Проєкт «Переосмислення котельні м. Трускавець як артпростору для молоді» авторства юного архітектора з Трускавця переміг у конкурсі Digital Labs для урбаністів та міських планувальників від організації House of Europe. Окрім фінансової винагороди Олександр Цюпер отримав чимало цінних порад українських та закордонних експертів і вдосконалив свій проєкт. Лекції та менторські сесії стали потужним поштовхом для нових звершень, спрямованих на відновлення українських міст. House of Europe – програма фінансована ЄС для професіоналів зі сфери культури, освіти для професійного розвитку українців.

Зараз Сашко, після бакалаврату в Київському національному університеті будівництва та архітектури, продовжує навчання на магістратурі в НУ “Львівська політехніка” і паралельно працює архітектором у приватній структурі. Переобладнати стару котельню у мегасучасний простір – його мрія з перших студентських років. Каже, що коли дивився на цю будівлю із вікна своєї кімнати, то уявляв як все можна змінити і вдихнути життя у весь цей простір – створювати нове не руйнуючи старе та зберегти місток між минулим і майбутнім. Поза архітектурою Олександр активно цікавиться життям громади де народився. Минулого літа, саме контексті ревіталізації Котельні, була проведена серія заходів: онлайн-опитування містян, зокрема й переселенців; кіносеанси під відкритим небом; толока з прибирання території навколо Котельні. І це стало прекрасним прикладом кооперації й підтримки ініціатив молоді, бо всі події підтрималися міським головою Андрієм Кульчинським та спільно впроваджувалися Трускавецькою міською радою, БФ “Голоси дітей”, ГО “Ініціативний центр “Толока”, БФ “Коло”.

Олександрове бачення перебудови старої котельні (наймолодшого з учасників конкурсу) підтримали фахівці Digital Labs серед 26 проєктів досвічених архітекторів з усієї України. Для нього це чудовий старт як самостійного архітектора, який вже формує теоретичні та практичні навички. Цей цінний досвід він зможе використати у майбутніх проєктах, можливо захоче долучитись до відбудови українських міст після перемоги.

Слід нагадати, що проєкт котельні вже є, він був зроблений на замовлення міської ради Трускавця як мультифункціональний простір для втілення різних соціальних проєктів (молодіжний простір, місце для психологічного розвантаження військових та їхніх сімей, дитячий центр, територія для зустрічей людей поважного віку, потужний Fab Lab простір). З травня 2023 року йде спільне з БФ “Голоси дітей”, ГО “Ініціативний центр “Толока”, БФ “Коло” формування концепції ревіталізації й програмного наповнення, як проєкту, який матиме спроможність робити вплив на національному рівні. Зараз міська влада та партнерські НУО впроваджують системну комунікацію з міжнародними

Перейти до вмісту