Старі та нові місцеві мешканці – так останнім часом пропонують називати жителів громади без поділу на місцевих та ВПО. Така ініціатива невипадкова, адже має на меті не допустити протистоянь, сприяти згуртованості, згладжувати гострі кути у відносинах, поставити всіх у рівні умови.

Про те, що саме від ініціативних людей залежить наскільки ВПО дійсно зможуть стати місцевими, інтегруватися у нові умови, у місцеві громади, говорилося на сьогоднішній зустрічі, котра проходила в залі засідань міськвиконкому Трускавецької міської ради. Зустріч проходила з ініціативи Данської ради у справах біженців (DRC) – організації, котра багато допомагала ВПО в Трускавецькій громаді і продовжуватиме це робити й надалі. Спікерами DRC були п. Леся і п. Шевон.

Секретар Трускавецької міської ради Наталія Пономаренко розповіла гостям, що Трускавець з ВПО працює з початку війни, тобто з 2014 року. Але початок повномасштабної війни перетворив курортну столицю України на столицю мігрантів – в 20-тисячній громаді прихисток знайшли втричі більше від кількості місцевого населення ВПО (біля 60 тисяч осіб), і то мова тільки про офіційно зареєстрованих. Зараз ВПО на Трускавеччині менше, біля 13 800, але для багатьох з них це вже рідне місто, яке вони не збираються покидати. В трьох колективних прихистках і в одному, де діє державна програма поселення ВПО похилого віку, проживає незначний відсоток ВПО громади, натомість всі решта винаймають житло чи живуть безоплатно в приватному секторі, а комунальні послуги власникам компенсує держава.

Наталія Анатоліївна розповіла про самоорганізацію ВПО, про їхню активність, участь в проєктах та грантових програмах, та висловила надію, що сьогоднішня розмова стане нагодою, стимулом до нових ідей та натхнень, до того, що ще більше ВПО зможе самореалізуватися та стати щасливими в нових життєвих умовах.

Пані Леся та пані Шевон з Данської ради у справах біженців розповіли про діяльність організації. На Львівщині за погодженням з Львівською ОВА вони реалізовуватимуть довгострокові програми у п’яти громадах, серед яких – і Трускавецька. Короткострокова допомога не вирішує проблеми і не дає довгострокового ефекту, тому, кажучи словами прислів’я, не варто давати рибу, треба дати вудочку. Тож представники DRC попросили ВПО розповісти як вони бачать довгостроковий розвиток Трускавецької громади, котра стала для них рідною, і що можна зробити для цього.

Проєкт соціальної згуртованості, котрий опиратиметься на місії лідерів думки, ініціативних представників «старого» та «нового» місцевого населення, на Дрогобиччині реалізовуватимуть в Трускавецькій, Бориславській та Східницькій громадах. Завдяки спільним тренінгам представники наших трьох громад зможуть запропонувати свої ідеї розвитку та втілювати їх в життя.

Перейти до вмісту