Чехи – одвічні друзі українців

 Трускавець дружить зі всіма країнами, просто з одними тісніше, а з іншими співпраця лише зав`язується. Чехія – одна з тих країн, з якою у Трускавця до сьогодні не було тісних контактів. Виставка «Чехи України. Історія роду», котра відкрилася нині, 2 жовтня, в музеї Михайла Біласа за участю консула Генерального консульства Чеської Республіки у Львові Владіміра Кадлеца, стає першою ластівкою, котра відкриє Чехії Трускавець, а Трускавцю – чехів та їхню державу.

 Чехія – одна з небагатьох сусідніх країн, з якою Україна ніколи не мала конфліктів. В 1919-1939 рр. частина українців проживала в складі тодішньої Чехословацької Республіки і навіть мала автономію – Підкарпатську Русь. Жилося українцям в Чеській державі непогано, і на Закарпатті, зокрема в Ужгороді по сьогодні згадують ті часи з ноткою ностальгії, адже Чехія багато інвестувала в убогий закуток колишньої Австро-Угорщини. В часи, коли українці не могли вільно розвивати власну ідентичність у Варшаві, Москві, Будапешті, Бухаресті і навіть Києві, Прага стала осідком численної української інтелігенції, місцем діяльності Українського Вільного Університету і вікном у свобідний світ. Та й зараз Чехія є домівкою для тисяч українських заробітчан, а для деяких із них вона стала другою Вітчизною.

 Чехи ніколи не були окупантами чи колонізаторами, але в той же час завжди вміли боронити своє. Навіть їхня революція була оксамитовою, навіть перший постсовєтський президент був дисидентом-театралом, навіть розділ держави на Чехію і Словаччину пройшов безболісно та з користю для обох народів. Тому в Чехії є чого повчитися – каже Ярослав Карп`юк, один з ініціаторів та організаторів виставки в музеї Біласа, трускавчанин з чеським корінням (прадідусь Йожеф Айгл був родовитим чехом), старший сержант служби моніторингу ВВС, сержант Української Армії, учасник АТО, голова українсько-чеського товариства імені Франтішека Ржегоржа.

 Виставка являє собою збір документів та фото з особистого родинного архіву Ярослава Карп`юка, фотоетюди чеського етнографа ХІХ ст. Франтішека Ржегоржа, котрий працював у Галичині, світлини експонатів з Національного музею в Празі, інші світлини, котрі зображують чеський дух. Під час відкриття виставки «Чехи України. Історія одного роду» лунали музичні композиції Антоніна Дворжака та інших чеських композиторів у виконанні викладачів та учнів Трускавецької школи мистецтв імені Романа Савицького, чеські та українські народні пісні у виконанні хору «Словічки» («Соловейки»), яким диригувала викладач, концертмейстер Трускавецької школи мистецтв ім. Р. Савицького Оксана Кіселичник. Перед присутніми виступили міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, консул Генерального консульства Чеської Республіки у Львові Владімір Кадлец, директорка музею Устияновичів у с. Вовків Солонківської ОТГ Наталія Смоляна, активісти чесько-українського товариства імені Франтішека Ржегоржа. Пан консул зокрема подарував товариству Ржегоржа цілу бібліотечку книг чеською мовою.

 Вела захід директорка музею Біласа Олена Білас-Березова. А ознайомив гостей з новою експозицією музею Ярослав Карп`юк, розповівши не тільки про історію власної родини, а й про історію чехів в Україні загалом. Фото з відкриття виставки можна переглянути тут.

 Виставка «Чехи України. Історія роду» експонується в Художньому музеї Михайла Біласа на першому поверсі. Запрошуємо!