Відповідальність за порушення правил карантину

 Трускавецька міська рада нагадує, що з 17 березня 2020 року вступив у дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким введено адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення правил карантину при коронавірусі.

 Підвищена кримінальна відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням. Ст. 325 Кримінального кодексу України викладена в такій редакції: “Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років». Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

 Нести кримінальну відповідальність за вказаною статтею може тільки спеціальний суб’єкт – особа, до службових або професійних обов’язків яких входить виконання правил, встановлених з метою запобігання заразним захворюванням і боротьби з ними (працівники санітарно-епідеміологічної служби, інших органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також службові особи підприємств, установ та організацій).

 Наприклад, адміністратор/власник ресторану зобов’язаний припинити роботу закладу громадського харчування, крім діяльності, пов’язаної із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

 Все ж у більшості випадків до кримінальної відповідальності справа не доходить, натомість складаються протоколи про адмінпорушення. Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» штраф за порушення правил карантину, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм становить від 17 тис. до 32 тис. гривень.

 Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей», згідно якої порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, адміністративна відповідальність встановлена за самовільне залишення місця обсервації (карантину) особою, яка може бути інфікована коронавірусною хворобою COVID-19.

 Ситуації, які вже виникають в Україні у зв’язку з загрозою розповсюдження короновірусу, показали що за даних обставин вчиняються також наступні правопорушення:

1) Незаконне розголошення персональних даних. Мали місце опублікування персональних даних (ПІБ, місця проживання, дані родичів) осіб, у яких була підозра на захворювання. Такі дії є кримінально караними. Стаття 182 КК України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу. За такі дії передбачено покарання у вигляді обмеження волі до трьох років.

2) Грубе порушення громадського порядку під час здійснення евакуації громадян та забезпечення їм умов обсервації. За такі дії передбачена кримінальна відповідальність статтею 296 Кримінального кодексу України. За такий злочин може бути призначене покарання до 7 років позбавлення волі.

Відповідно до повідомлень органів поліції, всього в Україні станом на 22.03.2020 р. поліцейські склали 405 адмінпротоколів та розпочали 6 кримінальних проваджень за порушення правил карантину. Серед випадків накладання штрафів – перевезення у приміських автобусах, недотримання пунктів щодо обмеження кількості людей в продуктовому магазині, діяльність готелів, непродовольчих магазинів, закладів громадського харчування, фаст-фудів тощо. В тому числі адмінпротоколи складено і на Львівщині, зокрема в Трускавці за порушення правил перевезення пасажирів в час карантину.

Нагадуємо, що згідно Протоколу № 11 позачергового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Трускавецької міської ради від 18 березня 2020 року «Про запобігання поширення на території м. Трускавець гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS – CoV-2», на території міста Трускавця:

заборонено з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органу місцевого самоврядування року (п.2.ч.2 постанови КМУ № 215 від 16.03.2020 року);

припинено з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності (будівельні матеріали), діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту;

припинено з 00 год 01 хв. 19 березня 2020 року роботу міського продовольчого ринку – місця скупчення понад 10 осіб на час карантину до 03.04.2020 року (п.2.ч 2. постанови КМУ № 215 від 16.03.2020 року);

припинено з 00.год 01 хв. 19 березня 2020 року міські пасажирські перевезення по м. Трускавець на час карантину до 03.04.2020 року (ч. 1 постанови КМУ № 215 від 16.03.2020 року).

Органам державної влади, органу місцевого самоврядування, КНП «Трускавецька міська лікарня» ТМР (І. Стасик) та Трускавецькому ВП Дрогобицького ВП ГУ Національної поліції України у Львівській області (О. Закутний) доручено до 03.04.2020 року забезпечити організацію виконання та контроль за дотриманням на території м. Трускавець рішення міської комісії ТЕБ і НС № 11 від 18.03.2020 року та постанов КМУ № 211 від 11.03.2020 року та № 215 від 16.03.2020 року.

Адмінпротоколи складають уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), а розглядають районні, міськрайонні, міські суди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *