивна школа; спортивні комплекси; дошкільні навчальні заклади ; заклади культури; заклади поштового зв’язку, кур’єрські служби, банківські установи; заклади побутового обслуговування; продовольчі та непродовольчі магазини; ринки; заклади охорони здоров’я: лікарняні заклади, амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти, аптеки; пожежні депо.
Санаторно-курортна інфраструктура громади представлена широкою гаммою усіх типів відпочинкових закладів – готелів, вілл, пансіонатів та санаторіїв. Інформація щодо інфраструктури активно висвітлюється на десятках порталів та сайтів, де зібрана детальна інформація – опис відпочинкових закладів, їх місце розташування, відстань до бювету, інфраструктура, лікувальні профілі та медична база
Розділ 9. «Моніторинг реалізації містобудівної документації»
Трускавецькою міською радою у 2022р. розроблено та затверджено містобудівну документацію, а саме 11 детальних планів території, серед них заслуговують на увагу наступні :
- Внесення змін в Детальний план території під розміщення підприємства по виробництву харчової солі «Екстра» ТОВ «Укрінвестсистем» в селі Модричі;
- Детальний план території земельної ділянки площею 4,5 га під квартал індивідуальної житлової забудови для учасників АТО в с.Модричі Дрогобицького району Львівської області;
- Детальний план території забудови земельної ділянки кадастровий номер 4611500000:01:003:0017 для зміни цільового призначення земельної ділянки, що знаходиться у власності з “будівництва та обслуговування об’єктів туриcтичної інфраструктури та закладів громадського харчування, будівництво та обслуговування готелю курортного типу” на “будівництво та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення” по вул.Бориславська,9 в м.Трускавець Львівської області.
Також було затверджено низку детальних планів по питанню приватизації земельних ділянок та садибних житлових будинків, по зміні цільового призначення, тощо.
На стадії затвердження знаходиться детальні плани території:
– Детальний план території розміщення, будівництво та експлуатація ПЛ-220 кВ Стрий-Борислав (в місцях встановлення проектних опор) на території Трускавецької міської територіальної громади Дрогобицького району Львівської області, в межах населеного пункту с.Модричі та «Звіт про стратегічну екологічну оцінку» ;
– Детальний план території розміщення, будівництво та експлуатація ПЛ-220 кВ Стрий-Борислав (в місцях встановлення проектних опор) на території Трускавецької міської територіальної громади Дрогобицького району Львівської області (за межами населених пунктів) та «Звіт про стратегічну екологічну оцінку».
Ці детальні плани дуже важливі для енергозабезпечення цілого регіону так як вони надають можливість будівництва (переносу) ПЛ-220 кВ Стрий-Борислав на території громади, яке буде проходити поза зоною непрогнозованих та небезпечних техногенних загроз ділянок можливих карстових проваль від діяльності ПАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал».
Також на протязі року надано дозволи на розроблення ряду детальних планів території важливих для мешканців громади серед яких варто виділити наступні:
- Детальний план території забудови земельної ділянки для будівництва церкви, дзвіниці та соціально-пасторального центру за межами с. Станиля вздовж вулиці Зарічної в межах Трускавецької міської територіальної громади.
- Детальний план території земельної ділянки орієнтовною площею 8,5га під облаштування міського кладовища у с.Станиля Дрогобицький район Львівська область.
Розділ 10. «Висновки щодо доцільності внесення змін до містобудівної документації»
Розроблена містобудівна документація спрямована на забезпечення економічного зростання, соціальної справедливості та раціонального природокористування, відповідно до визначених Цілей Сталого Розвитку ООН.
Сильні та слабкі сторони розвитку території Трускавецької територіальної громади, можливості та загрози (SWOT-аналіз), викладені у Стратегії розвитку Трускавецького субрегіону на період до 2028р року.
Зокрема, сильними сторонами є :
– Унікальність мінеральних ресурсів, зокрема лікувальної води Нафтуся , на якій базується основний дохід громади.
– Впізнаваність Трускавця – як визнаного санаторно-курортного центру в передгір’ї Карпат.
– Велика кількість джерел цілющих мінеральних вод .
– Розвинута санаторно-курортна інфраструктура та широкий спектр відповідних закладів (санаторії, готелі, пансіонати, вілли тощо), які є найбільшими роботодавцями на території громади.
– Наявність міжнародної клініки відновного лікування пацієнтів з інвалідністю та низки спеціалізованих Центр медичної реабілітації та санаторного лікування, у тому числі – військових, спортсменів.
– Кваліфікований кадровий потенціал, особливо в медично-лікувальній сфері, санаторно-курортного обслуговування.
