Ім`я Осипа Куриласа мало знане в українському суспільстві. А це, між іншим, один з найталановитіших українських живописців ХХ століття, автор багатьох полотен, ікон, храмових розписів, член Легіону Українських Січових Стрільців, протеже митрополита Андрея Шептицького, справжній геній пензля. До забуття його прирекла совєтська ідеологічна машина, і тільки тепер ім`я Осипа Курилася потроху починає повертатися в українське мистецтво.

 Народившись у Щирці, провчившись у Кракові, Осип Курилас (1870-1951) спільно з дружиною Валерією Скорхан більшість свого творчого життя провів у Львові, де й помер (похований на Личаківському цвинтарі). Про непросте життя художника розповідає фільм, презентація якого відбулася 16 грудня в музеї історії міста-курорту Трускавця.

 Стрічку до нашого міста привезло Українське Фотографічне Товариство, створене в 1930 році і відновлене в 2021. Керівник відновленого УФОТО Роман Метельський, знаний також як засновник проєкту «Фотографії старого Львова», вже кілька років плідно співпрацює з трускавецьким музеєм, і ця співпраця була закріплена 16.12.2021 р. відповідним договором та обміном подарунками. Роман Метельський і директорка музею Галина Коваль ознайомили присутніх учасників перегляду, серед яких половину становили учні Трускавецької школи мистецтв імені Романа Савицького, із історією творення фільму. А сама документальна стрічка «Осип Курилас. Повернення в історію» протягом 40 хв. представила трагічну історію митця, котрий чекає свого посмертного визнання українським суспільством. Бо Осип Курилас дійсно вартує того, аби зайняти своє гідне місце в пантеоні українських митців.

 Фото Ярослава Барана

Перейти до вмісту