Відповідно до інформації Львівського регіонального центру з гідрометеорології у Львівській області (і у Трускавецькій громаді зокрема) протягом декількох днів спостерігатиметься аномальна спека. Це складний період для всіх, у кого погіршується самопочуття за високої температури повітря.

При перебуванні під прямими сонячними променями, людина за 30 хвилин отримує тепла достатню, щоб закип’ятити 3 літри води. Щоб хоч трохи охолодитися організм випаровує воду, в результаті чого кров згущується, і прокачати її по судинах стає непосильним завданням для серця.

Сонце, не єдине джерело тепла, тому тепловий удар можна отримати не тільки на пляжі, але і перегрівшись в жаркому приміщенні.

Тепловий удар – хворобливий стан, що виникає внаслідок загального перегріву організму.

Сонячний удар – окремий випадок теплового удару, виникає під впливом сонячних променів і впливає в першу чергу на мозок. Від теплового удару страждає весь організм.

Перша допомога при тепловому ударі  повинна бути спрямована на припинення теплового впливу і охолодження організму:

Допоможіть хворому перейти в затінене, добре провітрюване приміщення;

Зніміть одяг, що заважає охолодженню організму й утруднює дихання;

Допоможіть прийняти горизонтальне положення, якщо це неможливо посадіть хворого на стілець зі спинкою;

Дайте хворому валідол (під язик), м’ятних крапель або м’ятний льодяник – це полегшить дихання і загальний стан;

Дайте випити потерпілому підсоленої води не менше 1 літра, за кілька прийомів;

Охолоджуйте тіло, змочуючи його водою, – загорніть в мокре простирадло, якщо це не можливо намочіть рушник і оберніть ним голову, зволожте одяг і відкриті ділянки тіла – це дозволить знизити температуру тіла;

При важких формах може знадобитися масаж серця, штучне дихання, ін’єкції дантролену;

Навіть якщо все йде відносно благополучно, не ризикуйте: викличте «швидку допомогу» (у результаті теплового удару можуть виникнути важкі ускладнення).

В обов’язковому порядку викликати «швидку допомогу» слід за наявності хронічних захворювань (може відірватися тромб, статися інсульт і т.д).

Уникнути важких наслідків, викликаних гіпертермією організму, дозволить дотримання простих рекомендацій:

Підтримуйте прохолодну температуру повітря в приміщенні. Вдень закривайте вікна, завішуйте їх темними шторами, особливо якщо вікна виходять на сонячну сторону. Відкривайте вікна на ніч (якщо це безпечно), коли температура повітря на вулиці нижче, ніж у приміщенні. Якщо ваше житло обладнане кондиціонером, закривайте вікна та двері. Деяке полегшення можуть принести електричні вентилятори, але вони можуть не допомагати, якщо температура повітря вище 35 ° С. Переходьте в найпрохолоднішу кімнату в будинку/квартирі, особливо на ніч;

Намагайтеся не перебувати на спеці. Не слід проводити багато часу на відкритому сонці в денні години, коли воно особливо активне (з 11.00. до 17.00. год.), якщо довелося вийти вдень – намагайтеся перебувати в тіні;

При виході на вулицю не забувайте надіти панаму, капелюх, кепку, сонцезахисні окуляри;

Одяг має бути легким, з натуральних тканин (бавовна, льон);

Не допускайте перегріву тіла, пийте достатню кількість рідини (2-3 літри на день), рекомендується вживати: негазовану підсолену та мінеральну лужну воду, кисломолочні напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, несолодкі відвари з ягід та фруктів, зелений чай;

Відмовтеся від алкоголю і газованих напоїв;

Вживайте їжу, що легко засвоюється, з багатим вмістом вітамінів та мінеральних речовин, надавайте перевагу овочам та фруктам;

Робіть холодні компреси, ванночки для ніг або обгортання, використовуйте мокрі холодні рушники, обтирайте тіло прохолодною водою.

Приймайте прохолодний душ або ванну:спека – це той період, коли можна не обмежувати проведення водних процедур;

Намагайтеся уникати фізичних навантажень (у спеку) і задушливих приміщень (у будь-який час);

Не виходьте засмагати на пляж у «годину пік» – з 11.00 до 17.00 год., тому що можна отримати сонячний удар. Важливо й інше: сонце – серйозний онкогенний чинник, і в цей час його промені найшкідливіші. Перед тим, як зайти у воду необхідно охолонути в тіні. Не рекомендується пірнати: перепад температур може спричинити спазм судин серця.

Якщо хтось із ваших знайомих піддається ризику для здоров’я через аномальну спеку, допоможіть їм отримати необхідну допомогу і рекомендації. Літніх і хворих самотніх людей необхідно відвідувати не рідше 1 разу на добу. Якщо пацієнт приймає будь-які ліки, порадьтеся з його лікарем і уточніть, як ці ліки впливають на терморегуляцію і водний баланс організму.

Правила поведінки під час спеки прості. Дотримуючись їх, можна вести нормальний спосіб життя. Бережіть своє здоров’я!

Залишити відповідь

Перейти до вмісту