– Вигідне географічне розташування – близькість до країн ЄС (92 км. до кордону з Польщею), міжнародних автомобільних та залізничних магістралей.
-Близькість до культурних центрів краю, особливо міст Львів, Дрогобич та сучасних туристичних і гірськолижних центрів – Буковиця, Славсько, Тустань, Плай, Крутогір.
– Екологічна чиста зона у зв’язку з відсутністю великих промислових виробництв та агрохолдингів на території громади.
– Унікальний центральний дендропарк міста.
– Наявні історико-архітектурні об’єкти та музеї центральної частини м.Трускавець.
Слабкими сторонами є :
- Відсутність на даний момент у м.Трускавець статусу курорту державного значення, отримання вищевказаного статусу проходить процедуру погодження.
- Відсутність на даний час встановлених адміністративних меж курорту «Трускавець». Встановлення меж проходить процедуру погодження.
- Ризик забруднення джерел мінеральних вод у зонах суворої санітарної охорони. Невирішеність питання відселення мешканців з І-ї санітарної зони – зони формування води Нафтусі
- Закриття на даний час бювету №2 мінеральних вод в нагірній частині м.Трускавець
- Невирішеність проблеми недобудованих об’єктів на території нагірної частини міста Трускавця.
- Відсутність каналізаційної мережі у сільських населених пунктах
- Обмеженість власних земельних ресурсів центру громади м.Трускавець.
- Відсутність спеціалізованих навчальних закладів, програм для підготовки фахівців у сфері послуг, орієнтованої на інтереси курортної зони
- Відсутність достатньої кількості якісних сучасних громадських просторів та значний фізичний і моральний знос існуючих
- Недостатня кількість закладів індустрії розваг для різної вікової групи туристів (молодь – активний відпочинок, старші – просвітницькі лекції/семінари, концерти класичної музики тощо)
Можливості для громади є :
- Будівництво нової автомагістралі до м. Львова (через Комарно).
- Використання державних програм з розвитку альтернативних відновлюваних джерел енергії (вітер, сонце, вода, геотермал.).
- Участь в програмах міжнародної технічної допомоги.
- Збільшення потоку відпочивальників у тому числі іноземних.
- Можливість використання ресурсів прилеглих територій навколишніх сіл які входять до Трускавецької територіальної громади для розвитку санаторно-курортної зони та туризму.
- Участь в державних програмах підтримки завдяки наявності статусу курорту державного значення.
Загрозами для громади є :
- Розвиток курортів-аналогів (конкурентів) та близькість їх географічного розташування.
- Нестабільність української економіки; ріст податків.
- Продовження війни розв’язаної російським агрессором в Україні.
- Інфляційні процеси в Україні, що впливають на загальний інвестиційний клімат.
- Делегування на базовий рівень повноважень з боку держави на місцеве самоврядування без відповідного фінансового забезпечення.
- Ймовірність непрогнозованих техногенних загроз через сусідство громади із ПАТ «Стебницьке ГХП «Полімінерал».
- Масова вирубка і продаж деревини в угіддях навколишніх лісництв.
- Невирішеність проблеми поводження із твердими побутовими відходами (ТПВ) як на території Львівської області, так і Дрогобицького району зокрема (будівництво підприємства по переробці сміття).
Обґрунтування необхідності внесення змін у містобудівну документацію за результатами містобудівного моніторингу.
Враховуючи наявність достатньої кількості нової та оновленої містобудівної документації на місцевому рівні, а також тієї, що перебуває у розробленні, рахуємо, що потреби у виготовлені нової документації (окрім Комплексного плану просторового розвитку території громади та внесення змін в наявну) немає.
З метою забезпечення сталого розвитку територіальної громади, на виконання Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про основи містобудування», «Про стратегічну екологічну оцінку», Постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.20021 року N°853 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розроблення комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад», враховуючи Постанову Кабінету Міністрів України, від 01.09.2021 року №926 «Про затвердження порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації», Трускавецькою міською радою прийнято рішення від 21.12.2021р. №1752 «Про розроблення Комплексного плану просторового розвитку території Трускавецької територіальної громади Дрогобицького району Львівської області».
Для розроблення комплексного плану просторового розвитку території, в першу чергу, необхідно виконати топографо-геодезичне знімання території Трускавецької територіальної громади за межами населених пунктів та провести інвентаризацію земель (топографо-геодезичне знімання території в межах населених пунктів громади виконане).
Начальник відділу
містобудування і архітектури З.Кушнір
Керуюча справами Олена ПЕТРАНИЧ