Обмеження щодо передачі земель державної власності у приватну власність

 Марія Николаїшин – директорка Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – сьогодні знову надає консультацію, яка стосується сфери земельних правовідносин.

– Пані Маріє, спочатку хочу з’ясувати, які ж землі перебувають у державній власності?

– Відповідно до частини першої статті 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель, які належать до комунальної та приватної власності.

Побутує думка, що землі, які перебувають у державній власності, не можуть передаватися у приватну власність. Чи це так є насправді?

Землі, які перебувають у державній власності можуть відчужуватися згідно законодавства, у тому числі й передаватися у приватну власність. Водночас зауважу, що частиною четвертою статті 84 Земельного кодексу України визначено перелік земель, які не можуть передаватися у приватну власність.

– Розкажіть про те, які це землі?

– До таких земель належать:

– землі атомної енергетики та космічної системи;

– землі під державними залізницями, об’єктами державної власності повітряного і трубопровідного транспорту;

– землі оборони;

– землі під об’єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;

– землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом;

– землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;

– земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;

– земельні ділянки зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначу, що уся територія таких земель поділяється на зони у залежності від радіоактивного забруднення. Межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів України, на основі експертних висновків.

– земельні ділянки, закріплені за державними закладами професійної (професійно-технічної) освіти;

– земельні ділянки, закріплені за державними закладами фахової передвищої освіти;

– земельні ділянки, закріплені за державними закладами вищої освіти;

– землі під об’єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем, які перебувають у державній власності.

Перейти до вмісту