Сьогодні, 1 листопада, відзначаємо 103 річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Ця держава була проголошена 1 листопада 1918 року. Вона утворилася після завершення І світової війни внаслідок розпаду Австро-Угорської імперії і проіснувала протягом 1918-1919 років на території Західної України зі столицею у Львові.
З самого початку свого утворення ЗУНР вела війну за своє існування. Це була важка боротьба, адже головного тодішнього ворога – Польщу – підтримували країни Антанти, переможці І світової війни.
22 січня 1919 року відбулася злука: ЗУНР об’єдналася з Українською Народною Республікою, отримавши назву Західна Область Української Народної Республіки (ЗОУНР). Окупована 18 липня 1919 року в ході польсько-української війни. Території ЗУНР були анексовані Польщею, Королівством Румунія і Чехословацькою Республікою.
Утворення ЗУНР мало і має важливе символічне та державотворче значення для українського народу та світової історії. ЗУНР постала як синтеза національно-визвольних змагань українців Галичини, Буковини, Закарпаття. Основною причиною падіння ЗУНР були надзвичайно складні міжнародні обставини, підтримка повоєнною Європою експансіоністських, загарбницьких дій щодо ЗУНР Польщі, Румунії, ЧСР, а також неорганізованість адміністративних структур, відсутність контролю над деякими районами держави і велика нестача матеріальних засобів для армії.
У таких складних обставах ЗУНР постала як демократична держава, політичний устрій якої — добра модель тогочасної європейської правової держави. ЗУНР стала прикладом можливого українського державного правопорядку, що ґрунтувався на розумному гуманізмі і поступовому затвердженні демократичних засад у суспільстві. На території ЗУНР за весь час існування не було жодного випадку виступів проти цивільного польського населення, єврейських погромів. Приклад ЗУНР наочно продемонстрував переваги австрійської правової школи над російським правовим нігілізмом.
ЗУНР створила УГА існування якої має велике історичне значення: вона відновила українську військову традицію на Західних Українських Землях і змогла поширити її серед широких мас люду. Інтенсивне плекання цих традицій було головною рушійною силою відновлення збройної боротьби в лавах Української повстанської армії, Українській Національній Армії та інших українських збройних формаціях у роки Другої світової війни.
Також важливим здобутком тодішньої влади було підписання 22 січня 1919 року в Києві Акту про Злуку ЗУНР і УНР в єдину соборну Українську Народну Республіку.
Пам`ятаймо свою історію і пишаймося здобутками наших предків!