Обережно, борщівник Сосновського!

Активне поширення у попередні  роки на території Львівської області рослини борщівник Сосновського викликає стурбованість. Ця небезпечна рослина не відноситься до природних видів рослин Львівщини, але він легко «мігрує» в екосистеми і сьогодні вже реєструється у всіх районах області обабіч доріг, річок, лісів, поступово перебирається на дачні ділянки та землі інших категорій.

Це отруйна рослина, зелена маса якої містить фурокумарин, що спричиняє опіки, викликає дерматити, особливо при попаданні на місце опіку сонячних променів. Відомі факти, коли після опіків борщівником навіть були летальні випадки.

Борщівник Сосновського з’являється навесні одним з перших, швидко розкидаючи велике листя – лопухи. Оскільки, борщівник є небезпечним видом, необхідно регулярно вживати заходів, щоб запобігти його поширенню.

Згідно інформації Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області на практиці найбільш ефективними методами знищення борщівника Сосновського є:

– систематичне підкошування з неможливістю утворення суцвіття: особливо ефективним є підрізання кореневої шийки на глибині 8-12 сантиметрів.

– хімічний, який потрібно використовувати навесні на початку вегетаційного періоду у фазі розетки або після весняного скошування при появі дружніх сходів у фазі розетки. Проти борщівника рекомендують застосовувати препарати гліфосатної групи. За період від весни до осені хімічний обробіток необхідно проводити 2-3 рази в міру відростання нових рослин.

Що не можна робити, знищуючи борщівник Сосновського:

– скошувати рослини в період закінчення цвітіння і на початку дозрівання плодів, оскільки це не матиме потрібного ефекту.

– допускати скошування в момент осипання насіння з рослини, тому що це сприятиме більшому його розмноженню.

Зважаючи на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.

Перша допомога при ураженні:

– тривало і ретельно промити водою місце контакту (навіть ймовірного зіткнення) із застосуванням мила, густої піни. Якщо з’явилися пухирі, то мочити їх не слід.

 – обробити уражені і контактуючі ділянки шкіри розчином спирту, марганцівки, або фурациліну. (Це допоможе знежирити шкіру і послабити опіки).

– змастити уражені ділянки засобами проти опіків.

– приховати пошкоджені ділянки від будь-якого попадання сонячних променів, як прямих, так і непрямих. Краще зовсім уникати перебування на сонці наступні 48 годин.

– необхідно обов’язково приймати антигістамінні препарати, тому що рослина є серйозним алергеном.