Цьогоріч уже четверо дітей до 18 років звернулись до Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру після укусу плазунів.

17-річний мешканець Яворівського району зазнав нападу плазуна неподалік власного дому – йшов на пасовище, коли змія вискочила із трави і вкусила у ногу. Спочатку розгубився, бо досі у їхньому селі таких випадків не траплялось. Вдома батьки викликали швидку, навіть виїхали назустріч медикам автівкою.

Потрібно було діяти швидко, адже у хлопця розвинулась важка анафілактична реакція –  з’явились набряки дихальних шляхів, повік, блювання. У швидкій хлопцю ввели адреналін, і це врятувало йому життя.

13-річного Юліана зі Стрийщини змія вкусила у руку. Хлопчик сперся рукою на лавку поблизу церкви, не помітивши плазуна. Підліток відкинув її і побіг до батьків. Мама Юліана, фельдшер, тож чітко знала, як діяти –  знерухомити кінцівку, обробити рану проточною водою чи антисептиком, накласти лід і звернутись за спеціалізованою медичною допомогою.

Старшого брата Юліана кілька років тому також лікували від зміїного укусу. Мама хлопців каже, що у їхньому районі це часто трапляється, а цього року уже кілька людей звертались до неї після укусів змій.

Уже четверо дітей отримували медичну допомогу у ЗУСМДЦ після зміїних укусів –  усі перебували у стані легкої та середньої важкості. Загалом до 20 пацієнтів з такими проблемами щорічно звертається до фахівців Центру.

Більше від наслідків дії отрути страждають діти молодшого віку і з малою масою тіла. Адже отримують більше отрути на кілограм ваги, і тому у них може бути більш виражена симптоматика та важчий стан при ушпиталенні.

Довідково:

Після укусу може з’явитись слабкість, головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів, також може сильно знижуватися тиск. Окрім локальних змін у вигляді набряку, синюшності, оніміння ураженої кінцівки, може виникнути анафілаксія –  життєвозагрозлива алергічна реакція на отруту. Попередити анафілаксію не можливо. Важливо вчасно отримати допомогу, а саме введення адреналіну!

Вчасне звернення до лікаря запобігає також можливим серйозним наслідкам – порушенням роботи серцево-судинної системи, неврологічним дефіцитам внаслідок травмування тощо.

Чого НЕ потрібно робити після укусу плазуна:

– висмоктувати отруту

– натискати на рану, робити надрізи

– припалювати місце укусу

– накладати джгут

Укус змії – це травма, яка може стати вогнищем важкої інфекції – правця.

Тому фахівці ЗУСМДЦ наголошують на необхідності вчасної вакцинації від небезпечного захворювання: дітей –  згідно з Календарем щеплень, дорослих – ревакцинація кожних десять років.

Перейти до вмісту