Чим небезпечний педикульоз?
На тілі людини паразитують три види вошей: головні, платяні та лобкові. Платяні та головні воші є переносниками висипного тифу, волинської гарячки і зворотного тифу. Оскільки платяні та лобкові воші зараз зустрічаються дуже рідко, а кількість головного педикульозу, навпаки, зростає, то мова піде саме про нього.
Воші протягом свого життя, перебуваючи на тілі людини і живлячись її кров’ю, у своєму розвитку проходять три стадії: яйце (тобто гнида), личинка і статевозріла воша. Яйце має довгасту форму, жовтувато-білого кольору, міцно склеєне з волоссям за рахунок речовини, що виділяє самка.
Головна воша найчастіше живе у волосяній частині голови, в основному на скронях, потилиці, тімені. Тривалість життя дорослої особини 27-38 діб. Самка відкладає на волоссі до 4 яєць на день, а за життя, відповідно, – до 160 штук.
Живиться воша кров’ю. Поза тілом людини головна воша живе 24 години, платяна – 7-10 діб. Розповсюджуються паразити, переповзаючи з однієї людини на іншу під час безпосереднього контакту (за хвилину вони долають 20 см). А також при користуванні спільними речами: одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся. Збереженню проблеми із завошивленням сприяють скупченість населення, недотримання правил особистої гігієни, значні міграційні процеси.
Насамперед необхідно не дати цьому явищу поширитися, вжити своєчасних заходів по його ліквідації та недопущення пораження педикульозом інших членів сім’ї.
Що ж треба робити, якщо у вашої дитини виявили педикульоз?
Перш за все, кожні 7-10 днів ретельно оглядайте волосся дитини на наявність педикульозу. В разі його виявлення, треба провести відповідну обробку голови, тобто дезинсекцію. Для цього зараз є широкий асортимент препаратів: Педикулін, Педицид, Ніттифор, Нітилон, Локодин, Лонцид, 20% водно-мильна суспензія бензилбензоату, 10% водно-мильно-гасова емульсія і інші.
Нанесіть на волосся один із вищевказаних препаратів, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте відповідний час згідно з інструкцією. Після цього промийте волосся проточною водою з милом або шампунем і нанесіть теплий 5-10% столовий оцет, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте ще 30 хвилин, прополощіть у проточній воді, після чого вичешіть густим гребінцем загиблих вошей та гниди. Якщо ви цього не зробите дитина ніколи не позбудеться педикульозу.
Це надзвичайно кропіткий, але важливий процес. Треба пам’ятати, що, проводячи боротьбу з педикульозом, здійснюється профілактика висипного тифу. Який зв’язок між вошами і висипним тифом, запитаєте ви. Як відомо, щоб виникло інфекційне захворювання, необхідна взаємодія трьох складових: джерела інфекції, факторів її передачі та сприятливого організму. На превеликий жаль, усі ці чинники сьогодні спостерігаються в нашому суспільстві. Джерело інфекції – це люди, які колись давно перехворіли на висипний тиф, а зараз періодично хворіють на його рецидивну форму – хворобу Бриля. Тому вони містять у своїй крові збудник висипного тифу – рикетсії Провачека. Воші живляться кров’ю і саме під час укусів можуть передавати збудників захворювання здоровим людям. Як свідчать дані Львівського науково-дослідного інституту епідеміології, 96% дітей не мають імунітету до висипного тифу. Все це створює реальну загрозу виникнення та розповсюдження висипного тифу.
Отже, проводячи боротьбу з педикульозом, ми проводимо профілактику виникнення висипного тифу – особливо небезпечної хвороби. Адже ліквідація педикульозу означає повне припинення передачі інфекції. Крім цього паразитуючи на тілі людини воші викликають сильний свербіж – людина роздряпує шкіру. на якій з’являються екзема, фурункули тощо. Охайність, чистота та необхідні знання – ось запорука того, що Ви і Ваші діти чи близькі не будуть страждати через маленьких паразитів.
Англійський вчений Міндер якось зауважив: “Щоб побачити вошу, треба подивитись в голову своєї дитини”. Отже, шановні батьки, будьте відповідальними за здоров’я своєї сім’ї, дітей, ретельно і повсякчас, особливо після літніх канікул, оглядайте їх, тому що якщо не Ви, то оточуючі могли підхопити паразитів і поділитися ними не бажаючи цього. При необхідності користуйтесь нашими порадами.
Пом. епідеміолога Дрогобицького районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Грицик Т.Ю.